Nawigacja

Nawigacja

Helena Szoka-Częścik

 

17.04.2021r.

sem_IV_-_praca_dodatkowa.pdf

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

sem_IV_-_OBCZYZNA__POLSZCZYZNA.pdf

sem_IV_temat_nr_5.pdf

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

21 III 2021

sem_IV_21_03_temat_1.pdf
sem_IV_21_03_temat_2.pdf
sem_IV_21_03_temat_3.pdf
To uzupełnienie do tematu 3 dotyczącego śmierci

Konteksty
Malarstwo:J.L.David: śmierć Marata ,  T.Gericault: Tratwa 'Meduzy".
Muzyka : W.A.Mozart: Requiem, W.Lutoslawski; Muzyka żałobna na orkiestrę 
smyczkową
Film: Siódma pieczęć reż.I.Bergman  (1957), Trzy kolory:Niebieski reż. Krzysztof Kieślowski
Filozofia: wielu filozofów i teologów pisało o tym, że człowiek jest świadomy skończoności swego życia rozdartego między narodzinami a śmiercią.
Święty Augustyn określał człowieka jako istotę, która uobecnia swą śmierć poprzez podążanie ku niej.


sem_IV_21_03__temat_4.pdf
sem_IV_21_03_temat_5.pdf

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Temat lekcji 1: Informacja o zakresie kształcenia, lekturach, pracach pisemnych, wymaganiach edukacyjnych.

 

Podręcznik

Katarzyna Budna, Jolanta Manthey: Język polski. Część 4.( Pozytywizm, Młoda Polska),Operon 2016 .

Lektury:

Bolesław Prus: Lalka

Fiodor Dostojewski: Zbrodnia i kara

Joseph Conrad: Jądro ciemności

Stanisław Wyspiański: Wesele

Władysław Reymont: Chłopi( Tom1: Jesień)

Wiersze wybrane następujących poetów:

Jan Kasprowicz

Kazimierz Przerwa- Tetmajer

Leopold Staff

Do napisania będą 3 prace. Jedna z nich dotyczy "Lalki',( Termin oddania 19 II,online lub w wersji  papierowej, jeżeli zajęcia będą stacjonarne).  Temat pracy i fragment powieści został zamieszczony na stronie szkoły ( w   zakładce :język  polski.) Kolejne prace będą dotyczyły powieści Dostojewskiego i dramatu Wyspiańskiego. Aby być dopuszczonym do egzaminu, należy mieć co najmniej 50% obecności na zajęciach i mieć pozytywne oceny z prac pisemnych.

Na koniec semestru odbędzie się egzamin pisemny i ustny.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

sem_IV_na_10.04.2021.pdf

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IV_21.02.2021_lekcja_1.pdf

IV_21.02.2021_lekcja_2.pdf

IV_21.02.2021_lekcja_3.pdf

IV_21.02.2021_lekcja_4.pdf

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zajęcia  20 II 2021

Temat: Wzja natury ludzkiej - psychologiczny portret Rodiona Raskolnikowa

-" Zbrodnia i kara" F. Dostojewskiego.
 
1. Fiodor Dostojewski reprezentował nurt psychologiczny w ówczesnej powieści, poddając 
swych bohaterów głębokiej analizie moralnej i stawiając ich w sytuacjach, w których trudno im było zrozumieć samych siebie, wybrać jedynie właściwą drogę, gdyż współistnienie dobra i zła w świecie czyni względnym zarówno jedno, jak i drugie pojęcie.
2. Centralna postać jego powieści ubogi student Rodion Raskolnikow morduje w celach rabunkowych starą lichwiarkę  i przypadkowo także jej siostrę. Motywy tej zbrodni nie są jednoznaczne - miał to być sposób na wydobycie z biedy matki i siostry. Ale zdobyty łup został ukryty i Rodion nigdy z niego nie skorzystał. Przyczyna zabójstwa była inna. Bohater powieści poczuł się wybrańcem postawionym ponad tłumem ludzi szarych i przeciętnych, któremu dano wszystko, by mógł stać się dobroczyńcą ludzkości. Wiara w swoje nad -człowieczeństwo pozwoliła mu uwierzyć, że może funkcjonować poza dobrem i złem, a więc dała mu też prawo do zbrodni, przez którą usunął ze świata starą i złą kobietę. Kontakty z Sonią, dziewczyną prostą, ale pełną głęboko ludzkiego pojmowania świata oraz z przedstawicielem prawa, Razumichinem, przekonały go, że jest w błędzie. Przyjmuje wyrok skazujący go na zesłanie , znajdując  w nim szansę wewnętrznego oczyszczenia.
3. Co kieruje Raskolnikowem - emocje czy rozum? Jaki jest stosunek bohatera do Boga i religii?.
4. Z patologiczną osobowością Raskolnikowa korespondują jego sny, które mają wpływ na późniejsze zachowanie bohatera( sen o katowaniu konia. Bohater po obudzeniu się zastanawia, czy podobnie zabije starą lichwiarkę).
 
