W dniu 12 listopada uczniowie klas 3Ew, 3Fw i 3Kw zwiedzili Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczący się przy ul. Rakowieckiej.
Atmosfera Muzeum tworzy niepowtarzalny świat przeżyć, doznań i wrażliwości. Specyfika miejsca pamięci, w przypadku Muzeum na Rakowieckiej - miejsca „powięziennego” gdzie nadal można zobaczyć więzienne kraty, metalowe schody pamiętające czasy carskie oraz przedmioty znalezione w dołach śmierci, w których grzebano ofiary stalinowskiego terroru daje poczucie wyjątkowości, a nawet sakralności. Tutaj uczniowie mogli zobaczyć, dotknąć, poczuć, a nawet usłyszeć historię i jej dźwięki. Uczący się mają więc bezpośredni kontakt z pamiątkami przeszłości, co oddziałuje na jego zmysły i stwarza możliwość „wpisania” edukacji muzealnej w przewrót polisensoryczny w edukacji.
Więzienne mury w pełni odgrywają rolę nośnika i miejsca pamięci, stale zyskującego na znaczeniu, o głębokim wymiarze symbolicznym dla narodu polskiego.
Była to cenna i niezapomniana żywa lekcja historii.
Renata Kubicka
Anna Siedlecka
Po uroczystym apelu nasza społeczność szkolna kontynuowała obchody Święta Niepodległości Polski. Delegacja uczniów w dniu 8 listopada zapaliła znicze przy pomnikach „Ojców Niepodległości”: Józefa Piłsudskiego, Wojciecha Korfantego oraz Romana Dmowskiego.
Pamiętamy, że walka o wolność i niezależność naszej Ojczyzny była okupiona poświęceniem setek tysięcy Polaków walczących w wojnach napoleońskich, w powstaniu listopadowym i styczniowym, a także na frontach I wojny światowej. Podczas corocznych obchodów Święta niepodległości składamy hołd bohaterom, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny oraz wyrażamy patriotyzm i dumę z naszego dziedzictwa narodowego.
Poprzez udział w naszych szkolnych uroczystościach rozwijamy i wzmacniamy postawę patriotyzmu uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły. Pokazujemy, że każdy z nas stanowi część całości, którą jest Naród Polski.
Anna Siedlecka
W środę, 7 listopada, odbył się w naszej szkole apel patriotyczny z okazji Święta Niepodległości. Uczniowie zaprezentowali widowisko słowno-muzyczne przybliżające wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę wolności po 123 latach niewoli.
W okresie zaborów Polacy aktywnie organizowali powstania narodowo‑wyzwoleńcze, zakładali tajne organizacje, dbali o oświatę i kulturę. Przeciwstawiali się wynarodowieniu i zakazowi używania języka polskiego. Nasi przodkowie wychowywali dzieci w duchu patriotyzmu i szacunku dla przeszłości- dbali, aby młodzież mówiła po polsku i znała polskie obyczaje.
Ze wzruszeniem wysłuchaliśmy utworów poetyckich i włączyliśmy się do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych- m.in. „Marsz, marsz Polonia”, „Piechoty”, „Pierwszej Brygady” i „Roty”.
Na zakończenie uroczystego apelu w swoim przemówieniu Pan Dyrektor, Artur Jeżewski, wskazał na konieczność odwoływania się do naszej narodowej tradycji, szanowania dawnych obyczajów a jako drogę do zbudowania dobrze funkcjonującego społeczeństwa wskazał otwartość w stosunku do ludzi o innej kulturze przybywających do naszego kraju.
W dniu 106 rocznicy odzyskania niepodległości warto wrócić wdzięczną myślą ku naszym przodkom i wspomnieć, jak z ich żarliwego patriotyzmu i młodzieńczego entuzjazmu, z niezłomnej walki i idei odrodziła się wolna, niepodległa Polska.
Zespół Nauczycieli Przedmiotów Humanistycznych
Dnia 4.11.2024 r. uczniowie klasy 1cw, 1bw, 1kw, 2bw, 2fw, 2 dw i 3cw wraz ze swoimi wychowawcami udali się na wycieczkę integracyjną do Airo Park Trampolin, mieszczącego się przy ulicy Łopuszańskiej w Warszawie. Celem wyjścia było nie tylko rozwijanie sprawności fizycznej, ale również budowanie relacji między uczniami, integracja zespołów klasowych oraz nawiązanie bliższych kontaktów z nauczycielami.
