Tradycyjnie tak jak w latach poprzednich, w naszej szkole obchodziliśmy dzień wagarowicza na sportowo. W tym szczególnym dniu, w którym uczniowie trochę przymykają oko na obowiazkową obecność w szkole, postanowiliśmy tak zorganizować im zajęcia, aby jeszcze bardziej zainteresować ich kulturą fizyczną, zintegrować społeczność szkolną, promować zdrowy styl życia oraz zaproponować rózne formy spędzania wolnego czasu. Cieszy nas to, że dopisała frekwencja i udało się zorganizować konkurencje, w których brali udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele, a były to m.in: pokaz brazylijskiej sztuki walki capoeira - zaprezentowany przez naszego ucznia klasy 1CW Tadeusza Pichlera, gry i zabawy, rzut piłką lekarską na odległość, mecz piłki siatkowej oraz coś na gimnastykę umysłu czyli popularny teleturniej "Jeden z Dziesięciu.
Nauczyciel w-f: Paweł Dziuba
Lekcja w Muzeum Farmacji
Wieloaspektowy program „Świadomie STOP! Bezpiecznie STOP! Zdrowo STOP!” ukazał nowe oblicze. W środę, 21 marca 2018 r. uczestnicy mokotowskiego hufca 7-28, działającego przy Zespole Szkół nr 27, zwiedzili Muzeum Farmacji im. mgr farm. Antoniny Leśniewskiej mieszczące się w Warszawie przy ul. Piwnej 31/33. Młodzież odbyła tamże lekcję muzealną na temat „Człowiek i substancje narkotyczne”.
Tematycznie pogrupowane ekspozycje ukazują zrekonstruowane wnętrze apteki z dwudziestolecia międzywojennego. Przewodnik, prezentując charakterystyczne sprzęty i naczynia apteczne, ciekawie i przystępnie opowiedział o historii farmacji. Przy okazji zwiedzający dowiedzieli się kilku ciekawostek związanych ze szkłem będącym podstawowym surowcem do wyrobu naczyń aptecznych.
Bardzo pouczająca była też wystawa poświęcona Antoninie Leśniewskiej, która wbrew zwyczajowym normom obowiązującym na przełomie XIX i XX wieku odważyła się być mądrą i zdobywszy zastrzeżony dla mężczyzn tytuł magistra farmacji otworzyła pierwszą na świecie aptekę zatrudniającą wyłącznie kobiety.
Wspomniane powyżej wiadomości stanowią doskonałe tło i uzupełnienie dla lekcji muzealnej, podczas której uczestnicy dowiedzieli się o tym, skąd wzięły się narkotyki, czym są, jakie wyróżniamy ich rodzaje oraz jakie mają one działanie. Ponadto przedstawiona została historia ich stosowania w różnych kulturach. Warto zauważyć, że wiele substancji psychoaktywnych może być trucizną lub lekarstwem, w zależności od dawki. Młodzież dowiedziała się zatem o tragicznych konsekwencjach zażywania narkotyków, a także sposobach ich wykrywania w organizmie.
Poruszenie w ten wyrafinowany sposób problemu narkomanii uczuliło młodzież na zagrożenia, którym musi umieć stawić czoła. Podejmowanie tej tematyki jest wyrazem troski kadry hufca 7-28 o swych podopiecznych, dlatego wszelkimi, zróżnicowanymi metodami i środkami stara się ona wyposażyć młodzież w wiedzę praktyczną, niezbędną dla niej w samodzielnym, dorosłym życiu.
Tekst: Modesta Topola - Orlińska
Dn. 20.03 2018 r. w Sali Białej Muzeum w Wilanowie odbyła się już IX Edycja Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem: „Pół żartem, pół serio o uczuciach”.
