W ramach Koła Filmowego 14 marca 2017 r. nauczyciele wraz z uczniami uczestniczyli w Kinie Atlantic w specjalnym pokazie edukacyjnym. Tym razem wyświetlony został film pt. „Klasa”.
Szkoła to nie tylko instytucja, miejsce zdobywania wiedzy - to może przede wszystkim szczególne, niepowtarzalne miejsce budowania relacji, rozpoznawania siebie, odkrywania pasji, uczenia się wrażliwości, doświadczenia, empatii. Odważnie: nie tylko uczniów, ale także nauczycieli i rodziców…
U młodych to poznawanie siebie, jako indywidualności, zawsze jednak w kontekście społecznym. Na tym poligonie lub jak ktoś woli w ogrodzie szkolnych rozkoszy mamy do czynienia z dojrzewaniem do dorosłości.
XXI wiek to czas szalonych przemian, konfrontacji, poddawania się problemom, zmianom. Nauczyciele te problemy powinni nie tylko rozpoznawać, ale chcieć w ich wyjaśnieniu aktywnie uczestniczyć …
Dziś jak nigdy potrzeba nam profesjonalizacji naszego powołania by Jaś stawał się Janem, by dziecko zachowując wszelką swą delikatność i pamięć stawało się dojrzałym odpowiedzialnym człowiekiem, przyjacielem, partnerem, rodzicem.
Przestrzeń inna niż szkoła np. kino może pomoc wyzwolić się z kieratu przyzwyczajeń i schematycznych rozwiązań, a staje się miejscem warsztatów ex terytorialnym, w którym marzenia konfrontujemy z życiem a może odwrotnie?.
Opiekun Koła Filmowego – Leszek Salamoński
Przypominamy, że 20.03.2017r. odbędą się zebrania wszystkich klas ZSZ 31
o godzinie 17.30 i 18.30.
Harmonogram sal zostanie wywieszony na tablicy informacyjnej w holu szkoły.
Zebranie Rady Rodziców odbędzie się
o godz. 17.00 w czytelni
ZAPRASZAMY
Dyrekcja zs27
Uczennica klasy 2A Zuzanna Żelazko wzięła udział w IV edycji wojewódzkiego konkursu z przepisów BHP i prawa pracy pt. „Bezpieczni w pracy”. Głównym celem było upowszechnianie wiedzy z zakresu prawa pracy, bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników.
Do rozwiązywania testu składającego się z czterdziestu dwóch pytań przystąpiło 16 finalistów z jednostek Mazowieckiej WK OHP, wyłonionych w eliminacjach wewnętrznych.
Młodzież, aby odpowiedzieć na szczegółowe pytania konkursowe musiała wykazać się szeroką wiedzą z zakresu problematyki bezpieczeństwa i higieny pracy - technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii, psychologii pracy, przepisów ppoż., zasad udzielania pierwszej pomocy, a także elementów wiedzy z zakresu prawa pracy.
nauczyciel zp - Wojciech Czyżniak
10 – 11 marca, w Zwoleńskim 7 – 3 OSiW odbyły się X jubileuszowe Mistrzostwa w Piłce Nożnej Halowej organizowanej prze MWK OHP. W zmaganiach wzięły udział amatorskie drużyny reprezentujące jednostki wychowawczo – opiekuńcze z całego Mazowsza. Celem turnieju było upowszechnianie sportu, jako sposobu na zdrowy styl życia oraz promocja ośrodka w środowisku lokalnym. Drużyny rozegrały mecze systemem każdy z każdym, co pozwoliło wszystkim zawodnikom zaprezentować swoje umiejętności. Każdy mecz trwał 10 minut. Sędzią zawodów był Adam Wilk, który pilnował żeby turniej przebiegł w przyjaznej atmosferze i z zachowaniem zasad fair play. Rozgrywki stały na wysokim poziomie technicznym, a zawodnicy wykazywali się dobrą grą i dużą wytrzymałością fizyczną. Z poświęceniem i determinacją wywalczyli zwycięstwo. Rywalizowali przy gorącym dopingu licznie zgromadzonych kibiców. Zaszczytne trzecie miejsce zdobyła warszawska drużyna z 7 – 28 HP składająca się uczniów Zespołu Szkół nr 27 W klasyfikacji indywidualnej nagrodzony został najskuteczniejszy zawodnik turnieju - Kacper Ziółkowski z klasy III Dw. Skład naszej drużyny to: Kacper Ziółkowski, Sebastian Kugaudo II Bw, Adam Kryska II Bw, Sebastian Majewski III Dw, Daniel Smaczniów II Bw, Daniel Rykowski I Aw
Dyrekcja zs27
KONKURS FOTOGRAFICZNY „PORY ROKU NA MOKOTOWIE”
organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury „Mokotów”
odbędzie się w trzech grupach wiekowych – szkoły podstawowej, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalnej.
