Dyrektor zs27
W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia Rada Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunami w imieniu wszystkich uczniów złożyła życzenia i wręczyła symboliczną gwiazdę betlejemską p. Dyrektorowi Arturowi Jeżewskiemu.
Życzenia zdrowych, wesołych i rodzinnych Świąt, Uczniowie życzą wszystkim nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. Niech zbliżający się czas będzie okresem wzajemnej życzliwości, biesiadowania przy wspólnym stole i odpoczynku.Wesołych Świąt!
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego
Witam.
Dnia 19 grudnia 2016r. odbędą się zebrania z rodzicami.
17.00 Zebranie Rady Rodziców - czytelnia
17.30 i 18.30
Zebrania rodziców poszczególnych klas zgodnie z ustaleniami wychowawców.
- harmonogram z przydziałem sal wywieszony będzie na parterze szkoły.
Serdecznie zapraszamy
Dyrektor zs27
Stypendia socjalne będą wypłacane
w dniach 12-16 grudnia 2016r.
w godz. 11.00-14.00 w pokoju nr1.
W razie pytań kontakt pod nr wew. 109
Dyrektor zs27
Dziś, w Dniu Św. Mikołaja, z inicjatywy Samorządu Szkolnego uczniowie częstowali wszystkich kolegów, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi cukierkami.
Ten drobny gest wywołał uśmiech na twarzach i sprawił, że dzień upłynął w przyjemnej atmosferze.
Opiekun Samorządu Szkolnego
Katarzyna Boborycka
Ludwika Chewińska
W terminie do 22 grudnia br. można składać prace na temat: Komiks o życiu Sienkiewicza lub komiksowe przedstawienie scen z jego powieści.
Technika i rozmiar dowolne.
Prace należy oddawać do pań polonistek: p. Heleny Szoki-Częścik i p. Agnieszki Gutowskiej.
Drodzy Uczniowie!!!
Zapraszam do udziału w nowym konkursie literackim - "Moja opowieść wigilijna".
Uczestnicy konkursu mają zadanie przedstawić niezwykła historię, która zdarzyła się lub nie (może być to sytuacja wyobrażona, fantastyczna). Opowieść ma dotyczyć okresu okołoświątecznego, tradycji i obyczajów związanych z przeżywaniem Świąt Bożego Narodzenia. Można ją zaprezentować w zróżnicowanej formie: tekst, komiks, praca plastyczna.
Konkurs potrwa do 24 grudnia. Prace należy składać do biblioteki lub nadsyłać na adres e-mail: bibliotekazs27@gmail.com
Katarzyna Boborycka
W dniach 28.11.2016r – 3.12.2016r w ramach Koła Filmowego chętni uczniowie oraz nauczyciele uczestniczyli w Kinie Luna w Festiwalu Grand OFF. Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.
Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 60 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Nagrody w postaci pięknych statuetek wręczane były na festiwalowej Gali 3 grudnia, w której uczestniczył Dyrektor Szkoły Artur Jeżewski oraz nauczyciele: Ludwika Chewińska i Leszek Salamoński.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenia.
Nauczyciel – Leszek Salamoński
Pomimo, że do świąt zostały jeszcze trzy tygodnie, Samorząd Szkolny postanowił wprowadzić świateczny klimat już z początkiem miesiąca.
W piątek stanęła w hollu szkoły piękna, kolorowa choinka. Przy jej zdobieniu pomagali uczniowie klasy I A i przedstawiciele Rady Samorządu Szkolnego. Z pewnością blask światełek i barwnych ozdób umili oczekiwanie na ten szczególny czas, jaki jest przed nami.
Opiekun Samorządu Szkolnego
Katarzyna Boborycka
Dziś Światowy Dzień AIDS!!! Media na całym globie przypominają jak ważne są badania i profilaktyka przeciw zakażeniu wirusem HIV. Z ostatnich danych wynika, że 78 mln. ludzi na świecie choruje na AIDS.
Dane epidemiologiczne od 1985 r. do 31 lipca 2016 r. w Polsce:
20 756 zakażonych ogółem,
Co najmniej 6 187 zakażonych, w związku z używaniem narkotyków,
3 408 zachorowań na AIDS
1 348 chorych zmarło
Co gorsza, w Polsce z roku na rok przybywa osób będących nosicielami wirusa HIV. Zatem uważajmy i badajmy się!!
