BHP W SZKOLE I NA
ZAJĘCIACH PRAKTYCZNYCH
W CZASIE EPIDEMI KORONAVIRUSA
W swojej publikacji pragnę zwrócić uwagę na bezpieczeństwo podczas wykonywania pracy na zajęciach praktycznych u pracodawców prywatnych oraz warsztatach szkolnych podczas ogłoszenia stanu epidemicznego, a zawłaszcza na możliwość zakażenia bardzo niebezpiecznym dla zdrowia wirusem SARS-CoV-2 o nazwie COVID-19, która została ogłoszona przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i obowiązuje oficjalnie. "CO" w nazwie oznacza koronę (ang. corona), "VI" – wirus (ang. virus), "D" - chorobę (ang. disease), a liczba 19 wskazuje rok pojawienia się wirusa – 2019 (Corona-Virus-Disease-2019). Różnica między koronawirusem a COVID-19 jest taka, że koronawirus to czynnik wywołujący chorobę, a COVID-19 to choroba, czyli zespół objawów spowodowanych przez ten czynnik.
W tej pracy opisałem zasady bezpieczeństwa, które powinny być zastosowane w zakładach pracy a zwłaszcza tam, gdzie znajdują się uczniowie odbywający praktyki przyuczające do zawodu oraz zasady udzielania pierwszej pomocy z możliwym ryzykiem zakażenia ratownika koronawirusem.
Związku ze śmiertelnym zagrożeniem jakie może wystąpić na terytorium Polski w obawie o stan zdrowia społeczeństwa zagrożonego szybko rozprzestrzeniającym się wirusem ogłoszono stan epidemii, który wprowadzono na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. „Stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.”
Związku z rozporządzeniem i jego późniejszymi zmianami oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy nadkłada się na pracodawców dodatkowe obowiązki związane z zabezpieczeniem pracownika praktykanta przed przypadkowym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 . Oznacza to, że pracodawca powinien podejmować niezwłocznie określone działania zmierzające do ochrony pracowników przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.
W tym celu należy zwiększyć dystans dzielący poszczególnych pracowników tak, aby odległość pomiędzy nimi była większa niż 2m,
|
ponadto należy wyposażyć pracowników w środki ochrony indywidualnej takie jak maski ochronne, ale powinny to być maski z odpowiednimi filtrami. Maski jednorazowe – to takie które po ich założeniu użytkujemy do momentu ściągnięcia z twarzy. Ponowne założenie nie gwarantuje skutecznej ochrony. Maski wielokrotnego użytku –są to produkty wykonane z dzianiny bawełnianej dwuwarstwowej poddanej procesowi uszlachetniania na bazie tlenku cynku , jonów srebra, który jest równomiernie wbudowany w strukturę dzianiny. Dodatkowo pracownicy powinni zostać poinstruowani o prawidłowym ich stosowaniu. Nieodpowiednie użytkowanie oraz nieprzestrzeganie rygorystycznych zasad epidemiologii nie tylko nie da żadnej ochrony, ale może być nawet zagrożeniem dla użytkownika maseczki. Maska ochronna powinna zasłaniać nos i usta jednocześnie, nie może przykrywać twarzy tylko częściowo. Obowiązkowo noszona w miejscach, gdzie jest duże nagromadzenie ludzi. Potencjalna duża grupa ludzi w której nie zachowuje się odpowiedniego dystansu pomiędzy nimi jest olbrzymim ryzykiem zarażenia się wirusem zwłaszcza bez ochrony indywidualnej. Zalecenia wskazują, że maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.
W przypadku kiedy niemożliwe jest zastosowanie środków właściwej separacji pomiędzy poszczególnymi pracownikami należy zastosować bariery które uniemożliwią przemieszczanie się kropelek wydostających się z dróg oddechowych, a więc przez usta i nos podczas oddychania oraz kaszlu. Mogą być to osłony na twarz wykonane z materiałów przeźroczystych zapewniających odpowiednią widoczność podczas wykonywania pracy, bariery z pleksi, osłony ze zwykłej folii lub przegrody ze szkła akrylowego ograniczające bezpośredni kontakt pracowników jak również pracowników i klientów.
Kolejnym etapem ochrony przed zakażeniem jest obowiązkowe posiadanie przez pracowników rękawiczek jednorazowych. Jest to szczególnie ważne, jeśli przykładowo pracownicy mają kontakt z pieniędzmi, czy dokumentami przekazywanymi "z ręki do ręki". Rękawice mogą być dość skutecznym środkiem ochrony indywidualnej, o ile faktycznie będą użytkowane jako jednorazowe. Oznacza to, że po ich zdjęciu pracownik nie może ich założyć ponownie. Bardzo ważne jest również, aby pracownik nie dotykał twarzy rękami w rękawiczkach, o czym należy pamiętać .
Jednym z najważniejszych działań z zakresu ochrony przed zakażeniem jest proces dezynfekcji, czyli pracownik oraz wszystkie inne osoby pozostające w zakładzie pracy przed przystąpieniem do pracy, w trakcie jej trwania oraz po jej zakończeniu, ale również w przypadkach szczególnych, takich jak uszkodzenie odzieży ochronnej powinny poddać się zabiegowi dezynfekcji, czyli gruntownemu myciu rąk przez ok 30-60sekund, a następnie użyć dostępnego środka do dezynfekcji. Każdorazowo po zakończeniu działań w pomieszczeniu w którym wykonywany był proces pracy, należy te pomieszczenie zdezynfekować, przewietrzyć poprzez otwarcie okien. Nie zaleca się używania klimatyzacji, która nie posiada na swoim wyposażeniu specjalnych filtrów, które gwarantują oczyszczenie powietrza z wszelkich patogenów.
W czasie zagrożenia epidemicznego należy pamiętać o zasadach udzielania pierwszej pomocy w stosunku do osób jej potrzebujących. Zasady jej udzielanie nie zmieniają się, przy czym należy pamiętać o:
Ponadto częste występowanie bólu mięśni, bólu głowy, bólu gardła, kaszlu. Biegunka występuje tylko u 2–3% chorych. Objawy zwykle pojawiają się między 2 a 14 dniem po zakażeniu. W ocenie bezpieczeństwa, jak sama nazwa mówi musimy określić, czy możemy przeprowadzić pierwszą pomoc bez narażenia siebie czy osób trzecich na niebezpieczeństwo. Jeżeli zagrożone jest życie bądź zdrowie, nasze lub osób trzecich, mamy prawo odmówić czynności ratunkowych, bez poniesienia konsekwencji prawnych. To co zrobimy zależy od nas.
Na zakończenie chciałbym dodać, że tylko właściwa postawa, to znaczy stosowanie się do obostrzeń, obowiązek izolacji, przestrzeganie restrykcji w przemieszczaniu się komunikacją publiczną, nie gromadzenie się społeczeństwa oraz zastosowanie się do instrukcji zawartych w mojej publikacji może uchronić czytelnika przed zakażeniem, a w konsekwencji ciężką chorobą. Głównym celem mojej pracy jest uświadomienie pracownikom-uczniom jakiej ochrony muszą żądać od swoich pracodawców w trosce o swój najcenniejszy dar jakim jest ZDROWIE.
Andrzej GAŁAN