W dn. 26.04. 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W apelu uczestniczyli uczniowie klas pierwszych. Słowo do młodzieży wygłosił Dyrektor szkoły- Artur Jeżewski. Podkreślił tym samym istotę krzewienia i podtrzymywania wśród młodzieży postaw patriotycznych. W trakcie tej prezentacji przypomnieliśmy sobie kluczowe słowa: konstytucja, Sejm Wielki, rozbiory, Rzeczpospolita, szlachta, patriotyzm. W nowym wykonaniu zabrzmiały utwory poetyckie i pieśni patriotyczne ukazujące dążenie do wolności.
Agnieszka Jabłońska- nauczyciel języka polskiego
24 i 27 kwietnia 2018 r. odbył się próbny egzamin teoretyczny potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Do egzaminu przystąpili wychowankowie klasy: 3A, 3Aw, 3Bw z następujących zawodów: kucharz; fryzjer; mechanik pojazdów samochodowych; sprzedawca; elektryk; stolarz; cukiernik; elektromechanik; lakiernik; monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych; blacharz samochodowy; monter sieci i urządzeń telekomunikacyjnych; ogrodnik; elektromechanik pojazdów samochodowych. Celem egzaminu było sprawdzenie wiedzy teoretycznej z zakresu przedmiotów zawodowych, a także zapoznanie się z procedurami panującymi na takim sprawdzianie. Wyniki testu pozwolą na sprawdzenie stanu wiedzy wychowanków i odsłonią ewentualne braki, które należy jak najszybciej nadrobić, aby przystąpić do egzaminu w czerwcu 2018 r. przygotowanym perfekcyjnie. Wierzymy, że dla większości, a nawet dla wszystkich wychowanków ten trzyletni wysiłek zwieńczony będzie wymarzonym sukcesem w postaci świadectwa potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, czego z całego serca im życzymy i już dziś trzymamy za nich kciuki.
Kierownik Szkolenia Praktycznego – Leszek Salamoński
Dn. 21 04.2018 r. wiele osób zaprezentowało swój talent recytatorski. Naszą szkołę w XV Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Witaj Majowa Jutrzenko” godnie reprezentował Tadeusz Pichler. Tegoroczna edycja miała charakter wyjątkowy ze względu na rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości.
Agnieszka Jabłońska-nauczyciel języka polskiego
Zapraszamy wszystkich abiturientów Liceum Ogólnokształcącego
na zakończenie roku szkolnego 2017/2018, które odbędzie się w piątek 27 kwietnia o godzinie 9.00 w Czytelni ( s. 13).
W najbliższy poniedziałek tj. 23 kwietnia Zespół Szkół nr 27 organizuje Dzień Otwarty dla kandydatów do Branżowej Szkoły I stopnia. Nabór na rok szkolny 2017/2018 planowany jest do klas wielozawodowych i klasy fryzjerskiej. O godzinie 18.00 w Czytelni ( s. 13) odbędzie się spotkanie z Dyrektorem Szkoły - p. Arturem Jeżewskim, a następnie zainteresowani nauką kandydaci będą mogli zobaczyć pracownie lekcyjne, bibliotekę, a także porozmawiać z nauczycielami.
Serdecznie zapraszamy!!
20 kwietnia 2018 r. grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Magdaleny Jarockiej –nauczycielki fizyki i matematyki, p. Artura Bąka – nauczyciela historii i wos oraz katechety - ks. Piotra Jędraszka odwiedziła Centrum Nauki Kopernik.
To, co wyróżnia to miejsce, to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając obiekt, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Mieli okazję przyjrzeć się kamieniom milowym naszej cywilizacji oraz przypatrzeć się jej największym zdobyczom: pismu, filozofii, sztuce oraz technice.
Uczniowie mieli również czas na indywidualne zwiedzanie obiektu i relaks. Dzięki tej wspaniałej wycieczce młodzież miała okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i przy niej jednocześnie się bawić.
