Dziś w Domu Kultury KADR odbyło się spotkanie Szkolnych Koordynatorów Edukacji Kulturalnej z pełnomocnikiem Prezydenta m.st. Warszawy ds. Edukacji Kulturalnej p. Anną Michalak – Popławską. Podczas spotkania omówione zostały najważniejsze sprawy dotyczące edukacji kulturalnej młodzieży z warszawskich szkół. Poruszona była też kwestia Indeksu Qulturalnego, który został wprowadzony w Warszawie w lutym br. jako nowe rozwiązanie dla tych uczniów, którzy działają na polach artystycznych i kulturalnych. Uczniów, którzy swój potencjał twórczy realizują poza murami szkoły.
Dlaczego warto wydawać taki dokument uczniom? Po pierwsze świadczy on o nabytych umiejętnościach i wiedzy poprzez różnorodną działalność kulturalną, a to istotna informacja dla rodziców i szkoły. Po drugie umożliwia premiowanie ucznia za jego aktywność pozaszkolną. Po trzecie motywuje do systematycznego korzystania z zajęć rozwijających jego pasje .
W naszej szkole również będzie można odebrać Indeks. Aktywnie realizujący się uczniowie mogą zgłaszać się do biblioteki szkolnej. Tam otrzymają Indeks Qulturalny opatrzony pieczątką szkoły, Dyrektora oraz numerem identyfikacyjnym. Następnym krokiem będzie dokumentowanie w nim rodzaju aktywności potwierdzonego przez realizatorów.
Jestem przekonana, że wśród naszej szkolnej społeczności znajdują się tacy uczniowie, którzy w różnych miejscach pracują nad rozwijaniem własnego talentu, zainteresowań i pasji rozumianych bardzo szeroko.
Katarzyna Boborycka - Szkolny Koordynator Edukacji Kulturalnej
17 października 2018r w ramach Koła Filmowego zorganizowane zostało wyjście dla chętnych uczniów i nauczycieli do Kina Atlantic na spotkanie autorskie w ramach akcji 100 % WOLNOŚCI Walentynowicz / Wałęsa 1980 / 2018 Grünberg / Fishman.
Było to spotkanie autorskie z amerykańskim fotografikiem Chuck Fishman, który jest autorem unikatowych zdjęć z Lechem Wałęsą z okresu rodzenia się ruchu „Solidarność”. Wśród licznych historycznych fotografii były również te pokazujące Lecha Wałęsę prywatnie w domu. Ze względu na wyjątkowość tych zdjęć Kino Atlantic zorganizowało ich prezentację multimedialną. Prezentacji towarzyszyła projekcja filmu o Annie Walentynowicz „Anna Proletariuszka” we współreżyserii Sławomira Grünberga. Tak się złożyło, że obaj byli w grudniu 1980, tj. w czasie odsłonięcia pomnika stoczniowców zamordowanych w grudniu 1970, na dachu Stoczni Gdańskiej: Grünberg z kamerą filmową, a Chuck Fishman z aparatem fotograficznym.
Opiekun Koła Filmowego – Leszek Salamoński
17 października 2018r w ramach Koła Filmowego zorganizowane zostało wyjście dla chętnych uczniów i nauczycieli do Kina Atlantic na projekcje filmu edukacyjnego „JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA” połączone ze spotkaniem z Twórcami: reżyserem Damianem Nenow oraz kierownikiem produkcji Urszulą Łuczak.
„Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora.
Opiekun Koła Filmowego – Leszek Salamoński
„Gdy pytasz mnie czym Ojczyzna…?”
Marek Grechuta
Konkurs na wiersz o tematyce patriotycznej
Ogłaszam konkurs dla uczniów Zespołu Szkół nr 27 na wiersz o tematyce patriotycznej.
Utwór nie może być krótszy niż 4 wersy. Każdy uczestnik może złożyć trzy utwory. Prace można składać do dnia 30 listopada do biblioteki szkolnej opatrzone imieniem i nazwiskiem oraz klasą lub na adres e-mail: bibliotekazs27@gmail.com
Zachęcam do udziału i rozwijania swojej kreatywności twórczej.
