22 czerwca zakończyliśmy rok szkolny 2017/2018. Uczniowie klas I i II otrzymali świadectwa z promocją do następnej klasy oraz nagrody książkowe za wyniki w nauce i inne osiągnięcia.
O godzinie 10.00 w sali gimnastycznej odbyło się pożegnanie absolwentów. Wicedyrektor, p. Eliza Danilczuk powitała uczniów klas III, a Dyrektor, p. Artur Jeżewski skierował kilka słów podziękowania i uznania dla kończących szkołę. Udzielił też paru cennych wskazówek na dorosłe życie, które stoi otworem przed absolwentami.
Następnie uczniowie klasy 3 Aw, w imieniu wszystkich absolwentów, zaprezentowali krótki program artystyczny podsumowując swoją trzyletnią przygodę ze szkołą. Wręczyli kwiaty zespołowi kierowniczemu jako symbol wdzięczności za stworzenie przyjaznej atmosfery sprzyjającej nauce. Przedstawiciele klas drugich: Dominika Porębska i Oskar Lis pożegnali koleżanki i kolegów życząc im sukcesów w dorosłym życiu i spełnienia zarówno osobistego jak i zawodowego.
Na koniec przyszła pora na wręczenie nagród za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie oraz działalność na rzecz szkoły. Dyrektor wraz z wychowawcami poszczególnych klas uhonorowali najzdolniejszych uczniów, a także tych najaktywniejszych i zaangażowanych w życie placówki.
Najlepszym absolwentem tego roku został Kacper Woiński ze średnią ocen 4, 76 za trzyletni cykl nauki, a za rok szkolny 2017/2018 uzyskał średnią 5,27.
Rada pedagogiczna wszystkim absolwentom serdecznie gratuluje ukończenia szkoły i jest dumna z efektów swojej pracy.
Smutne jest to, że musieliśmy się rozstać, ale w naszych sercach pozostaniecie na długo.
Katarzyna Boborycka - nauczyciel języka polskiego
Wyróżnionym Uczniom
GRATULUJEMY
bardzo dobrych wyników w nauce
w roku szkolnym 2017/2018
oraz życzymy jeszcze większych sukcesów,
a Rodzicom wielu kolejnych powodów do dumy i radości…
Dyrekcja oraz Rada Pedagogiczna
Zespołu Szkół Nr 27
LISTA WYRÓŻNIONYCH UCZNIÓW
Woiński Kacper – kl. 3BW
Kobryń Aleksandra – kl. 3A
Młynarczyk Marta – kl. 3A
Wesołowska Oliwia – kl. 3A
Żelazko Zuzanna – kl. 3A
Kowalczyk Julia – kl. 3AW
Kur Michał – kl. 3AW
Lazurek Natalia – kl. 3AW
Mazur Daria – kl. 3AW
Gambrych Damian – kl. 3BW
Gos Kamil – kl. 3BW
Grymulski Piotr – kl. 3BW
Kryska Adam – kl. 3BW
Kugaudo Sebastian – kl. 3BW
Jankowska Milena – kl. 2A
Łepkowska Angelika – kl. 2A
Szcześniak Karol – kl. 2A
Mirowska Natalia – kl. 2AW
Czyściakow Wojciech – kl. 2BW
Janicka Zuzanna – kl. 2CW
Urbaniak Natalia – kl. 1A
Har Mateusz – kl. 1AW
Pieniążkiewicz Konrad – kl. 1AW
Rzeszutko Daniel – kl. 1AW
Lis Oskar – kl. 1BW
Pichler Tadeusz – kl. 1CW
Porębska Dominika – kl. 1CW
dyrekcja zs27
19 czerwca 68 uczniów przystąpiło do egzaminu pisemnego potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie z 17 kwalifikacji. Test składał się z 40 zadań zamkniętych, zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna była prawidłowa. Na rozwiązanie testu było 60 minut.
Podstawą zdania egzaminu jest otrzymanie - z etapu pisemnego - co najmniej 50 proc. punktów możliwych do uzyskania. Teraz czeka naszych uczniów etap praktyczny, który potrwa do 3 lipca. Liczymy, że wszyscy zdadzą, ale na wyniki trzeba poczekać do 31 sierpnia 2018 r. Po zdaniu egzaminu Okręgowa Komisja Egzaminacyjna wystawia świadectwo kwalifikacji oraz dyplom uprawniający do wykonywania zawodu.