Magdalena Jarocka i Artur Bąk
Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 27
oraz grono pedagogiczne serdecznie
zapraszają na zebranie z rodzicami, które odbędzie się
23.04.2018 roku (poniedziałek)
Zebrania klas odbędą się o godz. 17.30 i 18.30
zgodnie z harmonogramem wywieszonym
na tablicy informacyjnej w holu głównym.
(godziny zebrań ustalają wychowawcy klas)
Zebranie Rady Rodziców odbędzie się
o godz. 17.00 w czytelni.
Serdecznie zapraszamy!!!
Złote Pióro i Sudoku w zs27 - kwiecień 2018
Wyjątkowo chwalebną ideą jest budowanie chlubnych tradycji. Z tą myślą z inicjatywy Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP, dzięki staraniom Hufca Pracy nr 7-28, w Zespole Szkół nr 27 przy ul. P. Gintrowskiego 38 w Warszawie, w środę 18 kwietnia 2018 roku, została zorganizowana kolejna już edycja połączonych konkursów - logicznego myślenia „Sudoku 2018” oraz Turnieju Ortograficznego „Złote Pióro 2018”.
Wymagające mistrzowskiego opanowania polszczyzny dyktando pisała równolegle młodzież z mazowieckich hufców i kadra wychowawców, a jednocześnie w innej sali rozwiązywano logiczne łamigłówki, czyli kwadraty sudoku.
Wysokie znaczenie imprezy podkreśliła obecność nie tylko Dyrekcji Zespołu Szkół nr 27, lecz zwłaszcza Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego OHP, Pana Jacka Figla, a także pracowników Zespołu ds. Kształcenia i Wychowania, Pani Haliny Kruszewskiej i Pana Mariusza Talarka.
Podobnie, jak przed rokiem poziom uczestników we wszystkich konkurencjach był bardzo wysoki i wyrównany. Dowiodły tego wyniki osób, które w szrankach intelektualnych zmagań stawały po raz kolejny. Konkurencja była silna, ale też bardzo wartościowe nagrody (elektronika użytkowa) dodatkowo skłaniały uczestników do wspinania się na wyżyny ich możliwości. A wszystko to w atmosferze świetnej, pełnej humoru zabawy i sportowo szlachetnego współzawodnictwa.
Spośród przedstawicieli kadry wychowawczej dyplom zwyciężczyni Turnieju „Złote Pióro 2018” wręczono Pani Elżbiecie Piesiewicz z 7-18 HP w Garwolinie. Uczestnicy hufców nagrodzeni w tej kategorii, to zdobywczyni I-go miejsca, Paulina Kunc z warszawskiego 7-22 HP, Kamil Podgórski z płockiego 7-11 HP, który II-gą lokatę wywalczył już po raz wtóry (poprzednio przed rokiem) i Joanna Koślińska z 7-31 HP w Grodzisku Mazowieckim (Filia Żyrardów), która uplasowała się, jako trzecia laureatka.
W konkursie „Sudoku 2018” pierwsze miejsce znów, jak rok temu, zajęła Natalia Mrozek z 7-2 HP w Ostrołęce, drugi był Gabriel Krusiewicz z 7-19 HP w Mińsku Mazowieckim, a trzecią lokatę, również powtórnie, zajęła zeszłoroczna laureatka, Katarzyna Kwapich z 7-26 HP w Pruszkowie. Osoby, które po raz kolejny startowały i drugi raz z rzędu zajęły czołowe miejsca, spotkały się ze szczególnymi wyrazami uznania, co jeszcze bardziej wzmogło ich całkowicie uzasadnioną dumę.
Po uroczystym uhonorowaniu zwycięzców wszyscy spożyli pyszny obiad, gdzie wśród żartów i śmiechu dzielono się wrażeniami i komentarzami, a przy tym umawiano na spotkanie za rok, podczas zawodów „Złote Pióro 2018” i „Sudoku 2018”. Organizatorzy mają zatem powody do pełni satysfakcji dziś oraz zadanie, tudzież wyzwanie na przyszły rok.
