Nawigacja

Nawigacja

PUBLIKACJE NAUCZYCIELI

L. Salamoński

CZY WARTO SIĘ UCZYĆ ?

 

Postanowiłem postawić pytanie, zwłaszcza młodzieży – czy warto się uczyć? Uważam, że bez względu na wszystko – warto się uczyć i pogłębiać swoją wiedzę w różnych dziedzinach.

Według różnych badań Polacy coraz bardziej cenią sobie wykształcenie. Wynika z tego, że czym większy postęp cywilizacji i im większa wolność jednostki, ludzie starają się, w miarę możliwości, stawać się niezależni od innych i z tego względu pragną zdobywać wiedzę, która pozwoli im znaleźć dobrze opłacaną pracę i uniezależnić się finansowo.

Ale jednocześnie jako nauczyciel obserwuję, że młodzież nie chce się uczyć. Wielu uważa, że nauka nie jest im potrzebna, że wiedzą już wystarczająco dużo. Nikt nie zastanawia się nad tym, że nauka jest ważna, a nawet niezbędna. Warto jednak to rozważyć i się nad tym zastanowić. Czy warto się uczyć? Czy z nauki coś zyskujemy? Jeśli tak – to co? Czy nauka jest do czegoś potrzebna? Odpowiadając na te pytania z całą stanowczością stwierdzam, że nauka jest ważna.

Nie ma wątpliwości, że we współczesnym świecie młodzież, która lubi się uczyć jest uważana za wybryk natury, a w potocznej mowie określa się takowe osobniki mianem "kujony". Jest to dla nich z jednej strony bardzo obraźliwe i stanowiące nie lada problem natury psychicznej. Jednak po dłuższym zastanowieniu można dojść do wniosku, że jeśli są to osoby młode, kochające wiedzę, ale odważne i niebojące się wyrazić własnego zdania, to tak zwany "głód wiedzy" będzie wyraźną cechą wyróżniającą ich spośród tłumu.

Chyba nikt nie zaprzeczy, że głównym celem w życiu każdego człowieka jest być szczęśliwym. Najważniejsze jest to, żebyśmy „na starość” naszego bytu czuli się spełnieni i żebyśmy wiedzieli, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby świat, na którym przyszło nam żyć stał się piękniejszy.

Najprostszą drogą do osiągnięcia tego celu jest wiedza, którą w prosty sposób potrafimy przekazać innym. Jeśli otoczymy się kręgiem osób miłujących wiedzę, z którymi będziemy dyskutować na różne tematy, to w godzinie naszej śmierci będziemy się czuć tak szczęśliwi jak nigdy, czyli osiągniemy nasz życiowy cel.

Ponadto, jeśli będziemy dobrymi i wykształconymi ludźmi, zostaniemy zapamiętani przez wiele pokoleń, co, bezsprzecznie, jest marzeniem wszystkich ludzi, którzy choć trochę cenią sobie wartość każdego, pojedynczego człowieka.

Nauka jest naszą przyszłością. Bez niej nie mamy szansy na znalezienie dobrego zawodu. Nauka poszerza nasze horyzonty. Im więcej umiemy, tym większe mamy możliwości. W dzisiejszych czasach wykształcenie jest bardzo potrzebne. Im więcej umiemy, tym więcej mamy ofert pracy i większą szansę jej zdobycia.

Dzięki niej możemy czerpać nie tylko w przyszłości. Jeśli się dobrze uczymy w szkole, możemy dostać stypendia naukowe i inne dofinansowania, których w dzisiejszych czasach jest wiele.

Nauka przygotowuje nas do dalszego życia. Dzięki niej poznajemy świat, który nas otacza i to jak on funkcjonuje. Potrafimy też lepiej porozumieć się z ludźmi. Potrafimy również rozpoznać jakie zagrożenia na nas czyhają i jak im zapobiec. Jesteśmy dobrze wykształceni, mamy możliwość udziału w różnych debatach. Kiedy dyskutujemy z mądrymi, inteligentnymi ludźmi możemy zyskać szacunek, a nawet się z nimi zaprzyjaźnić.

Dzięki nauce można również zyskać awans społeczny. Doskonałym przykładem potwierdzającym to, jest – Pele, jeden z najlepiej grających piłkarzy na świecie. Kiedyś napisał w swojej biografii, że to właśnie nauka gry w piłkę nożną otworzył przed nim drzwi, za którymi krył się świat. Ten utalentowany piłkarz wychowywany był w biednej rodzinie i razem z kolegami kopał piłkę na ulicy. Miał pasję, a dziś młodzieży chyba jej brak. Dla Pele, futbol stał się jego życiową pasją – pokochał ten sport. Wykorzystał swój talent i trafił do jednego z najlepszych klubów piłkarskich na świecie, stał się mistrzem. Sam Pele mówił, że dzięki piłce nożnej poznał wielu ludzi, różne kultury i kraje.

Wszystkie zgromadzone przeze mnie argumenty jasno potwierdzają to, że nauka jest czymś niezmiernie ważnym i warto się uczyć, chociażby ze względu na korzyści, jakie z tego płyną.

Znam wiele osób, które uważają, że wykształcenie wcale w życiu nie jest potrzebne. Mają oni przecież dobrze płatną pracę i dość wysokie zarobki, więc na co im papierek z wykształceniem skoro już mają podstawy by żyć.

Odpowiedź pojawiła się od razu. Ano dlatego, żeby poszerzać swoje horyzonty o wiele ciekawych dziedzin. Nauka nie jest potrzebna tylko i wyłącznie do tego by zabłysnąć w swoim życiu zawodowym, lecz także by robić to dla siebie samego. By mieć o czym porozmawiać w towarzystwie i być osobą oczytaną.

Młodzieży – kształcicie się, by poszerzyć własne horyzonty, abyście wiedzieli więcej, a nie po to, by zabłysnąć w zawodzie licząc na większą kasę. To się przyda w pracy i zostaniecie awansowani według ambicji to prawda, ale większą satysfakcję wam sprawi, gdy dostaniecie to zaszczytne miejsce ot tak po prostu.

Dlaczego warto się uczyć? Warto – bo dzięki temu człowiek się rozwija i poznaje rzeczy o których niemiałby pojęcia. Robicie to tylko i wyłącznie dla siebie a nie dla kogoś. Zapamiętajcie to, a wyjdzie Wam to na dobre.

Leszek Salamoński

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Nr 27
    ul. W. Rzymowskiego 38
    02-697 Warszawa
  • (22) 843-66-81 / 82 / 83
    www.zs27.edupage.org
    fb: zespolszkol27

Galeria zdjęć