Niech to będzie hołd dla Niepodległej.
Katarzyna Boborycka - nauczyciel bibliotekarz
W dniu 10 października odbyła się wycieczka integracyjna połączona ze swoistą lekcją historii i polskiego. Tematem wycieczki była „Warszawa- zabytki i miejsca pamięci w 100- lecie Niepodległości”. Podczas wyjścia uczniowie poznawali miejsca związane z historią stolicy.
Młodzież klasy I AW i IBW rozpoczęła zwiedzanie od Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z Grobem Nieznanego Żołnierza. Na tablicach Grobu Nieznanego Żołnierza czytała nazwy miejsc, w których stoczyły swe najważniejsze boje Legiony Polskie. Następnie wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami: Agnieszką Jabłońską, Haliną Wieczorek Bugajską oraz Andrzejem Gałanem przeszli na skraj Placu, gdzie mieści się pomnik Marszałka. Dalej trasa przebiegała przez następujące miejsca: Pałac Prezydencki, pomnik Adama Mickiewicza, kościół Św. Anny, Zamek Królewski oraz Kolumnę Zygmunta.
Życzymy najmłodszym uczniom, aby przez cały okres nauki w naszej szkole czuli, że są w przyjaznym miejscu.
Zapraszamy do obejrzenia fotografii wykonanych przez panią Halinę Wieczorek Bugajską i ucznia klasy 1BW Mateusza.
Agnieszka Jabłońska - nauczyciel języka polskiego
Miło mi poinformować, że nasza szkoła została zakwalifikowana do kolejnej - drugiej edycji projektu "Upoluj swoją książkę" realizowanej w ramach ogólnopolskiej akcji Czytaj PL.
Akcja ma charakter bezpłatnej wypożyczalni bestsellerowych e-booków i audiobooków. Aby wziąć w niej udział, należy pobrać aplikację mobilną Woblink i przy jej pomocy zeskanować kod QR umieszczony na jednym z blisko 7000 nośników na terenie całego kraju (w tym w 1000 szkół). Kod QR jest kluczem do wirtualnej biblioteki, w której można znaleźć polskie i światowe bestsellery. Czytać i słuchać bestsellerowych książek będzie można przez cały listopad.
Już wkrótce w szkole pojawią się plakaty promujące. Serdecznie zapraszam.
Katarzyna Boborycka - nayczyciel bibliotekarz
Jak co roku Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół nr 27 organizuje zbiórkę wkładów i zniczy.
Akcja trwać będzie do 26 października!!!
Znicze składamy do biblioteki szkolnej lub do wychowawców.
Katarzyna Boborycka
Konkurs na 100-lecie niepodległości
Temat: Postać, która miała największy wpływ na losy Polski i Polaków na przestrzeni stu ostatnich lat.
Organizator: Zespół Szkół nr 27 w Warszawie
Cele konkursu:
Adresaci: uczniowie mokotowskich szkół zawodowych i technicznych
Drodzy Uczniowie !
W związku z przypadającą na rok 2018 setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę proponujemy Wam konkurs literacki. Głównym zadaniem jest napisanie pracy o wybranej przez siebie postaci, która na przestrzeni 100 lat najbardziej zasłużyła się dla państwa polskiego i jego obywateli ( uczestnicy konkursu mają dużą swobodę wyboru postaci od polityka po artystę, naukowca, pisarza, aktora, muzyka, reżysera, działacza społecznego czy kulturalnego). Warunkiem, który należy spełnić, aby praca była uznana, to uzasadnienie swojego wyboru, co spowodowało, że akurat tę osobę wybraliśmy. Można wskazać osiągnięcia, zasługi, cechy osobowościowe, wpływ na społeczeństwo lub na kształt państwa.
Zespół Szkół nr 27
ul. P.Gintrowskiego 38
02-697 Warszawa
Komisja konkursowa dokona oceny zgłoszonych prac i wybierze laureatów do 10 grudnia 2018 r.
Prace ocenianie będą według następujących kryteriów:
Realizacja tematu – 2 pkt.