Oceniane będą wyłącznie prace indywidualne!
1. Każdy autor może nadesłać do 5 prac w formacie nie mniejszym niż 20x30 cm (dopuszcza się różnice w cm w przypadku odbitek cyfrowych), w przypadku cyklu fotografii do 10 zdjęć.
2. Prace powinny być przygotowane do prezentacji, tj.:
JURY: oceniać będzie zgodność pracy z tematem, walory artystyczne: piękno i nastrój chwili, motyw, ujęcie, wrażenie, emocje, umiejętność obserwacji, jakość techniczną pracy, samodzielność wykonania.
Zgłoszenia z poprawnie wypełnioną kartą uczestnictwa i prace konkursowe przyjmuje do 24 marca 2017r. Młodzieżowy Dom Kultury „Mokotów”, ul. Puławska 97, 02-595 Warszawa, tel. 22 844-17-04; 22 845-51-21; e-mail: mdkmok@edu.um.warszawa.pl
W szkole koordynować konkurs będzie p. Katarzyna Boborycka.
Rozdanie nagród odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury „Mokotów” ul. Puławska 97, w dniu 11 kwietnia 2017r. o godz. 10.00.
Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany terminu wręczania nagród.
Jak co roku uczestnicy i kadra Zespołu Szkół nr 27 w Warszawie, wraz z kadrą OHP 7-28, wzięli udział w Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym. Jego XXVII edycja prowadzona jest pod hasłem „Perspektywy 2017”.
Impreza odbywa się w dniach 09 - 11 marca 2017 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Międzynarodowy Salon Edukacyjny służy prezentacji instytucji takich, jak Ochotnicze Hufce Pracy. Tę znakomitą okazję do promocji swej oferty kształcenia i pracy zs27 wykorzystało, jednocześnie promując naszą placówkę.
Kadra i uczniowie zs27 przygotowali na tę okoliczność druki informujące o możliwościach nauki w naszej placówce. Atrakcyjne ulotki wręczano wszystkim zainteresowanym, którzy odwiedzili „Salon Edukacyjny 2017”. Znalazły się w nich min. wiadomości o zawodach jakich w przyszłości będą mogli się kształcić ci, którzy zapiszą się do zs27, oraz informacje o spotkaniu informacyjnym.
Zarówno młodzież, jak i opiekunowie podkreślali nie tylko dobrą organizację imprezy, ale także sprawnie prowadzoną promocję hufca i całej OHP. Goście z zainteresowaniem podchodzili do stoiska zadając wiele szczegółowych pytań. Odwiedzający chwalili należyte przygotowanie uczestników reprezentujących hufiec.
W świetle powyższego udział w XXVII Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym 2017 można uznać za bardzo udany, co pozwala przypuszczać, że tegoroczna rekrutacja również będzie bardzo skuteczna.
Dyrektor zs27
Przy współpracy Fundacji DKMS w naszej szkole od 3 do 14 kwietnia 2017r zostanie zorganizowania wyjątkowej akcja informacyjno–edukacyjna #KOMÓRKOMANIA, połączona z rejestracją potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Inicjatywa kierowana jest do wszystkich uczniów, ich rodziców oraz grona pedagogicznego szkoły. Intencją akcji jest budowanie odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego oraz uwrażliwienie młodzieży na problemy drugiego człowieka.
Organizując akcję #KOMÓRKOMANIA szkoła ma przede wszystkim realny wpływ na poprawę sytuacji Pacjentów zmagających się z nowotworami krwi na całym świecie. Jest to również wspaniała przygoda dla całej szkoły, która pomaga zapoznać się z inicjatywą wolontariatu oraz kształtuje pożądane postawy prospołeczne. Fundacja DKMS głęboko wierzy, że treści oraz wartości przekazane poprzez akcję #KOMÓRKOMANIA przyczynią się do obalenia mitów na temat leczenia nowotworów krwi i pozwolą podarować szanse na nowe życie dla osób chorych oraz otworzą uczniów na podobne inicjatywy w przyszłości. Rejestracja potencjalnych dawców przeznaczona jest dla uczniów pełnoletnich, ale nie pozostanie bez pozytywnego wpływu również na młodszych uczniów naszej szkoły. Koordynatorem z naszej szkoły został nauczyciel Mariusz Borcz.
