Nawigacja

Nawigacja

O szkole

Historia szkoły

        

Szkoła -   HISTORIA w „pigułce”

 

„przeszłość nie wraca jak  żywe zjawisko w dawnej postaci - jednak nie umiera"

 

Ponad  pół wieku istnienia Szkoły (od 1.X.1959r.)

Szkoła, która dzisiaj jest znana jako Zespół Szkół nr 27 na ulicy Rzymowskiego 38 w Warszawie, powstała w 1959 roku pod zupełnie inną nazwą i w innym miejscu stolicy.

 Pierwotnie instytucja owa nazywała się:  Zasadnicza Szkoła Budowlana dla Pracujących Przedsiębiorstwa Robót Instalacji Sanitarnych Budownictwa i znalazła swoją siedzibę w gmachu Szkoły Rzemiosł Budowlanych nr 1 na ulicy Młynarskiej 43/45,

spełniającym wszelkie wymogi stawiane tego typu placówkom edukacyjnym. Szkoła została powołana do życia zarządzeniem nr 10 Ministra Budowy i Przemysłu Materiałów Budowlanych z dnia 19 stycznia 1960 roku, z mocą urzędową od dnia 1. X. 1959 r.

            Dyrektorem szkoły był  mgr Mieczysław Przybyłowski.

Marynarska 43/45 –obecny wygląd budynku.

Po roku nauki szkoła zmieniła siedzibę i przenosi się na ul. Elekcyjną 45 do jednego z bloków Ośrodka Hoteli Robotniczych ZB "Warszawa".

Szkołą kieruje mgr inż. Stanisław Studziński.

 

Następnie od 1 września 1963 r. ponownie przenosi się do większego gmachu, przeznaczonego wyłącznie dla potrzeb szkoły przy ul. Elekcyjnej 108, w którym mieścił się także internat, a następnie na ul. Erazma Ciołka 10a, gdzie od 1.IX. 1964 r. dyrektorem jest mgr inż. Antoni Wachowiak

(poniżej obecny wygląd budynku na ul E. Ciołka10a)

                                                

 

Rok szkolny 1967/68 wyróżnia się tym, że na kierunek nauczania elektryczny po raz pierwszy przyjęto dziewczęta.

         Szkoła liczyła 29 oddziałów w Zasadniczej Szkole Budowlanej nr 2 i 6 oddziałów w Technikum Budowlanym dla Pracujących nr 2.

 Kształciła młodzież w następujących specjalnościach:

-         monter instalacji sanitarnych,

-         elektromonter,

-         monter maszyn budowlanych,

-         mechanik – kierowca samochodowy,

-         ślusarz.

Budowa nowej siedziby szkoły:

    

 

W październiku 1967 roku rozpoczęto budowę nowej siedziby Zasadniczej Szkoły Budowlanej nr 2 na Służewcu Przemysłowym przy ulicy Rzymowskiego. Do końca roku wykonano stan zerowy budynku szkoły i sali gimnastycznej. Oddanie całego obiektu przewidziano na lipiec 1969 roku.

 W roku szkolnym 1968/69 nastąpił dynamiczny rozwój szkoły. Liczba oddziałów w obu szkołach – tj. zawodowej i technikum – wzrosła do 36.

(poniżej obecny wygląd budynku na ul. Rzymowskiego38)

Decyzją Zjednoczenia Budownictwa „Warszawa” z dniem 1 września 1969 roku nastąpiła reorganizacja Zasadniczej Szkoły Budowlanej nr 2 i podziału majątku szkoły. Zasadnicza Szkoła Budowlana z kierunkami instalacyjnymi i Technikum Budowlane dla Pracujących Nr 2 zostały przeniesione do nowego gmachu szkolnego przy ulicy Rzymowskiego 38, a powołaną do życia Zasadniczą Szkołę Budowlaną nr 3 z mechanicznymi kierunkami nauczania pozostawiono w dotychczasowym budynku (ul. E. Ciołka10a).

Przy ulicy Rzymowskiego 38 powstał też hotel dla uczącej się młodzieży.

