Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Turniej Złote pióro i Sudoku .
Lubimy to, co potrójne, nic zatem dziwnego, że środa 24 maja 2017 roku będzie wspominana z uśmiechem za sprawą trzeciej już edycji konkursu logicznego myślenia „Sudoku 2017”. Na to nakłada się szczęśliwa siódemka, bowiem tego samego dnia już po raz siódmy rywalizowano w Turnieju Ortograficznym starając się zdobyć laur mistrza mowy polskiej w konkursie „Złote Pióro 2017”. Obie imprezy zostały zorganizowane z inicjatywy Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP, dzięki staraniom Hufca Pracy nr 7-28, w Zespole Szkół nr 27 przy ul. Rzymowskiego 38 w Warszawie.
Podobnie, jak przed rokiem, dyktando z języka polskiego pod okiem nauczycieli z ZS 27 wspieranych przez kadrę z HP 7-28 pisano równolegle w dwóch salach. W pierwszej swoich sił próbowali uczestnicy mazowieckich hufców, a w drugiej do konkursu przystąpili przedstawiciele kadry wychowawczej hufców.
Jednocześnie w trzeciej sali pod opieką wychowawców z HP 7-28 rozwiązywano logiczne łamigłówki, czyli kwadraty sudoku.
Należy podkreślić, że poziom uczestników we wszystkich konkurencjach był bardzo wysoki i wyrównany. Ci, którzy w konkursach brali udział już kolejny raz, pozdrawiali się serdecznie, traktując rywalizację, jak świetną zabawę. Dzięki temu podejściu atmosfera była doprawdy wspaniała. Prestiż zwycięstwa ma swoją wagę, jednakże przede wszystkim czuło się radość z faktu samego uczestniczenia w grze. Skomplikowane i pełne pułapek zadania zmuszały startujących do sporego wysiłku intelektualnego, a mimo to humory dopisywały.
Rangę imprezy podniosła obecność Dyrekcji Zespołu Szkół nr 27 oraz przedstawicielki Mazowieckiej Komendy Wojewódzkiej Ochotniczych Hufców Pracy.
Zwieńczeniem intelektualnych zmagań było uroczyste wręczenie nagród laureatom. W Turniej Ortograficznym „Złote Pióro 2017” zdobywcy miejsc od 1. do 3. odebrali dyplomy i nagrody rzeczowe, tj. elektronikę użytkową. I tak pierwsze miejsce wśród młodzieży zdobyła Ewa Makiewicz z warszawskiego HP 7-6. Drugie miejsce wywalczył Kamil Podgórski z HP 7-11 w Płocku, a trzecie miejsce zajęła Aleksandra Zyśk z HP 7-26 w Pruszkowie.
Wśród wychowawców przyznano jedynie dyplom dla zwyciężczyni, którą została pani Adrianna Teperek z HP 7-32 w Warszawie.
W konkursie „Sudoku 2017” prym wiodły kobiety. Pierwszym trzem nagrodzonym także wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe. Najtęższym umysłem wykazała się Natalia Mrozek z HP 7-2 w Osrołęce. Na drugim miejscu uplasowała się Patrycja Marszałek z radomskiego HP 7-1. Trzecią lokatę wywalczyła Katarzyna Kwapich z HP 7-26 w Pruszkowie.
Po części oficjalnej wszystkich zaproszono do wspólnego obiadu. Była to świetna okazja do podzielenia się wrażeniami i uwagami na temat zadań. Nie brakowało żartów i śmiechu. Tradycyjnie umawiano się też na spotkanie w przyszłorocznej edycji konkursów. Słyszących to organizatorów przepełniała duma i poczucie w pełni zasłużonej satysfakcji.
