5 i 10 maja w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne pt. „Nastolatek w samorządzie”. W projekcie brali udział uczniowie klas pierwszych. Warsztaty miały na celu zachęcenie młodzieży do działania w swoim środowisku lokalnym, przybliżenie im zagadnień związanych z samorządnością oraz ideą społeczeństwa obywatelskiego. Pokazywały młodym ludziom, w jaki sposób być aktywnym i świadomym członkiem samorządu terytorialnego.
Kierownik Szkolenia Praktycznego -
Leszek Salamoński
Dn. 26 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczystość upamiętniająca 225 rocznicę uchwalenia konstytucji 3 Maja. Młodzież przybliżyła postaci twórców ustawy zasadniczej i jej znaczenie w dziele reformy państwa. Apel ilustrowany był fragmentami filmów, obrazami, wierszami i utworami muzycznymi. Uroczystości towarzyszyła wystawa pt. „Konstytucja 3 Maja”, którą można było obejrzeć w holu szkoły. Akademię przygotowali uczniowie z klas 2A i 2CW pod kierunkiem Agnieszki Jabłońskiej i Ewy Ulman.
Agnieszka Jabłońska - nauczyciel języka polskiego i Ewa Ulman - nauczyciel historii
Z okazji 76 rocznicy powstania w getcie warszawskim klasa 2 A przygotowała wystawę upamiętniającą to wydarzenie. Wystawie towarzyszyły prelekcje na temat okoliczności powstania i jego znaczenia. Tego dnia towarzyszyły nam żonkile, które warszawiakom kojarzą się w tamtym wydarzeniem. Inicjatorami obchodów na terenie szkoły byli nauczycieli humaniści.
Agnieszka Jabłońska - nauczyciel języka polskiego i Ewa Ulman - nauczyciel historii
Już po raz trzeci w Zespole Szkół nr 27 w Warszawie przy ul. Rzymowskiego 38 w sobotę 23. kwietnia 2016 r. odbył się festyn, którego współorganizatorem był Hufiec Pracy nr 7-28 działający przy Zespole Szkół.
Impreza skierowana była do młodzieży zainteresowanej ofertą dydaktyczną w związku z prowadzeniem naboru kolejnego rocznika uczniów.
Jakkolwiek pogoda dopisała, to jednak zajęcia poprowadzone były w salach szkoły. Już od godziny 09:00 dostępne były konsultacje z zakresu doradztwa zawodowego, za co odpowiedzialny był pan Robert Rutkowski. Spotkania takie ułatwiają kandydatom wybór dalszej drogi kształcenia i zaplanowanie kariery zawodowej.
Równolegle, dzięki zaangażowaniu pani Kingi Grabiec, rozgrywany był konkurs wiedzy o Wielkiej Brytanii. Za to pani Karolina Golba przy okazji gier matematycznych zaprezentowała możliwości monitora interaktywnego. Pan Paweł Dziuba odpowiadał natomiast za rozmaite gry i zabawy ruchowe, na które składały się zawody szybkościowe, mecz koszykówki i zawody w „kółko i krzyżyk”.
Do kadry pedagogicznej Zespołu Szkół należy pani Ludwika Chewińska, wybitna kulomiotka i trenerka, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972), wielokrotna laureatka mistrzostw Polski, której rekord kraju został ustanowiony w 1976 roku i jest aktualny do dnia dzisiejszego. Pani Chewińska nadzorowała rozpoczęty około godziny 10:00 turniej tenisa stołowego oraz konkurs pchnięcia kulą i rzutu piłka lekarską.
Dzięki zapobiegliwości i niespożytej energii Pani Ludwiki udało się zaprosić na spotkanie z młodzieżą trzech zapaśników reprezentujących Polskę na międzynarodowych zawodach z ramienia Fight Club Legia Warszawa: pana Piotra Ołówko - mistrza Polski w zapasach (styl klasyczny) i 6-krotnego medalistę mistrzostw Polski oraz reprezentanta naszego kraju na mistrzostwach Europy i świata, pana Franciszka Borejko - wielokrotnego mistrza Warszawy w zapasach (styl klasyczny) i mistrza Polski w kategorii do 100 kg, a także pana Patryka Żukowskiego - reprezentanta Polski w stylu MMA (mieszane sztuki walki). Goście na koniec otrzymali uroczyste podziękowania i pamiątkowe statuetki.