Lokalizację przy ulicy Rzymowskiego 38 szkoła otrzymuje dopiero w 1969 roku. Od tegoż roku szkoła znajduje się na skwerze ulic Rzymowskiego i Alei Wilanowskiej. Wjazd na teren szkoły znajduje się zaś od strony ulicy Orzyckiej.

 

Rok szkolny 1969/70 rozpoczęli nauczyciele i młodzież w nowym gmachu szkolnym. Znajduje się w nim 12 sal lekcyjnych na dwóch piętrach, biblioteka, czytelnia, sala gimnastyczna, itd.  Tym samym otworzył się nowy rozdział w dziejach Zasadniczej Szkoły Budowlanej dla Pracujących nr 2       i Technikum Budowlanego dla Pracujących nr 2.

Szkoła liczyła wówczas 23 oddziały w Zasadniczej Szkoły Budowlanej dla Pracujących nr 2 i kształciła w następujących zawodach:

-         monter wewnętrznych instalacji budowlanych,

-         monter rurociągów budowlanych,

-         monter zewnętrznych sieci komunalnych,

-         monter instalacji sanitarnych,

-         elektromonter.

 

W Technikum Budowlanym dla Pracujących Nr 2 było 6 oddziałów, słuchacze zdobywali tytuł technika w następujących specjalnościach:

-         technik urządzeń sanitarnych,

-         technik elektryk

W internacie szkolnym zamieszkało 240 uczniów w tym 41 Zasadniczej Szkoły Budowlanej nr 1 i 19 Zasadniczej Szkoły Budowlanej nr 3.

Ten pierwszy rok nowej siedziby szkoły opuszcza 211 absolwentów Zasadniczej Szkoły Budowlanej nr 2 i 53 Technikum Budowlanego dla Prac. nr 2.

 Szkoła rozrosła się w następnym roku szkolnym 1970/71 do 26 oddziałów w Zasadniczej Szkoły Budowlanej nr 2, a w nich 811 uczniów i 268 słuchaczy w Technikum Budowlanym dla Prac. nr 2 w 6 utworzonych klasach.

W roku szkolnym 1971/72 szkoła liczyła 28 oddziałów w Zasadniczej Szkoły Budowlanej nr 2 i 6 oddziałów Technikum Budowlanego – łącznie 34 oddziały.

Z dniem 1 września 1977 roku, został powołany do życia Zespół Szkół Budowlanych nr 2 Zjednoczenia Budownictwa „Warszawa” zarządzeniem nr 14 Kuratorium Oświaty i Wychowania z dnia 1 marca 1977 roku.

W skład zespołu wchodzą następujące jednostki organizacyjne:

1.     Zasadnicza Szkoła Zawodowa Przyzakładowa nr 2 Zjednoczenia Budownictwa „Warszawa”,

2.     Technikum Budowlane dla Pracujących nr 2 Zjednoczenia Budownictwa „Warszawa”,

3.     Wydzielony Hotel Robotniczy dla Młodocianych.

 

W roku szkolnym 1979/80 zmieniło się kierownictwo i teraz dyrektorem

szkoły został mgr Bronisław Kiciński.

Wprowadzona została w szkole zmiana rozmieszczeń i organizacji pomieszczeń szkolnych. Sale na I piętrze zostały przeznaczone na pracownie przedmiotów zawodowych, mieściła się tu również pracownia fizyki. Na II piętrze znalazły się pracownie przedmiotów ogólnokształcących.

W październiku 1984 roku odbyły się uroczyste obchody 25 – lecia szkoły. Program obchodów był bardzo bogaty, m.in. szkoła dostała sztandar (z elementami zawodów budowlanych oraz napisem: „Ojczyzna –Nauka –Praca”), opracowano i wydano monografię szkoły, wykonano tablicę pamiątkową, którą uroczyście odsłonięto.

 

   

         

                      12 maja 1989 roku w XXX – lecie istnienia szkoły odbyła się uroczystość powiązana z nadaniem szkole imienia Manifestu Lipcowego.

W roku  1989/90 szkoła zmieniła nazwę na Zespół Szkół Budowlanych im. Manifestu Lipcowego Kombinatu Instalacji Sanitarnych Budownictwa „Warszawa”.