Kierownik Szkolenia Praktycznego - Leszek Salamoński
8-ego marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet ustanowiony w 1910 roku przez Socjalistyczną Partię Ameryki jako hołd ofiarom walki o równouprawnienie kobiet. Współcześnie obchodzony w 30 krajach na świecie.
W Polsce, święto popularne do 1993 roku. Charakterystyczne było obdarowywanie pań goździkami a później tulipanami.
Z okazji tego dnia, publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego, zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli".
W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręczniki, mydło czy kawa.
Obecnie Dzień Kobiet czci się z mniejszym rozmachem, bardziej ze względów sentymentalnych niźli gospodarczych i państwowych. Dla wielu jest to pozostałość po komunistycznym ustroju i wolą o nim nie pamiętać.
Tak czy inaczej, ów Święto Kobiet mocno zakorzeniło się w kulturze i światopoglądzie Polaków i jest ono corocznie akcentowane.
Dwa dni później – 10 marca w kalendarzu widnieje Dzień Mężczyzn. Święto zapoczątkowane 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu m.in. Organizacji Narodów Zjednoczonych. Stwierdzono, że to świetny pomysł, który będzie symbolem równowagi płci. W Polsce tradycja obchodzenia tego święta jest niewielka, a przyjęta data wiąże się ze wspomnieniem w kościele katolickim 40 Męczenników z Sebasty.
Zatem w tych okolicznościach zarówno Paniom jak i Panom pozostaje życzyć dużo zdrowia, nieustającego uśmiechu na twarzach, pogody ducha i wszelkiej pomyślności, ale przede wszystkim zrozumienia oraz umiejętności sztuki dialogu.
Katarzyna Boborycka
KONKURS LITERACKI
organizowany przez Bibliotekę Publiczną im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy
Temat: Wisława Szymborska powiedziała: ”Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.” Co o tym sądzisz?
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
* jeden uczestnik może przedstawić jedną pracę (1-4 stron maszynopisu),
* z jednej placówki można zgłosić do 5 prac konkursowych,
* utwory muszą być podpisane: tytuł; imię i nazwisko, wiek autora; rodzaj szkoły (podstawowa, gimnazjum, średnia); nazwa i adres placówki oraz imię i nazwisko opiekuna.
Organizator zastrzega sobie prawo do bezpłatnej publikacji prac.
Istnieje możliwość przeprowadzenia mini-warsztatów dla piszących, po uzgodnieniu przez opiekunów z organizatorem konkursu.
Prace konkursowe i poprawnie wypełnione karty uczestnictwa (załącznik nr 1) należy nadesłać (dostarczyć) w wersji papierowej (3 egz.) i elektronicznej do Biblioteki Publicznej im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy, ul. Wiktorska 10 w godz. 8.00-15.00 do 17 marca 2017 roku.
Osoba odpowiedzialna: Elżbieta Frankiewicz, tel. 22 646-27-10,
e-mail: e_frankiewicz@bpmokotow.waw.pl
Spotkanie z jurorami wszystkich uczestników i ogłoszenie wyników w dniu 10 kwietnia 2017 roku.
w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI, ul. Tyniecka 40 – szkoły średnie o godz. 12.00.
Zachęcamy do udziału, bo jest to z pewnością wyzwanie i nowe doświadczenie, a także okazja do poznania ciekawych ludzi.
W szkole koordynować konkurs będą panie: Helena Szoka-Częścik i Katarzyna Boborycka. Zainteresowani mogą zgłaszać się do biblioteki szkolnej po odbiór kart uczestnictwa i po szczegółowy regulamin.
Zapraszamy!!!
Opracowała: Katarzyna Boborycka
IX Ogólnopolski Konkurs Fantazji Fryzjerskiej
„GEOMETRYCZNE EKSPLOZJE”
Geometria – perfekcyjna, precyzyjna, . surowa, uporządkowana a jednak artystyczna. Ewaluowała przez lata od badania kształtów znanych z codziennego życia do studiów nad nieskończenie wymiarowymi abstrakcyjnymi przestrzeniami.
Choć należy do najstarszych dziedzin nauk ścisłych, to swoją niepowtarzalnością form, wypłynęła na szerokie wody artystyczne. Już na początku XX wieku, kiedy we Francji rozwinął się kubizm, poszukiwano nowych zasad budowy przestrzennej z wykorzystaniem figur geometrycznych. Pablo Picasso zafascynowany kanciastymi formami, tworzył najbardziej pożądane po dzień dzisiejszy obrazy, Vidal Sasson zapoczątkował geometryczny ład na głowie i fryzura a`la carre, wciąż króluje na pokazach mody największych światowych projektantów mody.