Temat:Wiara i rozum -Sonia i Raskolnikow.  F.Dostojewski " Zbrodnia i kara"
 
1. Historia Soni Marrmieładowej.
Córka alkoholika, z powodu nałogu ojca nie mogła się uczyć, by zarobić na utrzymanie macochy i przyrodniego rodzeństwa  została prostytutką.
2. Scharakteryzuj postać Soni. Czym bohaterka kieruje się w życiu i z czego czerpie siłę?
3 Jaka jest reakcja Soni na wyznanie Raskolnikowa . Jak według Soni powinien teraz  postąpić bohater ? Czym jest dla niej jego zbrodnia?
4. Czym różnią się postawy Raskolnikowa i Soni, jaki jest ich stosunek do cierpienia.? W czym można się doszukiwać źródeł tych postaw?
5. Dlaczego Raskolnikow wybrał Sonię na powiernice? "Bohater nie przyszedł do niej,by wyrazić skruchę".
6. Dlaczego opis wskrzeszenia Łazarza jest tak istotny dla bohaterów powieści?
7. Narrator w epilogu nazywa przemianę Raskolnikowa zmartwychwstaniem.
Jak,według Ciebie, Dostojewski widzi rolę wiary i wynikających z niej wartości chrześcijańskich w życiu człowieka?
8. Utwór Dostojewskiego jest powieścią psychologiczną. Przedstawia życie wewnętrzne postaci, koncentruje się na jej przeżyciach, wyobrażeniach, procesie odczuwania. Powieść psychologiczna przedstawia świat wewnętrzny postaci w powiązaniu z sytuacją społeczną i obyczajową.
"Zbrodnia i kara" jest także powieścią polifoniczną - narrator nie podaje jednoznacznej oceny wypowiedzi i czynów postaci, ogranicza się tylko do przedstawienia ich rozmaitych stanowisk ( czytelnik musi wziąć pod uwagę wiele głosów różnorodnych i często sprzecznych,).

 

IV_20.02.2021__lekcja_3.pdf

 

Temat: Młoda Polska - charakterystyka epoki.

1. Młodą Polską nazywamy epokę literacką trwającą od ostatniego dziesięciolecia XIXw. do końca pierwszej wojny światowej. Za początek epoki umownie przyjmuje się rok 1891,
kiedy to jednocześnie zadebiutowało trzech poetów reprezentujących nowe pokolenie literackie: Kazimierz  Przerwa -Tetmajer, Franciszek Nowicki, Andrzej Niemojewski. Kończy tę epokę rok 1918, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Nazwa została zaczerpnięta od ukazującego się w prasie cyklu artykułów Artura Górskiego zatytułowanych "Młoda Polska".
2. Inne nazwy epoki ( modernizm, neoromantyzm).
Określenie "Młoda Polska" zostało przyjęte jako nadrzędne nazwa okresu 1891- 1918 w literaturze i sztuce Polski. Okres ten obfitował w liczne prądy ideowe i literackie.
Nazwa " Młoda Polska" nie preferuje zadnego z nich, staje się próbą podsumowania całokształtu tendencji i dążeń artystycznych. Historycy literatury wskazują jednak na dwie nazwy, które przez długi czas pretendować do miana określenia całej epoki. Były to modernizm i neoromantyzm.
Modernizmem nazywamy dążenia zmierzające do zaakcentowania nowości i odmienności dążeń artystycznych i światopoglądowych od wszystkiego ,co było wcześniej. Często było to związane z odcięciem się od tradycji, od dorobku minionych epok.
Neoromantyzm podkreśla swój związek z tradycją, w szczególności z tradycją romantyczną Neoromantycy wskazywali na konieczność dążeń niepodległościowych, spowodowali wzrost zainteresowania twórczością Mickiewicza i Słowackiego.
3. Główne prądy literackie Młodej Polski.
 - najpopularniejszy był w literaturze ostatniego 10-lecia XIX w. Związany jest z określeniem fin de siecle( koniec wieku). Według dekadentów ludzkość stoi u progu zagłady i katastrofy, bo wraz ze schyłkiem wieku pogłębia się kryzys wartości moralnych i kulturowych. Postawa dekadencka to przekonanie o bezsensie działania i przeciwdziałania rozkładowi cywilizacji. Dominowało przeczucie nieuchronnie zbliżającej się katastrofy i wynikające z niego apatia i bierność.
 -symbolizm. Istotą miała być oddanie treści metafizycznych, ukrytych przed okiem odbiorcy. Symbolizm polegał na dostrzeganiu wielu znaczeń ukrytych w jednym przedmiocie, motywie ,obrazie.
 - impresjonizm to kierunek ,który do literatury przeniknął z malarstwa. Malarze impresjoniści zwracali uwagę na utrwalenie ulotnego wrażenia, jakie wywarła na nich przelotna chwila. W poezji dążono do uchwycenia nastroju chwili, pokazywano subiektywny obraz świata( Wrażenia zmysłowe, muzykę, kolory, światło, zapachy).
 - naturalizm. Zadaniem naturalizmu było ukazanie rzeczywistości z ogromną dbałością o szczegóły.
- ekspresjonizm. Narodził się w Niemczech, ekspresjoniści ukazywali obraz świata wewnętrznego człowieka, posługiwali się nieraz deformacją ukazywanej rzeczywistości.
4. Poglądy filozoficzne
- Artur Schopenhauer - istotą ludzkiego życia jest popęd, pozbawiony celu i nigdy niezaspokojony. Ludzie wciąż oczekują na coś ,czego nigdy nie osiągną, więc ich życie staje się pasmem cierpień.
 - Henryk Bergson - intuicja gra naczelną rolę w poznawanie świata, życie człowieka to strumień przeżyc i postępków, człowiek, kgóry kieruje swoim działaniem ,jest wolny.
-Fryderyk Nietzsche głosił afimacje  zycia, indywidualizm, pochwale człowieka mocnego i kształtującego swą siłę duchową.( nadczłowiek). Odrzucal  wszystko słabe i niedoskonałe, niedoskonała jest także sprawiedliwość i litość.
 - Karol Marks i Fryderyk Engels stworzyli filozofię marksistowska będącą podstawą ideologii proletariatu.
5. Przemiany, takie jak rozwój kapitalizmu, rewolucja przemysłowa, urbanizacja spowodowały zmiany obyczajowe i poczucie braku stabilizacji. Ludzie czuli się zagrożeni przez cywilizację,bali się niepewnej przyszłości. Ukojenia szukali w naturze.
Innymi środkiem ucieczki od cywilizacji była kontemplacja sztuki. Traktowana była jak religia, najwyższa wartość dla człowieka. Artysta stał się kapłanem sztuki. O roli sztuki najpełniej i najbardziej radykalnie wypowiedział się Stanisław Przybyszewski w artykule programowym zatytułowanym  Confiteor ".
 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Semestr IV, 6 II

Temat lekcji 2.: Charakterystyka pozytywizmu jako prądu umysłowego.