Przygotowała: Modesta Topola-Orlińska
Zdjęcia: Wojciech Czyżniak
Jak tradycja nakazuje, gdy 3 maja na ulicach Warszawy widać biało czerwone flagi, uśmiechy na twarzach, biegaczy w koszulkach z orłem na piersiach to znak, że wolontariusze z Zespołu Szkół nr 27 ruszyli do akcji przy organizacji 27 Biegu Konstytucji. Od 27 lat bieg ten jest jedną z największych patriotycznych i sportowych imprez w Polsce. W tym roku uczestniczyło w nim 5160 biegaczy. Zanim do rywalizacji ruszyli dorośli, w biegu z maskotką uczestniczyły dzieci. Rzesza dzieciaków ustawiła się na starcie ze swoimi pluszakami, które miały być towarzyszami biegu jesteśmy dumni że mogliśmy czynnie uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Podziękowania od organizatora dla Pani Magdaleny Juszczyk i wolontariuszy z zs27 są zamieszczone w galerii zdjęciowej.
pedagog zs27 - Magdalena Juszczyk
Dzięki uprzejmości Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy oraz Polskiego Związku Motorowego wśród uczniów i pracowników naszej szkoły zostały rozprowadzone bezpłatne bilety na Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu. 13 maja 2017 r. od godziny 16:00 w ramach Grand Prix na Stadionie Narodowym uczestniczyliśmy w fascynującym widowisku sportowym. Dziękujemy !!!
dyrekcja zs27
Zakochaj się w Warszawie zielonej
Zachęcamy do udziału w akcji wszystkich, którzy chcą żyć w czystym mieście. Jeśli nie mamy co zrobić z słoikami, plastikiem, metalem, zużytymi bateriami, elektrośmieciami czy papierem, możemy oddać je podczas zbiórki w sobotę 13 maja aż w 17 miejscach w Warszawie. W zamian za to otrzymać można kupony, które uprawniają do odbioru kwiatów, krzewów lub ziół. W ten sposób pozbędziemy się niepotrzebnych śmieci, a zyskamy zielony ogród, a przede wszystkim przyczynimy się do ekologicznego wizerunku stolicy. Szczegóły akcji dostępne w regulaminie poniżej. Katarzyna Boborycka
Regulamin wymiany surowców wtórnych, zużytego sprzętu elektrycznego
i elektronicznego oraz baterii na sadzonki roślin
SZKŁO OPAKOWANIOWE 10 sztuk = 1 KUPON
|
PLASTIK/METAL 10 sztuk = 1 KUPON
|
PAPIER 1 pudełko = 1 KUPON Wymiary pudełka: szer. 30 cm x dł. 45 cm x wys. 25 cm |
zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny Mały sprzęt (np. suszarka, mikser) = 1 KUPON Średni sprzęt (np. mikrofala, telewizor, odkurzacz, komputer) = 2 KUPONY Duży sprzęt (np. lodówka, pralka) = 3 KUPONY Za kable kupony nie będą przyznawane
|
BATERIE 20 szt. = 1 KUPON |
Niewymienione w Regulaminie odpady nie podlegają wymianie na kupony
1 KUPON = 1 sadzonka zioła;
2 KUPONY = 1 sadzonka kwiatu lub byliny;
3 KUPONY = 1 sadzonka krzewu.
- Bemowo - przed Urzędem Dzielnicy, ul. Powstańców Śląskich 70;
- Białołęka - przy Urzędzie Dzielnicy, ul. Modlińska 197;
- Bielany - Park Olszyna, ul. Gąbińska (przy studni wody oligoceńskiej);
- Mokotów - zatoka parkingowa przy ul. Piaseczyńskiej/Idzikowskiego, koło Parku Arkadia;
- Ochota - targowisko „Zieleniak”, ul. Grójecka 97;
- Praga - Południe - parking przy Urzędzie Dzielnicy, ul. Grochowska 274;
- Praga - Północ - parking przy Urzędzie Dzielnicy, ul. ks. J. Kłopotowskiego 15;
- Rembertów - parking przy Urzędzie Dzielnicy, al. Gen. A Chruściela 28 (od strony ul. Konwisarskiej);
- Śródmieście - parking przy Urzędzie Dzielnicy, ul. Nowogrodzka 43;
- Targówek - parking przy Urzędzie Dzielnicy, ul. Kondratowicza 20;
- Ursus - parking przy Urzędzie Dzielnicy, Pl. Czerwca 1976 r. nr 1;
- Ursynów - parking przy Urzędzie Dzielnicy, al. K.E.N. 61;
- Wawer - parking przy Urzędzie Dzielnicy, ul. Żegańska 1;
- Wesoła - przy Urzędzie Dzielnicy, ul. 1 Praskiego Pułku 33;
- Wilanów - przy Urzędzie Dzielnicy, ul. Klimczaka 2;
- Włochy - parking przy Urzędzie Dzielnicy, al. Krakowska 257;
- Wola - parking przy Urzędzie Dzielnicy, Al. Solidarności 90;
- Żoliborz - parking przy Urzędzie Dzielnicy (od strony ul. Słowackiego 6/8).
