|
Uczniowie i pracownicy z Zespołu Szkół nr 27 wzięli udział w I Targach Edukacyjnych Mokotowa. Była to znakomita okazja do zachęcenia młodzieży gimnazjalnej do kształcenia w szkołach zawodowych i technicznych.
Oferta kształcenia zawodowego bezpośrednio u pracodawców cieszyła się sporym zainteresowaniem. Uczestnicy z naszej placówki zachęcali swoich młodszych kolegów do skorzystania z tej możliwości, promowali działalność wychowawczą i edukacyjną zs27 oraz dzielili się informacjami dotyczącymi rekrutacji oraz refleksjami na temat ciekawych form organizacji czasu wolnego. Uczniowie mogli zapoznać się z propozycjami wybranych szkół, zebrać ich ulotki, porozmawiać z uczęszczającymi do tych placówek uczniami.
Głównym celem przedsięwzięcia była nie tylko kampania informacyjna mokotowskich szkół, ale również prezentacja świata zawodów, ścieżki edukacyjnej oraz zaznajomienie młodzieży gimnazjalnej z lokalnym rynkiem pracy. Placówki oświatowe biorące udział w „giełdzie” zaprezentowały swój dorobek, osiągnięcia - w szczególności przedstawiły ofertę dydaktyczną przygotowaną na rok szkolny 2016/17.
opiekun praktyk - Wojciech Czyżniak
Witam.
Zamieściłem nowy plan lekcji dla ZSZ nr31 i CLII LO.
Dyrektor zs27
Dyrekcja ZSZ nr 27 informuje, że od stycznia
2016r. prowadzi nabór do klasy I zasadniczej szkoły zawodowej wielozawodowej.
Zajęcia rozpoczynają się 15 lutego 2016r.
Kandydat zainteresowany podjęciem nauki powinien zgłosić się do sekretariatu uczniowskiego wraz z rodzicami, w celu złożenia odpowiednich dokumentów.
Kandydatom niezdecydowanym pomożemy wybrać zawód.
Nauka trwa 3 lata, w systemie - 2 dni nauki w szkole
i 3 dni praktyk u pracodawcy.
ZAPRASZAMY
Dn. 17.01.2015 odbyło się spotkanie noworoczne w Centrum Edukacyjnym Trampolina. Była to okazja spędzenia czasu w miłej i rodzinnej atmosferze. Na spotkanie zostali zaproszeni sponsorzy, politycy, przyjaciele centrum, wychowawcy uczniów i dyrektorzy szkół. Naszą szkołę reprezentował Dyrektor Artur Jeżewski oraz nauczyciel języka polskiego -Agnieszka Jabłońska. Uroczystość rozpoczęła się o 15 mszą świętą w kaplicy. Kolejno miał miejsce program artystyczny pt. „Straszny dwór”, w którym wystąpili uczniowie naszej szkoły. Nie zabrakło podziękowań oraz miłych gestów. Na koniec młodzież wręczyła osobom pamiątkowe kubki, zaprosiła do wspólnego poczęstunku przygotowanego samodzielnie oraz oprowadziła po centrum.
Agnieszka Jabłońska – nauczyciel języka polskiego
Dn.14.01.2016 r. został ogłoszony konkurs informatyczno-polonistyczny pt. „Witamy w Soplicowie”. W ramach dwóch przedmiotów należy zrobić plakat dworku w Soplicowie na podstawie tekstu Adama Mickiewicza. Nauczycielki: Karolina Golba i Agnieszka Jabłońska liczą na kreatywność i inwencję twórczą młodzieży. Plakaty można oddawać do końca lutego.
Agnieszka Jabłońska – nauczyciel języka polskiego
W GRUDNIU:
- 4 grudnia zakończyła się Akcja „Góra Grosza” zorganizowana przez Samorząd Uczniowski.
- W dniach 3 – 7 grudnia odbyło się wyjście dla chętnych uczniów do Kina Luna na specjalne pokazy filmowe w ramach festiwalu „Grand Off".
- Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji muzealnej w Zamku Królewskim pt. „ Historia i moda dawnych lat”.