 

1. Nazwa i chronologia epoki

Pozytywizm to okres w literaturze polskiej mający swój początek po klęsce powstania styczniowego (1864r.), a koniec około 1890  ( rok 1891 przyjęło się umownie uważać za początek epoki następnej - Młodej Polski). Nazwa została zaczerpnięta od kierunku filozoficznego, którego głównym przedstawicielem był filozof francuski Auguste Comte. Centrum polskiego pozytywizmu znajdowało się w Warszawie, gdzie działali czołowi polscy literaci publicyści drugiej połowy XIXw.

2. Filozoficzne podstawy pozytywizmu.

Wg Comte'a słowo pozytywny miało znaczyć: realny, użyteczny, ścisły,pewny. Pozytywizm był więc prądem filozoficznym o nastawieniu socjologicznym, kładący nacisk na poznanie jednostki jako cząstki społeczeństwa i ludzkości.

Pozytywiści głosili scjentyzm, którego głównym wyznacznikiem było zaufanie do nauki opartej na metodzie empirycznej i naukach przyrodniczych.

Wtedy właśnie L.Pasteur dokonuje odkryć w biologii i medycynie.

Inni filozofowie epoki:

John Stuart Mill głosił utylitaryzm (to co dobre, jest pożyteczne). Jedenastka powinna dążyć do własnego szczęścia, ale w swoim działaniu kierować się dobrem ogółu.

Herbert Spencer, opierając się na poglądach Karola Darwina, głosił teorię ewolucjonizmu,( rzeczywistość podlega ewolucji, czyli ciągłemu rozwojowi).

Hippolite Taine głosił determinizm - życie i działalność człowieka jest z góry określone rasą( czynniki genetyczne), środowiskiem ( warunki życia) i momentem historycznym.

3. Sytuacja polityczna  w poszczególnych zaborach

 W zaborze rosyjskim Polaków poddawano rusyfikacji, nazwę Królestwo Polskie zmieniono na Kraj Przywiślański, Szkołę Glówną zamieniono na Carski Uniwersytet Warszawski. Stan wojenny obowiązywał w latach 1864-1914, stanowiska obsadzono wyłącznie Rosjanami, zniesiono pańszczyznę i zależność chłopów od dworu i pana.( spowodowało to migracje chłopów do miast w poszukiwaniu pracy i za chlebem do Ameryki), nastąpiła degradacja polskiej szlachty, częste konfiskaty ich majątków- dlatego szlachta 

przenosiła się do miast, tworząc nową warstwę społeczną czyli inteligencję.

W zaborze pruskim naród poddano germanizacji, wprowadzono język niemiecki do szkół, urzędów i sądów, atakowano Kościół jako ostoję tradycji i kultury polskiej. Kanclerz Niemiec Otto von Bismarck zapoczątkował tak zwany Kulturkampf czyli walke o kulturę. Wykupywanie przez Niemców polskich majątków ziemskich .

W zaborze austriackim Polacy cieszyli się sporą autonomią, działały uniwersytety w Krakowie i Lwowie, działały polskie teatry , w szkołach, urzędach i sądach dominował język polski, rozwijały się polskie instytucje kulturalne. Zła sytuacja ekonomiczna Galicji wynikała z ogromnego zacofania gospodarczego i społecznego ( nędza galicyjska,).

4. Główne założenia polskich pozytywistów.

- praca organiczna ( społeczeństwo jest organizmem, każdy człowiek stanowi odpowiednik jakiegoś organu, należy więc unowocześnić przemysł, handel ,

rolnictwo i całą gospodarkę kraju, bo tylko mocny ekonomicznie naród może myśleć o odzyskaniu niepodległości)

- praca u podstaw( konieczność należytego wykształcenia wszystkich grup społecznych traktowanych jako równoprawne organy jednego organizmu. Inteligencja miała więc krzewić świadomość narodową, walczyć z analfabetyzmem , o poprawę warunków życia nędzarzy).

- równouprawnienie kobiet( możliwość zdobycia wykształcenia na wyższych uczelniach, możliwość godnej pracy i zarobków równych z mężczyznami, zwiększenie samodzielności intelektualnej i obyczajowej).

- asymilacja Żydów i mniejszości narodowych( dążenie do integracji z Polską).

5. Najsłynniejsi twórcy epoki: Bolesław Prus, Henryk Sienkiewicz, Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa, Adolf Dygasiński.

W drugiej połowie 19 wieku ukształtował się prąd literacki zwany realizmem. Cechą charakterystyczną utworów realistycznych było przedstawienie życia codziennego człowieka w jego środowisku, zgodnie ze wszelkimi prawami opisywanego świata. Realizm opiera się na naśladowczym odtworzeniu rzeczywistości, pisarz jest obserwatorem świata. Najlepiej opisywać świat prozą, powstają więc powieści, nowele i opowiadania.

Obok literatury pięknej rozwija się publicystyka, powstają dzienniki, tygodniki ,

dwutygodniki i miesięczniki. Podstawowymi formami publicystycznymi  były felieton i reportaż. Głównym zadaniem felietonu była informacja o wydarzeniach z dziedziny kultury,  obyczajów, polityki i spraw społecznych. Autor felietonu nawiązywał kontakt z czytelnikiem ,zwracał się do niego z pytaniami lub uwagami własnymi ( na przykład Bolesław Prus w swoich "Kronikach Tygodniowych"). Reportaż ma formę sprawozdania i służył głównie przekazywaniu faktów - mistrzem reportażu był Henryk Sienkiewicz

(" Listy z podróży do Ameryki").

