Dzień 30 maja 2022 r., nie upłynął w naszej szkole pod znakiem nudy. Okrzyknięty został „Dniem Dziecka na sportowo” i dostarczył wielu miłych, sportowych niespodzianek oraz był idealną okazją do integracji naszego szkolnego środowiska.
O godzinie 9.00 masa pozytywnej energii wypełniła czytelnię szkolną, a to wszystko za sprawą naszej cudownej nauczycielki wf, pani Ludwiki Chewińskiej- wielokrotnej medalistki oraz niepokonanej rekordzistki Polski w pchnięciu kulą. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli krótki film o sukcesach naszej Mistrzyni i mieli również czas na zadawanie pytań.
Następnie nadszedł czas na aktywną część tego wspaniałego dnia. Dopisała zarówno pogoda jak i frekwencja uczniów. Wszystkie klasy z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w następujących konkurencjach sportowych:
a na uwieńczenie tego wyjątkowego dnia, odbył się mecz w siatkówkę, gdzie po przeciwnych stronach siatki zmierzyli się nauczyciele i uczniowie. Oczywiście wbrew oczekiwaniom naszych uczniów, zwycięzcami została nasza szanowna kadra pedagogiczna z wynikiem 3-0.
Oczywiście nie obyło się bez oprawy muzyczno-tanecznej, podczas której dziewczyny z klasy 2A, porwały na parkiet naszą damską jak i męską społeczność uczniowską, która musiała zmierzyć się z Makareną i Belgijką. Widać było że taniec mają we krwi😊
Po długim okresie nauczania zdalnego, integracja zarówno uczniów jaki i nauczycieli była wyczekiwana przez wszystkich.
Pomimo, iż zawody sportowe wspierają „ducha rywalizacji” nasi uczniowie skoncentrowali się przede wszystkim na współpracy, integracji no i oczywiście na dobrej zabawie.
A na koniec chcielibyśmy podziękować wszystkim bez których ten dzień na pewno by tak nie wyglądał. Dziękujemy naszym zaangażowanym uczniom, Panu Dyrektorowi, gronu pedagogicznemu, zespołowi PP, państwu z administracji oraz nieskromnie nam czyli kadrze wychowania fizycznego😊
Kadra wychowania fizycznego
Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 27 oraz grono pedagogiczne serdecznie zapraszają na zebranie z rodzicami, które odbędzie się 30.05.2022 roku (poniedziałek)
PRZYDZIAŁ SAL – ZEBRANIA Z RODZICAMI
godz. 17.30
3KW - p. Gałan Andrzej sala 106
3KWG - p. Jarocka Magdalena sala 103
3A - p. Grabiec Kinga sala 208
3AW - p. Jabłońska Agnieszka sala 212
3BW+2MW - p. Golba Karolina sala 206
3CW+2A - p. Dziuba Paweł sala 107
3AG+2AW - p. Bąk Artur sala 201
3AWG+1KW - p. Jodkiewicz Helena sala 211
3BWG+2BW - p. Chewińska Ludwika sala 202
2CW - p. Gajda Andrzej sala 102
godz.18.30
1A - p. Grabiec Kinga sala 208
1AW - p. Jabłońska Agnieszka sala 212
1BW - p. Olasek Milena sala 101
1CW - p. Woźniak Anna sala 104
1DW - p. Gajda Andrzej sala 102
Nauczyciele Zespołu Szkół Nr 27 od godziny 17.00 pozostają do dyspozycji Rodziców
W imieniu obecnie panującej Rady SU zachęcam do oddania głosu na naszych kandydatów do Rady Samorządu Uczniowskiego, która rozpocznie pracę w nowym roku szkolnym 2022/2023.
Zależy nam na jak najwyższej frekwencji
Do głosowania zapraszamy wszystkich uprawnionych, czyli uczniów klas I oraz II i wszystkich nauczycieli!
Lokal wyborczy znajduje się w sali nr 14.
Paweł Rusinek
Opiekun Samorządu Uczniowskiego
W dniach 2 – 7 czerwca 2022 odbędą się egzaminy zawodowe – część pisemna na komputerze.
Szczegółowy przydział uczniów na egzamin został wysłany przez Librus.
Prosimy uczniów o stawienie się 30 minut przed wyznaczonym czasem z czarnym długopisem i dowodem osobistym.
Nieprzystąpienie ucznia do egzaminu zawodowego w wyznaczonym przez dyrektora szkoły terminie - skutkuje nie uzyskaniem przez ucznia promocji do następnej klasy lub nie ukończeniem szkoły !!!
