IX Ogólnopolski Konkurs Fantazji Fryzjerskiej
„GEOMETRYCZNE EKSPLOZJE”
Geometria – perfekcyjna, precyzyjna, . surowa, uporządkowana a jednak artystyczna. Ewaluowała przez lata od badania kształtów znanych z codziennego życia do studiów nad nieskończenie wymiarowymi abstrakcyjnymi przestrzeniami.
Choć należy do najstarszych dziedzin nauk ścisłych, to swoją niepowtarzalnością form, wypłynęła na szerokie wody artystyczne. Już na początku XX wieku, kiedy we Francji rozwinął się kubizm, poszukiwano nowych zasad budowy przestrzennej z wykorzystaniem figur geometrycznych. Pablo Picasso zafascynowany kanciastymi formami, tworzył najbardziej pożądane po dzień dzisiejszy obrazy, Vidal Sasson zapoczątkował geometryczny ład na głowie i fryzura a`la carre, wciąż króluje na pokazach mody największych światowych projektantów mody.
A gdyby do prostoty i uporządkowania kształtu, zaproponować odrobinę szaleństwa? Przełamać stereotyp geometrycznych schematów, jednolitych kolorów? Wykorzystać figury, bryły i stworzyć dzieła fryzjerskie na miarę najlepszych? Połączyć klasykę z awangardą, statykę z dynamiką, symetrię z asymetrią...
W same Walentynki, tj. 14 lutego 2017 r. uczniowie ZS 27 udali się do teatru „Komedia”, który wystawił sztukę Edwarda Taylora pt. „Żona potrzebna od zaraz” w reżyserii Tomasza Dutkiewicza.
Spektakl bawi lekko ironicznym i odrobinę uszczypliwym humorem słownym i sytuacyjnym. Zabawa jest tym pełniejsza, że w bohaterach przedstawienia każdy może odnaleźć coś z siebie.
Schemat jest - zdawałoby się - aż za dobrze znany. Oto szef wraz z małżonką ma prywatnie odwiedzić swego podwładnego, który przy tej okazji liczy na możliwość awansu. Sęk w tym, że przełożony i jego żona, to tradycjonaliści wyznający nieco staroświeckie normy moralne, zwłaszcza w kwestii małżeństwa. Podwładny będący singlem potrzebuje wobec tego żony, i to od zaraz.
Skomplikowany splot wydarzeń doprowadza do sytuacji, kiedy to przy jednym stole zasiada szef z żoną oraz podwładny z „żoną”, a właściwie kilkoma żonami, w dodatku nie swoimi. Czy dotyczące kariery plany podwładnego legną w gruzach, czy też „żona”, a raczej „żony” mu dopomogą w wybrnięciu z kłopotliwego położenia, to trzeba zobaczyć samemu. Tym bardziej warto, że przedstawienie ma prawdziwie gwiazdorską obsadę, grają mianowicie Maria Pakulnis, Magdalena Wójcik, Weronika Książkiewicz, Klaudia Halejcio, Marcin Troński i Przemysław Sadowski.
W ocenie młodych widzów nie był to czas stracony. Przeciwnie, podkreślano dobrą zabawę i świetną grę aktorów. Tu warto zaznaczyć, że udział w tym wydarzeniu kulturalnym miał nie tylko służyć rozrywce, lecz także wpisuje się w ciąg działań wspierających młodzież w jej samorozwoju i nieustannym wspinaniu się na coraz wyższy poziom.
n-ciel pnz - Wojciech Czyżniak
Chociaż w tym roku Święto Zakochanych ( 14.02) przypada we ferie zimowe, Samorząd Uczniowski postanowił wcześniej zaakcentować walentynki i wprowadzić w szkole odpowiedni nastrój. Udekorowano korytarze serduszkami przypominającymi o zbliżającym się święcie. W hollu głównym na parterze stanęła dziś specjalna skrzynka pocztowa. Uczniowie będą mogli do końca tygodnia wrzucać do niej anonimowe liściki do swych koleżanek i kolegów. W piątek skrzynka zostanie otwarta, a zawarta w niej korespondencja trafi do właściwych adresatów ( do niektórych dopiero po feriach).
Życzymy odwagi , dobrej zabawy i mamy nadzieję, że walentynowa akcja przyniesie Wszystkim wiele przyjemnych wrażeń. Pamiętajmy, że : „ tylko miłość potrafi zatrzymać czas” , jak powiedział wieki temu Jan Jakub Rousseau, zatem kochajmy i bądźmy młodzi duchem!