6. Adam Asnyk- wiersz Do młodych

Asnyk zwraca się do młodych triumfujących pozytywistów, apelując o poszukiwanie przez młode pokolenie " prawdy jasnego płomienia" i odkrywanie " nowych nieodkrytych dróg". Akceptuje w ten sposób pozytywistyczną koncepcję postepu, rozwoju i naukowych metod poznania świata. Przestrzega równocześnie pozytywistów przed zbyt radykalnym odcinaniem się od spuścizny minionych pokoleń. Poeta wie doskonale , że tak jak pozytywiści pokonali romantyków, kiedyś sami zostaną zmuszeni do opuszczenia sceny dziejowej. Tylko zachowując i pielęgnując dorobek przodków, pozytywiści mogą być pewni , że również ich osiągnięcia nie zostaną zaprzepaszczone.

 

Semestr IV , 6. II

 

Lekcja nr 3.Temat: "Lalka" B.Prusa - wiadomości wstępne.

 

1. Informacja o autorze.

2. Pierwsze wydanie utworu ukazało się w 1890 roku. Akcja właściwa rozgrywa się w latach 1878- 1879, ale retrospekcje( czyli powracanie pamięcią do minionych wydarzeń), na które można trafić w Pamiętniku starego subiekta obejmują okres od roku 1837 i opisują wydarzenia związane z Wiosną Ludów (1848r,) a także powstaniem styczniowym (1863r.) Miejscem akcji jest Warszawa, ale poszczególne epizody rozgrywają się w Zasławku u pani prezesowej, a także w Paryżu, na Węgrzech( kampania wegierska).

3.",Lalka" to powieść:

o miłości,

o przyjaźni,

o Warszawie,

o życiu polskiego społeczeństwa w drugiej połowie 19 wieku,

o życiu sfer wyższych,

o historii kupca, który był romantykiem i pozytywista w jednej osobie,

o biznesie i karierze,

o pieniądzach,

o tym, jak zarobić wielkie pieniądze,

o handlu w niemieckim wydaniu,

o czekaniu na Napoleona,

o polityce,

o bogactwie i nędzy,

o ideałach i kompromisach

o Żydach.

Jest to także powieść o trzech pokoleniach idealistów, topografii Warszawy,

o sa.motności człowieka wśród ludzi.

 

Semestr IV, 6 II

Lekcja nr 4. Temat: Miłość w "Lalce" B.Prusa.

 

" Żaden z pisarzy nie dał obrazu dziejów wielkiej namiętności miłosnej równie przejmującego i mocnego" M. Dąbrowska.

 

1. Przedmiot miłości- Izabela Łęcka

25- letnia arystokratka niepospolitej urody, zepsuta przez wychowanie, zarozumiała i kapryśna, egocentryczna , żyjąca pod kloszem i nie mająca pojęcia o trudach prawdziwego życia, traktująca pracę w pocie czoła jako konsekwencję ciężkiego grzechu. O Wokulski mówi: bezczelny kupczyk, grubo ciosana figura, czerwone ręce, nikczemnik. Nieraz jawi się jej inaczej: rysy wyraziste i stanowcze, wejrzenie jasne i przejmujące. Trwałość uczuć Wokulskiego przy jego coraz widoczniejszej finansowej karierze każe Izabeli myśleć o nim jako o doradcy, plenipotencie, w końcu jako o mężu, ale nie kochanku. Była lwicą salonową , zdolna do zdrady narzeczonego pod jego bokiem, opuszczona przez adoratorów wstąpiła do klasztoru.

2. Adorator- Stanisław Wokulski

Miał 45 lat, o jego urodzie wypowiadają się pozytywnie pani Stawska, jej matka i Rzecki. Wokulsk zakochał się od pierwszego wejrzenia i uczucie jego przybrało formę szaleństwa. Dla przedmiotu swojej miłości zrobił majątek, dla niej się go wyzbywa, przezywa męczarnie podejrzeń i wątpliwości. Podejmuje próbę samobójczą, uratowany popadł w depresję, a jego obrzydzenie do świata rosło i zmusiło go do wyjazdu lub samobójstwa, Szuman tłumaczy potęge tej namiętności tym, że zjawiła się późno i była pierwszym uczuciem bohatera.

3.Obrona Izabeli (w zgodzie z  powieścią)

Była młodsza od Wokulskiego o 20 lat. Wychowanie wyczulilo ją na maniery, etykietę,salonowe obycie. Stanowiło to dla niej wartość, posiadający te cechy zdobywali natychmiast jej łaskawość. Między nimi istniała bariera społeczna, ale przecież te progi były już wtedy przekraczane(Krzeszowscy). Czy Wokulski mógł żądać od niej wzajemności , żądać, by była ideałem? Dla niej miłość była przyjemnym salonowym flirtem i nie rozumiała postawy Wokulskiego(romantyczne uczucie- wszystko albo nic).

 

4. Jaki jest więc Wokulski?

Szorstki, gbur, mruk, głaz czy łagodny o szlachetnej fizjonomii i oczach wielkich i rozmarzonych?

 

 

Semestr IV,  ,6II

                       7 II

Lekcja nr 5 i 6.Temat: Stanisław Wokulski- samotność człowieka w społeczeństwie.  B.Prus "Lalka'.