Jako że szkoła przygotowuje swych uczniów także zawodowo, pan Michał Kowalski pokierował pokazem czesania i zaplatania główek. Jednocześnie pan Andrzej Gałan był odpowiedzialny za utrwalający nader konieczną wiedzę turniej „Pierwszej pomocy”.
O godzinie 11:00 pani Ewa Ulman i pan Przemysław Fisiak poprowadzili interesujące gry historyczne. W tym samym czasie dla wszystkich chętnych w sali gimnastycznej odbył się pokaz zapasów, a także zajęcia popularyzujące Zumbę, będącą połączeniem tańców latynoamerykańskich, fitness i aerobiku z elementami treningu siłowego, które poprowadziła Pani Gabriela Maksymowicz -nauczyciel wychowania fizycznego.
Imprezę zakończyła zorganizowana pod kierunkiem pani Heleny Jodkiewicz prezentacja zabytków i historii Rosji, zwłaszcza Moskwy i Petersburga.
W trakcie festynu kadra Hufca rozdawała ulotki i materiały promocyjne opowiadając o działalności OHP, dostępnych formach wsparcia i korzyściach płynących z przystąpienia do hufca.
Formuła festynu zawierała czytelny przekaz o konieczności stosowania w dzisiejszym, zbrutalizowanym świecie, sportowych reguł fair play, dzięki którym rywalizacja polega na samodoskonaleniu w zdobywaniu przez młodzież wiedzy teoretycznej i praktycznych umiejętności procentujących w późniejszym życiu. Te ideały nie tylko przyświecają pracy kadry pedagogicznej Zespołu Szkół nr 27, ale także wpisują sie w profil działalności hufców OHP. Można zatem przypuszczać, że będą one stanowiły silną zachętę dla młodzieży pragnącej zasilić zarówno szeregi uczniów Zespołu Szkół, jak i grono uczestników Hufca Pracy 7-28.
Galeria Festyn 23.04.2016.
Opracowała: Modesta Topola-Orlińska
Foto: Krzysztof Polaczek
Bardzo dobre wieści z Memoriału Grażyny Cynke (nieoficjalne mistrzostwa Mokotowa) w tenisie stołowym. W sobotę 9 kwietnia R A F A Ł K O B O J E K z klasy 2Bw wygrał te zawody w imponującym stylu! Pokonał 8 przeciwników i przez najbliższy rok dzierży tytuł MISTRZA MOKOTOWA!
fot. A. Gajda
Nasi uczniowie nie zachwycili piłkarską formą. Niestety poniedziałkowego występu nie możemy zaliczyc do udanych. Pomimo szczerych chęci, naszej reprezentacji nie udało się zdobyć choćby jednego punktu. Podczas rozgrywanych na mokotowskim orliku przy ul. Kazimierzowkiej rozgrywek piłki nożnej w ramach Warszawskiej Olimpiady Młodzieży naszym graczom przyszło się zmierzyć, w meczach grupowych z zespołami LO 68, LO 10 i LO 44. Nasi przeciwnicy przewyższali nas przede wszystkim organizacją gry oraz przygotowaniem kondycyjnym. Z uwagi na fakt, iż nasz zespół grał wszystkie mecze w niezmiennym składzie odegrało to kluczową rolę, biorąc pod uwagę wyniki spotkań. Szkoda, że zawiedli nasi kluczowi zawodnicy, którzy z niewiadomych przyczyn nie zgłosili się do reprezentacji. Na pewno słowa uznania, pomimo słabego wyniku należą się tym, którzy "zostawili dużo zdrowia na boisku". To turniejowe przetarcie na pewno da im więcej pewności siebie i być może zaprocentuje w kolejnych zawodach piłkaskich.
Nauczyciel wf-u Paweł Dziuba
14 kwietnia 2016r o godz. 11.00 w sali gimnastycznej oraz w salach 201 i 202 odbył się PRÓBNY EGZAMIN POWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJE W ZAWODACH z natępujących kwalifikacji:
Kwalifikacja M18 Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samoch.