Wszystkim naszym Maturzystom życzymy powodzenia na egzaminach dojrzałości!!!
Niech moc będzie z Wami!
W związku z organizają matury w naszej placówce
w dniach 4, 5, 8 maja odwołane są zajęcia lekcyjne dla uczniów zsz31.
dyrektor zs27
W ramach akcji Komórkomania fundacji DKMS na terenie naszej szkoły zorganizowano Dzień Dawcy. Przez ostatnie dwa dni uczniowie i nauczycieli mogli zarejestrować się w bazie jako potencjalni dawcy szpiku. Dawcą może być każdy zdrowy człowiek między 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg lub nie ma dużej nawagi. Najważniejsze, aby był w dobrej kondycji fizycznej, nie cierpiał na choroby przewlekłe i nie należał do grupy ryzyka.
Chętni musieli wypełnić formularz rejestracyjny i za pomocą specjalnych pałeczek pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy potencjalny dawca otrzymuje potwierdzenie oraz kartę Dawcy. Cały proces badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Akcja cieszyła się niemałym powodzeniem!
Koordynatorem akcji w szkole jest p. Mariusz Borcz.
Opracowała: Katarzyna Boborycka
Dnia 25 kwietnia odbył się uroczysty apel poświęcony upamiętnieniu 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przypomnieli, w jakich okolicznościach historycznych i politycznych kształtował się pierwszy w Europie i drugi na świecie dokument prawny tego typu. Jak przystało na patriotyczne święto nie zabrakło akcentów narodowych.
Na początku wspólnie odśpiewano hymn Polski, w trakcie apelu wybrzmiała pieśń „Witaj majowa jutrzenko”, a także wysłuchaliśmy recytacji utworu Wisławy Szymborskiej pt. „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” a na zakończenie popłynęła „Rota”. Całość przygotowali uczniowie klas III pod kierunkiem p. Heleny Szoki-Częścik, p. Katarzyny Boboryckiej i p. Ewy Ulman.
Na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej w miejscu pamięci, którym opiekuje się nasza szkoła, przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty ku czci i pamięci zasłużonych Ojczyźnie Polaków.
Apelem tym podkreśliliśmy kultywowanie patriotycznych tradycji naszego kraju.
Opracowała: Katarzyna Boborycka
Przy ul. Przemysłowej 30/32 w Warszawie mieści się Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Aby zapoznać się z działalnością tej instytucji, 25 kwietnia 2017 r. byli tam z wizytą uczniowie ZSZ Nr 31 oraz uczestnicy hufca pracy 7-28 wraz z opiekunami.
Od 25 lipca 2008 roku Rzecznikiem Praw Dziecka jest Pan Marek Michalak. Na drugą kadencję Sejm i Senat RP powołały go 25 lipca 2013 r.
Warto nadmienić, że sprawując swój urząd Pan Marek Michalak wymienia się doświadczeniami goszcząc zagraniczne delegacje z krajów niekiedy bardzo odległych. Za swoją pracę otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Jest też autorem i współautorem wielu publikacji dotyczących ochrony praw dziecka. Nie należy do żadnej partii politycznej. Będąc człowiekiem niezwykle skromnym stale podkreśla służebny charakter swojej funkcji.