- Rada Samorządu Uczniowskiego złożyła życzenia świąteczne - dyrekcji, wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi oraz koleżankom i kolegom.
- 14 grudnia nasi uczniowie wzięli udział w Halowym Turnieju Piłkarskim w Kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych, który był rozgrywany w Centrum Futbolu Warszawianka.
- 16 grudnia uczniowie klasy 2KW i 1MW uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Katyńskim.
- Uczniowie Rady Samorządu Uczniowskiego zorganizowali 17-go grudnia, tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia - Kiermasz świąteczny.
- 18 grudnia odbyły się wigilie klasowe oraz odbyła się wigilia dla wszystkich pracowników szkoły.
- Klasa 1cw była gospodarzem szkoły.
dyrekcja zs27
W dniu 18 grudnia nauczyciele Zespołu Szkół rozpoczęli Wigilię.
W nastrój powagi wprowadziła nas młodzież, która przygotowała krótki program artystyczny pod kierunkiem Agnieszki Jabłońskiej - nauczyciela języka polskiego. Nasza Kolęda rozpoczęła się od opłatka i od pięknych życzeń Samorządu Uczniowskiego.
Agnieszka Jabłońska- nauczyciel języka polskiego
W dniu 16 grudnia uczniowie klasy 2KW i 1MW pod opieką Agnieszki Jabłońskiej uczestniczyli w swoistej lekcji muzealnej w Muzeum Katyńskim. Młodzież miała możliwość poznać to szczególne miejsce.
Cele wycieczki było uzupełnienie zajęć z języka polskiego pt. „Ocalmy pamięć o ofiarach Katynia”. Uczniów szczególnie zaciekawiły przedmioty osobiste, które znaleziono w grobach przy zabitych. Ekspozycje w Muzeum połączono z nowoczesnymi technologiami przekazu, które lepiej przybliżają skalę dramatu.
Zapraszamy do zapoznania się z fotogalerią.
Agnieszka Jabłońska- nauczyciel języka polskiego
Uczniowie Rady Samorządu Uczniowskiego zorganizowali 17-go grudnia, tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia, Kiermasz świąteczny. Zaoferowali kolegom i koleżankom oraz wszystkim pracującym w szkole możliwość zakupienia własnoręcznie przygotowanych wypieków, kawy i herbaty oraz kalendarzy rodzinnych na 2016 rok. Akcję wspierali niektórzy nauczyciele za co serdecznie dziękujemy. Podjęte działanie młodzieży opieką otoczyły p. Anna Golba i p. Ludwika Chewińska.
W ubiegły poniedziałek (14.12.15r). nasi uczniowie wzięli udział w Halowym Turnieju Piłkarskim w Kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych, który był rozgrywany w Centrum Futbolu Warszawianka. Nasz zespół pomimo słabych wyników grupowych awansował do fazy ćwierćfinałowej. Niestety przeciwnik okazał się poza naszym zasięgiem. Ulegliśmy gładko 28 Liceum Ogólnokształcącemu i odpadliśmy z turnieju. Choć tym razem nie udało nam się odnieść sukcesu, to na pewno doświadczenie jakie zebrali nasi podopieczni może zaprocentować na kolejnych zawodach tej rangi.
Nauczyciel wf-u Paweł Dziuba
Podwójnych życzeń nastaje czas, jak to wiadomo każdemu z nas, bo Chrystus Pan nam się dziś rodzi, a i Rok Nowy także nadchodzi. Zielone gałązki, a na każdej świeczka, w stroiku z bibułek stoi choineczka. Gdy zaświeci gwiazdka między gałązkami, wesołą kolędę dla niej zaśpiewamy!
Spełnienia wszystkich marzeń, przychylności wszechświata,
Siły w ramionach i czystego ognia w sercu, co zapali wszystko wokół Was szczęściem i radością.
Niech wszystko czego się dotkniecie, stanie się pomocne w spełnieniu marzeń.
Każda najdrobniejsza nawet czynność niech przybliża Was do bycia najszczęśliwszymi i najbardziej uśmiechniętymi osobami spośród wszystkich ludzi.
