W ubiegłym roku szkolnym przyłaczyliśmy się do programu ElektroEco "Moje miasto bez elektrośmieci". Projekt objęty jest honorowym patronatem przez MEN, Misterstwo Środowiska i Związek Miast Polskich. Głównym celem programu jest wypracowanie u ludzi nawyku składowania złużytych baterii oraz uszkodzonego sprzętu elektronicznego i oddawania ich do specjalnie przeznaczonych punktów. Dzięki temu zyskamy mniej zanieczyszczone środowisko i będziemy bardziej "eco".
Szkoła to instytucja, która w sposób szczególny wpływa na kształtowanie właściwych postaw wśród młodzieży. Stąd, prosimy uczniów o przynoszenie baterii, a także innego zbędnego czy uszkodzonego sprzętu RTV i AGD do placówki. Na baterie jest specjalny pojemnik umieszczony na portierni, cięższy sprzęt można gromadzić u wychowawców.
Koordynator projektu - Katarzyna Boborycka
Ogłaszam konkurs fotograficzny pt. „Jesień w obiektywie”. W plebiscycie udział wezmą wszyscy, którzy nadeślą pocztą elektroniczną na adres bibliotekazs27@gmail.com zdjęcia, których tematyką będzie obecna pora roku. Każdy uczestnik może złożyć 3 fotografie.
Konkurs trwać będzie do końca października. Wyniki ogłoszone zostaną 13 listopada br. Ze wszystkich zdjęć konkursowych powstanie fotogaleria. Zapraszam
Nauczyciel bibliotekarz - Katarzyna Boborycka
Wakacje dobiegły już końca, ale zaczyna się inny, powakacyjny sezon – czas prezentacji pamiątek z letnich podróży w gronie najbliższych i znajomych. OGŁASZAM KONKURS - ,,PAMIĄTKI Z PODRÓŻY".
Zadaniem konkursu jest przyniesienie do pracowni geograficznej w terminie do 15.11.2017r. pamiątek z wakacji. Wszyscy biorący udział w konkursie otrzymają dyplomy oraz nagrody w postaci oceny, a najciekawsze suweniry zostaną uhonorowane cennymi nagrodami. Przyniesione eksponaty będzie można oglądać na wystawie w sali 202. Proszę o podpisanie pamiątek i zaznaczenie miejsca, z którego one pochodzą.
Nauczyciel geografii - Leszek Salamoński
Bądź gość, daj psu kość! Pod tym hasłem wznawiamy, kolejny już raz, zbiórkę karmy, koców oraz innych niezbędnych rzeczy dla zwierząt w schronisku Na Paluchu. Wszelkie akcesoria oraz karmę można przynosić do końca stycznia. W lutym, zgromadzone produkty trafią do potrzebujących zwierząt.
Autorką hasła jest uczennica kl. III A - Zuzia Żelazko, plakat wykonały Zuzia Żelazko i Natalia Wtykło.
Opiekun SU- Katarzyna Boborycka
Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego odbędą się w dniach 10-12 października br. O stanowisko w RSU ubiegać się może po dwoje kandydatów z klas II i III, natomiast wyboru dokonują wszyscy uczniowie szkoły, a także nauczyciele. Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa i liczymy na wysoką frekwencję.
Opiekun SU - Katarzyna Boborycka
26 września rozgrywane były Indywidualne Biegi Przełajowe Szkół Ponadgimnazjalnych, które jak co roku odbywały się nad Dolinką Służewiecką. Naszą szkołę reprezentowało 5 uczniów, czterech w biegu na dystansie 1500m i jeden na dystansie trzech kilometrów. Krótszy dystans cieszył się zdecydowanie największą popularnością, bo aż 80 uczniów z mokotowskich szkół stanęło na starcie biegu aby ze sobą rywalizować. Nasi biegacze stanęli na wysokosci zadania i pomimo tak dużej konkurencji potrafili nawiązać skuteczną walkę z najlepszymi. Oskar Lis i Daniel Rzeszutko (obaj z klasy 1BW) zajęli kolejno piątą i siódmą lokatę, tym samym kwalifikując się do Mistrzostw Warszawy w Indywidualnych Biegach Przełajowych. Należy podkreślić, że wyżej wymienieni uczniowie to aktualni wychowankowie naszej utytułowanej, kiedyś kulomiotki, a obecnie nauczycielki wf pani Ludwiki Chewińskiej. Gratulacje dla wychowawcy oraz wszystkich naszych uczniów, którzy wzięli udział w imprezie.