Kierownik Szkolenia Praktycznego
REKRUTACJA 2022/2023
Branżowa Szkoła II stopnia nr 1
Szkoła na podbudowie Branżowej Szkoły I stopnia.
Nauka w Branżowej Szkole II stopnia trwa 2 lata (4 semestry).
Zajęcia odbywają się w systemie zaocznym (co dwa tygodnie: sobota – niedziela).
Branżowa Szkoła II stopnia kształci w zawodach:
Absolwenci Branżowej Szkoły II stopnia uzyskają wykształcenie średnie branżowe.
Po zdaniu:
Wybierając kształcenie w Branżowej Szkole II stopnia, tytuł technika i wykształcenie średnie uzyskuje się w 5 lat ( 3 lata – Branżowa Szkoła I stopnia + 2 lata – Branżowa Szkoła II stopnia).
W Branżowej Szkole II stopnia można łączyć naukę z pracą. Nauka w szkole bezpłatna.
W trakcie nauki uczeń realizuje następujące zajęcia edukacyjne:
Kształcenie zawodowe odbywa się na kwalifikacyjnych kursach zawodowych.
Szanowni Państwo.
Od początku roku na terenie Mazowsza wykryto 22 przypadki wścieklizny wśród zwierząt. Wojewoda mazowiecki w nowym rozporządzeniu po raz kolejny rozszerzył teren zagrożony tą chorobą. Objęto nim cały obszar m.st. Warszawy.
Ostatnie zakażenia wścieklizną odnotowano m.in. na terenie dzielnicy Wawer. Od początku tego roku w stolicy wykryto w sumie 9 takich przypadków. Jednak z uwagi na rosnącą liczbę zakażeń na terenie województwa, wojewoda powiększył teren zagrożony chorobą z 9 do 18 stołecznych dzielnic.
Co to oznacza dla mieszkańców stolicy?
W związku z rozporządzeniem, warszawiacy posiadający zwierzęta muszą pamiętać, że psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. W pozostałych miejscach muszą być wyprowadzane na smyczy. Koty mają być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo zarówno koty, jak i psy, muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Właściciele czworonogów muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez zwierzę 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za zaniedbanie w tej kwestii opiekunowi grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.
Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje również zakaz organizacji targów, wystaw, konkursów i pokazów zwierząt wrażliwych na wściekliznę, z wyjątkiem tego typu wydarzeń z udziałem psów, kotów i koni na warunkach określonych przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii.
Objawy wścieklizny
U zwierząt choroba objawia się m.in. w agresywnym zachowaniu, ślinotoku, połykaniu przez zwierzęta ziemi, kamieni; jest chorobą śmiertelną. U człowieka, po dostaniu się wirusa do ośrodkowego układu nerwowego, występują objawy zapalenia mózgu: bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, śpiączka i zgon. Objawem charakterystycznym jest niemożność spożycia jakiegokolwiek płynu (wodowstręt).
URZĄD M.ST. WARSZAWY
Dzielnica Mokotów
Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy
ul. Wiktorska 91A, pokój 407,
02-545 Warszawa
tel. +48224436374
faks +48223254567
Drodzy Maturzyści!
- na KAŻDY egzamin ZDAJĄCY zgłasza się 30 min przed rozpoczęciem; posiada dokument ze zdjęciem, własną małą butelkę wody, którą stawia się przy nodze stolika, długopis/pióro z czarnym tuszem (atramentem);
- na KAŻDYM egzaminie ZDAJĄCEGO obowiązuje CAŁKOWITY ZAKAZ wnoszenia urządzeń elektronicznych (zegarki, telefony, etc);
- ZDAJĄCEGO nie obowiązuje maseczka;
- ZDAJĄCY pamięta o dezynfekcji rąk;
Drodzy Maturzyści
- zadbajcie proszę przed egzaminem o wypoczynek i o kondycję zdrowotną;
- przygotujcie ubrania zawsze dzień wcześniej przed egzaminem;
- pamiętajcie o terminach Waszych egzaminów:
DATA I GODZINA ROZPOCZĘCIA EGZAMINU
4 maja 2022 środa język polski PP 9.00
5 maja 2022 czwartek matematyka PP 9.00
6 maja 2022 piątek język angielski PP 9.00
6 maja 2022 piątek język rosyjski PP 14.00
9 maja 2022 poniedziałek język angielski PR 9.00
10 maja 2022 wtorek język polski PR 9.00
11 maja 2022 środa matematyka PR 9.00
12 maja 2022 czwartek język rosyjski PR 14.00
13 maja 2022 piątek WOS PR 9.00
17 maja 2022 wtorek historia PR 9.00
18 maja 2022 środa geografia PR 9.00
Dyrekcja ZS 27
W dniach 21-26 kwietnia 2022 odbędą się próbne egzaminy zawodowe.