Język i styl – 2 pkt.
Kompozycja – 2 pkt.
Zapis (ort.,int.) – 2 pkt.
Wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły. O terminie wręczenia nagród poinformujemy osobnym pismem.
Osoba odpowiedzialna: Katarzyna Boborycka , tel. 22 843-66-81/82/83 wew. 115, e-mail: katarzyna.boborycka@gmail.com
10 października 2018r w ramach Koła Filmowego zorganizowane zostało wyjście dla chętnych uczniów i nauczycieli do Kina Atlantic na projekcje filmu edukacyjnego "7 UCZUĆ” połączone ze spotkaniem z Twórcami: Małgorzatą Bogdańską, Markiem Koterskim, Michałem Koterskim oraz Marcinem Kwaśnym. „7 uczuć” to najnowszy film Marka Koterskiego oparty na tak zaskakującym i brawurowym pomyśle, że śmiało można powiedzieć, że czegoś takiego w światowej kinematografii jeszcze nie było! Ta absolutnie wyjątkowa, ważna, mądra, wzruszająca, ale i pełna charakterystycznego dla Marka Koterskiego humoru produkcja pochwalić się może iście gwiazdorską obsadą. W postać Adasia Miauczyńskiego po raz pierwszy wcielił się Michał Koterski, spełniając tym samym swoje wielkie aktorskie marzenie. Jego rodziców brawurowo zagrali Maja Ostaszewska i Adam Woronowicz.
Adaś Miauczyński powraca do czasów swojego dzieciństwa, kiedy – jak większość z nas – miał spory problem z nazywaniem towarzyszących mu wtedy emocji. Aby poprawić jakość swego dorosłego już życia, postanawia powrócić do tamtego nie do końca – jak się okazuje – beztroskiego okresu, by nauczyć się przeżywania siedmiu podstawowych uczuć. Ta ekstremalnie nieprzewidywalna podróż do przeszłości obfituje w szereg przezabawnych, wręcz komicznych sytuacji, ale niesie za sobą również moc wzruszeń i refleksji.
Opiekun Koła Filmowego – Leszek Salamoński
2 października 2018r w ramach Koła Filmowego zorganizowane zostało wyjście dla chętnych uczniów i nauczycieli do Kina Atlantic na projekcje filmu edukacyjnego „Jak pies z kotem”.
Najnowszy film Janusza Kondratiuka, autora niezapomnianych „Dziewczyn do wzięcia”, to słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia. Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem.
Opiekun Koła Filmowego – Leszek Salamoński
Życzymy, aby przez następne 100 lat , Polska była krajem wolnym, suwerennym i demokratycznym.
Aby na terenach naszej Ojczyzny już nigdy nie toczyła się żadna wojna.
Pragniemy także,aby Polska miała wykształconą młodzież, która będzie jej przyszłością i autorytetem dla następnych pokoleń.
Mamy również nadzieję, że Polska będzie rozwijała się pod względem kulturalnym, ekonomicznym i gospodarczym,
a wiele dokonań stanie się naszym narodowym dziedzictwem i chlubą.
W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły, nauczyciele i inni pracownicy mieli niepowtarzalną okazję, aby dokonać symbolicznego, a zarazem historycznego wpisu do Warszawskiej Księgi Wolności. Młodzież chętnie i z dużym zainteresowaniem odniosła się do projektu. Każdy z odwiedzających czytelnię zostawił swój ślad w pamiątkowej Księdze, wpisując choćby krótką refleksję bądź zostawiając podpis.Wszyscy otrzymali biało-czerwone kotyliony.
Od całej społeczności szkolnej zamieściliśmy życzenia dla naszej Ojczyzny,pod którymi podpisał się Dyrektor p. Artur Jeżewski.
Za 100 lat, kiedy Warszawska Księga Wolności zostanie otwarta, ktoś przeczyta nasze przemyślenia i oczekiwania, a my staniemy się niekwestionowaną częścią historii.