 

1. Przeszłość Wokulskiego- pracował jako kelner u Hopfera, uczestniczył w Powstaniu Styczniowym, zesłany na Syberię, po powrocie do Warszawy nie mógł znaleźć pracy , ożenił się z wdową po Minclu odziedziczył 30 000 rubli, wyjechał na wojnę bułgarsko -turecką i dzięki dostawom  dla wojska wrócił z 300.000  rubli., stając się jednym z najbogatszych ludzi w Warszawie w 1878-1879r.

2. Co zamierza Wokulski? Kim jest- idealistą romantykiem, wariatem, zwykłym dorobkiewiczem?

3. Opinie ludzi życzliwych i kochających Wokulskiego

Rzecki: nasz Stach,kochany Staś ; nawet umierając mówił z wiarą: Stach ma energię, o , ma! On jeszcze wypłynie. Kochając Wokulskiego,mylił się jednak w ocenie przyczyn jego aktywności.

Szuman: stopiło się w nim dwu ludzi: romantyk sprzed roku sześćdziesiątego i pozytywista z siedemdziesiątego.

Ochocki z wiarą,: Jeśli znajdzie grunt właściwy, w Europie może go znaleźć i jeżeli ma energię.

Stawska: jaka szlachetna fizjonomia.

Dobrze mówią też o nim najubożsi i ci ,którym pomógł: furman Wysocki, jego brat dróżnik,magdalenka, Węgiełek.

4. Wokulski o sobie.

Zakochany w Izabeli , drażnią go obowiązki wobec ogółu i idee narodowe i społeczne, krytycznie ocenia swoje błazeństwa zbliżające do arystokracji,

Miotają nim sprzeczne myśli, podczas wizyty u Łęckich złośliwie wycenia w duchu jej strój. Czasem ma wrażenie , że się dusi. Rozmyślając nad potęgą swojego uczucia, oskarża poetów romantycznych. Widząc całą deprawację i 

  pasożytnictwo arystokracji buntuje się przeciw własnemu przez nią zniewoleniu, widzi rolę Izabeli we własnej karierze. Na ocenę świata wyraźny wpływ ma widzenie lub nie widzenie Izabeli. Sceptycznie mówi o zbawieniu duszy. Jest jak w więzieniu bez ścian.

5. Opinie pochopne lub wynikające z zawiści i niechęci.

Radca Węgrowicz: wariat, awanturnik

Izabela: kupiec, parweniusz, plenipotent, pień z czerwonymi rękami

Kupcy i fabrykanci: dowodził patriotyzmu będąc golym, ochłonął poczuwszy ruble w kieszeni.

Marszałek, by poniżyć Wokulskiego i pomniejszyć jego kompetencje jak organizatora spółki: nigdym nie  myślał, że tak się można zabawić przy podobnej rozmowie.

Książę ,gdy Wokulski raczył nie respektować jego zdania: ten parweniusz

6. Z tych opinii wyłanianie się człowiek o bardzo bogatym życiu wewnętrznym, pełen sprzecznych pragnień i ambicji,wielkiego  formatu, człowiek samotny. Ludzie małego serca, wrogo nastawieni oraz zawistni i głupi skłonni są przypisać Wokulskiemu najniższe pobudki. Kochający go także mylą się co do przyczyn i dążeń, idealizują go i oceniają bardzo wysoko, według własnej skali wartości.

Jest postacią uwikłaną w  historię, ofiarą romantyzmu z jednej strony i sytuacji popowstaniowej przeszkadzającej mu w działaniu- z drugiej. 

Lekcja nr 7

Temat: Hierarchia wartości w "Lalce" B.Prusa.

 

1. " Pieniądz jest spiżarnią najszlachetniejszej siły w naturze, bo ludzkiej pracy.

On jest sezamem, przed którym otwierają się wszystkie drzwi... wszystko ma się za pieniądze"  (Szuman )

2. ,Głupi Szuman ze swoim żydowskim realizmem... gdyby rozum polegał na myśleniu o dochodach, ludzie do dzisiejszego dnia byliby małpami." (Ochocki).

3. Zatem:

- czy poświęcić się zdobywaniu pieniędzy?

- czy poświęcić się idei służebnej wobec ludzkości ( nauce, wynalazkom, odkryciom)?

W jakiej mierze odpowiada na to pytanie "Lalka", a jakiej wiedzy na ten temat dostarcza współczesne życie?

4. Zdobywać pieniądze, bo:

- Minclowie w heroicznym dążeniu do pieniądza zaprawiali się w dyscyplinie, oszczędności, uczciwości, odporności na ciosy losu, lojalności wobec rodziny

- nie mieć pieniędzy, to nie mieć pracy; by dostać pracę, trzeba mieć kompetencje i kompetencje te nieustannie doskonalić, pieniądze więc ciągną człowieka w górę

- dorobiwszy się pieniędzy, można je pomnażać, co daje satysfakcję

- posiadanie pieniędzy umożliwia tworzenie stanowisk pracy, służy ogółowi

- posiadanie pieniędzy zaspokaja wszystkie potrzeby, pozwala zwiedzać świat, zaspokajać kaprysy posiadacza, zapewnia szczęście

- posiadanie pieniędzy umożliwia działalność charytatywną

- bogactwo rodzi podziw najbliższych, wzmaga uczucia wdzięczności i syn.

5. Poświęcić się idei wyższej(pasji,wynalazkom,nauce):

- dążenie Minclów tylko do pieniędzy ograniczyło ich horyzonty myślowe

(Grossmutter nie może pojąć dlaczego Rzecki wziął udzial w wojnie węgierskiej w 1849 roku, a Jana Mincla doprowadziło do pijaństwa i przedwczesnej śmierci).