Szczegółowy przydział uczniów na egzamin został wysłany przez Librus. Prosimy uczniów o stawienie się 30 minut przed wyznaczonym czasem z czarnym długopisem i dowodem osobistym.
Kierownik Szkolenia Praktycznego
Zapraszamy Państwa na zebrania z rodzicami, które odbędą się dnia 11 kwietnia 2022r.
Informacje o godzinie i sali zebrania otrzymają Państwo od wychowawców i będzie wywieszona na parterze szkoły w dniu zebrania.
dyrektor zs27
W dniach 11,12,13 kwietnia 2022 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 27 mają możliwość odbycia rekolekcji w Parafii św. Maksymiliana Kolnego w kościele przy ul. W. Rzymowskiego 35 w godzinach 11.00-12.30.
W dniach tych nie odbywają się w naszej szkole lekcje, a uczniowie którzy przyjdą do szkoły zostaną objęci zajęciami opiekuńczo-wychowawczymi.
dyrektor zs27
Ogólne zasady dla szkół i placówek:
Szczepienie
Higiena
Wietrzenie
W trosce o zdrowie publiczne uczniów, pracowników szkół i ich najbliższych rekomendowane są szczepienia zalecane zgodnie z Programem Szczepień ochronnych na dany rok (w tym Załącznik do komunikatu Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 28 października 2022 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 85).
W ogólnych wytycznych nie jest możliwe uwzględnienie specyfiki każdej szkoły – małej i dużej, o zróżnicowanej infrastrukturze i liczebności oddziałów. Szkoły różnią się m.in. zasobami kadrowymi i związaną z tym samodzielnością w realizacji zadań wychowawczych, profilaktycznych oraz z obszaru pomocy psychologiczno- pedagogicznej.
W obliczu zagrożeń psychicznych, na jakie narażone były i są dzieci i młodzież, dbałość o bezpieczeństwo zdrowotne musi być rozsądnie godzona z dbałością o zdrowie psychiczne. Należy brać obie te potrzeby pod uwagę i szukać rozwiązań.
Pozostawienie w tym względzie decyzyjności i autonomii dyrektorom, którzy najlepiej znają i rozumieją wszystkie uwarunkowania swojej szkoły, daje możliwość zastosowania optymalnych, czasem nietypowych rozwiązań. Są one gwarancją bezpieczeństwa, a jednocześnie wyrazem troski o zdrowie psychiczne uczniów.
Wobec powyższego dyrektor kierujący szkołą lub placówką – w zależności od istniejących warunków (w tym m.in. lokalowych, sanitarnych) i zasobów kadrowych – posiada kompetencje do podejmowania rozstrzygnięć w zakresie szczegółowych zasad bezpieczeństwa zdrowotnego na terenie szkoły lub placówki, w tym zorganizowanie higienicznych i bezpiecznych warunków na jej terenie.
Załączniki – instrukcje
https://www.gov.pl/web/gis/jak-myc-rece-instrukcja-mycia-rak
https://gis.gov.pl/aktualnosci/jak-skutecznie-dezynfekowac-rece/
http://bip.urpl.gov.pl/pl/biuletyny-i-wykazy/produkty-biob%C3%B3jcze
https://www.gov.pl/attachment/f08fa60b-ccd2-4666-b688-616c1f836876
Władze miasta Warszawy są w roboczym kontakcie z Ambasadą Ukrainy i ukraińskim Ministerstwem Oświaty i Nauki. Rozmowy dotyczą możliwości realizacji zdalnej nauki, szczególnie w bieżącym roku szkolnym. Wiadomości o edukacji ukraińskich uczniów, którzy znajdują się poza Ukrainą umieszczane są na oficjalnym profilu FB Ambasady Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Prosimy - szczególnie dzielnicowych koordynatorów - o upowszechnianie poniższego linku: https://www.facebook.com/100068077835901/posts/282603037352289/
Na stronie BE: https://edukacja.um.warszawa.pl/-/spysok-ofitsiynykh-onlayn-shkil-ta-platform-v-ukrayini-shcho-orhanizovuyut-navchalnyy-protses-v-umovakh-viyny zamieściliśmy już tę informację, która może być szczególnie istotna dla starszych uczniów. Projekt rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli przewiduje bowiem w bieżącym roku szkolnym jedynie „dodatkowe dostosowania na egzaminie ósmoklasisty, egzaminie maturalnym i egzaminie zawodowym dla uczniów będących obywatelami Ukrainy. Takim dostosowaniem może być przykładowo przetłumaczenie dla ww. uczniów niektórych arkuszy egzaminacyjnych na język ukraiński, czy też możliwość skorzystania przez ww. ucznia ze słowników podczas egzaminu.”