Kierownik Szkolenia Praktycznego – Leszek Salamoński
Dn. 16.06.2018 r w Centrum Konferencyjnym Adgar Ochota nauczycielka języka polskiego Agnieszka Jabłońska miała przyjemność uczestniczyć w warsztatach metodycznych. Intensywne szkolenie prowadziła Pani Paulina Kuc- doświadczony metodyk, jeden z autorów serii podręczników „POLSKI krok po kroku- junior” oraz autorka bloga metodycznego e-polish.eu/blog. Nauczycielka nabyła wiedzę, którą może wdrażać na zajęciach. Tak szerokie grono uczestników z różnych ośrodków naukowych na świecie pozwoliło na cenną wymianę doświadczeń.
Agnieszka Jabłońska - nauczyciel języka polskiego
Szkolny konkurs "SUDOKU" odbył się 21.05.2018 r. oraz w dniu 24.05.2018r. W konkursie wzięło udział 14 uczniów. Każdy uczeń miał do rozwiązania 2 diagramy w czasie nie dłuższym niż 45 min. Szybkość rozwiązania krzyżówek była imponująca, mimo obaw uczniów o wyniki pracy pod presją czasu.
Oto wyniki:
I miejsce
Gabriela Kosowska ( kl. 3 AW)
II miejsce
Sebastian Drozd (kl. 1 AW)
III miejsce
Dominika Porębska ( kl. 1CW)
Gratulujemy!!!
Nauczyciele matematyki
mgr Karolina Golba
mgr Magdalena Jarocka
Wycieczka do Łazienek Królewskich
Program „Wspomnień czar... Warszawo ma!” trwa, zatem uczestnicy mokotowskiego hufca pracy 7-28 odbyli kolejną wycieczkę.
Łazienki Królewskie wiosną, to trafna decyzja. Młodzież zwiedziła najważniejsze obiekty zespołu parkowo - pałacowego spacerując w otoczeniu, które już samo w sobie daje odczuć atmosferę dawnych wieków. U podopiecznych hufca wiedzę historyczną znakomicie poszerzyła przemiła i kompetentna pani przewodniczka. Dzięki jej opowieściom spacer mimo woli przerodził się w lekcję plenerową, ale przecież właśnie o to chodziło. Dzięki temu młodzież inaczej postrzegała aleje z ich układem, doborem roślinności i towarzyszącymi budowlami.
Nie mogło zabraknąć zwiedzania królewskiego Pałacu Na Wodzie. Dodatkową atrakcję stanowiły zaskakująco wielkie karpie leniwie przepływające tuż pod powierzchnią stawu. Także pawie, majestatycznie przechadzające się po parku, zwracały uwagę głośnymi okrzykami i wspaniałym, różnobarwnie mieniącym się upierzeniem wachlarzowatych ogonów.
Wizyta w Amfiteatrze, zwanym Teatrem Na Wyspie, uzmysłowiła uczestnikom wycieczki, że Łazienki Królewskie były nie tylko siedzibą króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, lecz także ważnym ośrodkiem kulturalnym dawnej Warszawy. Zaświadcza o tym i Teatr Królewski mieszczący się w Starej Oranżerii, którą młodzież również odwiedziła.
Dopełnieniem zwiedzania tego najwspanialszego warszawskiego ogrodu była chwila zadumy pod pomnikiem Fryderyka Chopina, gdzie od dziesięcioleci w niedziele odbywają się plenerowe koncerty fortepianowe. Można wtedy usłyszeć najlepszych polskich artystów, a niekiedy zagranicznych finalistów słynnych Międzynarodowych Konkursów Chopinowskich.
Po zapoznaniu się z ekspozycjami muzeów warszawskiej Pragi, tudzież PRL-u, taki przeskok w czasie dobrze uzmysłowił wychowankom hufca, że historia naszej stolicy, to zbiór faktów i obiektów składających się na skomplikowany proces trwający już setki lat. Zachowane zabytki dają powody do dumy budującej w młodzieży jej poczucie tożsamości. Z takimi założeniami realizowany jest program „Wspomnień czar... Warszawo ma!” i tym samym cel edukacyjno - wychowawczy kadry 7-28 HP jest sukcesywnie osiągany.
Tekst: Modesta Topola - Orlińska
"Konkurs matematyczny" odbył się w dniach 8.05-12.05.2018r. , był adresowany do wszystkich uczniów naszej szkoły.
Zadaniem uczestników było rozwiązanie testu składającego się z 15 pytań. W konkursie wzięło udział 89 uczniów.
Najlepszymi okazali się;
I miejsce
Daria Mazur (kl. III Aw)
II miejsce
Angelika Stasiak (kl. II Bw)
III miejsce
Damian Zubkowicz (kl. II Cw)
Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom!