- niekoniecznie kompetencje dają pracę i pieniądze (Mraczewski,Maruszewicz)

- ludzie owładnięci manią bogacenia się nikczemnieja, Henryk Szlangbaum

oszukuje klientów przez sprzedawanie im tandety

- pieniądze nie otwierają wszystkich drzwi, nie można za nie kupić uczucia panny Izabeli

- człowiek bogaty jest samotny

- widocznie bogactwo nie daje szczęścia, bo Wokulski chciał popełnić samobójstwo

- postęp cywilizacyjny tworzą ludzie ogarnięci pasją, mający w pogardzie pieniądze.

6. Współcześnie dzięki bogactwo biznesmenów mogą pracować różne instytucje pozarządowe, można organizować akcje kulturalne, wspomagać potrzebujących. Wśród ludzi bogatych również są samobójstwa czy patologiczne ucieczki od świata- świadczy to o czym, że pieniądze nie dają szczęścia.

7. Czy bohaterowie powieści są szczęśliwi? Właściwie nikt w tej powieści nie jest szczęśliwy, przedstawiony obraz świata jest bardzo pesymistyczny

 

Szczęście- pełne i trwałe zadowolenie z całości życia ( Władysław Tatarkiewicz:, O  szczęściu.

 

Semestr IV , 7 II

Lekcja nr 8,  Temat: Warszawa w powieści Bolesława Prusa.

 

1. Akcja utworu toczy się głównie w Warszawie- tu mieszka główny bohater, tu ma swój sklep. Sklep odziedziczony po Minclowej mieści się na Krakowskim Przedmieściu, następnie Wokulski otwiera nowy sklep również przy Krakowskim Przedmieściu na rogu Oboźnej. Na budynku znajduje się tablica upamiętniająca obecność sklepu bohatera.

2. Na spacery Wokulski chodzi na Powiśle, jeździ też do Łazienek, by tam widywać pannę Izabelę.

3. Wyścigi konne odbywają się przy Polu Mokotowskim, tam mieściły się  tory wyścigowe w drugiej połowie 19 wieku.

4. Rzecki jako dziecko mieszka z ojcem i ciotką na Starym Mieście. Uczy się zawodu subiekta w sklepie  starego Mincla  przy Podwalu. Potem Wokulski wynajmuje mu mieszkanie przy Krakowskim Przedmieściu naprzeciwko swojego nowego sklepu ( dziś w bramie naprzeciwko uniwersytetu jest tablica upamiętniająca osobę Ignacego Rzeckiego.

5. Kamienica Łęckich kupiona przez Wokulskiego znajduje się przy ulicy Kruczej.

6. Kwesta wielkanocna odbywa się w kościele Karmelitów ( dziś kościół seminaryjny) przy Krakowskim Przedmieściu.

7. Łęccy mieszkają w Alejach Ujazdowskich.

8. W hotelu Europejskim odbył się bankiet na otwarcie nowego sklepu Stanisława Wokulskiego.

9 Niedaleko Placu Zamkowego był sklep Lalka upamiętniający najbardziej

warszawską powieść. Dziś ten sklep już nie istnieje.

10. Zachęcam do spaceru szlakiem bohaterów powieści Lalka. Przy Krakowskim Przedmieściu znajduje się również pomnik jej autora ( na rogu ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia)

 

Semestr IV,  7 II

Lekcja nr 9, Temat : Niezwykła struktura "Lalki".

 

1. Rodzaj narracji w "Lalce".

Rozmowa ze słuchaczami na temat postaci Ignacego Rzeckiego- to niepoprawny napoleonista, idealista pełen złudzeń do ludzi i świata. Na jego przykładzie autor pokazuje nam żywotność tradycji romantycznej w okresie pozytywizmu. Zakończenie opowieści 

i słowa "non omnis moriar" nawiązują do toposu horacjańskiego.

2. Jaka jest rola Rzeckiego w utworze?

Jest jednym z narratorów - pierwszoosobowy, bohater utworu, znajduje się wewnątrz świata przedstawionego, subiektywnie relacjonuje zdarzenia, naświetlając je zupełnie inaczej. Przez retrospekcje w Pamiętniku starego subiekta ukazuje fundamenty konfliktów, które miały udział w życiu społeczeństwa lat 1878/79.

3. Jest też narrator trzecioosobowy, wszechwiedzący, autorski, w sposób obiektywny z epickim dystansem informuje o świecie przedstawionym, przytacza  opinie jednych osób o drugich ,w tym też i o Rzeckim.

3. Jaka jest funkcja tak ukształtowanej narracji?

Dzięki temu powieść zawiera prawdy i  półprawdy o bohaterach i wydarzeniach, jest niejednoznaczna, jak człowiek i jego życie. Jest więc niezwykle nowatorska w stosunku  do innych powieści realistycznych.

4. Styl  "Lalki" - sposobem tworzenia iluzji rzeczywistości

Opisy są bardzo konkretne,szczegółowe i obrazowe, neutralne, nie nacechowane emocjonalnie. Mówiąc o konkretnym środowisku, stara się mówić charakterystycznym dla niego językiem, wyrazić prawdę uczuć. Stąd stylizacja na język narodowości żydowskiej mieszkającej  w Polsce, na polsko-niemiecką odmiane języka starego Mincla, na język ludowy( Węgiełek), na język mieszczaństwa warstwy kupieckiej. Indywidualizacja języka i stylizacje służą iluzji rzeczywistości, zludzeniu prawdy.

5. Styl "Lalki" - sposobem interpretacji świata. 

Autor dostrzega wiele cech komicznych w ludziach, w sytuacjach, w zdarzeniach. Mówi w sposób ciepły i pobłażliwy, a także krytyczny i ironiczny. Narrator trzecioosobowy pozwala sobie na ironię w stosunku  do Łęckiego, a nawet szyderstwo w odniesieniu do księcia. Humor Rzeckiego jest pobłażliwy i rozczulający, ironię można dostrzec tylko w opowiadaniu o odmładzających praktykach żony Wokulskiego. Styl można więc nazwać realistycznym, służącym iluzji rzeczywistości i humorystycznym służącym interpretacji świata. W sensie egzystencjalnym humor podkreśla pesymizm autora

6. Proszę obejrzeć serial telewizyjny w reżyserii Ryszarda Bera "Lalka"  z 1978 roku. Do napisania praca z powieści- Termin oddania 19 lutego.