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
W dniu 31.01.2017 hufiec 7-28 HP był organizatorem spektaklu dla młodzieży Zespołu Szkół nr 27. Spektakl był organizowany w ramach programu „Znam swoje prawa i obowiązki, postępuję świadomie”. Artyści krakowskiego teatru „Maska” przedstawili spektakl autorski pod tytułem „Autostrada do piekła”. Założeniem przedstawienia było ukazanie skutków przyjmowania środków psychoaktywnych i uświadomienie młodzieży jakie konsekwencje może przynieść podjęcie złych decyzji. Sztuka w czytelny i przejrzysty sposób porusza bardzo istotne tematy z życia nastolatków. Spektakl „Autostrada do piekła" przedstawia problem uzależnienia od narkotyków, pokazuje stopniową degenerację osobowości młodej, zdolnej, zagubionej dziewczyny, która pogrąża się w nałogu i gotowa jest zrobić wszystko w celu zdobycia narkotyków. Dziewczyna ciągle łudzi się, że „kontroluje sytuację". Sztuka przedstawia też cynicznego i bezwzględnego dilera narkotyków, udającego przyjaźń, a w rzeczywistości bezwzględnie wykorzystującego swą ofiarę. „Autostrada do nieba" tak naprawdę okazuje się „Autostradą do piekła", z której niezwykle trudno zawrócić. Na koniec pojawia się jednak promyk nadziei: z uzależnienia można się wyzwolić, a prawdziwy przyjaciel może podać pomocną dłoń, najważniejsze jednak, to nigdy nie szukać rozwiązania problemów w ucieczce w nałóg. Dzięki udziałowi w dzisiejszym spektaklu młodzież miała okazję poznać zgubne skutki nałogu oraz przestrzec potencjalne ofiary środków psychoaktywnych. Aktorzy uświadomili młodzieży jak ważne jest w życiu przyjmowanie postaw asertywnych i nie uleganie presji grupy rówieśniczej.
n-l zaj. praktycznych Wojciech Czyżniak
1 lutego 2017r. odbędzie się
uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego
dla klas 1 Mw, 2Kw, 3 Mw.
Klasa 1 Mw - godz. 9.00 w czytelni.
dyrektor zs27
Witam.
Dnia 30 stycznia 2017r. odbędą się zebrania z rodzicami.
17.30 i 18.30
Zebrania rodziców poszczególnych klas zgodnie z ustaleniami wychowawców.
- harmonogram z przydziałem sal wywieszony będzie na parterze szkoły.
Serdecznie zapraszamy
Dyrektor zs27
26 stycznia 2017 roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielką matematyki Magdaleną Jarocką oraz nauczycielką języka polskiego Agnieszką Gutowską, odwiedzili wystawę NASA, prezentującą historię podróży kosmicznych od ubiegłego wieku do dnia dzisiejszego.
Na wystawie obejrzeliśmy ponad 100 eksponatów, wśród których znalazły się modele modułów rakiet oraz silników rakietowych, łaziki kosmiczne, elementy pochodzące ze stacji MIR, oryginalne skafandry astronautów (np. Gagarina), skała pochodząca z Księżyca. Z zapartym tchem obejrzeliśmy film ukazujący przyszłość podróży kosmicznych oraz kolonizacji planet Układu Słonecznego. Chętni mogli również skorzystać z symulatorów treningu astronautów.
Wizyta na wystawie była okazją do świetnej zabawy, integracji oraz praktycznej nauki astronomii.
Agniesza Gutowska -
nauczyciel języka polskiego
Klub Aktywnych 7-28HP przy Zespole Szkół nr 27 zorganizował zbiórkę kocy i karmy dla zwierząt w schronisku na „Paluchu” pod nazwą „Dając koc – pomóż przetrwać noc”.