Tekst: Modesta Topola-Orlińska
Zdjęcia: Wojciech Czyżniak
Wizyta w praskim muzeum „Czar PRL”
Wiosenne pobudzenie oznacza także zwiększoną aktywność uczestników mokotowskiego hufca HP 7-28 przy Zespole Szkół nr 27. W ramach programu „Wspomnień czar... Warszawo ma!” w poniedziałek 16 kwietnia 2018 r. znów odwiedzili prawobrzeżną Warszawę. Tym razem chodziło o zwiedzanie muzeum „Czar PRL” ulokowanego w budynku dawnych Państwowych Zakładów Optycznych przy ul. Mińskiej 25.
Skupione na niewielkiej przestrzeni zbiory zaprezentował przewodnik opowiadający o czasach, gdy nasza Ojczyzna nosiła miano Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a panującym ustrojem był tzw. socjalizm. Młodzież nagle przeniosła się w czasie o kilkadziesiąt lat wstecz, bo właśnie w takim stylu i przy użyciu zabytkowych rekwizytów urządzono tematyczne ekspozycje. Zwiedzający zobaczyli, jak wyglądało typowe mieszkanie, ulica, sklep, bar, a nawet gabinet urzędnika Komitetu Centralnego rządzącej podówczas Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Nie pominięto również działalności opozycyjnego podziemia.
Wychowankowie hufca z zaskoczeniem przekonali się, że przedmioty codziennego użytku produkowane „za socjalizmu” wcale nie były brzydkie i toporne, lecz przeciwnie, wygodne i poręczne, funkcjonalne, na tamte czasy wręcz nowoczesne, a przy tym ładne i kolorowe. Zaciekawienie wzbudził znany jedynie z opowiadań tzw. saturator, czyli uliczny aparat do wytwarzania wody „sodowej” służącej gaszeniu pragnienia w letnie upały.
Wizyta w muzeum PRL unaoczniła podopiecznym hufca, jak wyglądało codzienne życie ich rodziców w czasach, gdy sytuacja społeczno-polityczna była trudna, żywność reglamentowano przy użyciu specjalnych dokumentów, czyli tzw. kartek, a mimo to kultura i sztuka rozwijały się na bardzo wysokim poziomie, zaś inżynierowie dbali, aby techniczne udogodnienia zaspokajały powszednie potrzeby obywateli.
Krótko mówiąc okazało się, że mit o „mrocznym i ponurym” PRL-u nie wytrzymuje konfrontacji z namacalnymi dowodami głoszącym prawdę o przeszłości. To doświadczenie dało młodzieży kolejną lekcję, że budując własny światopogląd należy sięgać po udokumentowane fakty, gdyż jedynie rzetelna, faktograficzna wiedza pozwala unikać pułapek populizmu i demagogii. W ten sposób kadra HP 7-28 poczyniła następny krok ku budowaniu u swych wychowanków intelektualnej niezależności i mądrości przygotowującej ich do dorosłego, samodzielnego życia.
Tekst: Modesta Topola-Orlińska
Foto: Krzysztof Potaczek
13 kwietnia pięć klas Zespołu Szkół nr 27 odwiedziło Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Były to klasy: I A, I Bw, II Bw, III Aw i III Bw pod opieką wychowawców, nauczycieli historii oraz pani wicedyrektor.
Z uwagi na fakt, że kwiecień jest miesiącem pamięci ofiar zbrodni katyńskiej z 1940 roku na naszej ścieżce był to punkt najważniejszy. Uczniowie przy każdym pomniku upamiętniającym wydarzenia historyczne zapalili biało-czerwone znicze. Pan Andrzej Gałan i pan Artur Bąk starali się przypomnieć najistotniejsze fakty odnoszące się do fragmentów narodowej historii, których symbolem były odwiedzane mogiły. W ten sposób uczniowie mieli swoistą panoramę historyczną.