I dalej: „termin złożenia deklaracji dotyczącej egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego i egzaminu zawodowego dla uczniów będących obywatelami Ukrainy, uczęszczających do szkół dla dzieci i młodzieży:
1) w przypadku egzaminu ósmoklasisty i egzaminu zawodowego – deklarację należy złożyć do dnia 11 kwietnia 2022 r.;
2) w przypadku egzaminu maturalnego – deklarację należy złożyć do dnia 31 marca 2022 r.”
Zachęcamy też Państwa do szerokiego upowszechniania specjalnych wydań Warszawskich Wieści Oświatowych, w których cyklicznie przekazywać będziemy najważniejsze informacje związane z obecnością w stołecznych przedszkolach, szkołach i placówkach ukraińskich dzieci i młodzieży: https://edukacja.um.warszawa.pl/-/warszawskie-wiesci-oswiatowe
Łączę serdeczne pozdrowienia
Krystyna Kozak
З ініціативи Фонду «Я люблю Польщу», Союз польських митрополій, у співпраці з Управлінням освіти міста Варшави підготував низку тем - пропозиції для розмов та ігор, для пізнання один одного та створення відношень. Двомовний матеріал, який буде послідовно доповнюватися новими частинами, буде корисним як для сімей, які приймають біженців, так і для людей, які організовують вільний час для українських дітей. Його також можуть використовувати вчителі - це буде для них цінним, додатковим навчальним посібником, що дає можливість вивчати мову, та пізнавати цікаву інформацію про Польщу та Україну.
Матеріали, надані завдяки фонду «Я люблю Польщу»: тексти, малюнки, пропозиції завдань, ви можете завантажити на свої пристрої, ви можете роздрукувати, копіювати та пересилати - звичайно без внесення будь-яких змін.
https://metropolie.pl/publikacje(otwiera się w nowej karcie) Metropolie: Tematy do rozmów / ТЕМИ ДЛЯ РОЗМОВ(otwiera się w nowej karcie)
Z inicjatywy Fundacji Kocham Polskę, Unia Metropolii Polskich, we współpracy z Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy przygotowała zestaw tematów - propozycji do rozmów i zabaw, do poznania się i stworzenia relacji. Dwujęzyczny materiał, który będzie sukcesywnie uzupełniany o kolejne części, przyda się zarówno rodzinom goszczącym uchodźców, jaki i osobom organizującym czas wolny ukraińskim dzieciom. Mogą z niego korzystać również nauczyciele – będzie to dla nich cenna, dodatkowa pomoc dydaktyczna, umożliwiająca ćwiczenia językowe i poznanie ciekawych informacji o Polsce i o Ukrainie.
Udostępnione dzięki Fundacji Kocham Polskę materiały: teksty, rysunki, propozycje zadań, można ściągać na swoje urządzenia, można drukować, powielać i przekazywać dalej – oczywiście bez wprowadzania w nich zmian.
https://metropolie.pl/publikacje(otwiera się w nowej karcie) Metropolie: Tematy do rozmów / ТЕМИ ДЛЯ РОЗМОВ
Warszawa, 11 marca 2022 roku
Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy Oświaty,
Przedstawiciele Samorządów,
Szanowni Rodzice,
Drodzy Uczniowie,
od kilkunastu dni za naszą wschodnią granicą trwają działania wojenne prowadzone przez Rosję przeciwko narodowi ukraińskiemu. Wydarzenia te w ogromnym stopniu wpłynęły także na sytuację w naszym kraju. Od początku wojny postawa polskiego społeczeństwa – solidarność z Ukrainą, która przejawia się przede wszystkim w bezinteresownym niesieniu pomocy – jest godna najwyższego uznania. Ogrom cierpienia jakiego doświadczają Ukraińcy jest niewyobrażalny. Zdajemy sobie sprawę z tego, że naszym wspólnym zadaniem jest obecnie zapewnienie uchodźcom dogodnych warunków bytowych, umożliwienie podjęcia pracy, a także kontynuowania edukacji i nauki.