Uczniowie wykazali się wrażliwością i hojnością. Zbiórka trwająca od listopada przyniosła znakomite efekty. Uzbieraliśmy suchą i mokrą karmę, posłania (koce, kołdry, poduszki), ręczniki, zabawki (w tym gryzaki), miski, podkłady higieniczne, różne środki czystości. Wśród darów znalazły się również: po kilka sztuk smyczy, kagańców, szelek i obroży, szczotki, grzebienie, obcinacz do paznokci, szampon dla psów, żwirek dla kotów, oraz tabletki dla chorych kotów. Dyrekcja schroniska „Na Paluchu” wyraziła serdeczne podziękowania wszystkim darczyńcom za wrażliwość i wielkie serca. wierząc, że korzyści będą obustronne. Pomoc uzyskują potrzebujące zwierzaki, ale pamiętajmy też, że takie działania kształtują u naszych podopiecznych postawy poszanowania i wrażliwości na otoczenie - w tym przypadku, zwierzęta. Obecna na miejscu młodzież wyraziła zainteresowanie wolontariatem na rzecz schroniska. W związku z tym, że akcja okazała się sukcesem, planujemy ją przeprowadzać cyklicznie.
Foto: Wojciech Czyżniak
Tekst: Krzysztof Potaczek
W sobotę, 14 stycznia Zuzanna Żelazko - uczennica kl. II A brała udział w dzielnicowym etapie XVII Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego "Ortografia na Medal". Serdecznie gratulujemy!!!
nauczyciel języka polskiego
Helena Szoka-Częścik
Zapraszamy chętnych uczniów na największą w świecie wystawę kosmiczną pod patronatem NASA. Wyjście organizują p. Magdalena Jarocka i p. Agnieszka Gutowska 26 stycznia o godz. 9.00. Bilety 25 zł.
nauczyciel - Magdalena Jarocka
nauczyciel - Agnieszka Gutowska
Dyrektor zs27
Dyrektor zs27
W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia Rada Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami w imieniu wszystkich uczniów złożyła życzenia i wręczyła symboliczną gwiazdę betlejemską p. Dyrektorowi Arturowi Jeżewskiemu.
Życzenia zdrowych, wesołych i rodzinnych Świąt, Uczniowie życzą wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. Niech zbliżający się czas będzie okresem wzajemnej życzliwości, biesiadowania przy wspólnym stole i odpoczynku.Wesołych Świąt!
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Witam.
Dnia 19 grudnia 2016r. odbędą się zebrania z rodzicami.
17.00 Zebranie Rady Rodziców - czytelnia
17.30 i 18.30
Zebrania rodziców poszczególnych klas zgodnie z ustaleniami wychowawców.
- harmonogram z przydziałem sal wywieszony będzie na parterze szkoły.
Serdecznie zapraszamy
Dyrektor zs27
Stypendia socjalne będą wypłacane
w dniach 12-16 grudnia 2016r.
w godz. 11.00-14.00 w pokoju nr1.
W razie pytań kontakt pod nr wew. 109
Dyrektor zs27
Dziś, w Dniu Św. Mikołaja, z inicjatywy Samorządu Szkolnego uczniowie częstowali wszystkich kolegów, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi cukierkami.
Ten drobny gest wywołał uśmiech na twarzach i sprawił, że dzień upłynął w przyjemnej atmosferze.
Opiekun Samorządu Szkolnego
Katarzyna Boborycka
Ludwika Chewińska
W terminie do 22 grudnia br. można składać prace na temat: Komiks o życiu Sienkiewicza lub komiksowe przedstawienie scen z jego powieści.
Technika i rozmiar dowolne.
Prace należy oddawać do pań polonistek: p. Heleny Szoki-Częścik i p. Agnieszki Gutowskiej.
Drodzy Uczniowie!!!
Zapraszam do udziału w nowym konkursie literackim - "Moja opowieść wigilijna".
Uczestnicy konkursu mają zadanie przedstawić niezwykła historię, która zdarzyła się lub nie (może być to sytuacja wyobrażona, fantastyczna). Opowieść ma dotyczyć okresu okołoświątecznego, tradycji i obyczajów związanych z przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia. Można ją zaprezentować w zróżnicowanej formie: tekst, komiks, praca plastyczna.
Konkurs potrwa do 24 grudnia. Prace należy składać do biblioteki lub nadsyłać na adres e-mail: bibliotekazs27@gmail.com
Katarzyna Boborycka
W dniach 28.11.2016r – 3.12.2016r w ramach Koła Filmowego chętni uczniowie oraz nauczyciele uczestniczyli w Kinie Luna w Festiwalu Grand OFF. Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.
Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 60 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Nagrody w postaci pięknych statuetek wręczane były na festiwalowej Gali 3 grudnia, w której uczestniczył Dyrektor Szkoły Artur Jeżewski oraz nauczyciele: Ludwika Chewińska i Leszek Salamoński.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenia.
Nauczyciel – Leszek Salamoński