Wizytę rozpoczęła bezpośrednia rozmowa z Panem Rzecznikiem. Na wstępie wprowadził on słuchaczy w specyfikę swego urzędu podkreślając, że Rzecznik nie zastępuje wyspecjalizowanych służb, instytucji i stowarzyszeń zajmujących się ochroną dzieci, lecz interweniuje w sytuacjach, kiedy dotychczasowe procedury okazały się nieskuteczne, bądź ich zaniechano.
Przedmiotem troski Rzecznika są wszystkie dzieci, przy czym szczególną opieką otaczane są dzieci niepełnosprawne, które mają utrudniony start życiowy. Artykuł 3. ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka nakłada na niego obowiązek działania na rzecz zapewnienia dzieciom pełnego i harmonijnego rozwoju z poszanowaniem ich godności i podmiotowości. W szczególności Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży:
- prawa do życia i ochrony zdrowia,
- prawa do wychowania w rodzinie,
- prawa do godziwych warunków socjalnych,
- prawa do nauki.
Wypełnianie tych zadań wymaga ochrony dzieci przed wszelkimi przejawami niewłaściwego traktowania, tj. przemocy, okrucieństwa, a także wyzysku.
Opowiedziawszy o swojej pracy na rzecz dzieci Pan Rzecznik odpowiadał na pytania zadawane przez uczestników spotkania. Dotyczyły one zarówno spraw młodzieży, jak i rodziny. Na koniec Pan Rzecznik wręczył naszym dzieciom prezenty.
Drugą część wizyty wypełniło spotkanie z panią Aleksandrą, psychologiem pracującym w Dziecięcym Telefonie Zaufania. Obszernie opowiadała nam o swojej pracy i zaangażowaniu w rozwiązywanie problemów telefonujących dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów. Tematyka z jaką się spotyka każdego dnia jest bardzo różnorodna i wymagająca nie tylko wiedzy i ogromnego doświadczenia, ale też szczególnych cech charakteru. Dramatyzm poruszanych spraw wywarł na uczestnikach ogromne wrażenie. Na szczęście spotkanie umilił smaczny poczęstunek.
Czas spędzony przez podopiecznych mokotowskiego hufca w Biurze Rzecznika Praw Dziecka był owocny. Poszerzyli oni wiedzę o swoich prawach i zyskali świadomość wsparcia, jakiego w trudnych życiowych sytuacjach mogą udzielić doświadczeni specjaliści. To psycholodzy codziennie dyżurujący pod Dziecięcym Telefonem Zaufania. To również oddany swej pracy, starający się rozwikłać najtrudniejsze problemy, Rzecznik Praw Dziecka.
Fotorelację z tego wydazenia znajdziesz w albumach fotograficznych.
Tekst: Modesta Topola-Orlińska
Foto: Eliza Danilczuk
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 dla semestru VI odbędzie się 27 kwietnia 2017r. o godz. 15.00
dyrektor zs27
Dla wszystkich maturzystów: Przed Wami szczególny czas, gdy pośród kwitnących kasztanów staniecie do boju o swoją dalszą przyszłość. To pierwszy tak ważny moment w Waszym życiu, po którym nastąpi pewien przełom.
Życzę, by jak najwięcej Waszych marzeń się spełniło. Żebyście zawsze czuli, że postępujecie w zgodzie ze sobą. Nie ważne jaki będzie wynik, najważniejsze że jesteście sobą !!!! Ale tak w Was wierzę i trzymam kciuki
Wasz wychowawca - Leszek Salamoński
W miniony czwartek nasza szkolna reprezentacja w piłce nożnej chłopców w bardzo dobrym stylu wywalczyła awans do ćwierćfinału rozgrywek Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Mecze grupowe odbywały się na Orliku przy ul.Kazimierzowskiej. Trzeba podkreślić, że nasi uczniowie tamtego dnia rozgrywali bardzo dobre zawody i pomimo przenikliwego chłodu pokazali kilka zagrań, które na pewno rozgrzały do czerwoności dłonie kibiców, którzy raz po raz bili brawo uczniom naszej szkoły. Po trzech meczach zgromadziliśmy siedem punktów, nie przegrywając żadnego spotkania (dwie wygrane i jeden remis) a przy tym strzelając aż 10 goli i tracąc zaledwie 4, uplasowaliśmy się na pierwszym miejscu w tabeli grupy D, co jednoznacznie wiązało sie z awansem do kolejnego etapu rozgrywek. Należą się pochwały dla naszej całej drużyny, która wystąpiła w składzie:
Mateusz Wasiluk, Patryk Kopyciński, Kamil Borkowski, Rafał Kobojek, Daniel Smaczniów, Sebastian Kugaudo, Kacper Ziółkowski, Karol Laska, Tomasz Stawski, Kamil Łuszczewski, Mateusz Stodulski, Adam Kryska.
