Nawigacja

Nawigacja

ZAJĘCIA PRAKTYCZNE

Zajęcia praktyczne

 

1. Podstawę prawną praktycznej nauki zawodu w Branżowej Szkole Nr 31 stanowi Rozporządzenie MEN z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu.

 

 

2. Praktyczna nauka zawodu w Branżowej Szkole Nr 31 jest organizowana w formie zajęć praktycznych.

 

3. Zajęcia praktyczne organizuje się dla uczniów w celu opanowania przez nich umiejętności zawodowych, niezbędnych do podjęcia pracy w danym zawodzie.

 

4. Zakres wiadomości i umiejętności nabywanych przez uczniów na zajęciach praktycznych oraz wymiar godzin tych zajęć, określa podstawa programowa i program nauczania dla danego zawodu dopuszczony do użytku w danej szkole przez Dyrektora Szkoły.

 

5. Miejsce odbywania zajęć praktycznych w wybranym zawodzie uczniowie zapewniają sobie we własnym zakresie podpisując z pracodawcą umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Kopię zawartej umowy uczniowie dostarczają szkolnemu opiekunowi zajęć praktycznych dla danego oddziału.

 

7. Zajęcia praktyczne dla uczniów w niektórych zawodach odbywają się w Centrum Kształcenia Zawodowego Nr 1 w Warszawie na podstawie umowy zawartej przez Dyrektora Szkoły z Dyrektorem CKZ.

 

8. W sytuacji rozwiązania umowy o pracę, uczeń jest zobowiązany do zawarcia kolejnej umowy w celu przygotowania zawodowego, w terminie 14 dni od daty otrzymania świadectwa pracy.

 

9. W przypadku niedopełnienia formalności wymienionych w ust. 8, uczeń może zostać skreślony z listy uczniów.

 

10. Nauczanie przedmiotów teoretycznych zawodowych w zawodzie fryzjer (oddziały jednozawodowe) odbywa się w Branżowej Szkole Nr 31, zgodnie z obowiązującymi w szkole programami nauczania w tym zawodzie.

 

11. Nauczanie przedmiotów teoretycznych zawodowych w oddziałach wielozawodowych, w zakresie poszczególnych zawodów organizowane jest na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych i odbywa się w formie turnusów dokształcania teoretycznego organizowanych przez Ośrodeki. W uzasadnionych przypadkach kształcenie teoretyczne można prowadzić w formie konsultacji indywidualnych.

 

12. Ocenianie przedmiotów teoretycznych zawodowych w oddziałach jednozawodowych, odbywa się zgodnie ze Statutem Zespołu Szkół nr 27 w Warszawie.

 

13. Ocenianie przedmiotów teoretycznych zawodowych w oddziałach wielozawodowych, odbywa się zgodnie z WZO obowiązującym w Ośrodkach, w którym przeprowadzane są turnusy dokształcania teoretycznego.

 

14. Dla uczniów branżowych szkół I stopnia, absolwentów branżowych szkół I stopnia przeprowadzany jest egzamin zawodowy.

 

15. Egzamin zawodowy – umożliwia uzyskanie certyfikatu kwalifikacji zawodowych oraz dyplomu zawodowego.

 

16. Szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminu zawodowego określają odrębne przepisy.

 

17. Klasyfikacja zawodów szkolnictwa branżowego począwszy od roku szkolnego 2019/2020 dla pierwszych oddziałów Branżowej Szkoły I Stopnia wskazuje kwalifikacje wyodrębnione w ramach zawodów zgodnie zobowiązującymi przepisami.

 

18. Dla fryzjera wyodrębnia się jedną kwalifikację FRK.01. Wykonywanie usług fryzjerskich.

 

19. W szkole dokumentowana jest realizacja praktycznej nauki zawodu w formie kontrolki praktyk oraz kserokopii umowy o pracę.

 

20. Nadzór nad realizacja praktycznej nauki zawodu pełniony jest poprzez:

a. Obserwację zajęć praktycznych,

b. Analizę dokumentacji praktycznej nauki zawodu,

c. Analizę wyników nauczania,

d. Badania opinii uczniów.