Konkurs skierowany był do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej z Warszawy i okolicy. Była to zarazem piękna uroczystość, która cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów. Wspólne rywalizowanie miało na celu wyróżnienie przez eliminację najlepszych wykonawców poezji. Naszą szkołę godnie reprezentowali Oskar Lis z klasy 1BW i Tadeusz Pichler z klasy 1CW. Uczniowie wysoko postawili poprzeczkę próbując interpretować wiersze zacnych poetów: Juliusza Słowackiego pt. „Sumienie” i Cypriana Kamila Norwida pt. „W Weronie”. Od kilku tygodni podopieczni sumiennie pracowali z nauczycielką języka polskiego Agnieszką Jabłońską nad odpowiednią recytacją tekstu ze zrozumieniem i uwzględnieniem jego intencji. Próby do konkursu kładły nacisk na wspomaganie rozwoju artystycznych zdolności. Opierały się także na pracy nad pokonywaniem stresu, właściwym przekazem, a także uczeniu „zdrowej rywalizacji”. Tak uwrażliwieni na piękno słowa języka poetyckiego zaprezentowali się szerszej publiczności.
Recytatorom przysłuchiwało się zacne jury, które zdecydowało o dodatkowej nagrodzie dla naszego ucznia. Oskar Lis został zaproszony do dalszego rozwijania swojego talentu w Teatrze Wilanów.
Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i zapisujemy kolejne już osiągnięcie na ich koncie.
Agnieszka Jabłońska - nauczyciel języka polskiego
W dniu 19 marca br. w Bibliotece Multimedialnej dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Tynieckiej odbyło się wręczenie nagród laureatom i finalistom konkursu literackiego „Z książką do roku 1918”. Plebiscyt zainicjowany został w ramach Festiwalu Młodzi Artyści Mokotowa MAM to! Organizatorem była Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów, a zwłaszcza p. Elżbieta Frankiewicz, która czuwała nad przebiegiem konkursu. Jury w składzie: Zofia Stanecka – przewodnicząca, Małgorzata Szyszko-Kondej i Wanda Monastyrska, spośród złożonych prac wyłoniło zwycięzców. Z naszej szkoły w konkursie udział wzięło czworo uczniów. Z uwagi na wyrównany poziom, zarówno literacki jak i koncepcyjny i artystyczny, nie przyznano pierwszego miejsca, zaś na drugim znalazła się uczennica kl. 3 Aw Julia Kowalczyk. Na trzecim uplasowała się praca Kacpra Woińskiego – ucznia kl. 3 Bw. Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy. Pozostali uczestnicy nie wyszli z uroczystości bez niczego. Każdy dostał dyplom i niewielki podarunek. Recenzentka prac p. Wanda Monastyrska wyraziła słowa uznania dla młodych twórców, nie szczędząc zachwytu nad ich talentem i oczytaniem. Zauważyła też drobne usterki, nad którymi trzeba z młodzieżą pracować, ale nie ma jak konstruktywna krytyka, która działa motywująco.
Organizatorzy konkursu nie zapomnieli także o opiekunach literackich. To właśnie pod ich skrzydłami uczniowie rozwijają swoje pasje i zdolności pisarskie. Panie polonistki docenione zostały dyplomami i upominkami. Szczególne podziękowania otrzymał p. Artur Jeżewski – Dyrektor Zespołu Szkół nr 27 za „zaangażowanie w edukację kulturalną poprzez wspieranie udziału młodzieży w konkursach literackich.” Dyplom wręczyła p. Elżbieta Frankiewicz.
Dla tych chwil warto żyć, ponieważ osiągnięcia naszych podopiecznych są najcenniejszą zapłatą za zaangażowanie i pracę dydaktyczną, a przede wszystkim dają ogrom satysfakcji. Gratulujemy laureatom, pamiętając również o Natalii Mirowskiej – uczennicy kl. 2 Aw i Filipie Chmielińskim – uczniu kl. 1Kw, którzy godnie reprezentowali naszą szkołę. Życzymy wszystkim uczestnikom niekończącej się weny twórczej oraz bogactwa pomysłów i umiejętności przelewania ich na papier.
Wkrótce nagrodzone prace będą dostępne na stronie.
Katarzyna Boborycka - nauczyciel języka polskiego
Dnia 19.03.2018
serdecznie zapraszamy na zebrania z Rodzicami
wszystkich klas zs27, o godz. 17.30 i 18.30
(godziny spotkań ustalają wychowawcy).
Harmonogram zebrań zostanie wywieszony na parterze szkoły.