Tego wszystkiego i wiele innego z okazji Świąt Bożego Narodzenia -Dyrekcji Zespołu Szkół Nr 27, wszystkim nauczycielom, pracownikom oraz koleżankom i kolegom życzą Rada Samorządu Uczniowskiego wraz
z opiekunkami p. Anną Golba i p. Ludwiką Chewińską.
Uczniowie Zespołu Szkół nr 27 w Warszawie, wzięli udział w lekcji muzealnej pt. „ Historia i moda dawnych lat” .
Zajęcia odbyły się na Zamku Królewskim, a w ich trakcie młodzież zwiedzała liczne sale i komnaty zamkowe, zaś oprowadzający ją po nich przewodnik, wskazywał zwiedzającym wiszące na ścianach portrety dawnych mieszkańców zamku i omawiał ubiory oraz fryzury przez nich noszone. Dzięki opowieściom przewodnika uczestnicy mogli zobaczyć, jak na przestrzeni epok zmieniała się moda. Dla młodzieży uczącej się fryzjerstwa, była to niezwykle cenna, pouczająca lekcja historii.
- W zawodzie fryzjer niezwykle ważne jest umieć dobrać fryzurę do stroju danej osoby, do jej stylu, urody. Dziś mieliśmy okazję zobaczyć, jak kiedyś komponowano fryzury, na ile były one zdeterminowane trendami epoki, na ile statusem noszącej je osoby czy też właśnie jej strojem. Tego dnia, w Zamku Królewskim, podopieczne mokotowskiego Hufca Pracy mieli możliwość przebrania się w ubiory z poprzednich epok.
- Sprawiło nam to wielką frajdę – opowiadają. – W strojach sprzed wieków poczuliśmy się częścią tego pięknego zamku, jak prawdziwi dworzanie – dodają z uśmiechem.
Tekst: Krzysztof Potaczek
Foto: Wojciech Czyżniak
Leszek Salamoński – opiekun „Koła Filmowego” w dniach 3 – 7 grudnia 2015r zorganizował wyjście dla chętnych uczniów do Kina Luna na specjalne pokazy filmowe w ramach festiwalu „Grand Off". Odbyły się także spotkania z reżyserami, scenarzystami, krytykami filmowymi.
Festiwal Grand OFF – to najważniejsza w Polsce inicjatywa promująca kino niezależne. To również jedno z najważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie kina niezależnego na całym świecie. Misją Grand OFFu jest zaprezentowanie i wyróżnienie najlepszych niezależnych filmów nadsyłanych z różnych zakątków świata, a także nagrodzenie ich twórców.
dyrekcja zs27
W piątek 4 -go grudnia zakończyła się Akcja "Góra grosza".
Uczniowie i pracownicy naszej szkoły wzięli w niej udział, każdy wspomógł akcje na tyle na ile pozwalały fundusze. Pieniążki zostały odpowiednio zapakowane, opisane i oddane na pocztę przez samorząd Uczniowski naszej szkoły, skąd dalej powędrują we właściwe miejsce.
Akcje nadzorowały opiekunki SU - P. Anna Golba i P. Ludwika Chewińska
W LISTOPADZIE:
- 10 listopada odbył się apel z Okazji Święta Niepodległości pt. „ Wstań, Polsko moja”. Po uroczystości złożono biało – czerwone kwiaty na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej.
- Został ogłoszony i zakończony konkurs z okazji Światowego Dnia Rzucenia Palenia Papierosów.
- 19 listopada odbyła się wycieczka po Warszawie dla uczniów pt. „Czy znasz swoje miasto - lewobrzeżną Warszawę?”.
- Został ogłoszony szkolny konkurs z religii pt. „Poznajemy naszych Świętych”.
- W dniach 26 - 27 listopada w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ulicy Mińskiej w Warszawie odbyły się „Dni Otwarte” dla uczniów ostatnich klas gimnazjalnych z terenu m.st. Warszawy. W tym roku szkolnym podobnie jak w latach poprzednich swoją ofertę kształcenia zaprezentowała także nasza szkoła.