Po przybyciu na miejsce uczestnicy zostali przywitani przez instruktorów, którzy przedstawili zasady bezpieczeństwa oraz zapoznali wszystkich z regulaminem obiektu. Po krótkim szkoleniu rozpoczęły się właściwe zajęcia. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z licznych atrakcji, takich jak trampoliny, ścieżki akrobatyczne, baseny z gąbkami, zjeżdżalnie, oraz inne urządzenia gimnastyczne dostosowane do różnych poziomów sprawności. Nad bezpieczeństwem czuwała przemiła kadra z Airo. Uczniowie byli niesamowicie szczęśliwi i zmęczeni po solidnej dawce aktywności fizycznej.
Milena Olasek- nauczycielka wf
W dniu 31 października delegacja uczniów naszej szkoły udała się na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej i zapaliła znicze przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego oraz osoby cywilne – ofiary nalotów i bombardowania broniącej się Warszawy w 1939 r.
Uczniowie zapalili znicze także przy pomniku upamiętniającym groby 82 Powstańców Warszawskich z Pułku “Baszta” Armii Krajowej.
Znicze zapłonęły również na skraju kwatery wojennej, przy skromnej mogile, w której pochowano szczątki z lat 1946-1955 – ofiary stalinizmu. W pobliżu miejsca prawdopodobnego pochówku postawiono drewniany krzyż z tabliczką:
PRZECHODNIU! POCHYL CZOŁO, WSTRZYMAJ KROK NA CHWILĘ.
TU KAŻDA GRUDKA ZIEMI KRWIĄ MĘCZEŃSKĄ BROCZY.
TO JEST SŁUŻEWIEC. TO NASZE TERMOPILE.
TU LEŻĄ CI, CO CHCIELI BÓJ DO KOŃCA TOCZYĆ.
NIE ODPROWADZAŁ NAS KONDUKT POGRZEBOWY.
NIKT NIE MIAŁ HONOROWEJ SALWY ANI WIEŃCA.
W MOKOTOWSKIM WIĘZIENIU STRZAŁ W TYŁ GŁOWY,
A POTEM MAŁY KUCYK WIÓZŁ NAS NA SŁUŻEWIEC.
Anna Siedlecka
Artur Bąk
W dniu 23.10.2024r. w Ośrodku Rozwoju Edukacji przedstawicielka kadry pedagogicznej naszej szkoły uczestniczyła w konferencji pt.: „Szkoła dialogu. Mediacje w oświacie – wyzwania i perspektywy”.
Prelegenci kompetentnie i w sposób bardzo przystępny dla wszystkich uczestników konferencji omówili następujące zagadnienia:
Tematyka konferencji uświadomiła słuchaczom kluczową rolę dialogu w rozwiązywaniu problemów w szkole.
Anna Siedlecka
Samorząd Uczniowski po raz kolejny zorganizował akcję „Znicz", podczas której uczniowie zbierają znicze, a także sprzątają opuszczone mogiły na Cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej.
23 października 2024 roku uczniowie klasy 2a i 3a pod opieką Pani E. Danilczuk i Pana W. Czyżniaka odwiedzili Nowy Cmentarz na Służewie w celu uporządkowania zaniedbanych grobów. Przynieśli worki, rękawice i znicze. Wykazali się zaangażowaniem i pracowitością przy zgrabianiu liści, wyrywaniu trawy i chwastów.
Uczniowie zapalili też znicze pod pomnikiem walczących w czasie II wojny światowej oraz wraz z nauczycielami udali się do grobu rodzinnego pracownika naszej szkoły ś.p. Zdzisława Piwko gdzie zapalili znicz i w zadumie odmówili modlitwę.
Radością napawa fakt, że młodzież poświęciła czas na sprzątanie cmentarza jako lekcję szacunku i pamięci o przodkach. Akcja zakończyła się zapaleniem ”światełka pamięci” na uporządkowanych grobach.