Zebranie Rady Rodziców odbędzie się o godz. 17.00 w czytelni.
dyrektor zs27 - Artur Jeżewski
KOLEJNY SUKCES
Dn. 15.03.2018 r. reprezentacja z naszej szkoły pod kierunkiem dyrektora Artura Jeżewskiego miała przyjemność uczestniczyć w rozdaniu nagród w Konkursie Historycznym „KATYŃ- PRAWDA i PAMIĘĆ”. Konkurs ten został zorganizowany przez Dzielnicę Mokotów m.st. Warszawy. Nasze podopieczne wpierane przez Agnieszkę Jabłońską – nauczyciela języka polskiego oraz Artura Bąka – nauczyciela historii, odniosły wielki sukces: Sandra Błońska otrzymała nagrodę I stopnia, a Dominika Porębska –wyróżnienie. Gratulujemy naszym uczennicom i życzymy sobie więcej takich dokonań, które pokazują, że każdy ma w sobie jakiś talent – tylko trzeba go znaleźć.
Agnieszka Jabłońska- nauczyciel języka polskiego
Niewidzialna wystawa
Powoli rozkwita wiosna, a wraz z nią rozkręca się cykl edukacyjno - profilaktycznych zajęć dla skupionej w mokotowskim hufcu 7-28 młodzieży z Zespołu Szkół nr 27. Kontynuując program „Świadomie STOP! Bezpiecznie STOP! Zdrowo STOP!” uczestnicy hufca w poniedziałek 12 marca 2018 r. odbyli wycieczkę na „Niewidzialną wystawę” opatrzoną podtytułem „Niech Cię wiodą Twoje zmysły...”.
Ta niezwykła wystawa, a wręcz instytucja, mieści się na I piętrze wieżowca Reform Plaza w Al. Jerozolimskich przy Pl. Zawiszy. Prowadzona jest przez osoby od urodzenia niewidome, bądź ociemniałe lub silnie niedowidzące, a jej celem jest uświadomienie osobom pełnosprawnym, jak niewyobrażalny dramat stanowi utrata wzroku.
Zwiedzający przed wejściem w zainscenizowany świat niewidomych musieli pozostawić telefony komórkowe i wszelkie urządzenia mogące emitować jakiekolwiek światło, nawet zegarki, gdyż następnie cały czas znajdowali się w absolutnych ciemnościach.
Na wstępie przeprowadzona została krótka prelekcja, po czym goście prowadzeni byli kolejno przez niewielkie mieszkanie, potem musieli wyjść na ulicę z jej dezorientującym hałasem, natykając się na nieoczekiwane przeszkody. Był tam też prawdziwy zieleniak. Dalej droga przez las pełen dziwnych odgłosów prowadziła do leśniczówki, a z niej do sklepiku.
Szczegóły są momentami wstrząsające, jednakże prowadzący prosili, aby ich nie ujawniać, bo to mogłoby „ułatwić” zwiedzanie następnym gościom, a chodzi o dogłębnie poruszające uświadomienie, jak „wygląda” życie niewidomych. Należy jedynie podkreślić, że osoby widzące nie zdają sobie sprawy, jak trudno jest posługiwać się jedynie dotykiem, słuchem i węchem, gdy najprostsze codzienne czynności urastają do rozmiarów niemal nieprzekraczalnej bariery.
Szok, który w założeniu ma wywoływać - chwilowe przecież - wkroczenie w świat ciemności, służy unaocznieniu (!) niezbędnej konieczności nadzwyczaj troskliwej ochrony najważniejszego dla ludzi zmysłu, czyli wzroku. Ryzykowne zachowania, jak np. picie alkoholu z niewiadomego źródła, może poskutkować utratą zdolności widzenia.
Mimo postępów medycyny i techniki, ślepoty wciąż nie umiemy „naprawiać”, warto więc zastanowić się nad profilaktyką i własnym bezpieczeństwem, póki nie jest za późno. Ta prawda głęboko zapadła w serca i umysły uczestników poniedziałkowej wycieczki. W ten sposób został zatem osiągnięty jeszcze jeden, profilaktyczny cel programu „Świadomie STOP! Bezpiecznie STOP! Zdrowo STOP!”.