Nauczyciele matematyki
mgr Karolina Golba
mgr Magdalena Jarocka
We wtorek 5 czerwca grupa młodzieży z naszej szkoły odwiedziła Bibliotekę dla Dzieci nr 37 przy ulicy Kłobuckiej 14. Zostaliśmy zaproszeni na warsztaty o Wilamowicach. W pierwszej części zaprezentowano krótką historię Wilamowic ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju języka, kultury i handlu. Następnie młodzież zapoznała się z zasadami i warunkami gry strategicznej „Handuł – Kupcy z Wilamowic” i rozegrała 5 rund. Gra powstała w ramach projektu „Wilamowice mówią” realizowanego przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna we współpracy ze Stowarzyszeniem Wilamowianie oraz Wydziałem „Artes Liberale” UW, dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.
Uczniowie bawili się świetnie, a przy okazji każdy z nich mógł przekonać się czy ma smykałkę do robienia interesów, bowiem gra polega na planowaniu, kalkulowaniu i myśleniu analitycznym.
Na koniec otrzymaliśmy od pani prowadzącej egzemplarz gry, abyśmy mogli szlifować umiejętności strategicznego myślenia i aby zarażać grą innych uczniów. Każdy uczestnik tego spotkania, który pragnie dostać grę, może napisać e-mail na adres pracownia@etnograficzna.pl, w który odpowie na dwa pytania:
1. Dlaczego warto mówić o Wilamowicach?
2. Dlaczego chciałbyć/chciałabyć dostać grę?
Bardzo dziękujemy p. Marcie Todys i całemu zespołowi Ursynoteki za zaproszenie.
Nauczyciel bibliotekarz - Katarzyna Boborycka
„Sukces to nie to, co masz, ale to kim jesteś.”
Elbert Hubbard
Dnia 4 czerwca 2018 r. odbył się konkurs na dyrektora Zespołu Szkół nr 27 w Warszawie organizowany przez Miasto Stołeczne Warszawa. Komisja konkursowa liczyła 12 osób, które wysłuchały prezentacji kandydata p. Artura Jeżewskiego – obecnego dyrektora placówki. Podczas prezentacji p. Jeżewski skupił się na przedstawieniu wizji i misji szkoły oraz na jej specyfice i miejscu w systemie szkolnictwa w nowych realiach, czyli po reformie z roku 2017. Widać przedstawione perspektywy rozwoju szkoły spodobały się członkom komisji, ponieważ wyniki tajnego głosowania były korzystne dla kandydata. W ten sposób p. Artur Jeżewski po raz trzeci objął ster dowodzenia Zespołem Szkół nr 27 w Warszawie. Gratulujemy i życzymy owocnej kadencji, zrealizowania wszystkich planów oraz niezmiennie pozytywnej energii i wiary w drugiego człowieka.
Opiekun Samorząku Szkolnego - Katarzyna Boborycka
W ubiegłą środę w naszej szkole organizowany był Dzień Dziecka na sportowo. Nasi uczniowie mieli okazję rywalizacji w kilku dyscyplinach sportowych a były to między innymi darty, rzut piłką lekarską na odległość, pchnięcie kulą oraz mecz piłki siatkowej. Wszystkie konkurencje cieszyły się dużą popularnością nie tylko wśród uczniów ale również wśród nauczycieli. Nasza wielokrotna reprezentantka Polski w pchnięciu kulą Pani Ludwika Chewińska udzielała cennych wskazówek podczas konkurencji pchnięcia kulą co od razu przekładało się na wyniki. Na koniec został rozegrany mecz towarzyski piłki siatkowej - uczniowie kontra nauczyciele. Pomimo wielu wysiłków naszych uczniów i dobrej gry, to zespół nauczycieli zwyciężył w ostatecznym rozrachunku 2:1 w setach.
Nauczyciel wf - Paweł Dziuba
29.05.18r. nasza reprezentacja szkoły w piłce nożnej chłopców rozgrywała swoje mecze w turnieju piłki nożnej organizowanym przez Zespół Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Mokotów. Tym razem zmagania drużyn mogliśmy podziwiać na obiekcie Orlik przy ul. Chełmskiej 23 . Trafiliśmy do grupy B wraz z ZS 3 i 110 LO, w tym dniu jednak zdecydowanie przeciwnicy byli poza naszym zasięgiem. Przegrywając dwa mecz w grupie pożegnaliśmy się z turniejem. Pozostaje niedosyt i nadzieja, że w następnej edycji powalczymy o wyższe lokaty.