Nauczyciel wf: Paweł Dziuba
Przypominamy, że od 15 września ruszyła akcja „Zbieraj nakrętki”. Każdy może wziąć w niej udział i przyczynić się w ten sposób do zakupu specjalistycznego sprzętu dla niepełnosprawnych dzieci. Nie wyrzucajmy butelek z nakrętkami, odkręćmy je i gromadźmy. Przy wejściu do szkoły ustawiony jest specjalny pojemnik, gdzie można wrzucać nakrętki.
Trzeba tak niewiele, żeby zrobić tak dużo!!!
Opiekun SU - Katarzyna Boborycka
Federacja Banków Żywności SOS poszukuje wśród młodzieży wolontariuszy do pomocy przy zbiórce żywności. Akcja odbędzie się w najbliższy weekend 29-30 września w sklepie Carrefour w Galerii Mokotów od 9.00 do 21.00. Rolą wolontariuszy będzie zachęcanie klientów do ofiarowania produktów o przedłużonej przydatności do spożycia, a także pomoc w sortowaniu darów. Chętni będą pracować po 4 godziny, a zebrane produkty trafią do najbardziej potrzebujących.Zainteresowanych uczniów prosimy o zgłaszanie się w dniu 27-28 września do biblioteki szkolnej. W czwartek odbędzie się spotkanie z osobą odpowiedzialną za przebieg akcji - p. Pawłem Zbudzkim. Zachęcamy do włączenia się i liczymy na odzew.
Opiekun SU - Katarzyna Boborycka
Jak co roku, Samorząd Uczniowski ZS nr 27 organizuje „Akcję Znicz”. Nasza szkoła od lat opiekuje się grobami na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej. Prosimy więc o przynoszenie zniczy lub wkładów, które tuż przed świętem Wszystkich Świętych zostaną zapalone na pomnikach zmarłych.
Akcja zbierania trwać będzie do 20 października. Znicze składamy do biblioteki szkolnej ( s. 13).
Opiekun SU - Katarzyna Boborycka
Projekt BOHATERON – WŁĄCZ HISTORIĘ! to ogólnopolska kampania historyczna współorganizowana przez m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum II Wojny Światowej, Pocztą Polską i Polskie Linie Lotnicze LOT oraz wiele innych instytucji.
Przyłączamy się do akcji, która polega na wysyłaniu kartek do Powstańców Warszawskich. Projekt ten zrodził się, by wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. W ramach tego przedsięwzięcia, każdy zyskuje szansę podziękowania bohaterom walk o stolicę za ich bohaterską postawę.
Jak wysłać kartkę?
Wypełnione pocztówki można wysłać tradycyjnie Pocztą Polską naklejając znaczek lub zostawić bezpłatnie w wyznaczonych miejscach ( wybrane kolektury LOTTO, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej)
Imię i nazwisko wybranego powstańca proszę wypisywać nad adresem Fundacji.
Dane Powstańców, do których można adresować kartki znajdziecie na stronie www. bohaterom.pl/powtancy
Pocztówki są do pobrania w bibliotece szkolnej, a także u p. Artura Bąka Istniej też możliwość pozostawienia w bibliotece wypełnionych i zaadresowanych kartek. Po zakończeniu akcji będą one wszystkie wysłane do Fundacji.
Akcja trwa do 31 października. Zachęcamy do udziału.
Opracowała Katarzyna Boborycka
Dn. 18 września w godzinach porannych odbyły się zajęcia języka polskiego, które miała na celu oswoić uczniów z poezją. Lekcja prosta w tym sensie, że należało przedstawić elementy krajobrazu, które „namalował słowami” podmiot liryczny. Przypomnieliśmy informacje o metaforze i wybraliśmy najciekawsze z nich z wiersza Leopolda Staffa. W klasach trzecich nauczycielka języka polskiego postanowiła prowadzić cykl zajęć mających na celu przybliżenie młodzieży piękno poezji polskiej.
Nauczyciel języka polskiego - Agnieszka Jabłońska
Od niedzieli 17 września rozpoczęły się w Warszawie obchody upamiętniające sowiecką agresję na Polskę w 1939 roku. Dziś, delegacja uczniów z naszej szkoły uczestniczyła w uroczystej modlitwie przy Pomniku Poległych i Pomordowanych na Wschodzie.