Tekst: Modesta Topola-Orlińska
Foto: Krzysztof Potaczek
W poniedziałek 5 marca 2018 r. grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami: p. Arturem Bąkiem i p. Magdaleną Jarocką wzięła udział w Konferencji poświęconej rocznicy zbrodni katyńskiej zatytułowanej 5 marca – Katyń Dzień Pamięci. Organizatorem spotkania była Solidarność Oświatowa i Fundacja Golgota Wschodu. Konferencja odbyła się Sali Kolumnowej Sejmu RP i miała na celu zainspirowanie młodzieży do poznawania oraz poszerzania wiedzy o najnowszej historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem faktów i wydarzeń długo przemilczanych i zakłamywanych. W wydarzeniu wzięli udział m.in. laureaci dzielnicowych edycji konkursu Katyń. Prawda i Pamięć i uczestnicy XVII Pielgrzymki Młodzieży Warszawskiej na Polski Cmentarz Wojenny.
Program uroczystości opierał się na wystąpieniach historyków i socjologów zajmujących się problematyką katyńską. Pierwszym prelegentem był dr Witold Wasilewski. W swoim wystąpieniu zaakcentował, iż Stalin i jego ludzie w marcu 1940 r. podjęli decyzję o wymordowaniu polskiej elity patriotycznej. Mord polskich oficerów, był jednym ze środków unicestwienia niepodległej i niezależnej Polski. Jednocześnie zaznaczył, że wbrew obiegowym opiniom nie była to zemsta ze strony Sowietów za 1920 r., kiedy to nasze wojska zatrzymały marsz Bolszewików na Europę.
Następnie głos zabrał prof. Grzegorz Jędrejek, który w prosty i jasny sposób porównał zbrodnie dokonane przez Nazistów i Rosjan podczas II wojny światowej. Według badań historyka jedni i drudzy pragnęli wyeliminować Naród polski z areny dziejów, niemniej za sprawą polityki ustępstw Anglii i USA, postać i czyny Józefa Stalina zostały „wybielone”, zafałszowane. W imię walki z Nazistami wiele mu wybaczono i darowano.
Ostatnia głos zabrała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska socjolog z Kancelarii Prezydenta RP. W referacie pt. „Czy można zapomnieć o Katyniu”, przedstawiła logiczny wywód, udowadniający tezę, iż oficerowie zamordowani w lesie katyńskim, zginęli w imię wyznawanych wartości i ideałów, wobec czego należy im się za to cześć i pamięć przyszłych pokoleń. Wydarzenia z marca i kwietnia 1940 r. są, zdaniem pani dr, częścią naszej tożsamości narodowej i kulturowej i nie możemy od tym nigdy zapominać, bo zatracimy samych siebie.
Była to z pewnością cenna i ciekawa lekcja dla uczniów naszej placówki.
Artur Bąk - nauczyciel historii
W poniedziałek 26 lutego 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół nr 27 i uczestnicy mokotowskiego hufca pracy HP 7-28 odbyli edukacyjną wycieczkę do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Pod opieką kadry wychowawczej poznali instytucję polskiego parlamentu i jego historię.
Na początek niezbędne okazało się przejście szczegółowej kontroli, z prześwietlaniem bagaży i ubrań włącznie. Dopiero potem młodzież i wychowawcy pod kierunkiem przewodniczki mogli udać się do gmachu głównego Sejmu.
Wiedzie do niego korytarz, na którego ścianach znajdują się olbrzymie fotogramy przedstawiające w zbliżeniu i podające symboliczne znaczenie płaskorzeźb wieńczących od zewnątrz pół-rotundę sali posiedzeń. Przy makiecie kompleksu sejmowego przewodniczka szczegółowo opisała poszczególne budynki przypominając ich historię i omawiając funkcje.
Po wprowadzeniu zwiedzających na galerię nad salą plenarną rozdano wydruki z imiennym rozkładem i opisem poszczególnych miejsc. Przewodniczka odnosząc się do przeszłości i tradycji bardzo szczegółowo opowiadała o strukturze funkcjonalnej Sejmu. Zaprezentowała też proces legislacyjny prowadzący do uchwalenia ustaw. Przy okazji wspomniane też zostały bierne i czynne prawa obywatelskie wraz z regulującymi je kryteriami, dotyczące zarówno inicjatywy ustawodawczej, jak też kandydowania do funkcji posła na sejm.