Katarzyna Boborycka
Realizując program „Religie wokół nas” w środę 30.11.2016 r. kontynuowano cykl edukacyjno – wychowawczych spacerów po Warszawie. Tym razem z towarzyszeniem profesjonalnej przewodniczki warszawskiej i pod opieką wicedyrektora, Pani Elizy Danilczuk, uczniowie odwiedzili trzy świątynie niekatolickie.
Pierwszą z nich była zabytkowa, i jedyna czynna, Synagoga imienia Ryfki i Zalmana Nożyków, która znajduje się przy ulicy Twardej 6. Jest główną synagogą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Tutaj też urzęduje naczelny rabin Polski, Michael Schudrich. Wzniesiono ją według projektu nieznanego architekta w latach 1898-1902. Budynek cechuje styl neoromański z elementami ornamentyki bizantyjskiej i mauretańskiej. Sekcja męska na parterze i żeńska na balkonie mieszczą razem 350 osób. W podziemiach synagogi znajduje się również mykwa – łaźnia rytualna.
Warto nadmienić, że synagoga Nożyków jest jedną z dwóch zaledwie, które przetrwały II wojnę światową, spośród aż 400 żydowskich domów modlitwy i bożnic istniejących w Warszawie do wybuchu wojny. Jej pieczołowitej renowacji dokonały państwowe Pracownie Konserwacji Zabytków.
Obecnie świątynia ta stanowi najważniejszy punkt spotkań społeczności żydowskiej. Jest jednocześnie miejscem modlitw (nabożeństwa odbywają się w niej codziennie) i dużych wydarzeń kulturalnych, jak np. koncerty, wystawy, debaty.
Uczestnicy spaceru poznali kilka ciekawostek. Jedną z nich jest charakter sprawowania posługi przez rabina i kantora świątyni. Otóż Gmina Wyznaniowa Żydowska angażuje ich w trybie kontraktu, który może zostać rozwiązany, jeżeli jakość posługi będzie odbiegała od oczekiwań wiernych.
Po zwiedzeniu synagogi młodzież pod kierunkiem przewodniczki udała się na zwiedzanie meczetu Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej pobudowanego na warszawskim Wilanowie przy ulicy Wiertniczej 103. Nie jest on typowym muzułmańskim domem modlitwy (nie ma nawet minaretu), lecz jest adaptowaną w 1993 roku willą. W jej pomieszczeniach znajdują się również siedziby islamskich instytucji kulturalnych oraz biura Gminy Wyznaniowej. Jest jednym z zaledwie pięciu wolno stojących, obecnie czynnych, meczetów w Polsce.
Warto przypomnieć, że pomysł zbudowania w Warszawie świątyni dla wyznawców islamu zaistniał jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Projekt z 1936 przewidywał wzniesienie budynku z cebulastą kopułą i otoczonego czterema minaretami, tj. wysokimi i smukłymi wieżami z nadwieszonym balkonem lub galeryjką, z którego muezin mógłby nawoływać wiernych na modlitwę. Współcześnie na wielu minaretach montowane są głośniki.
Ciekawostkę dla uczestników zwiedzania stanowiło znaczenie słowa minaret - arabskie منارة manara – miejsce, skąd widać światło, latarnia morska. Można to interpretować przenośnie, jako miejsce, z którego promieniuje światło nauk Proroka Mahometa. Oprowadzający po meczecie imam (przełożony meczetu) podkreślał pokojowy charakter islamu odnosząc się do terroryzmu szerzonego pod fałszywym pretekstem propagowania wartości muzułmańskich.
Spacer zakończyło zwiedzanie cerkwi prawosławnej, tj. Warszawskiej Katedry (Soboru Metropolitalnego) pod wezwaniem Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny. Status soboru metropolitalnego posiada ona od 1921. Jest główną cerkwią Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Sobór jest jednocześnie katedrą diecezji warszawsko-bielskiej oraz siedzibą dwóch warszawskich parafii: św. Marii Magdaleny (w dekanacie Warszawa) i – tymczasowo – św. Mikołaja (wojskowej). Nabożeństwa odprawia w nim arcybiskup Sawa, zwierzchnik Kościoła prawosławnego w Polsce, metropolita warszawski i całej Polski.