Kwalifikacja T06 Sporządzanie potraw i napojów
Kwalifikacja A18 Prowadzenie sprzedaży
Kwalifikacja T04 Produkcja wyrobów cukierniczych
Kwalifikacja B08 Wykon. robót związanych z budową i remontem sieci komunalnych
Kwalifikacja A15 Realizacja procesów drukowania z form drukowych
Kwalifikacja M24 Naprawa uszkodzonych nadwozi pojazdów samochodowych
Kwalifikacja T03 Produkcja wyrobów piekarskich
Kwalifikacja E08 Montaż i konstrukcja instalacji elektrycznych
Kwalifikacja B09 Wykon. robót związanych z montażem i remontem inst. sanitarnych
Kwalifikacja M12 Diagnoz. oraz naprawa elektr. i elektronicznych układów poj. samoch.
Kwalifikacja A19 Wykonywanie zabiegów fryzjerskich
Kierownik Szkolenia Praktycznego – Leszek Salamoński
W MARCU:
- Podpisano Porozumienie pomiędzy Zespołem Szkół nr 27 a firmą Veolia Energia Warszawa w zakresie organizacji miejsc praktyk dla uczniów ZS 27.
- 1 marca obchodziliśmy święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W tym dniu w naszej szkole odbył się uroczysty apel będący wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za ich męstwo, niezłomną postawę, przywiązanie do tradycji niepodległościowej.
- Został ogłoszony konkurs z biologii - „Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe”.
- Szkoła wzięła udział w XLIX Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży Mistrzostwa Mokotowa w siatkówce chłopców.
- 7 marca uczniowie klas 2A, 2BW uczestniczyli w konferencji naukowej „Katyń – Dzień Pamięci” dotyczącej zbrodni katyńskiej zorganizowanej w Sali Kolumnowej Sejmu RP.
- 15 marca odbył się w Sali Białej Muzeum - Pałacu w Wilanowie VII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Pół żartem, pół serio – o marzeniach”. Reprezentanci naszej szkoły wzięli w nim udział.
- 21 marca 2016 r. w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury na Mokotowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów laureatom XV edycji konkursu historycznego "Katyń prawda i Pamięć" zorganizowanego dla upamiętnienia 76 rocznicy zbrodni katyńskiej. Uczniowie naszej szkoły zdobyli wyróżnienia oraz zostali laureatami.
- W dniach 21 – 23 marca odbyły się szkolne rekolekcje wielkopostne w Kościele Św. Maksymiliana Kolbe.
- Zespół Szkół nr 27 włączył się w obchody 46. Rajdu Arsenał poprzez umożliwienie wykonania pamiątkowego muralu na murach szkoły.
- 27 – 28 odbyły się Święta Wielkanocne.
- W marcu klasa 1cw była gospodarzem szkoły.
|
dyrekcja zs27
W dniu 21 marca 2016 r. w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury na Mokotowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród i dyplomów laureatom XV edycji konkursu historycznego "Katyń prawda i Pamięć "zorganizowanego dla upamiętnienia 76 rocznicy zbrodni katyńskiej.
W uroczystości wzięli udział nagrodzeni uczniowie wraz z nauczycielami oraz przedstawiciele władz samorządowych,instytucji państwowych i społecznych.
Pan Krzysztof Skolimowski-burmistrz Dzielnicy Mokotów,Pan A.Sosnowski-przewodniczący KM nr 450 ZSZZ"Solidarność ,Pan J.Wasilewski -pracownik naukowy IPN,Pani H. Kurpińska prezes fundacji "Golgota Wschodu".
Wśród tegorocznych nagrodzonych znaleźli się uczniowie naszej szkoły.
Laureaci i wyróznieni
Kinga Kostana-uczennica klasy 2 A -nagroda II stopnia
Ewa Kuna uczennica klasy 2 A
Sebastian Majewski uczeń klasy 2 DW
Nagrodzonym gratulujemy.
Ewa Ulman - nauczyciel historii
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy serdeczne życzenia: dużo zdrowia, radości, mokrego Dyngusa i spotkań w rodzinnym gronie.