                W roku szkolnym 1990/91  - nowym  dyrektorem szkoły został mgr Stefan Lepieszka.

                Nazwę zmieniła również szkoła na Zespół Szkół Zawodowych nr 4, w skład którego wchodzą: Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 31, Technikum Budowlane nr 3 i Technikum Budowlane dla Pracujących

                W roku szkolnym 1993/94 do Zespołu Szkół Budowlanych nr 4 należały: Zespół Szkół Zawodowych nr 31 i Technikum Budowlane nr 3. ponadto w budynku szkoły mieściły się – Niepubliczna Zasadnicza Szkoła Wielozawodowa i Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych

Pracę w tym roku rozpoczyna  Artur Jeżewski –mgr matematyki.

W roku szkolnym 1996/97 po raz pierwszy przywitano klasy pierwsze XCVIII Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła zaś otrzymała nazwę Zespołu Szkół nr 27.

                Rok szkolny 1999/2000  rozpoczęło 26 klas, w tym 17 klas szkoły zawodowej,  8 licealnych i 1 technikum. Oprócz tego 6 klas Niepublicznej Szkoły Wielozawodowej, 7 klas Technikum dla Pracujących i 3 klasy Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych.

                W kwietniu 2000 szkolny matematyk –mgr Artur Jeżewski został nagrodzony honorowym tytułem „Nauczyciel na szóstkę” przez miesięcznik „Filipinki”.

W roku szkolnym 2004/05 szkoła mogła się poszczycić aż 7 pierwszymi klasami, ale niestety nie przyznano naboru do liceum ogólnokształcącego. Tym samym Zespół Szkół nr 27 ograniczył się tylko do nauczania zawodowego,

a klasy licealne miały dokończyć swoją naukę i w najbliższych latach na zawsze opuścić gmach szkoły.

         Od tego roku szkolnego w budynku szkoły znajduje się również siedziba Ochotniczego Hufca Pracy.

                W roku szkolnym 2007/08  zmienił się dyrektor szkoły, którym na początku roku kalendarzowego został mgr Artur Jeżewski. Pełnił tę funkcję jako dyrektor p.o. (pełniący obowiązki) do końca roku szkolnego, a następnie wygrał konkurs na to stanowisko zostając dyrektorem ZS Nr 27.

                W roku szkolnym 2007/08    placówka  przestała być Zespołem Szkół nr 27,  stając się tylko Zasadniczą Szkołą Zawodową nr 31.

                Od 1. IX. 2008 r. szkole  ponownie zostaje przywrócona  nazwa –Zespół Szkół Nr 27  i jest do chwili obecnej.

 

Szkoła kształci uczniów w następujących zawodach:

- fryzjer (3 lata)
- monter instalacji i urządzeń sanitarnych (hydraulik – 3 lata)
Klasy wielozawodowe w zawodach 2 – letnich:

·        kucharz małej gastronomii

·        sprzedawca

Klasy wielozawodowe w zawodach 3 – letnich:

·        blacharz

·        blacharz samochodowy

·        mechanik pojazdów samochodowych

·        elektryk

·        elektromechanik pojazdów samochodowych

·        monter konstrukcji budowlanych

·        monter instalacji gazowych

·        monter izolacji budowlanych

·        murarz, dekarz, stolarz

·        fryzjer,

·        cukiernik, piekarz,

·        drukarz

                 Uczniowie mogą wybrać jeden z ponad 70 – ciu zawodów, którego chcą się uczyć. Dodatkowo szkoła prowadzi rozeznanie rynku pracy, aby zawody wybierane przez młodzież dały im w przyszłości możliwość zatrudnienia.

 

Pełna monografia naszej szkoły znajduje się w następnej zakładce.

Zapraszamy do lektury

 

SZKOŁA -historia  „w pigułce” opracowała-

mgr Anna Golba –nauczyciel biologii i chemii ZS Nr 27

rok szk. 2013/2014

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Nr 27
    ul. W. Rzymowskiego 38
    02-697 Warszawa
  • (22) 843-66-81 / 82 / 83
    www.zs27.edupage.org
    fb: zespolszkol27

Galeria zdjęć