Po zrobieniu sobie serii zdjęć młodzież przeszła do znanego z telewizji, marmurowego hallu, którego ściany pokrywają tablice upamiętniające posłów oraz senatorów, którzy stracili życie zarówno podczas II Wojny Światowej, jak i w wyniku katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w 2010 r.
Na parterze obejrzano dwie mini ekspozycje. Jedną z nich stanowi gablota z historycznymi laskami Marszałka Sejmu. Najważniejszą jest replika laski marszałkowskiej Stanisława Małachowskiego, której użył, gdy 3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Konstytucję. Warto nadmienić, że laski zmieniano z reguły na okoliczność przemian ustrojowych Rzeczypospolitej Polskiej. Druga ekspozycja dotyczy bezprecedensowej wizyty papieża Jana Pawła II, i tam na koniec wykonana została pamiątkowa fotografia.
Uczestnicy wycieczki żegnając się wyrażali swoje zadowolenie z możliwości poznania najważniejszej instytucji naszego państwa oraz poszerzenia wiedzy pozwalającej lepiej zrozumieć działalność Sejmu RP. Tym samym cel kształceniowo - wychowawczy został osiągnięty.
Tekst: Krzysztof Potaczek
Foto: Wojciech Czyżniak
Po raz kolejny nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 27 wzięli udział w Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym pod hasłem „Perspektywy
Targi odbywały się w dniach 22 - 24 lutego 2018 r. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie służąc promocji instytucji oświatowych. Tę znakomitą okazję do przedstawienia swej oferty kształcenia i pracy zs27 wykorzystał do zapoczątkowania tegorocznego naboru młodzieży do klas pierwszych Branżowej Szkole I stopnia nr 31.
Wszystkim zainteresowanym, którzy odwiedzili „Perspektywy
Zarówno młodzież, jak i nauczyciele podkreślali nie tylko dobrą organizację imprezy, ale także sprawnie prowadzoną promocję zs27. Goście z zainteresowaniem podchodzili do stoiska zadając wiele szczegółowych pytań. Odwiedzający chwalili też należyte przygotowanie uczestników reprezentujących naszą placówkę.
Słowa uznania dowodzą, że udział w XXIX Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym „Perspektywy
Tekst: Krzysztof Potaczek
Foto: Wojciech Czyżniak
Analiza rynku pracy w Polsce
Dla młodzieży skupionej w mokotowskim hufcu pracy HP 7-28 oraz będącej uczniami Zespołu Szkół Nr 27 pośredniczka pracy z Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP, pani Nel Hulist, przeprowadziła interesującą pogadankę na temat polskiego rynku pracy.
Słuchacze mogli uzyskać ważne dla nich informacje, jak choćby te, że jeśli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników, to stosunkowo popularnymi branżami są np. budownictwo i transport. Rynek pracy, według badania „Barometr zawodów” realizowanego na zlecenie MRPiPS, w 2018 roku wciąż będzie potrzebował kierowców samochodów ciężarowych, spawaczy, murarzy i tynkarzy, ale też piekarzy i kucharzy, a właśnie w tych zawodach kształcą się uczestnicy spotkania.
Nadal odnotowywany jest spadek bezrobocia. W lutym 2018 r. jego stopa wynosiła w Polsce ogółem 6,9%, ale dla obszaru mazowieckiego regionalnego było to aż 11,1%, choć z drugiej strony w regionie mazowieckim stołecznym wskaźnik bezrobocia osiągnął poziom zaledwie 2,9%.
Dobre wieści przeplatają się z nienajlepszymi. Choć rąk do pracy brakuje, to zarobki dla części z wyżej wymienionych zawodów nie zawsze są satysfakcjonujące. Nakładają się na siebie takie czynniki, jak sytuacja demograficzna, emigracja zarobkowa Polaków oraz imigracja pracowników np. z Ukrainy i Dalekiego Wschodu, a także obniżenie wieku emerytalnego. W rezultacie wzrost minimalnego wynagrodzenia jest zbyt mały w stosunku do oczekiwań pracowników.