Co roku uczniowie wielu warszawskich szkół spotykają się w tym miejscu, aby uczcić pamięć naszych przodków. W atmosferze zadumy i refleksji oddano hołd bohaterom, odśpiewano patriotyczne pieśni oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.
I choć nie wymażemy z kart historii tych wydarzeń, które pochłonęły wiele ofiar ludzkich, to możemy uczyć młode pokolenie pielęgnować wartości patriotyczne poprzez pamięć i szacunek do historii.
Nauczyciel języka polskiego - Katarzyna Boborycka
15 września, młodzież ZS 27 dołączyła do największej ogólnopolskiej kampanii ekologicznej „Sprzątanie Świata”.
„Wielkie porządkowanie Świata” poprzedzone zostało akcją edukacyjną kształtującą i poszerzającą świadomość i zachowania proekologiczne młodych ludzi.
Nauczyciele ZS 27 przekazali swoim podopiecznym wiedzę na temat recyklingu, oszczędzania wody i energii, zwracając szczególną uwagę na osobisty wpływ każdego człowieka żyjącego na kuli ziemskiej na środowisko przyrodnicze.
Uczniowie zostali wyposażeni w odpowiedni sprzęt – worki, grabie oraz rękawice i sprzątali teren wokół szkoły.
Młodzież nie przypuszczała, że zbierze tyle worków śmieci i zastanawiała się, co może zrobić, aby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko, w którym żyje i dorasta.
Akcja ta, była okazją do integracji z kolegami. Zapełnione worki zostały złożone w wyznaczonym miejscu.
Na zakończenie przedsięwzięcia uczniowie wspólnie z wychowawcami doszli do wniosku, że należy przeprowadzić jeszcze wiele podobnych akcji i to nie tylko na terenie szkoły, by ludzie zrozumieli, że „Ziemia jest Naszym wspólnym dobrem i musimy o Nią dbać”.
Dokumentację fotograficzną znajdziesz w albumach foto.
Wojciech Czyżniak - nauczyciel pnz
Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 27 oraz grono pedagogiczne serdecznie zapraszają na zebranie z rodzicami, które odbędzie się 18.09.2017 roku
Zebranie klas II i III oraz I Mw o godz. 17.00 zgodnie z harmonogramem wywieszonym na tablicy informacyjnej w holu głównym.
Zebranie klas I o godz. 18.00 w sali gimnastycznej.
Zebranie Rady Rodziców odbędzie się o godz. 17.30 w czytelni.
Serdecznie zapraszamy!!!
11 września 2017r. opiekun Koła Filmowego zorganizował wyjście dla chętnych uczniów i nauczycieli do Kina Atlantic na projekcje filmu „Tarapaty” opowiadającego o przyjaźni. „Przyjaźń to wcale nie jest taka prosta sprawa i Julka dobrze o tym wie. Ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Zaczynają się wakacje, a razem z nimi kłopoty. Julka zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek…”. Po pokazie odbyła się dyskusja z twórcami filmu: miedzy innymi z Martą Karwowską – reżyserką; Joanną Szczepkowską –aktorką.
Nauczyciel – Leszek Salamoński
W środowisku wiślanym od dawna panowało przekonanie, że należałoby uczcić rocznicę pierwszego flisu na Wiśle. Pomysł szybko ewoluował, bo ludzie związani z rzeką uznali, że można by przecież, zamiast organizować jedną imprezę, przygotować cały cykl wydarzeń mających przybliżyć mieszkańcom Polski królową polskich rzek. Od słowa do słowa, udało się dojść do porozumienia, projekt zdobył poparcie nadwiślańskich samorządów, później parlamentu. W ten sposób 2017 został oficjalnie ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły.
Z okazji warszawskiego Święta Wisły 9 września 2017r odbyła się wycieczka dla chętnych uczniów nad piękne bulwary wiślane.
Nauczyciel geografii – Leszek Salamoński
W dniu 08.09.2017r. w I Wojewódzkim Turnieju Kartingowym organizowanym przez
Mazowiecką Wojewódzką Komendę OHP uczeń klasy 3 Bw Sebastian Kugaudo zajął 5 miejsce.