Wesołego Alleluja
Dyrekcja Zespołu Szkół nr 27
W 73. Rocznicę Akcji pod Arsenałem przypominamy bohaterstwo polskich harcerzy. Jak mówił sir Robert Baden-Powell "Naszym celem jest wychowanie przyszłych pokoleń na użytecznych obywateli o szerszych horyzontach niż poprzednie generacje, a przez to rozwój dobrej woli i pokoju na świecie poprzez koleżeństwo i współpracę, zamiast obecnej rywalizacji między klasami, wyzwaniami i krajami, która tak bardzo przyczyniła się do wybuchu wojen i niepokojów." Zespół Szkół nr27 włączył sie w obchody 46. Rajdu Arsenał poprzez umożliwienie wykonania pamiątkowego muralu.
Dyrektor zs27 - Artur Jeżewski
Zapraszamy wszystkich uczniów na szkolne rekolekcje wielkopostne, które odbędą się w dniach: 21.03 (poniedziałek), 22.03 (wtorek), 23.04 (środa) od godz. 11.00 w Kościele Św. Maksymiliana Kolbe.
Katecheci
7 marca uczniowie klas 2A, 2BW uczestniczyli w konferencji naukowej „Katyń 5 Marca –Dzień Pamięci” dotyczącej zbrodni katyńskiej zorganizowanej w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Wykłady prowadzili pracownicy IPN i wykładowcy warszawskich uczelni. Uczestnicy konferencji zwiedzili również salę posiedzeń Sejmu.
Ewa Ulman - nauczyciel historii
XLIX Warszawska Olimpiada Młodzieży
Mistrzostwa Mokotowa w siatkówce chłopców rok szk. 2015/16
fot. A. Gajda
Do turnieju zgłosiło się 16 zespołów, które rozlosowano do 4 grup eliminacyjnych.
Gr. D LO 49, LO 44, ZS 3, ZS 27
Gr. A LO 28, LO 42, ZSHTiG, ZS 22
Gr. B LO 6, LO 10, LO 65, ZS 39
Gr. C ZSLiT, LO 34, LO 68, British School
Grupa D rozgrywała mecze w LO 49 ul J. Curie 14.
W dobrych humorach wracała reprezentacja z zawodów grupowych. Co prawda nie awansowaliśmy do ćwierćfinałów ale wygrany 2:1 mecz z ZS 3 podniósł morale zespołu zebranego po raz pierwszy na te zawody i grającego z "marszu". Nie wszyscy mogli zagrać. Niektórzy musieli być na zajęciach praktycznych czy na kursach. Nowa reprezentacja pokazała wolę walki i godnie reprezentowała naszą szkołę. Z LO 49 i LO 44 przegraliśmy po 2:0 ale w każdym secie "dobijaliśmy" do 20 i więcej punktów. Na ten wynik i punkty do klasyfikacji ogólnej WOM zapracowali REPREZENTANCI:
Kapitan - Ciućkowski Andrzej, Smaczniow Daniel obaj 1Cw, Kowalczyk Kamil, Michalak Przemysław obaj 2Aw, Nowak Mateusz 2Bw, Borkowski Kamil 2Dw, Węclewski Dominik 3Kw, Kobojek Kamil 2BW.
Andrzej Gajda
Nauczyciel wf, opiekun reprezntacji
Pochwal się swoimi kwiatami doniczkowymi, które na co dzień sprawiają Ci tyle radości i wygrywaj nagrody! :)
K o n k u r s !!!
„Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe”
dla wszystkich tych, którzy kochają kwiaty, chcą dostać lepszą ocenę z biologii,
a przede wszystkim sprawić by nasza szkoła była piękniejsza –
szczególnie dla uczniów klas pierwszych ZS nr 27:)
Regulamin:
1. konkurs trwa od 3-go marca do 14-go kwietnia 2016r.
2. ocenie podlegają rośliny doniczkowe zawierające opis:
- nazwa rośliny;
- wymagania -nasłonecznienia i wilgotności;
- imię i nazwisko ucznia oraz klasa)przewidujemy nagrody „niespodzianki”
3. za pierwsze 3 miejsca w kategorii -ocena indywidualna (najpiękniejszy kwiat przyniesiony przez ucznia) oraz pierwsze miejsce w kategorii -klasa (za ilość i jakość przyniesionych kwiatów na konkurs). Każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzyma cząstkową ocenę z biologii.