Lekcja  nr 10.

Temat: Obraz miasta  w " Zbrodni i karze" Fiodora Dostojewskiego.

 

1. Informacje o autorze.

Fiodor Dostojewski żył w latach 1821 - 1881. Pisarz rosyjski, autor powieści:

" Bracia Karamazow", " Idiota", " Biesy", " Zbrodnia i kara". Twórca powieści psychologicznych wyróżniających się analizą charakteru i bogactwem problematyki moralnej.

2. Petersburg- Wenecją Północy?

- Jaki obraz miasta i jego mieszkańców wyłania się z kart powieści?

- Jak wyglądają mieszkania bohaterów i gdzie się mieszczą, wygląd bram, podwórek i schodów. Jaką funkcję pełni kreacja przestrzeni?

- Skąd i w jakim celu przybyli do Petersburga bohaterowie powieści?

3. Bohaterowie

- Rodion Romanycz Raskolnikow,

- jego siostra  Awdotia (Dunia ) i matka  Pulcheria Aleksandrowna

- Łużyn

-Sonia Marmieladowa, jej ojciec i macocha

- Porfiry - sędzia śledczy

- Swidrygajlow

- Razumichin

O czym dyskutują bohaterowie powieści?

4. Petersburg " Zbrodni i kary" nie jest tylko realistycznym tłem akcji, to równocześnie obraz autentycznego miasta z lipca 1865 roku, kiedy rozgrywają się perypetie fabuły.

Autentyczne są prospekty, ulice, zaułki i parki, dzisiejszy czytelnik identyfikuje domy, w których mieszkali bohaterowie, może się doliczyć owych 13 schodków, po. których wchodził do swojego pokoiku Raskolnikow. Odnajdzie nawet kamień, pod którym schował zrabowanie lichwiarce pieniądze i precjoza. Autentyczne są też informacje z Kroniki kryminalnej. Wymienione w utworze przestępstwa rzeczywiście zostały dokonane, a pomysł zbrodni Raskolnikowa zrodził się pod pod wpływem relacji prasowych z sierpnia 1865 roku. Techniczna strona morderstwa, okoliczności grabieży w obu przypadkach są zbieżne. Z równą skrupulatnością odtworzone zostały powieści warunki pogodowe z lipca 1865 roku. W Petersburgu był on tak samo upalny, duszny i bezwietrzny, jak w  " Zbrodni i karze".

Przesyłam tematy dla semestru VI  z7 II

 

Lekcja nr 1

Temat:Poezja jako świadectwo – wiersze wybrane Tadeusza Różewicza.

 

1.Informacja o poecie

Poeta, prozaik, dramaturg.  We wczesnej poezji dał wyraz przeżyciom wojennym i kryzysowi etycznemu, tworząc nową formę wypowiedzi poetyckiej (nie stosował wielkich liter i znaków przestankowych, używał prostego języka bez poetyckich określeń, stosował  nieregularną wersyfikację) Moralna i egzystencjalna  refleksja Różewicza dotyczyła ogólnie pojętej kondycji

Człowieka zagubionego we współczesnym świecie. Zmarł w 2014 roku.

2.”Ocalony”

Wydany w 1947r.Podmiot liryczny wypowiada się w pierwszej osobie (liryka  bezpośrednia)

 

Mam dwadzieścia cztery lata

Ocalałem

Prowadzony na rzeż

To człowiek, który ocalał z kataklizmu wojny, w chwili jej zakończenia jest młody (24 lata), a nie

umie wrócić do normalnego życia, zbyt mocno przeżył grozę wojny i był

świadkiem wielu okrucieństw.

Widziałem

Furgony porąbanych ludzi

Podmiot liryczny ocalał, ale tylko fizycznie, jego świat wartości

jest zniszczony, nie jest w stanie odróżnić dobra od zła.

Sszuka nauczyciela ,który nauczy go na nowo jak żyć.

2.”Zostawcie nas”

To apel podmiotu zbiorowego, głos pokolenia ,które nie nadaje się do

się do normalnego życia .Wraca koszmar wojny,

a może kłamliwości czasów stalinowskich .Wiara w odnowienie moralne

 moralne człowieka jest złudzeniem.

4.”Lament”

Przypomina swym charakterem modlitwę, ale z treści wynika,

ka, ze podmiot liryczny dawno już utracił wiarę i zdolność do

modlitwy. Choć ma dopiero dwadzieścia lat, czuje, że wojna

zabrała mu młodość i wrażliwość, doświadczyła w okrutny sposób.

Mówi o sobie jako o mordercy i ślepym narzędziu w ręku kata.

Wyznaje też swoją niewiarę w Boga.

5.Przypomnienie wierszy poznanych w szkole podstawowej

(„Warkoczyk”-personifikacja wszystkich zamordowanych w Oświęcimiu

(„List do ludożerców” -ludożerca metaforycznie wyraża postawe

skrajnego egoizmu i stwarzanie sobie jak najlepszych warunków kosztem innych.

Wszyscy są ludożercami czyli egoistami.)

6.Bohaterem lirycznym wielu utworów Różewicza jest osobowos

zdezintegrowana, zagubiona w świecie chaosu i ciągłego zagrożenia

 

Lekcja nr 2 i  3.

Temat: Wiersze wybrane Czesława Miłosza.