I tak kolejno odwiedziliśmy: Dolinkę Katyńską, Kwaterę Smoleńską, Pomnik Bohaterów Polski Walczącej, Pomnik Mauzoleum Ofiar Obozów Koncentracyjnych, Mogiłę Sybiraków, kwaterę Bohaterom Powstania 1863, kwaterę żołnierzy 1920 roku, kwaterę Batalionu „Zośka” oraz groby wybitnych Polaków: Juliana Tuwima, Zofii Nałkowskiej, Władysława Kopalińskiego, Kamili Skolimowskiej, Jana Machulskiego, Jacka Kuronia, Ryszarda Kuklińskiego, Władysława Bartoszewskiego, Jana Bytnara, Aleksandra Kamińskiego i wielu innych.
Wycieczka miała walory edukacyjne, poznawcze, a przede wszystkim jej celem było kształtowanie szacunku wobec tych wszystkich, którzy poświęcili życie w obronie naszej Ojczyzny i przelali za nią krew, byśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce.
Katarzyna Boborycka - nauczyciel języka polskiego
W związku ze zbliżającym się Świętem Ziemi, w dniach 17-23 kwietnia w szkole organizujemy zbiórkę elektrośmieci!
Masz popsuty sprzęt elektroniczny i zużyte baterie, NIE WYRZUCAJ DO KOSZA, PRZYNIEŚ DO SZKOŁY. Zebrany materiał odbierze od nas specjalna firma, a my za oddany sprzęt możemy otrzymać Kupony Funduszu Oświatowego i wymienić go na pomoce dydaktyczne.
Baterie można zostawiać na portierni , a większe gabaryty przy wejściu do szkoły od strony parkingu.
Bądźmy eko i przyłaczmy się do akcji!Zapraszam
Katarzyna Boborycka - koordynator projektu Moje miasto bez elektrośmieci
12 kwietnia 2018 r. w ramach KOŁA FILMOWEGO chętni uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w specjalnym pokazie filmu „Twój Simon”. Pokaz filmu odbył się w ramach cyklu pokazów edukacyjnych Kino / Na / Przeciw / Wykluczeniu w kategorii wykluczenia: TOŻSAMOŚĆ/DOJRZEWANIE. Ekranizacja bestsellerowej powieści Becky Albertalli „Simon oraz inni homo sapiens”, zabawna i wzruszająca opowieść o dorastaniu, poznawaniu prawdy o sobie i pierwszym uczuciu. Każdy zasługuje na wielką miłość. Historia siedemnastoletniego Simona Spiera jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Simon jest bowiem gejem, ale nie powiedział o tym jeszcze nikomu ze swego otoczenia, ani rodzicom, ani przyjaciołom. Nie wie także, kim jest anonimowy kolega z klasy, w którym zakochał się, poznając go w Internecie. Rozwiązanie tej niezwykłej sytuacji obfitować będzie w wydarzenia zarówno komiczne, jak i przerażające, które na zawsze zmienią życie tytułowego bohatera.
Opiekun Koła Filmowego - Leszek Salamoński
Światowy Dzień Ziemi '2018
22-04-2018
Hasłem kampanii Dnia Ziemi w 2018 r. jest walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami
A World without Plastic Pollution
Coroczny temat i program Dnia Ziemi związny jest z ważnym dla środowiska i przyrody zagadnieniem.
Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Obchody organizowane są od Singapuru do Rzymu i od Alaski po Australię, a organizatorzy ze wszystkich krajów od wielu lat skupieni są w Earth Day Network, z siedzibą w Waszyngtonie. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku. (więcej informacji znajdziesz w Internecie)
A World without Plastic Pollution
Konkurs –plakat!
Dla uczniów klas I BS I stopnia
w Zespole Szkół Nr 27
w Warszawie
Przygotuj plakat do w/w hasła na Dzień Ziemi 2018
Prace oddajemy do nauczyciela organizatora, pracownia 204.
Technika dowolna, termin oddania prac upływa - 26.04.18r.
Wszyscy uczniowie, którzy przygotują plakat otrzymają oceny cząstkowe z chemii, a najlepsze 3 prace zostaną nagrodzone dyplomem!