Z ogromnym szacunkiem przyglądam się zaangażowaniu Dyrektorów i Nauczycieli
w proces przyjmowania dzieci i młodzieży z Ukrainy do naszych szkolnych wspólnot.
Zdaję sobie sprawę z tego, że podejmowane przez Państwa działania wiążą się z ogromnym wysiłkiem podyktowanym koniecznością dostosowania rzeczywistości szkolnej
do obecnych wyzwań. Naszym celem jest maksymalne wsparcie Państwa w tych działaniach. W związku z tym przygotowaliśmy szereg materiałów informacyjnych
oraz rekomendacji dotyczących przyjmowania uczniów ukraińskich do polskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Wprowadziliśmy również zmiany w przepisach, dzięki którym możliwe będzie łatwe i elastyczne tworzenie klas przygotowawczych.
Obecnie w parlamencie procedowany jest projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy
w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W dokumencie tym
z zakresu oświaty wprowadzone zostały rozwiązania, które pozwolą na zapewnienie kształcenia oraz wychowania uczniom będącym obywatelami Ukrainy. W tym celu umożliwiamy tworzenie innych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Pozwoli to na zwiększenie bazy miejsc na potrzeby edukacji ukraińskich dzieci. Lokalizacje te organizacyjnie będą podporządkowane szkołom lub przedszkolom. Dodatkowo wprowadzone zostaną przepisy ułatwiające zatrudnienie obywateli Ukrainy na stanowisku pomocy nauczyciela, a także zmiany umożliwiające zwiększenie wsparcia ukraińskich uczniów przez kadrę pedagogiczną.
Co istotne rząd przeznaczy dodatkowe środki z budżetu państwa na kształcenie uczniów
z Ukrainy. Wszystko po to, by pomóc ukraińskim obywatelom, którzy w wyniku wojny znaleźli się na terytorium Polski.
Szanowni Rodzice, dziękuję za Państwa aktywną postawę i gotowość do niesienia pomocy ukraińskim rodzinom. Państwa bezinteresowne zaangażowanie godne jest najwyższego uznania. Głęboko wierzę, że ta pomoc ‒ w postaci choćby najmniejszych gestów ułatwiających przybywającym do Polski obywatelom Ukrainy odnalezienie się w nowych warunkach ‒ to przykład solidarności w obliczu ludzkiej tragedii. Dziękuję również
za wspieranie Dyrektorów i Nauczycieli w przygotowywaniu szkół i placówek edukacyjnych na przyjęcie ukraińskich uczniów.
Drodzy Uczniowie, jestem dumny, że z wyjątkową dojrzałością zareagowaliście na potrzeby Waszych rówieśników z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, znaleźli schronienie
w naszym kraju i zdecydowali się na podjęcie edukacji w polskich szkołach. Mam nadzieję, że wspólna nauka będzie dobrą okazją do wymiany doświadczeń i zacieśniania relacji.
Dziękuję za wszelkie gesty solidarności z ukraińskimi uczniami. To Wy będziecie dla nich przewodnikami w poznawaniu naszego kraju. Wiem, że sprostacie temu zadaniu.
Chcę Was także zapewnić, że pomimo wojny w Ukrainie, będziecie mogli
w sposób niezakłócony kontynuować naukę i przygotowywać się
do egzaminów. Jesteście bezpieczni, bo Polska jest ważną częścią NATO – najpotężniejszego sojuszu obronnego na świecie.
Szanowni Państwo, zapewniam o moim wsparciu i nieustających działaniach związanych
z dostosowywaniem polskiego systemu oświaty do przyjmowania ukraińskich uczniów
do szkół oraz placówek edukacyjnych w całym kraju. Jesteśmy otwarci na dalsze sugestie zmian legislacyjnych płynących od organów prowadzących i samorządów. Życzę Państwu siły niezbędnej do tego, aby sprostać czekającym nas wszystkich wyzwaniom.
Przed nami najważniejszy z egzaminów ‒ egzamin z człowieczeństwa.
Z wyrazami szacunku
Przemysław Czarnek
Minister Edukacji i Nauki
http://maps.google.pl/maps/ms?msid=210702657917135955517.0004ba738eb0e466e5d6e&msa=0&ll=52.22404,21.007404&spn=0.020032,0.036564