Nauczyciel wf - Paweł Dziuba
25 maja w piątek klasy 3 Aw i 3 Bw uczestniczyły w Targach pracy zorganizowanych przez dyrekcję Galerii Mokotów pod hasłem Pracuj z nami. Była to II edycja programu, który skierowany jest do lokalnej społeczności i ma na celu przedstawienie ofert pracy dla młodych poszukujących zatrudnienia. W tym roku nasza szkoła została partnerem merytorycznym akcji obok Domu Kultury KADR, Fundacji Innowacja i Wiedza oraz Fundacji Centrum Edukacji Liderskiej. Jest to dla nas duże wyróżnienie za co dziękujemy.
Piątkowe spotkanie poprzedzone było warsztatami, które kilka tygodni wcześniej odbyły się w naszej szkole przygotowując trzecioklasistów do wejścia na dynamiczny i zmienny rynek pracy.
Młodzież miała okazję bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami firm o m.in. warunkach zatrudnienia, możliwościach rozwoju zawodowego, mogli też złożyć swoje CV. Organizatorzy zadbali o miłą atmosferę, przygotowali stanowiska informacyjne, a oprócz tego dla wszystkich uczestników przygotowany był poczęstunek. Na zakończenie zrobiono pamiątkowe zdjęcie, a nasi uczniowie otrzymali zestawy upominkowe i vouchery na lunach.
Katarzyna Boborycka
Leszek Salamoński
W kwietniu 2018 odbył sie konkurs plakatu z okazjii Światowego Dnia Ziemi po hasłem
“A World without Plastic Pollution”
Najbardziej zainteresowani akcją byli uczniowie klasy I Aw BS I st.
Pierwsze miejsce zajął Daniel Rzeszutko,
drugie -Konrad Pieniążkiewicz
trzecie-Patryk Górniak.
Otrzymali oni dyplomy i nagrody rzeczowe. Gartulujemy!!!
Organizator -n-l biologii i chemii - mgr Anna Golba
nauczyciel edb - Andrzej Gałan
W ramach Koła Filmowego 22 maja 2018 chętni uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w Kinie Atlantic w specjalnym pokazie filmu „Czuwaj”. Projekcja filmu odbyła się z udziałem jego Twórców. Jest to kolejny obraz z cyklu
pokazów edukacyjnych Kino / Na / Przeciw / Wykluczeniu w kategorii DOJRZEWANIE.
Thriller rozgrywający się w świecie nastolatków ery Internetu i mediów społecznościowych. Dwie grupy młodzieży z odmiennych światów, reprezentujące dwa różne systemy wartości zostają postawione naprzeciw siebie na skutek ryzykownej decyzji dorosłych. To, co miało być lekcją odpowiedzialności i tolerancji przeradza się w twardą walkę o przywództwo. Z jednej strony wiara w szlachetne ideały, a z drugiej brutalne prawo silniejszego. Relacje między młodymi ludźmi stają się napięte; odizolowani od zewnętrznego świata, ujawniają swoje prawdziwe, szokujące oblicza. To kolejny krok po „Sali samobójców” na drodze w poszukiwaniu prawdy o tym, co dziś kieruje wyborami młodych. Współczesna próba postawienia dramatycznych pytań w duchu słynnego „Władcy much”, którego bohaterowie stoją już u progu dorosłości.
Opiekun Koła Filmowego – Leszek Salamoński
Nasza uczennica z klasy 1CW Sandra Błońska wyjechała do Bykowni k. Kijowa. Wyjazd był nagrodą w Konkursie Historycznym pt. „Katyń-prawda i pamięć”. Wszyscy laureaci wraz z opiekunami złożyli wieńce i zapalili znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni. Ten wyjątkowy czas na pewno zmotywował uczennicę do nauki historii i skłonił do głębszej refleksji.
Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć wykonaną przez laureatkę.
Agnieszka Jabłońska – nauczyciel języka polskiego
Zakwitły kasztany i bzy, zatem pora rozpocząć egzaminy dojrzałości. Drodzy Maturzyści! Wasza przyszłość zależy od Was, więc stańcie na wysokości zadania. POWODZENIA!!!
,,To już drugie bicie Zielonego Rekordu Polski. Podczas poprzedniego w 2017 roku udało się zasadzić prawie 3,3 tys. nowych roślin. Musimy pobić nowy rekord!
W tym roku jest z nami jeszcze więcej miast oraz jeszcze więcej firm i instytucji, które wiedzą, że to co robimy jest ważne społecznie. I ciągle dochodzą nowy partnerzy!