Organizator:
Pani Anna Golba –n-lka biologii/chemii
Muzeum Warszawskiej Pragi
Piękna, wiosenna pogoda skłania by wykorzystać okazję do wycieczki. Tak też w czwartek, 12 kwietnia 2018 r. uczyniła skupiona w mokotowskim hufcu HP 7-28 młodzież z Zespołu Szkół nr 27, udając się do Muzeum Warszawskiej Pragi. Był to kolejny element realizacji programu „Wspomnień czar... Warszawo ma!”.
Przy ul. Targowej 50/52, w rejonie legendarnego Bazaru Różyckiego i słynnej ulicy Ząbkowskiej, mieści się niezwykła placówka mająca na celu zachowanie dla potomnych i przybliżenie współczesnym zwiedzającym historii, kultury i folkloru prawobrzeżnej Warszawy.
Zwiedzający z zaskoczeniem dowiadywali się, że istnieje coś tak oryginalnego, jak warszawski folklor, zachowany właśnie na Pradze. Zresztą ogólne określenie „Praga”, to nie tylko Praga właściwa, lecz także Grochów, Kamionek, Golędzinów i inne dzielnice. Krzyżowały się tu wpływy rozmaitych kultur i narodów, dlatego obok świątyń katolickich jest cerkiew prawosławna i pozostałości judaistycznych sal modlitewnych. Praga to także rzemiosło i przemysł, a z drugiej strony piękne parki, w tym obchodzący właśnie swe 90-lecie ogród zoologiczny.
Aby utrwalić to, czego dostarczyło zwiedzanie ekspozycji, młodzież udała się na spacer po Pradze chłonąc tamtejszą specyficzną atmosferę w otoczeniu zabytkowych kamienic i mając pod stopami autentyczny bruk zachowany na ul. Ząbkowskiej.
Skojarzenia z Pragą, jako miejscem mało bezpiecznym, musiały ulec weryfikacji, a uczestnicy wycieczki przekonali się, że także ta prawobrzeżna dzielnica kryje fascynującą historię, z której mieszkańcy Stolicy mogą być dumni. W ten sposób uczyniony został kolejny krok do pobudzania u podopiecznych hufca między innymi tzw. patriotyzmu lokalnego podnoszącego ich poczucie godności osobistej, a takie zadania wychowawcze stawia przed sobą kadra hufca 7-28.
Tekst: Modesta Topola - Orlińska
W poszukiwaniu Wiosny !
Uczestnicy warszawskiego hufca HP 7-28 nie poprzestają na rutynowych zajęciach. Aktywność kadry skłania ich do wychodzenia na miasto. Czasem jest to kolejna lekcja poruszająca trudne tematy w nietypowych miejscach, a czasem po prostu sposób uwrażliwiania wychowanków na piękno Natury.
I tak, w 22 marca 2018 r. skupiona we wspomnianym hufcu grupa młodzieży z mokotowskiego Zespołu Szkół nr 27 udała się na spacer „W poszukiwaniu Wiosny”. Poszukiwania prowadzono na Starówce i w jej okolicach. Humory dopisywały podobnie, jak pogoda, dlatego ta plenerowa impreza dostarczyła wielu miłych wrażeń. Podopieczni mieli okazję podyskutować o różnicy pomiędzy wiosną astronomiczną, klimatyczną a faktyczną. Dobrą zabawę zapewniło też odgadywanie i wyliczanie wszystkich zwiastunów tej ponoć najpiękniejszej pory roku, a następnie ich wyszukiwanie w otoczeniu.
Na szczęście cel został osiągnięty, bowiem udało się „namacalnie” udowodnić, że zima już nas opuściła. Przy okazji potwierdziły się staropolskie przysłowia: „W marcu, jak w garncu” i „Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. Uczestnicy przyznali też, że odrobina chłodu sprawiła im przyjemność służąc hartowaniu organizmów. Przecież inne stare przysłowie nie bez kozery głosi, że „W zdrowym ciele zdrowy duch”, a kadra hufca dba o wszechstronny rozwój swych wychowanków.