Katarzyna Boborycka - nauczyciel bibliotekarz
25 września 2018r. opiekun Koła Filmowego zorganizował wyjście dla chętnych uczniów i nauczycieli do Kina Atlantic na projekcje filmu „Kamerdyner”. To opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Film nie pomija najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii Kaszub, a więc ludobójstwa w lasach piaśnickich na początku II wojny światowej. Historia kończy się wraz z rokiem 1945 i wejściem Armii Czerwonej na tereny Kaszub. Zakazana miłość, piękne krajobrazy, skomplikowani ludzie i ich losy, z wielką historią w tle.
Na ekranie gwiazdorska obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Anna Radwan, Daniel Olbrychski, Łukasz Simlat, Borys Szyc, Adam Woronowicz.
Nauczyciel – Leszek Salamoński
W związku z obchodami jubileuszu 100 -lecia odzyskania przez Polskę niepodległości podejmowany jest w Warszawie szereg działań, które mają na celu włączyć i zaangażować przede wszystkim młodzież szkolną w uświetnienie tej historycznej rocznicy. Takim projektem jest Stolica Wolności 1918-2018, w którego ramach mieści się Warszawska Księga Wolności 1918-2018-2118. Księga ta ma mieć charakter pamiątkowy, a jej losy są z góry zaplanowane. Otóż, na jej kartach uczniowie, nauczyciele także rodzice i inni pracownicy będą mogli dokonać wpisu zawierającego refleksje, wskazówki oraz przesłania dotyczące naszej współczesności i naszej Warszawy. 13 października br. Księga zostanie umieszczona w specjalnej kapsule czasu na 100 lat, tak, aby następne pokolenia mogły zapoznać się z jej zawartością.
Do naszej szkoły Księga trafi w czwartek 27 września o godzinie 10.30. Wyłożona zostanie w czytelni biblioteki szkolnej (s.13) i tam do godziny 12.30 można będzie się wpisywać.
Zachęcam do przemyślenia tematu i udziału w tym epokowym wydarzeniu. Drugiej takiej szansy mieć nie będziemy, więc warto stać się częścią historii naszego kraju i miasta.
Katarzyna Boborycka - nauczyciel języka polskiego
21.09.18r. Wzięliśmy udział w imprezie lekkoatletycznej organizowanej ku czci wspaniałego sportowca Bronisława Malinowskiego. Warto tutaj przybliżyć sylwetkę wybitnego lekkoatlety, biegacza, zdobywcy złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie. Bronisław Malinowski urodził się 4 czerwca 1951 r. w miejscowości Nowe niedaleko Grudziądza. W Grudziądzu ukończył szkołę średnią, tutaj też rozpoczął swoją karierę sportową w GKS Olimpia, w barwach której występował aż do swej tragicznej śmierci w 1981 r.
W Igrzyskach Olimpijskich startował trzy razy. Po raz pierwszy w Monachium (1972), gdzie w biegu na 3000 m z przeszkodami zajął 4 miejsce. Z Olimpiady w Montrealu (1976) wyjechał już ze srebrnym medalem, a ukoronowaniem kariery był złoty medal zdobyty w Moskwie (1980). Trzykrotnie startował w Mistrzostwach Europy: w Helsinkach (1971), Rzymie (1974) i Pradze (1978), skąd przywiózł dwa złote medale. Zdobył je w Rzymie i Pradze. Złoty medal w swej sztandarowej konkurencji przywiózł także z Pucharu Narodów w Lekkoatletyce, które odbyły się w Tokio w 1978 r. Jeden raz uczestniczył w przełajowych mistrzostwach świata w Limmerick (Irlandia, 1979). Biegi przełajowe, to druga, poza biegiem na 3000 m z przeszkodami, dyscyplina, w której Bronisław Malinowski odnosił liczne sukcesy i chętnie w nich startował Bronisław Malinowski to 22-krotny reprezentant Polski w meczach międzypaństwowych w latach. 1971-1980; 20-krotny rekordzista kraju w biegach na 3000 m, 5000 m, 10 000 m i 3000 m przez płotki; 10-krotny mistrz Polski w biegach na: 5000 m (1972, 1973,1975), 3000 m przez przeszkody (1973, 1974, 1978, 1980) i biegach przełajowych (1973, 1974, 1979). Do niego należy aktualny rekord Polski w biegu na 3000 m z prz. (8:09,11) z Montrealu oraz ciągle aktualny jest rekord Mistrza Polski 8:19,2 ustanowiony podczas mistrzostw w Warszawie w 1974 r.