A gdyby do prostoty i uporządkowania kształtu, zaproponować odrobinę szaleństwa? Przełamać stereotyp geometrycznych schematów, jednolitych kolorów? Wykorzystać figury, bryły i stworzyć dzieła fryzjerskie na miarę najlepszych? Połączyć klasykę z awangardą, statykę z dynamiką, symetrię z asymetrią...
W same Walentynki, tj. 14 lutego 2017 r. uczniowie ZS 27 udali się do teatru „Komedia”, który wystawił sztukę Edwarda Taylora pt. „Żona potrzebna od zaraz” w reżyserii Tomasza Dutkiewicza.
Spektakl bawi lekko ironicznym i odrobinę uszczypliwym humorem słownym i sytuacyjnym. Zabawa jest tym pełniejsza, że w bohaterach przedstawienia każdy może odnaleźć coś z siebie.
Schemat jest - zdawałoby się - aż za dobrze znany. Oto szef wraz z małżonką ma prywatnie odwiedzić swego podwładnego, który przy tej okazji liczy na możliwość awansu. Sęk w tym, że przełożony i jego żona, to tradycjonaliści wyznający nieco staroświeckie normy moralne, zwłaszcza w kwestii małżeństwa. Podwładny będący singlem potrzebuje wobec tego żony, i to od zaraz.
Skomplikowany splot wydarzeń doprowadza do sytuacji, kiedy to przy jednym stole zasiada szef z żoną oraz podwładny z „żoną”, a właściwie kilkoma żonami, w dodatku nie swoimi. Czy dotyczące kariery plany podwładnego legną w gruzach, czy też „żona”, a raczej „żony” mu dopomogą w wybrnięciu z kłopotliwego położenia, to trzeba zobaczyć samemu. Tym bardziej warto, że przedstawienie ma prawdziwie gwiazdorską obsadę, grają mianowicie Maria Pakulnis, Magdalena Wójcik, Weronika Książkiewicz, Klaudia Halejcio, Marcin Troński i Przemysław Sadowski.
W ocenie młodych widzów nie był to czas stracony. Przeciwnie, podkreślano dobrą zabawę i świetną grę aktorów. Tu warto zaznaczyć, że udział w tym wydarzeniu kulturalnym miał nie tylko służyć rozrywce, lecz także wpisuje się w ciąg działań wspierających młodzież w jej samorozwoju i nieustannym wspinaniu się na coraz wyższy poziom.
n-ciel pnz - Wojciech Czyżniak
Chociaż w tym roku Święto Zakochanych ( 14.02) przypada we ferie zimowe, Samorząd Uczniowski postanowił wcześniej zaakcentować walentynki i wprowadzić w szkole odpowiedni nastrój. Udekorowano korytarze serduszkami przypominającymi o zbliżającym się święcie. W hollu głównym na parterze stanęła dziś specjalna skrzynka pocztowa. Uczniowie będą mogli do końca tygodnia wrzucać do niej anonimowe liściki do swych koleżanek i kolegów. W piątek skrzynka zostanie otwarta, a zawarta w niej korespondencja trafi do właściwych adresatów ( do niektórych dopiero po feriach).
Życzymy odwagi , dobrej zabawy i mamy nadzieję, że walentynowa akcja przyniesie Wszystkim wiele przyjemnych wrażeń. Pamiętajmy, że : „ tylko miłość potrafi zatrzymać czas” , jak powiedział wieki temu Jan Jakub Rousseau, zatem kochajmy i bądźmy młodzi duchem!
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
W dniu 31.01.2017 hufiec 7-28 HP był organizatorem spektaklu dla młodzieży Zespołu Szkół nr 27. Spektakl był organizowany w ramach programu „Znam swoje prawa i obowiązki, postępuję świadomie”. Artyści krakowskiego teatru „Maska” przedstawili spektakl autorski pod tytułem „Autostrada do piekła”. Założeniem przedstawienia było ukazanie skutków przyjmowania środków psychoaktywnych i uświadomienie młodzieży jakie konsekwencje może przynieść podjęcie złych decyzji. Sztuka w czytelny i przejrzysty sposób porusza bardzo istotne tematy z życia nastolatków. Spektakl „Autostrada do piekła" przedstawia problem uzależnienia od narkotyków, pokazuje stopniową degenerację osobowości młodej, zdolnej, zagubionej dziewczyny, która pogrąża się w nałogu i gotowa jest zrobić wszystko w celu zdobycia narkotyków. Dziewczyna ciągle łudzi się, że „kontroluje sytuację". Sztuka przedstawia też cynicznego i bezwzględnego dilera narkotyków, udającego przyjaźń, a w rzeczywistości bezwzględnie wykorzystującego swą ofiarę. „Autostrada do nieba" tak naprawdę okazuje się „Autostradą do piekła", z której niezwykle trudno zawrócić. Na koniec pojawia się jednak promyk nadziei: z uzależnienia można się wyzwolić, a prawdziwy przyjaciel może podać pomocną dłoń, najważniejsze jednak, to nigdy nie szukać rozwiązania problemów w ucieczce w nałóg. Dzięki udziałowi w dzisiejszym spektaklu młodzież miała okazję poznać zgubne skutki nałogu oraz przestrzec potencjalne ofiary środków psychoaktywnych. Aktorzy uświadomili młodzieży jak ważne jest w życiu przyjmowanie postaw asertywnych i nie uleganie presji grupy rówieśniczej.