Na szczęście obserwacja trendów wskazuje ogólnie na dominujący rynek niedoboru pracowników przekładający się na wzrost wynagrodzeń. Dla przykładu, zgodnie z danymi „Wynagrodzenia.pl”, osoby zajmujące się sprzedażą stacjonarną zarabiają 3.745 zł. Warto jednak zauważyć, że płaca jest tym większa, im wyższy jest poziom znajomości języków obcych, a najlepsze zarobki uzyskują osoby znające język angielski plus inny, oryginalny język.
Na koniec należy podkreślić rzutujący na stan rynku pracy gwałtowny spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, co sygnalizuje problem strukturalny. Rządowy program 500+ oraz obniżony wiek emerytalny będą skutkowały nowym zjawiskiem: prognozuje się, że do końca roku 2018 z rynku pracy zniknie 1,5 mln osób w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, a kolejne 250 tys. osób w wieku produkcyjnym rozważa wstrzymanie świadczenia pracy z powodu otrzymywania dodatku 500+ . Daje to szanse młodzieży z hufców OHP, która uzyskawszy kwalifikacje zawodowe wkrótce wkroczy na rynek pracy poszukując dla siebie odpowiedniego miejsca.
Modesta Topola-Orlińska
Wpajania zasad prowadzenia zdrowego trybu życia nigdy za wiele. W naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży z Panią mgr Magdaleną Jodkiewicz, dietetykiem klinicznym z Warszawskiego Centrum Onkologii.
Wykład okraszony multimedialną prezentacją poświęcony był problematyce reguł zdrowego odżywiania i zasad zdrowego stylu życia, a jego temat przewodni, to „Etykiety Zdrowia”. W ogólnym zarysie chodziło o przekazanie młodzieży, co jeść, jak dokonywać zdrowych wyborów i jak unikać pułapek w trakcie zakupów żywności.
Okazuje się, że to, co wydaje się oczywiste, wcale takim nie jest. Wykładowczyni rozwiała wiele mitów na temat żywności, szerzej zwanej środkami spożywczymi. Słuchacze zapoznali się z regulacjami prawnymi chroniącymi zdrowie konsumentów. Przy okazji dowiedzieli się też, że np. „nie taki diabeł straszny” w kwestii osławionych dodatków kryjących się pod kodami z literą „E”.
Następnie Pani magister poprowadziła uczestników spotkania przez gąszcz pułapek zastawionych przez producentów i handlowców na nieprzygotowanych klientów udających się po zakup żywności. Szczegółowo omówione zostały najczęściej nabywane środki spożywcze, a w szczególności pieczywo, tłuszcze spożywcze, mięso i jego przetwory (w tym ryby) oraz tzw. nabiał, czyli mleko, jego przetwory i kurze jaja, a także warzywa i owoce.
Prezentacja zawierała także praktyczne porady i wskazówki dotyczące postępowania z nabytymi środkami spożywczymi, łącznie z zasadami ich prawidłowego przechowywania, podając np. najwłaściwszy sposób umieszczania żywności w lodówce.
Na koniec przedstawiony został Talerz Zdrowego Żywienia, czyli zalecenia dietetyczne odnośnie do prawidłowo skomponowanego posiłku.
Dzisiejszy wykład w przystępny i miły w odbiorze sposób pokazał, jak w prosty, lecz skuteczny sposób zadbać, aby zdrowy duch mógł egzystować w harmonii ze zdrowym ciałem.
Tekst - Artur Jeżewski
Od listopada 2017 r. do lutego 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 27 pod opieką Pedagoga Szkolnego
p. Magdaleny Juszczyk oraz nauczycieli wychowawców uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych z zakresu przeciwdziałania chorobie alkoholowej. Podczas warsztatów młodzież miała możliwość odwiedzić SODON czyli Stołeczny Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych- popularnie zwany Izbą wytrzeźwień, która się mieści przy ul. Kolskiej. Pod opieką terapeutów, pracujących w Ośrodku, mogliśmy poznać etapy choroby alkoholowej, specyfikę ich pracy jak również zobaczyć jakie etapy przechodzi osoba, która została przez służby mundurowe przywieziona na izbę. W trakcie spotkania, młodzież miała okazję zapoznać się ze specyfiką pracy terapeutów, zobaczyć jak wyglądają sale, w których ludzie będący pod wpływem alkoholu trzeźwieją. Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom, młodzież dostała garść informacji i będzie w każdej sytuacji umiała je dobrze wykorzystać.