- Klasa 2a była gospodarzem szkoły.
dyrekcja zs27
Konkurs zorganizowany z okazji „Światowego dnia rzucania palenia”, który jest obchodzony na całym świecie w trzeci czwartek listopada, miał na celu zachęcenie palaczy, szczególnie naszą młodzież do zerwania z tym nałogiem. Wymogi regulaminowe konkursu spełniło tylko dwoje uczniów: Paulina Skowron z kl. I A i Kamil Gos z kl. I Bw. Uczniowie Ci otrzymali celującą ocenę z przedmiotu, dyplom i nagrodę rzeczowa ufundowana przez n-la organizującego konkurs p. Annę Golba-nauczyciela biologii i chemii.
Gratulujemy tym, którym udało się rzucić palenie!
W dniach 26-27 listopada 2015 r. w Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Mińska 1/5 w Warszawie odbyły się „Dni Otwarte” dla uczniów ostatnich klas gimnazjalnych z terenu m.st. Warszawy. Podczas „Dni Otwartych” gimnazjaliści mieli okazje zapoznać się z ofertą edukacyjną CKP, a także uczestniczyć w giełdzie warszawskich szkół technicznych i zawodowych. W tym roku szkolnym podobnie jak w latach poprzednich swoją ofertę kształcenia zaprezentowała także nasza szkoła.
Na stronie Work Service S.A. czytamy, że znalezienie pierwszego zatrudnienia jest znacznie łatwiejsze dla osób z wykształceniem zawodowym (92%). Cieszymy się, że nasza szkoła daje zawód - czyli wyposaża młodego człowieka na całe życie, a droga do podniesienia wykształcenia jest zawsze otwarta w naszym zaocznym LO.
Kierownik Szkolenia Praktycznego -
Leszek Salamoński
K o n k u r s na KOMIKS w formie plakatu pt. Poznajemy naszych świętych.
Regulamin: Komiks ma się składać z 6 części (okienek) i ukazywać najistotniejsze fragmenty z życia wybranego świętego lub świętej. Sposób przedstawienia dowolny: farby, kredki, wycinanki itp. Prace należy złożyć u swoich katechetów do 15 stycznia 2016r. Każdy uczestnik dostanie dyplom a najlepsi nagrody. Serdecznie zapraszamy do udziału.
s. Irena Radzymińska, Leszek Salamoński
W czwartek 19. listopada 2015 r. uczniowie zs27, podopieczni Hufca Pracy HP 7-28 w Warszawie wraz wychowawcami Modestą Topolą – Orlińska oraz Wojciechem Czyżniakiem ruszyli na jesienny spacer w ramach programu „Czy znasz swoje miasto - lewobrzeżną Warszawę?”.
Komunikacja miejska jest na szczęście dobrze rozwinięta, zatem autobus powiózł uczestników przez Mokotów i Ochotę ku Starej Woli na Cmentarz Żydowski.
Pogoda na szczęście dopisała. Mimo przelotnego deszczu, na miejsce grupa dotarła w promieniach słońca, a tam czekała już Pani przewodnik Agnieszka Witkowska z Muzeum Historycznego miasta stołecznego Warszawy i wspierający ją specjalny gość, Pan Piotr Łubieński, uczestnik Powstania Warszawskiego - żołnierz AK pułku „Baszta”.
Pani przewodnik oprowadziła młodzież najpierw po starym kirkucie. Z głębokim znawstwem i wielkim zaangażowaniem wiodła wciągającą opowieść o jego ciekawostkach i tajemnicach przybliżając specyfikę kultury żydowskiej i historię Warszawy.
Najpierw wycieczka przystanęła przed symbolicznym grobem - pomnikiem Henryka Goldszmita, pisarza, lekarza i zacnego pedagoga prowadzącego sierociniec dla dzieci, którego wszyscy znają jako Janusza Korczaka.
Następne kroki skierowano do grobu Marka Edelmana - legendarnego przywódcy Powstania w Getcie Warszawskim, lekarza kardiologa, żydowskiego pochodzenia polskiego działacza politycznego i społecznego, kawalera Orderu Orła Białego - oraz jego żony, Aliny Margolis-Edelman - lekarza pediatry, o której mało kto wie, że to właśnie ona dała imię słynnej Ali z „Elementarza” Mariana Falskiego (w rzeczywistości spoczywa w Paryżu).