 

21. Za organizację i przebieg zajęć praktycznych odpowiedzialny jest kierownik szkolenia praktycznego.

 

OPIEKUNOWIE PRAKTYCZNEJ NAUKI ZAWODU:

 

1. Kontrolę, nad przebiegiem zajęć praktycznych, w każdym oddziale Branżowej Szkoły I stopnia Nr 31, sprawuje Opiekun praktycznej nauki zawodu.

2. Zakres czynności Opiekuna praktycznej nauki zawodu obejmuje:

1. pomoc uczniom mającym trudności, w znalezieniu miejsca pracy, spełniającego wymagania określone w obowiązujących przepisach.

2. kontrolę wstępnych orzeczeń lekarskich uczniów przyjmowanych do Szkoły.

3. kontrolę okresowych orzeczeń lekarskich uczniów niebędących pracownikami młodocianymi.

4. przygotowanie, zbieranie i przechowywanie prowadzonej dokumentacji związanej z zatrudnieniem ucznia.

5. zapoznanie uczniów z obowiązującymi, w miejscu odbywania zajęć praktycznych, podstawowymi przepisami BHP.

6. zapoznanie uczniów z uprawnieniami i obowiązkami młodocianego pracownika wynikającymi z kodeksu pracy.

7. zapoznanie uczniów z wymaganiami dotyczącymi formy rozliczania się z frekwencji na zajęciach praktycznych oraz oceniania zajęć.

8. dokonywania regularnych wpisów frekwencji, tematów zajęć, ocen i uwag do dziennika lekcyjnego oraz do dziennika elektronicznego.

9. systematycznych kontakty z pracodawcami i pomoc w rozwiązywaniu ewentualnych problemów powstałych w relacjach uczeń – pracodawca.

10. pisemnego powiadamiania wychowawców o nieuczęszczaniu ucznia na zajęcia praktyczne.

11. regularnego sprawdzania kontrolki zajęć praktycznych, potwierdzonej przez pracodawcę podpisem, świadczącym o obecnościach ucznia w miejscu pracy oraz wystawionej ocenie:

a). kontrola frekwencji na zajęciach praktycznych odbywa się raz w tygodniu – kolejnym po odbytych zajęciach praktycznych

b). kontrola oceny zajęć praktycznych odbywa się raz w miesiącu – kolejnym po odbytych zajęciach praktycznych.

12. współpracę z wychowawcą oddziału i pedagogiem szkolnym.

13. przygotowanie skierowań uczniów na turnusy dokształcania teoretycznego w zakresie przedmiotów zawodowych.

14. przygotowanie dokumentacji niezbędnej do zgłoszenia ucznia do egzaminu zawodowego.

15. informowanie uczniów o propozycjach oceny rocznej zajęć praktycznych i wystawianie ocen zgodnie ze Statutem Zespołu Szkół Nr 27.

16. zapoznanie uczniów oddziałów kończących Szkołę z regulaminem egzaminu zawodowego.

17. pomoc przy organizacji i przeprowadzaniu egzaminów zawodowych, w tym egzaminów próbnych i pilotażowych.

18. Do zachowania ciągłości i skuteczności kontroli nauki i pracy ucznia, wskazane jest (w miarę możliwości kadrowych), aby Opiekun zajęć praktycznych nadzorował oddział w ciągu całego cyklu kształcenia.

 

KLASYFIKACJA:

Uczeń, który uzyskał w wyniku klasyfikacji rocznej ocenę niedostateczną z przedmiotu zajęcia praktyczne w celu poprawienia oceny rocznej zobowiązany jest, zgodnie z Uchwałą Rady Pedagogicznej, do przepracowania w nauczanym zawodzie w okresie wakacji 35 dni roboczych po 8 godzin dziennie. Aktualną umowę o pracę lub umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego oraz pisemne potwierdzenie przez pracodawcę przepracowanych dni wraz z uzyskaną oceną należy dostarczyć do sekretariatu szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich. Termin dostarczenia w/w dokumentacji wyznacza dyrektor szkoły.

 

Druk umowy - młodociany pracownik: wzor_umowy_z_mlodocianym(1).doc

Klasa 1A

Druk umowy - UMOWA_szkola-pracodawca(1).docx

Kierownik Szkolenia Praktycznego

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Nr 27
    ul. W. Rzymowskiego 38
    02-697 Warszawa
  • (22) 843-66-81 / 82 / 83
    www.zs27.edupage.org
    fb: zespolszkol27

Galeria zdjęć