Znajdująca się przy Alei „Solidarności” 52 w Warszawie świątynia wzniesiona została w II połowie XIX w. na potrzeby rosnącej społeczności rosyjskiej osiedlającej się w rejonie dzisiejszej Pragi-Północ, a także w celu utrwalenia obecności architektury rosyjskiej w zabudowie Warszawy poprzez wzniesienie w ważnym punkcie miasta kolejnego obiektu w stylu bizantyjsko-rosyjskim. Tu trzeba nadmienić, że do lat 60 – tych XIX stulecia Praga była dzielnicą ubogą i bardzo zaniedbaną, wręcz peryferyjną. Sytuację diametralnie zmieniło uruchomienie po prawej stronie Wisły dwóch dworców kolejowych: w 1862 r. Wileńskiego, zwanego wówczas Warszawsko-Petersburskim, a w 1866 r. Wschodniego, Warszawsko-Terespolskiego.
Po akcji rewindykacji cerkwi prawosławnych w II RP cerkiew praska stała się jedną z dwóch wolno stojących prawosławnych świątyń w Warszawie, które nie zostały zniszczone lub zaadaptowane na inne cele. Do rejestru zabytków została wpisana 1 lipca 1965 pod nr 741.
Podczas zwiedzania cerkwi młodzież poznała zaskakującą regułę, że przy jednym ołtarzu nabożeństwo może być odprawione jedynie raz w ciągu dnia. Z tego powodu w górnym kościele soboru znajdują się aż dwa ołtarze, a trzeci jest w kościele tzw. dolnym. Bogaty wystrój wnętrza soboru także zrobił na uczestnikach wycieczki ogromne wrażenie.
Jakkolwiek środowa wycieczka zapoznała młodzież przede wszystkim ze specyfiką architektury oraz użytkowych funkcji świątyń religii niekatolickich, to jednak przyniosła uczestnikom także ważną lekcję kulturoznawczą. Okazało się bowiem, że bez względu na kultywowaną religię, ich wyznawcy niczym się między sobą nie różnią. Każdy na swój sposób wielbi Boga i przestrzega nakazów religijnych, jednakże wyznawane dzięki temu wartości są dla wszystkich tożsame, albowiem ogólnoludzkie. Wszystkim tak samo chodzi o to, by żyć w pokoju, wzajemnym poszanowaniu ludzkiej godności oraz uniwersalnych norm i zasad, które (przykładowo) chrześcijanie zawarli w Dekalogu.
Najcenniejszym doświadczeniem dla młodzieży było, że mimo różnych obrządków religijnych, jako ludzie nie różnimy się wcale. Kadra zs27 umiejętnie wykorzystuje te doświadczenia realizując wychowanie do wielokulturowości, tak niezbędne w dzisiejszym, pełnym napięć i niepokojów świecie.
Relacja fotograficzna ze spacerów znajduje się w albumach.
Tekst: Modesta Topola-Orlińska
Foto: Eliza Danilczuk
Nasi uczniowie nie zapominają o obchodach Roku Sienkiewicza! 29 listopada zebraliśmy się, aby uczestniczyć w czytaniu fragmentów Trylogii. Wybrani uczniowie prezentowali interesujące części powieści Ogniem i mieczem, Potopu oraz Pana Wołodyjowskiego. Wśród czytających znaleźli się:
Aleksandra Kobryń – kl. II A – Oblężenie Zbaraża
Robert Gortel – kl. III A – Pojedynek Kmicica i Wołodyjowskiego,
Weronika Ratyńska – kl. III Cw – Basia wyznaje miłość Michałowi
Paulina Skowron – kl. II A – Śmierć i pogrzeb pana Wołodyjowskiego
Występujących uczniów dzielnie wspierały nauczycielki: pani Katarzyna Boborycka odczytała fragment powieści Ogniem i mieczem opowiadający o spotkaniu Skrzetuskiego i Heleny. Natomiast, dzięki pani pedagog Magdalenie Juszczyk poznaliśmy Sienkiewicza z nieco innej strony – opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza Staroświecki sklep, które przygotowała, opisywało autora Trylogii podczas codziennych zakupów w pierwszym sklepie Wedla przy ul. Szpitalnej.