Tekst: Modesta Topola – Orlińska
W dniu 22 marca br. klasa 3 Aw uczestniczyła w specjalnym pokazie filmu „Dworzec Gdański” w kinie Atlantic. Projekcja dokumentu poprzedzona była krótkim wstępem p. Artura Wolskiego – gospodarza spotkania oraz p. Marii Zmarz Koczanowicz – reżyserki i p. Anny Lec – jednej z bohaterek.
Wydarzenie to zgromadziło wiele młodych osób. Sala wypełniona była po brzegi.
Film opowiada o wydarzeniach z marca 1968 roku i choć nakręcony został w 2007, to wciąż niezmiennie wywołuje podobne wrażenia i w czasie około rocznicowym wyświetlany jest w wielu miejscach w Europie. Jego osią są rozmowy z osobami, które w owym czasie zmuszone były do opuszczenia Polski. Wywiady przeprowadzała wybitna dziennikarka p. Teresa Torańska z ludźmi, którym ciężko było zaakceptować polityczną decyzję systemu. Tytułowy dworzec był świadkiem wielu łez, pożegnań i rozstań w wymownym milczeniu. Droga do Izraela prowadziła z Dworca Gdańskiego do Wiednia a stamtąd na Bliski Wschód. Kampania antyżydowska wywołała falę przymusowej emigracji osób pochodzenia żydowskiego, a także ludzi kultury i naukowców. Według różnych źródeł w 1968 roku z Polski wyjechało od 13 do 20 tys. osób. Żydowscy emigranci (oraz ich nie-żydowscy współmałżonkowie) w celu uzyskania pozwolenia na wyjazd musieli podpisać podanie do Rady Państwa, w którym zrzekali się polskiego obywatelstwa. Zamiast polskich paszportów otrzymywali oni tzw. dokumenty podróży, który był ważny tylko na wyjazd z kraju, bez prawa powrotu. Historia zatoczyła koło, ponieważ odnajdujemy duże podobieństwo wydarzeń z ‘68 r. do tych, które miały miejsce w 1940 r. w Katyniu i tych, które związane były z wywożeniem Żydów do Terblinki i Oświęcimia. W każdym z tych przypadków pozbawiono Polskę wybitnych ludzi, naukowców, profesorów, lekarzy i studentów.
Po projekcji zgromadzeni mogli zadawać pytania twórcom filmu. Bardzo obrazowo odpowiadała, dając jednocześnie komentarz do obrazu, bohaterka filmu p. Anna Lec.
Dla naszych uczniów była to ciekawa lekcja historii połączona z przyjemnością wspólnego wyjścia i przeżywania razem niezapomnianych emocji.
Dziękujemy za zaproszenie p. Arturowi Wolskiemu i gratulujemy nowych i ciekawych inspiracji na kolejne edukacyjne przedsięwzięcia w kinie Atlantic, skierowane do młodzieży.
Katarzyna Boborycka - nauczyciel języka polskiego
W marcu Samorząd Uczniowski postanowił przeprowadzić wśród uczniów ankietę na temat najbardziej, ich zdaniem, wpływowych i rozpoznawalnych Polek i Polaków , ale także kobiet i mężczyzn w skali globalnej. Spośród 60 nazwisk młodzież wyłoniła tych, którzy w ich świadomości wiodą prym.
Wśród Panów niepodzielnie rządzi polityka i sport z maleńkim akcentem artystycznym, natomiast wśród Pań – niezaprzeczalnie uroda i charyzma.
W gablotach SU na I piętrze można zobaczyć ranking. Szczególne podziękowania należą się Zuzannie Żelazko z kl. III A za wkład w przygotowanie ankiety oraz jej przeprowadzenie i Kacprowi Woińskiemu z kl. III Bw za skrupulatne zliczanie głosów.
Katarzyna Boborycka, Artur Bąk - opiekunowie SU