n-l zaj. praktycznych Wojciech Czyżniak
1 lutego 2017r. odbędzie się
uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
dla klas 1 Mw, 2Kw, 3 Mw.
Klasa 1 Mw - godz. 9.00 w czytelni.
dyrektor zs27
Witam.
Dnia 30 stycznia 2017r. odbędą się zebrania z rodzicami.
17.30 i 18.30
Zebrania rodziców poszczególnych klas zgodnie z ustaleniami wychowawców.
- harmonogram z przydziałem sal wywieszony będzie na parterze szkoły.
Serdecznie zapraszamy
Dyrektor zs27
26 stycznia 2017 roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielką matematyki Magdaleną Jarocką oraz nauczycielką języka polskiego Agnieszką Gutowską, odwiedzili wystawę NASA, prezentującą historię podróży kosmicznych od ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego.
Na wystawie obejrzeliśmy ponad 100 eksponatów, wśród których znalazły się modele modułów rakiet oraz silników rakietowych, łaziki kosmiczne, elementy pochodzące ze stacji MIR, oryginalne skafandry astronautów (np. Gagarina), skała pochodząca z Księżyca. Z zapartym tchem obejrzeliśmy film ukazujący przyszłość podróży kosmicznych oraz kolonizacji planet Układu Słonecznego. Chętni mogli również skorzystać z symulatorów treningu astronautów.
Wizyta na wystawie była okazją do świetnej zabawy, integracji oraz praktycznej nauki astronomii.
Agniesza Gutowska -
nauczyciel języka polskiego
Klub Aktywnych 7-28HP przy Zespole Szkół nr 27 zorganizował zbiórkę kocy i karmy dla zwierząt w schronisku na „Paluchu” pod nazwą „Dając koc – pomóż przetrwać noc”.
Uczniowie wykazali się wrażliwością i hojnością. Zbiórka trwająca od listopada przyniosła znakomite efekty. Uzbieraliśmy suchą i mokrą karmę, posłania (koce, kołdry, poduszki), ręczniki, zabawki (w tym gryzaki), miski, podkłady higieniczne, różne środki czystości. Wśród darów znalazły się również: po kilka sztuk smyczy, kagańców, szelek i obroży, szczotki, grzebienie, obcinacz do paznokci, szampon dla psów, żwirek dla kotów, oraz tabletki dla chorych kotów. Dyrekcja schroniska „Na Paluchu” wyraziła serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom za wrażliwość i wielkie serca. wierząc, że korzyści będą obustronne. Pomoc uzyskują potrzebujące zwierzaki, ale pamiętajmy też, że takie działania kształtują u naszych podopiecznych postawy poszanowania i wrażliwości na otoczenie - w tym przypadku, zwierzęta. Obecna na miejscu młodzież wyraziła zainteresowanie wolontariatem na rzecz schroniska. W związku z tym, że akcja okazała się sukcesem, planujemy ją przeprowadzać cyklicznie.
Foto: Wojciech Czyżniak
Tekst: Krzysztof Potaczek
W sobotę, 14 stycznia Zuzanna Żelazko - uczennica kl. II A brała udział w dzielnicowym etapie XVII Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego "Ortografia na Medal". Serdecznie gratulujemy!!!
nauczyciel języka polskiego
Helena Szoka-Częścik
Zapraszamy chętnych uczniów na największą w świecie wystawę kosmiczną pod patronatem NASA. Wyjście organizują p. Magdalena Jarocka i p. Agnieszka Gutowska 26 stycznia o godz. 9.00. Bilety 25 zł.
nauczyciel - Magdalena Jarocka
nauczyciel - Agnieszka Gutowska
Dyrektor zs27