Kolejna faza rozgrywek już w nadchodzący poniedziałek tj. 24.04.17r. na Orliku przy ul. Chełmskiej 23.
Nauczyciel wf: Paweł Dziuba
Światowy Dzień Ziemi '2017
22-04-2017
„W KIERUNKU NATURY”
Zbliżają się następne obchody Światowego Dnia Ziemi, których finał odbędzie się w dniu 4 czerwca 2017, w parku Pole Mokotowskie, w Warszawie.
Coroczny temat i program Dnia Ziemi związny jest z ważnym dla środowiska i przyrody zagadnieniem. Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2017 chcemy poświęcić tematom związanym z ochroną różnorodności biologicznej. Jest to temat ważny i szczególnie nam bliski, zwłaszcza w kontekście efektu cieplarnianego, wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza.
Jest wiele definicji bioróżnorodności, a jedną z ostatnio sformułowanych jest definicja zamieszczona w Milenijnym Przeglądzie Ekosystemów: "Bioróżnorodność jest zmiennością żywych organizmów wszystkich środowisk występujących na Ziemi, włączając w to siedliska lądowe, morskie, inne ekosystemy wodne oraz ekologiczne kompleksy złożone z tych siedlisk; obejmuje ona zróżnicowanie wewnątrzgatunkowe, między gatunkami i zróżnicowanie ekosystemów. Bioróżnorodność tworzy podstawę szerokiego wachlarza świadczeń ekosystemów, który w istotny sposób kształtuje dobrobyt człowieka."
Tematyka dotycząca bioróżnorodności jest szeroka i na pewno nie zdołamy omówić wszystkich jej aspektów. Do udziału w projekcie zapraszamy instytucje i instytuty zajmujące się bioróżnorodnością, dzieci i młodzież, społeczności lokalne, osoby zajmujące się ochroną przyrody społecznie i zawodowo, przedstawicieli administracji samorządowej a także przedstawicieli sektora prywatnego uwzględniających programy środowiskowe w strategii rozwoju firmy.
Pragniemy podczas festynu finałowego na Polu Mokotowskim przybliżyć jak najwięcej tematów związanych z bioróżnorodnością i potrzebą jej ochrony. Należy edukować społeczeństwo w tej dziedzinie i my poprzez program obchodów Światowego Dnia Ziemi '2017 chcemy to robić. Hasło tegorocznych obchodów to - "W kierunku natury".
Ufamy, że atrakcyjny program i oferta edukacyjno-ekologiczna zachęci do licznego przybycia na Pole Mokotowskie w Warszawie, a warsztaty i zajęcia dla dzieci i młodzieży a także konkursy i kiermasze towarzyszące obchodom znajdą liczne grono odbiorców. Mamy również nadzieję gościć Państwa podczas festynu.
Grażyna Hodun
Koordynator obchodów Dnia Ziemi '2017
Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.
Konkurs –plakat!
Dla wszystkich uczniów Zespołu Szkół Nr 27
w Warszawie
Przygotuj plakat do w/w hasła na Dzień Ziemi 2017
Technika dowolna, termin oddania prac organizatorkom upływa - 28.04.17r.
Wszyscy uczniowie, którzy przygotują plakat otrzymają oceny cząstkowe z chemii,biologii lub geografii.