Żródło: http://muzeum.grudziadz.pl/strona-246-bronislaw_malinowski_1951_1981_mistrz.html
To był już XVI Memoriał, który został rozegrany Nad Dolinką Służewiecką i po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział w rywalizacji w biegu na dystansie 1200 metrów. Nasi czterej zawodnicy stanęli na wysokości zadania. Bardzo dobry występ przypieczętowaliśmy zdobyciem wszystkich trzech miejsc medalowych. Wielki gratulacje dla uczestników. Tak trzymać panowie.
Nauczyciel wf: Paweł Dziuba
W środę 19.08.18r. nasi uczniowie wzięli udział w Indywidualnych Biegach Przełajowych, które odbyły się na Błoniach Nad Dolinką Służewiecką. W to słoneczne przedpołudnie nasi reprezentanci rywalizowali ze swoimi rówieśnikami z mokotowskich szkół na dystansie 1500 metrów i jak co roku impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem również wsród naszych uczniów, ponieważ aż 10 chłopców zgłosiło chęć uczestnictwa to 4 z nich musiało pobiec poza konkursem. Najlepszy wynik wśród naszych uczniów osiagnął Oskar, który również rok temu uplasował się w ścisłej czołówce, tuż zanim był Daniel. Brawa dla wszystkich za uczestnictwo i ambicję.
Nauczyciel wf: Paweł Dziuba
W dniach 18 - 19.09.2018 uczniowie ZS27 brali czynny udział w akcji Sprzątania Świata. W tej wyjątkowej akcji brała udział młodzież z klas 1Kw, 1Cw, 1Bw, 1Aw, a także 2A, 3Bw i 3Cw. Wraz z nauczycielami, wyposażeni
w grabie, worki i rękawice, sprzątali teren zielony wokół szkoły. Dokumentacja fotograficzna w albumie fotograficznym.
Nauczyciele przedmiotów przyrodniczych.
Wrzesień to miesiąc szczególnych rocznic historycznych, o których nie sposób zapomnieć. Szkoła ma obowiązek kształtować w uczniach postawy i wartości patriotyczne, dlatego w dniu dzisiejszym delegacja reprezentująca Zespół Szkół nr 27 złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. 17 września przypada rocznica agresji sowieckiej na nasz kraj i ten właśnie dzień Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2013 roku ustanowił Dniem Sybiraka. W Warszawie jest on szczególnie czczony przez władze miasta z udziałem wielu stołecznych szkół. Nasza placówka rok rocznie uczestniczy w tych obchodach.
Korzystając z pięknej pogody, uczniowie odwiedzili także Pomnik Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich oraz Pomnik Małego Powstańca na Podwalu. Żywa lekcja historii dla młodego pokolenia to istotny element edukacji, ponieważ ukazuje ważne tematy z innej perspektywy i za pomocą innych narzędzi, co we współczesnej szkole jest niezwykle cenne.
Katarzyna Boborycka - nauczyciel języka polskiego
Ogłaszamy konkurs szkolny pod nazwą "Św. Stanisław Kostka"
Technika i format prac dowolne.
Termin trwania konkursu: do 30.09.2018 r.
Zapraszamy do udziału w konkursie wszystkich uczniów, również tych, którzy nie chodzą na lekcję religii. Powodzenia w twórczych zmaganiach!
Prace podpisane na odwrocie proszę składać w sali 104.
Nauczyciel religii: Halina Wieczorek - Bugajska
W dniu 17.09.2018r.
o godz. 17.00 sala 14 Rada Rodziców
o godz. 17.30 i 18.30 zebrania klas 2 i 3 w salach z wychowawcami
o godz. 18.00 klasy 1a, 1aw, 1bw, 1cw - na sali gimnastycznej
Zapraszamy
dyrektor zs27