 

1.Czesław Miłosz (1911 -2004)

W dwudziestoleciu poeta-katastrofista. W 1951 r. wybrał emigrację ,początkowo we Francji, potem w USA, gdzie zajmował się pracą naukową i literacką. W 1980r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Od 1993 r. mieszkał w Krakowie.

2.”Który skrzywdziłeś”

Biorąc pod uwagę czas powstania wiersza, pod maska krzywdziciela można rozpoznać

Stalina .Jednak ma charakter uniwersalny ,dotyczy  każdego czasu i każdego

władcy. Skrzywdzony  został zwykły prosty człowiek-upokorzono go i wyśmiano

.Siła krzywdziciela jest pozorna, płynie z poklasku dworu ,służalczości ,zastraszenia i propagandy.

Zagrożeniem dla tyrana jest poeta, którego rola polega na świadectwie, przestrodze  i pohańbieniu krzywdziciela. Utwór kończy zdanie sugerujące  tyranowi samobójstwo, które może go ochronić

przed hańbą u potomnych (Zygfryd de Lewe w „Krzyżakach”).

3.”Piosenka o porcelanie”

Wiersz pisany ładnym językiem ,zawiera  szereg  zdrobnień, obrazowych opisów, metafor dotyczy tak naprawdę wojny .O wojnie pozornie nie pada tu ani jedno słowo, poza zdawkowym „przeszły tanki”(czołgi).Podmiot liryczny wyraża swą troskę o los rozbijanej porcelany,

którą  rozumieć należy jako symbol dorobku kulturowego niszczonego

przez bezwzględną wojnę .Siła i przemoc tryumfuje nad wielowiekowym

dorobkiem ludzkości.

4.”Campo di Fiori”

Wiersz napisany w 1943r. w Wielkanoc, gdy likwidowano getto po zakończeniu powstania.

Płomienie z getta przypomniały poecie historyczne wydarzenie -spalenie na stosie Giordana

Bruna w centrum  Rzymu na placu Campo di Fiori. Wobec jego cierpienia i śmierci rzymski lud był obojętny, dla motłochu liczy się widowisko, trwa normalne życie i zabawa. Campo di Fiori

wspomina poeta pod murami płonącego getta, patrzy na mieszkańców Warszawy bawiących

się beztrosko na karuzeli ustawionej pod murem ,za którym giną powstańcy. Lud rzymski

i lud Warszawy jest równie obojętny na rozgrywającą się na jego oczach  tragedię. Do poety

należy protest przeciw tej obojętności i przypominanie o samotności ginących.

5. „Oeconomia divina”

Utwor przedstawia świat  w przededniu katastrofy .Bóg  ukarał ludzi ,pozwolił, by robili to ,czego zapragną .ale ludzie pozostawieni samym sobie zatracili granicę między dobrem a złem, między wartościami duchowymi a materialnymi. Stworzyli świat pozbawiony wartości nadrzędnych, sami

doprowadzili swój rodzaj do upadku , do chaosu moralnego.

6.”Biedny chrześcijanin patrzy na getto”

Napisany w 1943r. To tekst pełen lęku przed zasypaniem żywcem,

przed strażnikiem -kretem, poczuciem winy; strach przed losem, jaki spotkał  żydów ..

.Jest tez w chrześcijaninie lęk przed potępieniem przez Boga.( czy poczucie winy za Holokaust?)

[proszę przeczytać wypowiedż J. Błońskiego -podręcznik str.142.]

 

Lekcja nr 4,

Temat: Od Artura  do Edka -S. Mrożek: Tango.

 

1.Sławomir Mrożek(1930-2008)

Prozaik, rysownik, dramaturg: od 1963 r. mieszkał na emigracji (Francja,Meksyk)

Pochowany w Krakowie  w Panteonie Narodowym. „Tango” napisał w 1964r.

2.Główny bohater ,Artur, buntuje się przeciw awangardowo-artystycznej rodzinie.

Opozycjonistą Artura jest w rozmowach jogo ojciec -Stomil, artysta awangardowy,

ciągły eksperymentator. Atmosfera domu cechuje się totalnym nieporządkiem zewnętrznym

(bałagan) i wewnętrznym (brak moralności).

3.Etapy buntu Artura:

-Artur próbuje uporządkować otoczenie

-rozmowy ze Stomilem (precyzują bunt)

-próba powrotu do formy poprzez ślub z Alą

-rezygnacja ze ślubu, czyli z formy

-poszukiwanie idei

-próba wprowadzenia władzy i terroru

-tragiczny finał buntu -śmierć  Artura (zamordowany przez Edka)

4.Charakterystyka Artura

Buntuje się przeciw rezultatom buntu swoich rodziców, nie napotyka na opór .Musiał

przegrać, bo przekonał się, ,że forma nie uporządkuje świata, zbyt wierzył we wszechmoc władzy,

przegrywa ten, kto daje się ponieść uczuciom.

5.Kim jest Edek?

Jest kimś z zewnątrz, obcy, ale swój (kochanek Eleonory);pozornie układny, ale niezależny, gardzi otoczeniem; prymitywny, prostak, ćwierćinteligent; opowiada się po stronie silniejszego,

cierpliwie czeka na okazję, by w chaotycznym nieporządku przejąć władzę; zapanowawszy

nad rodziną Stomila, natychmiast stara się do niej upodobnić.

6.Wymowa utworu

Klęska Artura jest klęską inteligenckich wahań, braku idei ,

,niedojrzałości, dążenia do „rządu dusz, ”Droga Edka jest parabolą dochodzenia do totalitarnej

władzy (zapewne aluzja do politycznego systemu PRL).

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Nr 27
    ul. W. Rzymowskiego 38
    02-697 Warszawa
  • (22) 843-66-81 / 82 / 83
    www.zs27.edupage.org
    fb: zespolszkol27

Galeria zdjęć