Organizatorzy:
Pani Anna Golba –n-lka biologii/chemii
Pani Grażyna Ostropolska –n-lka geografii
19 kwietnia obchodzimy 74. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Jednym z nielicznych, którzy ocaleli z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej. W rocznicę powstania składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkile stały się symbolem powstania w getcie, ponieważ ich płatki układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy.
Warto przypomnieć, że warszawskie getto było największym gettem w Generalnym Gubernatorstwie i całej okupowanej Europie. Utworzone przez władze niemieckie 2 października 1940 roku, a zamknięte i odizolowane od reszty miasta 16 listopada 1940 roku skupiało ok. 450 tys. ludności żydowskiej. Getto zostało zlikwidowane 16 maja 1943 roku.
Katarzyna Boborycka
W dniu 22 marca 2017 r. w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury na Mokotowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów laureatom XVII edycji konkursu historycznego "Katyń Prawda i Pamięć "zorganizowanego dla upamiętnienia 77 rocznicy zbrodni katyńskiej.
W uroczystości wzięli udział nagrodzeni uczniowie wraz z dyrektorami, nauczycielami oraz przedstawiciele władz samorządowych, instytucji państwowych i społecznych: Pan A. Sosnowski - Mazowiecki Wicekurator Oświaty , Pan J. Wasilewski -pracownik naukowy IPN, Pani H. Kurpińska prezes fundacji "Golgota Wschodu"i inni.
Wśród nagrodzonych po raz kolejny znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Patrycja Wójcik uczennica klasy 3 AW -nagroda II stopnia,
Gabriela Berg uczennica klasy 3 AW –wyróżnienie,
Pani Ewa Ulman - nauczyciel historii - podziękowanie.
Foto-relacja w albumach.
Nagrodzonym gratulujemy!
n-ciel historii - Ewa Ulman
Pasjonaci aktywnego wypoczynku z czternastu mazowieckich jednostek opiekuńczo - wychowawczych spotkali się na bowlingowych torach podczas III Wojewódzkiego Turnieju Młodzieży OHP w kręgle. W zawodach wzięły udział także uczennice 2A: Natalia Wtykło oraz Zuzanna Żelazko.
Sportowe zmagania przebiegały w radosnej i przyjaznej atmosferze. Do zawodów przystąpiło 28 uczestników. Młodzież przekonała się, że wbrew pozorom jest to sport niełatwy, ale za to bardzo absorbujący i wciągający. Po serii gier próbnych przeprowadzono turniej główny, w którym każdy z graczy miał do wykonania 20 rzutów, po których wyłoniono zwycięzców drużynowych. Rywalizacja na punkty dostarczyła silnych sportowych emocji, a wojewódzki „sparing” był bardzo wyrównany. Wśród grających szybko wyłonili się liderzy tej sportowej dyscypliny. Drużynowe zwycięstwo wywalczyli reprezentanci 7-19 HP z Mińska Mazowieckiego, drugie miejsce przypadło zespołowi z 7-7 HP z Siedlec, trzecie miejsce wywalczyła drużyna z 7-32 HP z Warszawy. Nasze dziewczyny uplasowały się w środku stawki. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a także upominki.
Foto-relacja w albumach.
n-ciel pnz - Krzysztof Potaczek
W Zespole Szkół nr 27 w dniu 31.03.2017r. nauczyciele podejmą akcję strajkową.
Wszyscy uczniowie, którzy w tym dniu przyjdą do szkoły będą objęci opieką.
Dyrektor zs27
Tradycją w szkole od wielu lat jest szczególne świętowanie pierwszego dnia wiosny. Dawniej, tego dnia uczniowie po prostu szli na wagary, a szkoły świeciły pustkami. Młodsze dzieci robiły Marzannę, a następnie podpalały ją i topiły w pobliskiej rzece, na znak pożegnania długiej zimy. Od jakiegoś czasu w gestii Samorządu Uczniowskiego pozostaje zorganizować i uatrakcyjnić przebieg godzin lekcyjnych 21-ego marca.