Dyrekcja ZS Nr 27
Dziś w naszej szkole miało miejsce niezwykle interesujące wydarzenie – zapoznanie uczniów z dyscypliną sportową Korfball. Lekcje zostały poprowadzone przez Tamarę Siemieniuk, kapitan polskiej drużyny w korfbalu, co nadało zajęciom wyjątkowy charakter. Uczniowie mieli okazję poznać podstawowe zasady gry oraz wziąć udział w praktycznych ćwiczeniach na boisku. Tamara Siemieniuk, z wielkim zaangażowaniem i pasją, przekazywała swoją wiedzę, opowiadając także o doświadczeniach związanych z reprezentowaniem Polski na arenie międzynarodowej. Dzięki temu uczniowie nie tylko zrozumieli, czym jest korfball, ale również zostali zainspirowani do aktywnego spędzania czasu i odkrywania nowych dyscyplin sportowych. To był naprawdę udany dzień:)
Milena Olasek- nauczycielka wf
Społeczność szkolna Zespołu Szkół nr 27 z potrzeby serca zaangażowała się w pomoc poszkodowanym rodakom z terenów, które dotknęła powódź. Uczniowie oraz kadra pedagogiczna zebrała dary, które za pośrednictwem Caritas Polska zostały przekazane najbardziej potrzebującym powodzianom.
Milena Olasek
Anna Siedlecka
W dniu 26 września na terenie Służewia odbył się Memoriał Bronisława Malinowskiego w indywidualnych biegach przełajowych, którego inicjatorem i organizatorem był zarząd Stowarzyszenia Mieszkańców Służewia. Impreza zgromadziła młodych zawodników, którzy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na trasach o różnej długości. Dziewczęta rywalizowały na dystansie 800 metrów, a chłopcy na dystansie 1000 metrów.
Rywalizacja była bardzo zacięta, a zawodnicy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i wolą walki. Wśród dziewcząt, po emocjonującym finiszu, Martyna Wieczorek z klasy 2cw zdobyła I miejsce, natomiast Laura Kąpińska z klasy 1a zajęła drugą pozycję, pokazując również wspaniałą formę i determinację.
W biegu chłopców na dystansie 1000 metrów zacięta walka toczyła się do ostatnich metrów, a ostatecznie Kuba Krakowiak z klasy 1kw uplasował się na trzeciej pozycji, co również jest godnym uznania wynikiem w tej trudnej konkurencji, natomiast tuż za niam na metę dobiegł Bartosz Wątroba z klasy 1a.
Memoriał był nie tylko okazją do sportowej rywalizacji, ale także do uczczenia pamięci Bronisława Malinowskiego, jednego z wybitnych sportowców Polski, którego osiągnięcia na arenie międzynarodowej są do dziś inspiracją dla młodych pokoleń biegaczy. Organizatorzy już zapowiadają kolejne edycje tego wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz sportowy Służewia.
Gratulacje dla wszystkich uczestników oraz podziękowania dla organizatorów za wspaniałą inicjatywę!
Milena Olasek-nauczycielka wf
Dnia 20 września na terenie Zespołu Szkół nr 27 odbyła się akcja „Sprzątanie Świata”. Wzięli w niej udział uczniowie wszystkich klas wraz z nauczycielami, którzy zaangażowali się w sprzątanie terenów wokół szkoły.
Uczniowie wykazali się dużą aktywnością, zbierając odpady z terenów zielonych, chodników oraz placu szkolnego. Podczas sprzątania udało się zebrać kilka worków odpadów, które następnie zostały odpowiednio posegregowane do recyklingu.
Akcja zakończyła się o godzinie 12:00 wspólnym podsumowaniem i podziękowaniem wszystkim za udział. Była to nie tylko doskonała lekcja ekologii, ale także wspaniała okazja do integracji uczniów i nauczycieli oraz promowania odpowiedzialności za środowisko naturalne.
Milena Olasek
Anna Siedlecka
Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną do wzięcia udziału w zbiórce karmy i akcesoriów dla zwierząt oraz zniczy, która trwa do końca października.
Zbieramy:
Miejsce składania rzeczy: Biblioteka szkolna
Termin zbiórki: Do 31 października
Zachęcamy do wsparcia akcji i dziękujemy za każdą pomoc, która przyczyni się do polepszenia losu zwierząt w schroniskach oraz uczczenia pamięci i szacunku tym, którzy odeszli.
Zaangażuj się, pokaż serce i pomóż potrzebującym!
Milena Olasek
17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji i realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch totalitaryzmów był rozbiór Polski.
Uroczystość pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie autorstwa Maksymiliana Biskupskiego, to coroczny punkt obchodów rocznicy agresji sowieckiej na Polskę
Delegacja uczniów z klasy 3Ew BSI st. uczestniczyła w uroczystościach pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
Szkoła ma obowiązek kształtować w uczniach postawy i wartości patriotyczne, dlatego, jak co roku, młodzież reprezentująca ZS Nr 27 wraz z p. Anną Siedlecką i p. Mileną Olasek wzięła udział w lekcji historii, w rocznicę 85 sowieckiej agresji na Polskę.