Uroczystość wzbogacono o klapsy z ekranizacji tych powieści i o wzorcową deklamację Potopu w wykonaniu Michała Białeckiego ( audiobook).
Program przygotowały: Helena Szoka-Częścik, Katarzyna Boborycka oraz Agnieszka Gutowska.
Agnieszka Gutowska, Katarzyna Boborycka
W ramach współpracy w środowisku lokalnym Pracownia Badań i Innowacji Społecznych zaprosiła młodzież naszej szkoły do udziału w konsultacjach społecznych prowadzonych na terenie Służewca, dotyczących oczekiwań i potrzeb mieszkańców w związku z nową siedzibą Domu Kultury KADR. Nowe miejsce i nowa lokalizacja stwarza nowe szanse dla okolicznej społeczności.
Dlatego, grupy badawcze wyszły w teren pytać ludzi, czym byliby zainteresowani, co przyciągnęłoby ich do DK Kadr. Jak oferta spełniałaby ich oczekiwania i z czego korzystaliby najchętniej.
W poniedziałek 28 listopada nasi uczniowie ( Patrycja Sztyk, Agata Ebbig i Daniel Ziajkiewicz) uczestniczyli w tych działaniach w organizowanym punkcie konsultacyjnym w okolicach Al. Lotników i ul. Puławskiej.
Mamy nadzieję, że ich praca pomoże władzom DK KADR zrealizować pomysły mieszkańców Służewca, a doświadczenie zdobyte podczas badania wykorzystają w innych okolicznościach.
Katarzyna Bobrycka
„Góra grosza” – 28.XI-9.XII
Od dziś rozpoczyna się XVII edycja akcji charytatywnej „Góra Grosza” organizowanej przez Towarzystwo NASZ DOM, skierowanej do szkół i przedszkoli. Akcja polega na zbieraniu monet i przekazaniu ich dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach.
My postaramy się, od dziś do 9 grudnia, każdego dnia przejść po wszystkich klasach, w celu uzbierania jak najwięcej pieniędzy. Każdy z nas może przyczynić się do uśmiechu na dziecięcych twarzach, więc zachęcamy do włączenia się w ten szczytny cel.
Katarzyna Boborycka - Opiekun Samorządu Szkonego
Z tej okazji Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej wystawiała na swojej scenie monodram pod dość przewrotnym tytułem „Listy do Skręcipitki” autorstwa Małgorzaty Karoliny Piekarskiej. Grupa uczniów z naszej szkoły mogła to przedstawienie zobaczyć i podziwiać grę głównego bohatera. Otóż, Zachariasz Muszyński – polski aktor ukraińskiego pochodzenia, prywatnie mąż Autorki „Listów..” wspaniale wcielił się w postać Antoleńka i znakomicie oddał klimat zauralskiego sanatorium i historycznych nastrojów owego czasu ( wybuch I wojny światowej). Przede wszystkim jednak pokazał ogromną tęsknotę za ukochaną żoną. Historia oparta na autentycznej korespondencji pradziadków Autorki zahipnotyzowała młodą publiczność. Dużą zasługę w tym miał na pewno aktor, który grając postać Adamskiego wszedł tak w rolę, że wypełnił scenę sobą w całości. W tym wypadku zbędna była scenografia i rozbudowana dekoracja. Na uwagę zasługuje też fakt, że Zachariasz Muszyński operował nienagannym językiem rosyjskim i odpowiednim akcentem, co zdecydowanie jest walorem sztuki.
Dziękujemy p. Elżbiecie Frankiewicz – Zastępcy Dyrektora Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy w Dzielnicy Mokotów za zaproszenie.