Uczestnicy spaceru historycznego mogli też oddać hołd Ludwikowi Łazarzowi Zamenhofowi, polsko-żydowskiemu lekarzowi okuliście, który zasłynął w świecie dzięki stworzeniu języka Esperanto.
Oglądanie starych macew, steli, oheli i sarkofagów miało istotny walor poznawczy. Dzięki ogromnej wiedzy Pani przewodnik z jednej strony, a jej darowi przekazywania wiadomości w sposób przystępny i przykuwający uwagę z drugiej strony, młodzież zagłębiła się w skomplikowany system symboliki umieszczanej na żydowskich nagrobkach. Ukazują one nie tylko imię, dom, herb, czy zawód zmarłego, lecz m. in. także przynależność do kasty (kapłani, lekarze itp.). Prócz ogólnych symboli religijnych można ponadto odnaleźć znaki niereligijne, jak np. wizerunki Tablic Przymierza, korony, czy zwierząt, a nawet symbole mesjańskie.
Zwiedziwszy stary cmentarz młodzież przeszła aleją na nowy, współczesny kirkut, gdzie nagrobki żydowskie zasadniczo nie różnią się od katolickich, jednakże spoczywają na nich nie tylko kwiaty i znicze, lecz również typowe dla tradycji judaistycznej kamienie każdorazowo przynoszone, jako wyraz pamięci o zmarłym.
Po tej swoistej lekcji uczestnicy wycieczki zwiedzili cmentarz katolicki na Starych Powązkach. W szczególności Aleja Zasłużonych wywarła silne wrażenie na młodzieży, a to za sprawą znaczenia pochowanych tam osobistości, które za życia na trwałe zapisały się dla historii i kultury naszej Ojczyzny.
Kolejno mijano w zadumie groby m. in. Stefana Starzyńskiego - bohaterskiego prezydenta Warszawy, Jerzego hr. Waldorffa - krytyka muzycznego i niestrudzonego popularyzatora kultury muzycznej, inicjatora dorocznej kwesty dla ratowania zabytków Cmentarza Powązkowskiego, Or-Ota, czyli Artura Oppmana - pisarza, Stefana Jaracza - fenomenalnego aktora, Hanki Ordonówny - uwielbianej piosenkarki, tancerki i aktorki, rodziny Melchiora Korwin Szymanowskiego - założycieli tej nekropolii, Jana Kiepury - genialnego śpiewaka, Marii Dąbrowskiej - pisarki, Władysława Reymonta - literata, autora epopei „Chłopi”, Marii Rodziewiczówny - poczytnej powieściopisarki, Leopolda Staffa - wielkiego poety, a także Mieczysławy Ćwiklińskiej - niezapomnianej aktorki teatralnej i filmowej.
Zwiedzanie objęło również katakumby, w których spoczęli np. muzycy - Czesław Niemen i Irena Jarocka, ale także prochy ofiar pomordowanych przez Niemców w obozach koncentracyjnych.
Dalej, alejkami wycieczka przeszła do grobów Krzysztofa Kieślowskiego - reżysera filmowego, Violetty Villas - piosenkarki oraz aktorów - Hanki Bielickiej i Zdzisława Maklakiewicza.
Ten poznawczy spacer zakończył się przejazdem specjalną trasą turystyczną. Z okien autobusu uczestnicy podziwiali najciekawsze miejsca Śródmieścia, a przede wszystkim Trakt Królewski.
Dzięki wysiłkom organizatorów i zaangażowaniu pani przewodnik młodzież znacząco poszerzyła swą wiedzę doświadczając wrażeń, które na długo zagościły w jej sercach i umysłach, co raz jeszcze potwierdziło niezbędną konieczność cyklicznego realizowania przez Hufiec takich programów edukacyjno - kulturalnych.
Tekst : Modesta Topola –Orlińska
Foto: Wojciech Czyżniak