Podczas uroczystości młodzież miała sposobność przypomnieć sobie trudną i bolesną historię z 17 września 1939, złożyć hołd ofiarom sowieckiego ataku oraz zapalić znicze – światło pamięci pomordowanym na Wschodzie.
Anna Siedlecka
Milena Olasek
Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice,
Samorząd Uczniowski naszej szkoły postanowił zorganizować zbiórkę darów na rzecz osób poszkodowanych w ostatnich powodziach. W tej trudnej sytuacji chcemy okazać wsparcie i pomoc tym, którzy stracili dobytek swojego życia.
Zbieramy przede wszystkim:
- wodę butelkowaną
- artykuły higieniczne (m. in. mydła, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, środki do dezynfekcji, artykuły higieny menstruacyjnej i inne niezbędne środki codziennej potrzeby)
- środki czystości (m. in. płyny do mycia, detergenty i inne).
Dary można przynosić do biblioteki szkolnej. Zebrane rzeczy zostaną przekazane do odpowiednich instytucji, które zajmą się ich dalszą dystrybucją.
Dziękujemy za każdą formę wspacia i zaangażowania w pomoc potrzebującycm.
Samorząd Uczniowski
źródło fotografii: Powódź w Kłodzku. 15 września 2024 r. // Fot. Wojciech Kozioł / Forum
Dyrekcja ZS Nr 27 i grono pedagogiczne serdecznie zapraszają rodziców na zebranie informacyjne w dniu 09.09.2024r (poniedziałek).
Zebrania klas II i III oraz klas lutowych odbędą się o godz. 17.30 zgodnie z harmonogramem wywieszonym na tablicy w holu głównym szkoły.
Rodziców uczniów klas I zapraszamy na spotkanie w sali gimnastycznej o godz. 18.00, a o godz. 18.30 na spotkania w salach z wychowawcami.
Dyrekcja ZS Nr 27
Tradycją naszej szkolnej społeczności jest upamiętnianie ważnych rocznic i wydarzeń historycznych. W 85 rocznicę napaści Niemiec na Polskę w dniu 2 września reprezentacja uczniów z Samorządu Uczniowskiego zapaliła znicze i złożyła kwiaty przy pomniku ofiar II wojny światowej na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej.
W poniedziałek, 2 września, o godzinie 10.00 na sali gimnastycznej odbyło się uroczyste powitanie pierwszoklasistów w murach naszej szkoły. W tym roku przypada 85 rocznica napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Po odśpiewaniu hymnu minutą ciszy uczciliśmy pamięć milionów ofiar, które straciły życie w drugiej wojnie światowej. Następnie, jak co roku, delegacja z naszej szkoły złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobach poległych na cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej.
Przed nami rok pełen wyzwań, doświadczeń i nieodkrytych jeszcze możliwości. Pan Dyrektor Artur Jeżewski i przedstawicielki Samorządu Szkolnego serdecznie powitali nowych uczniów w społeczności szkolnej i wyrazili przekonanie, że wkrótce poczują się oni tutaj jak w domu-bezpieczni i wspierani w swoim rozwoju. Następnie Pani Dyrektor, Eliza Danilczuk, przedstawiła pierwszoklasistom wychowawców i kadrę pedagogiczną.
Wszystkim rozpoczynającym i kontynuującym naukę w naszej szkole życzymy wytrwałości i osiągnięcia satysfakcjonujących wyników w nauce, realizacji planów i zachęcamy do zdobywania wiedzy oraz nieustannego doskonalenia zawodowego.
Agnieszka Jabłońska
Małgorzata Kościelecka
nauczycielki języka polskiego
Serdecznie zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
- klasy pierwsze o godz. 10.00 w sali gimnastycznej
- klasy promocyjne w salach lekcyjnych o godzinach:
2 A 8.30 – s. 107
2 AW 9.00 - s. 201
2 Bw i 2 MW 9.30 – s. 204
2 Cw 9.00 – s. 103
2 Dw 9.00 – s. 202
2 Ew 9.30 – s. 101
2 Fw 8.00 – s. 104
3 A 8.00 – s. 208
3 Bw 9.00 – s. 212
3 Cw 10.00 – s. 206
3 Dw 9.30 – s. 201
3 Ew 9.30 – s. 102
3 Fw 9:30 – s. 103
1 KW 10.30 – s. 206
3 KW 9.00 – s. 211
Dyrekcja ZS Nr 27