Równie ważne jest, jakim powietrzem oddychamy na co dzień. W miastach jego jakość jest coraz gorsza. Tym samym spada nasza produktywność, kreatywność, mamy gorsze samopoczucie. Dlatego dajmy oddech miastu! Chcemy razem z Wami zasadzić w jeden dzień kilka tysięcy nowych roślin i pobić rekord Polski! Zazielenimy szkoły i przedszkola, co pozytywnie wpłynie na otoczenie.”
Bijemy rekord w nowych nasadzeniach roślin! Tlen to podstawa wszelkich procesów życiowych. Równie ważne jest, jakim powietrzem oddychamy na co dzień. W miastach jego jakość jest coraz gorsza. Tym samym spada nasza produktywność, kreatywność, mamy gorsze samopoczucie. Dlatego dajmy oddech miastu!
Młodzież klasy I Cw Branżowej Szkoły I stopnia w Zespole Szkół Nr 27
w Warszawie, aktywnie włączyła się w akcję bicia Zielonego Rekordu Polsku. Organizatorom akcji -,, DOTLENIENI” -nie udało się znaleźć sponsorów dla naszej szkoły by zakupili rośliny, dlatego zakup 6 sadzonek jodły koreańskiej sponsorowały nauczycielki – miłośniczki przyrody-
pani Anna Golba i pani Halina Bugajska. Obie panie wraz z uczniami zaangażowały się też w sadzenie drzewek. Pan dyrektor Artur Jeżewski zakupił siatkę celem ogrodzenia nowych, młodych drzewek. Dziękujemy za wsparcie i pomoc także panu K. Wachaczyk –pracownikowi obsługi oraz panu W. Czyżniak za wykonanie zdjęć z naszej akcji.
Jesteśmy dumni, że mogliśmy wziąć udział w tej akcji, a tym samym przyczynić się nie tylko do bicia ZIELONEGO REKORDU lecz przede wszystkim, do upiększenia terenu wokół naszej szkoły.
Zachęcamy wszystkich do takich akcji bo przecież tylko dzięki przyrodzie możemy żyć.
Pozostałe zdjęcia z akcji znajdziesz w albumie.
Anna Golba –nauczyciel biologii i chemii,
koordynator akcji w ZS Nr 27 w Warszawie
W ubiegłą środę (25.04.18r) i piątek (27.04.18r) nasza Reprezentacja Szkoły brała udział w Mistrzostwach Mokotowa w piłce nożnej, rozgrywanych w ramach LI Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. Zawody odbyły się na boisku Orlik przy ul. Chełmskiej 23. Do turnieju przystąpiło 28 mokotowskich szkół, Zespoły zostały podzielone na siedem grup po trzy drużyny. W grupach graliśmy systemem każdy z każdym i awans do ćwierćfinału mogły sobie zapewnić zwycięzcy poszczególnych grup oraz jedna drużyna z drugiego miejsca z najlepszym bilansem bramkowym. Nasza szkoła została wylosowana do grupy E, w której zajęła pierwsze miejsce wygrywając 6:0 z LO 49 (bramki: 2 Łukasz Kopyciński, 2 Przemysław Wasiluk, Tadeusz Pichler) i 4:0 z LO 43 (bramki: 3 Łukasz Kopyciński, Patryk Kopyciński). W ćwierćfinale rozgrywanym w piątkowe przedpołudnie nasi uczniowie pokonali drużynę zza miedzy LO 65, a strzelcami goli byli: Daniel Rykowski, Kamil Grenwald, Tadeusz Pichler, Maksym Diakiv, 4 Daniel Rzeszutko. W półfinale nie potrafiliśmy odnieść zwycięstwa nad Reprezentacją ZSHTiG, przegrywając 1:2. Dlatego zagraliśmy w "małym finale" czyli meczu o trzecie miejsce. Niestety pomimo niezłej gry i kilku dogodnych sytuacji bramkowych nie udało nam sie pokonać przeciwnika. Porażka 0:1 na pewno pozostawiła niedosyt, szczególnie dlatego, że nasz zespół w drugim dniu turnieju grał bez braci Kopycińskich, którzy dwa dni wcześniej prezentowali na boisku wysoką formę. Pochwały należą się wszytkim naszym zawodnikom za zaangażowanie i grę do końca. Trzeba również podkreślić, że najlepszym bramkarzem turnieju został nasz uczeń Mateusz Har, który podczas ceremonii wręczania nagrod, został uhonorowany pamiątkową statuetką.