Wojciech Czyżniak - nauczyciel pnz
Wakacje szybko minęły i przyszedł czas na rozpoczęcie nauki. Choć na pierwszy dzwonek przyszło nam poczekać aż do 4 września, wszyscy stoimy przed nowym wyzwaniem związanym z reformą edukacji. W szczególny sposób Dyrekcja szkoły powitała uczniów klas pierwszych. Uczniów, którzy rozpoczęli dziś edukację w Branżowej Szkole I stopnia. Przez najbliższe dwa lata będziemy się zmieniać i wdrażać założenia „dobrej zmiany”, mając przede wszystkim na celu dobro naszych uczniów.
Wicedyrektor p. Eliza Danilczuk przywitała pierwszoklasistów i przedstawiła kadrę nauczycieli uczących oraz wychowawców. Kilka słów do nowych uczniów powiedział także Dyrektor p. Artur Jeżewski, a błogosławieństwa na nowy rok szkolny udzielił ksiądz Piotr Jędraszek. Słowa otuchy do młodszych kolegów skierowała Zuzanna Żelazko – przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego. Zwróciła też uwagę, że we wrześniu obchodzimy rocznicę wybuchu II wojny światowej, a nasza szkoła w specjalny sposób czci to wydarzenie i pamięć poległych za naszą wolność. Jak co roku Uczniowie złożą kwiaty i zapalą znicze na mogiłach żołnierzy spoczywających na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej.
Po zakończeniu części oficjalnej uczniowie wraz z wychowawcami rozeszli się do klas.
Pierwszy dzwonek wybrzmiał i ruszyła machina edukacyjnych zmagań. Wszystkim życzymy dużo wytrawłości, ciekawych pomysłów, innowacyjnych roziązań i satysfakcji z nauki i pracy. Powodzenia!!!
Nauczyciel - Katarzyna Boborycka
Uroczyste rorpoczęcie roku szkolnego szkół dziennych
wchodzących w skład Zespołu Szkół nr 27
odbędzie się 04.09.2017r. (poniedziałek)
o godz.:
9.00 - klasy II i III w salach z wychowawcami,
10.00 - klasy I na sali gimnastycznej.
dyrekcja zs27
PRZEDMIOTY OGÓLNOKSZTAŁCĄCE I ZAJĘCIA PRAKTYCZNE ZS NR 27
28.08.2017 – PONIEDZIAŁEK
ZAJĘCIA PRAKTYCZNE- ZŁOŻENIE DOKUMENTACJI POTWIERDZAJĄCEJ GODZINOWE ODPRACOWANIE ZAJĘĆ U PRACODAWCY
1 UCZEŃ i 1 UCZENNICA – KL. 1AW , 1 UCZEŃ – KL. 2AW
28.08.2017 – PONIEDZIAŁEK – GODZ. 8.00
WYCHOWANIE FIZYCZNE
1 UCZENNICA – KL. 3CW
28.08.2017 – PONIEDZIAŁEK – GODZ. 9.00
JĘZYK POLSKI
1 UCZENNICA – KL. 2A , 1 UCZEŃ I 2 UCZENNICE – KL. 2AW,
1 UCZEŃ – KL. 1AW, 1 SŁUCHACZ I 2 SŁUCHACZKI – IV SEM. LO
29.08.2017 – WTOREK – GODZ. 9.00
MATEMATYKA
1 UCZEŃ – KL. 3DW, 1 SŁUCHACZ – IV SEM. LO
CHEMIA
1 UCZENNICA – KL. 1A, 1 UCZEŃ – KL. 1AW
HISTORIA
1 UCZEŃ – KL. 2AW
EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA
1 UCZEŃ – KL. 1AW
KURSY ZAWODOWE – UL. MIESZKA I 7, 03-886 WARSZAWA
28.08.2017 – PONIEDZIAŁEK – GODZ. 9.00
CUKIERNIK I ST. – PRZEDMIOT – TECHNIKA W PRODUKCJI CUKIERNICZEJ
1 UCZENNICA – KL. 1AW, 1 UCZEŃ – KL. 1CW
29.08.2017 – WTOREK – GODZ. 9.00
CUKIERNIK I ST. – PRZEDMIOT – TECHNOLOGIE PRODUKCJI CUKIERNICZEJ
1 UCZENNICA – KL. 1AW, 1 UCZEŃ – KL. 1CW
CUKIERNIK II ST. – PRZEMIOT – TECHNOLOGIE PRODUKCJI CUKIERNICZEJ
1 UCZEŃ – KL. 2BW
ELEKTRYK III ST. – PRZEDMIOT – DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA W BRANŻY ELEKTRYCZNEJ
1 UCZEŃ – KL. 3BW
dyrektor zs27