PUBLIKACJE NAUCZYCIELI

A. Jabłońska

Szkoła- czas na wychowanie

Szkoła to instytucja oświatowo- wychowawcza zajmująca się kształceniem oraz wychowaniem w państwie. Definicja na równi wskazuje na te dwa cele. Podobno wychowanie w dzisiejszym społeczeństwie nie jest taką prostą sprawą.

Reklama: czy aż taka ważna?

Dzisiejsze szkoły spotykają się z niedoborem uczniów. Nauczyciele porównują stan jeszcze sprzed kilku lat. Podkreślają, że sytuacja nie jest najlepsza. W takim razie każda placówka musi wręcz walczyć o ucznia. Już widać, że rozpoczął się wyścig szkół. Mnóstwo bilbordów, wiele haseł, kolorowe ulotki wciąż nawołują do ważnych wyborów. Kolejno sporządzanie rankingów, statystyk, otwarte fora dyskusyjne są próbą wpłynięcia na postawę młodego człowieka. Organizacja zebrań z rodzicami, dni otwartych to wszystko elementy wielkiej kampanii. Można rzec, że każdy uczeń jest na wagę złota. Szkoły prześcigają się w wymyślaniu i udoskonalaniu bogatych propozycji zajęć pozalekcyjnych. Potrzeby rynku pracy także dyktują ofertę edukacyjną. Niż demograficzny daje wprawdzie o sobie znać, ale ograniczenie kierunków kształcenia nie wchodzi w rachubę.

Zagubiony uczeń

Ogólny chaos, często bezradność, zapatrzenie się w swoich kolegów- to rzeczywistość dzisiejszego ucznia. Przyjmowanie negatywnych wzorców to niestety nagminne zjawisko. Oczywiście lepiej być tym, który pokaże się na tle klasy, niekoniecznie w ten właściwy sposób. Szkoła powinna kształtować osobowość oraz  odpowiednie postawy, godne naśladowania. Kwestią najważniejszą jest analiza sytuacji polskiej szkoły w obliczu trudności wychowawczych, które dotykają obecnie sporej grupy uczniów. Każdy bowiem przypadek jest niepowtarzalny i wymaga indywidualnie dobranych celów i strategii oddziaływania.

Dom- miejsce pełne wzorców

Kiedyś dziecko wiele wzorców czerpało z domu. Rodzice bezsprzecznie od samego początku stawali się idolami własnego dziecka. Pokazywali właściwe drogi, pomagali w dokonywaniu decyzji. Młody człowiek najwięcej dobrego wynosił z domu rodzinnego. To rodzina była podstawową komórką społeczną, w której tworzyła się osobowość dziecka. Dziś coraz częściej mówimy o niewydolności wychowawczej rodziców. Powstają programy telewizyjne, które uczą rodziców jak postępować z własnym dzieckiem. One pokazują, że dyscyplina, konsekwencja i autorytet- są niezbędnymi wartościami sprzyjającymi w wychowaniu. Rzeczywistość pokazuje z jednej strony znaczne zubożenie się społeczeństwa i bogacenie wybranych grup społecznych. Najważniejszym problemem dotykającym polskie rodziny jest bezrobocie, które skutkuje tym, że nie są zaspakajane wszystkie potrzeby członków rodziny.

Wychowawca lekiem na całe zło

W tym momencie wszystko spada na instytucję, jaką jest szkoła. Już od samego początku w rzeczywistości szkolnej wychowawca dostrzegający problem z uczniem powinien przeprowadzić rzetelną diagnozę. Lawinowo wzrasta liczba nieakceptowanych zachowań uczniów oraz poszerza się katalog problemów wychowawczych. W obliczu takiej sytuacji ważne jest ukazanie głównych przyczyn trudności wychowawczych w polskiej szkole i zasygnalizowanie typowych błędów popełnianych obecnie przez pedagogów i rodziców. Jednak, aby szkoła mogła osiągnąć zamierzone skutki musi uwzględniać całokształt wpływów oddziaływujących na wychowanie.

Agnieszka Jabłońska- nauczyciel języka polskiego