4. kwiaty przynosimy do pracowni biologiczno-chemicznej (sala 204, II piętro)
5. oceny kwiatów dokona niezależna komisja (składająca się z nauczycieli i uczniów –członków Rady SU).
6. szczegółowych informacji udzieli każdemu uczniowi -nauczyciel organizator konkursu -mgr Anna Golba
ZAPRASZMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE
Dyrektor - Artur Jeżewski Organizator -mgr Anna Golba
1 marca obchodzimy święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W tym dniu w naszej szkole odbył się uroczysty apel będący wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za ich męstwo, niezłomną postawę, przywiązanie do tradycji niepodległościowej. W apelu wzięli udział uczniowie klas:1 CW,2 A,2 DW. Przybliżyli nam sylwetki :rotmistrza Witolda Pileckiego "Witolda", majora Hieronima Dekutowskiego "Zapory", sanitariuszki Danuty Siedzikówny "Inki", majora Zygmunta Szedzielarza "Łupaszka".
W czasie uroczystości wykorzystane zostały utwory muzyczne:
- marsz oddziału "Zapory",
- hymn V Wileńskiej Brygady AK "Wiernie iść",
- "Inka ",
- balladę o rotmistrzu Pileckim,
oraz wiersze
- Zbigniew Herbert "Wilki",
- Inka,
- Halina Młynkowa Panie generale.
Obchodom towarzyszyła wystawa "Niepokorni, Wyklęci, Niezłomni".
Po apelu uczniowie złożyli kwiaty pod murem więziennym przy ulicy Rakowieckiej.
Ewa Ulman-nauczyciel historii
Zgodnie z długoletnią tradycją, mokotowska Zespół Szkół nr 27 prezentował swoją ofertę edukacyjną i wychowawczą podczas XXIV edycji Międzynarodowego Salonu Edukacyjnego PERSPEKTYWY 2016 w PKiN.
Społeczność Zespołu Szół nr 27 przygotowała na tę okoliczność ulotki informujące odwiedzających o możliwościach nauki i pracy w naszej placówce. Ulotki wręczane były wszystkim zainteresowanym.
W naszych materiałach informacyjno - promocyjnych znalazły się między innymi wiadomości o zawodach, w jakich w przyszłości mogą się kształcić ci, którzy wstąpią w szeregi uczniów Zespołu Szkół nr27 oraz informacje o dniach otwartych w naszej szkole.
- Mamy nadzieję, że podobnie jak w latach ubiegłych, udział w Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym „Perspektywy 2016” pomoże nam w tegorocznej rekrutacji i zachęci młodzież do przybycia na organizowane w naszej jednostce dni otwarte.
Foto-relacja z targów znajduje się w albumach.
Zdjęcia: Wojciech Czyżniak
Tekst: Krzysztof Potaczek
Po wielu staraniach podpisano Porozumienie pomiędzy Zepołem Szkół nr 27 a firmą Veolia Energia Warszawa w zakresie organizacji miejsc praktyk dla uczniów zs27, kształcących się w zawodzie monter systemów rurociągowych. Podpianie porozymienia odbyło się w siedzibie Firmy Veoliza Energia Warszawa. Aktu tego dokonali Artur Jeżewski - Dyrektor Zespołu Szkół nr 27 i Dariusz Zawisza - Dyrektor Zasobów Ludzkich i Członek Zarządu Veolii Energia Warszawa.
Dyrekcja zs27
W STYCZNIU i LUTYM:
- Został ogłoszony konkurs informatyczno-polonistyczny pt. „Witamy w Soplicowie”.
- 14 stycznia odbył się egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodach dla klasy 3 mw.
- 17 stycznia odbyło się spotkanie Noworoczne w Centrum Edukacyjnym Trampolina.
- Szkoła wzięła udział w I Targach Edukacyjnych Mokotowa.
- Odbyło się zakończenie semestru I .
- Odbyły się upragnione ferie zimowe.
- 15 lutego rozpoczęła naukę nowa klasa 1 kw ( wielozawodowa ).
- Szkoła wzięła udział w Targach Szkół Ponadgimnazjalnych w Pałacu Kultury i Nauki.
- W styczniu klasa 1a była gospodarzem szkoły.
- W lutym gospodarzem szkoły była Rada SU.
dyrekcja zs27