Katarzyna Boborycka
17, 24 i 25 listopada 2016r w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne pt. „Nastolatek w samorządzie” organizowanie przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy – Centrum Komunikacji Społecznej. W projekcie brali udział uczniowie klas pierwszych. Warsztaty miały na celu zachęcenie młodzieży do działania w swoim środowisku lokalnym, przybliżenie im zagadnień związanych z samorządnością oraz ideą społeczeństwa obywatelskiego. Pokazywały młodym ludziom, w jaki sposób być aktywnym i świadomym członkiem samorządu terytorialnego.
W 1986 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych w dowód uznania dla wielu niestrudzonych ochotników, którzy swój czas i umiejętności darowują innym, wyznaczyła dzień 5 grudnia, jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Tego dnia na całym świecie odbywa się mnóstwo spotkań i imprez poświęconych wolontariuszom i ich pracy. W naszej szkole 21 listopada 2016r w ramach zajęć z podstaw przedsiębiorczości odbyły się zajęcia dla kasy 2a i 3a z wolontariatu. O tych ważnych sprawach w życiu każdego człowieka zajęcia poprowadził pan Filip Wincenciak, który, na co dzień pracuje w Pramerica, w firmie zajmującej się ubezpieczeniami, ale także prowadzi fundację. Miejmy nadzieję, że młodzież po tych zajęciach jeszcze bardziej włączy się w pomaganie innym.
Nauczyciel - Leszek Salamoński
W ramach Koła Filmowego mieliśmy okazję widzieć kolejną projekcję z cyklu filmów edukacyjnych w kinie Atlantic. To propozycja „Plac zabaw” w reżyserii Bartosza Kowalskiego przy współudziale Mirelli Zaradkiewicz. Wielokrotnie nagradzany m. in. za debiut reżyserski 2016. Obraz wyświetlany tylko dla nauczycieli, z uwagi na duży ładunek emocjonalny i szeroką skalę problemu poruszonego przez twórców.
Z pewnością film jest wstrząsający i przejmujący do szpiku kości. Nie można wyjść i zapomnieć – jego się analizuje. Bohaterowie: Gabrysia, Szymek i Czarek to trzy całkiem odrębne historie, których punktem wspólnym jest szkoła. Każde z tych dzieci ma zachwiane relacje rodzinne i na swój sposób próbują sobie z tym poradzić, odreagować. Film pokazuje również współczesnych nastolatków pozostawionych samych sobie, szukających uznania wśród rówieśników i uciekających w świat gier komputerowych. Dzieci, które nie mają prawidłowych wzorców, a eskalacja ich wewnętrznego napięcia związanego niestety z pewnymi dysfunkcjami w relacjach rodzinnych, ale też z dojrzewaniem i szukaniem własnej tożsamości, prowadzi do tragedii.
Uważam, że film powinni obejrzeć przede wszystkim Rodzice. Jest on przestrogą, do czego może prowadzić zaniedbywanie dzieci, brak rozmów i wsparcia ze strony najbliższych. Uświadamia opiekunom również to, jak delikatną materią jest dziecięca psychika wkraczająca w okres burzliwych zmian rozwojowych.
Wspaniały komentarz gości: p. Ewy Modzelewskiej–Kossowskiej – psychoanalityka dzieci i młodzieży, a także twórców obrazu i jak zwykle niezawodny w roli prowadzącego Artur Wolski.
Katarzyna Boborycka
Leszek Salamoński
Dnia 15 listopada odbył się uroczysty apel poświęcony 98 rocznicy odzyskania Niepodległości. Młodzież odśpiewała hymn narodowy , a potem uczniowie z klas: 1 A (Anna Korczak i Karolina Gelecińska ) i 3 DW (Piotr Maj) zaprezentowali program „Wolna i Niezależna”, który był uzupełniony prezentacją multimedialną przypominającą najważniejsze zdarzenia tamtych listopadowych dni 1918 roku. Uroczystościom szkolnym towarzyszyła wystawa „Im zawdzięczamy Niepodległość” przygotowana przez klasy 3 DW i 3 A. Szkolną uroczystość poprzedziło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej –miejscu pamięci ,którym opiekuje się nasza szkoła-w dniu 10 listopada.
Apel został przygotowany pod kierunkiem Pani Heleny Szoka-Częścik i Pani Ewy Ulman.