Wczoraj w naszej szkole lekcje zakończyły się po trzeciej godzinie , a rozpoczęły się zajęcia rekreacyjno-sportowe.W czytelni odbył się quiz Familiada, w którym udział wzięły dwie drużyny: Fryzjereczki i Turboptysie w składzie po 4 osoby. Tymczasem na sali gimnastycznej pod opieką p. Pawła Dziuby uformowały się drużyny szykujące się do meczu siatkówki.
Pozostali uczniowie byli widownią i dopingowali zespoły zarówno na sali, jak i w czytelni. Turniej prowadził p. Mariusz Borcz i wspaniale sprawdził się w tej roli, jego towarzyszką i współprowadzącą była uczennica kl. II A Zuzanna Żelazko, równie odpowiednia osoba w odpowiednim miejscu. Ostatecznie wygrały dziewczęta przewagą 32 punktów. Podczas gry było dożo śmiechu, zabawnych skojarzeń i trafnych odpowiedzi. Cenny okazał się również czas, który spędziliśmy razem integrując się i poznając. Zabawy zakończyły się po godzinie 12.00, a uczniowie rozeszli się, by dalej świętować nadchodzącą wiosnę.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję oraz Dyrekcji Szkoły za przychylność. Niech radość wiosny zagości w naszych sercach.
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Tekst: Katarzyna Boborycka
W czwartek 16 marca 2017 r. pod opieką nauczycieli ZS nr 27 i kadry wychowawczej hufca pracy HP 7-28, młodzież z klas 1a i 2a odbyła wycieczkę celem zwiedzenia i poznania Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
Już na wstępie zdziwienie, ale i rozbawienie sprawiła konieczność przejścia szczegółowej kontroli, z prześwietlaniem bagaży i ubrań włącznie. Następnie młodzież i wychowawcy pod kierunkiem przewodniczki udali się w stronę gmachu głównego Sejmu.
Pierwszym punktem zwiedzania była makieta kompleksu sejmowego. Wiedzie do niej korytarz, na którego ścianach znajdują się olbrzymie fotogramy przedstawiające w zbliżeniu i podające alegoryczne znaczenie płaskorzeźb wieńczących od zewnątrz pół-rotundę sali posiedzeń.
Przewodniczka szczegółowo opisała poszczególne budynki przypominając ich historię i omawiając funkcje.
Następnie zwiedzający zostali wprowadzeni na galerię nad salą plenarną Sejmu. Tutaj rozdano wydruki z imiennym rozkładem i opisem poszczególnych miejsc. Przewodniczka bardzo szczegółowo opowiadała o strukturze funkcjonalnej Sejmu odnosząc się do historii i tradycji polskiego parlamentu. Zaprezentowała też proces legislacyjny prowadzący do uchwalenia ustaw. Po zrobieniu sobie serii zdjęć młodzież przeszła do znanego z telewizji, marmurowego hallu.
Chwila zadumy towarzyszyła omówieniu tablic upamiętniających posłów i senatorów, którzy stracili życie zarówno podczas II Wojny Światowej, jak i w wyniku pamiętnej katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w 2010r. Pod jedną z nich uczestnicy pozowali do grupowej fotografii.
Zanim grupa przeszła do Sali Kolumnowej, obejrzano dwie mini ekspozycje na parterze. Jedna z nich dotyczy bezprecedensowej wizyty papieża Jana Pawła II, a drugą stanowi gablota z historycznymi laskami Marszałka Sejmu. Najważniejszą jest replika laski marszałkowskiej Stanisława Małachowskiego, której użył, gdy 3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Konstytucję. Warto nadmienić, że laski zmieniano z reguły na okoliczność przemian ustrojowych Rzeczypospolitej Polskiej.
Ostatnim punktem programu było obejrzenie zachwycającej subtelnym wystrojem Sali Kolumnowej i kuluarów Sejmowych, gdzie na schodach wiodących ku wejściu na salę plenarną wykonana została pamiątkowa fotografia.
Fotorelację znadziesz w Albumach fotograficznych.
Tekst: Modesta Topola-Orlińska