pedagog - Magdalena Juszczyk
Jakie pamiątki przywieźć z podróży? To na pozór proste pytanie sprawia trudności wielu osobom, bo czy znacie kogoś, kto zawsze w 100% był zadowolony z zakupionych suwenirów? Czy nie zastanawialiście się niejednokrotnie w sklepie, co kupić bliskim w prezencie i kompletnie nie mieliście pomysłu? Ile razy zdarzyło się wam już po zakupie uświadomić, że to, co nabyliście nie oddaje ani trochę klimatu miejsca oraz waszych wspomnień z nim związanych?
Ostatecznie najważniejsze jest to, aby pamiątka czy prezent z podróży sprawiała radość wam czy obdarowanej osobie.
Dzięki konkursowi, udało się zorganizować wystawę w sali 202. Najciekawsze przywiezione przez uczniów są pamiątki z: Zambii, Jerozolimy, Indii, Bośni i Hercegowiny i Ukrainy. Wyróżnienie otrzymał Maksym Diakiv z klasy 1a. Gratulujemy !!!
Leszek Salamoński - nauczyciel geografii
„ Z ulubioną książką do roku
Organizatorem konkursu jest Biblioteka Publiczna Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawa przy ul. Wiktorskiej 10
Zasady konkursu:
Zachęcam do wzięcia udziału w plebiscycie, bo wierzę, że artystyczny duch drzemie w każdym z Was! Wystarczy odrobina odwagi, trochę wyobraźni i refleksje doyczące jakiejś niezapomnianej powieści. Wszelkie informacje na temat konkursu można uzyskać w bibliotece szkolnej.
Opracowała Katarzyna Boborycka - nauczyciel bibliotekarz
W dniu dzisiejszym klasa 3 Aw odwiedziła Muzeum Żydów Polskich POLIN. Wizyta ta zaplanowana była na kilka tygodni wstecz i miała bezpośredni związek z realizowaną podstawą programową z języka polskiego. Uczniowie podczas lekcji w sposób szczególny poznali literaturę holocaustu.
Już sam budynek, zaprojektowany w stylu postmodernistycznym, dawał wyobrażenie, czego można spodziewać się po ekspozycji i sposobie jej prezentowania. Młodzież podczas zwiedzania była pod ogromnym wrażeniem.
Muzeum przedstawia wielowiekową historię Żydów i ich wkład w rozwój kultury, nauki i gospodarki od 960 roku, kiedy to spotkano ich na ziemiach polskich. Na uwagę zasługuje fakt, że POLIN to muzeum, gdzie do eksponowania poszczególnych zagadnień użyto nowoczesnej technologii. Nie ma więc mowy o nudzie. Wizualizacje, makiety, projekty, efekty dźwiękowe i wizualne to obok tradycyjnych metod prezentacji muzealnych, coś co wprawia w zachwyt. Szczególnie spodobała się żydowska ulica: bruk pod stopami, stare szyldy, latarnia i słup ogłoszeniowy oddający przedwojenny klimat.
Jednak to okres II wojny światowej i zagłada Żydów była dla młodzieży istotna. Przyglądając się zgromadzonym materiałom mogli zweryfikować swoją wiedzę, zobaczyć skalę tego zjawiska, ale także dowiedzieć się czegoś więcej, ponieważ zbiory na to pozwalają
Z ogromną przyjemnością i niekłamanym zainteresowaniem zwiedzaliśmy muzeum odkrywając jego bogatą zawartość historyczną.
Katarzyna Boborycka – nauczyciel języka polskiego
W dniu 29.01.2018r odbędą się spotkania z rodzicami
wg harmonogramu funkcjonującego od września 2017r.
dyrekcja zs27
Dnia 29.01.2018r. odbędzą się uroczyste zakończenia roku szkolnego
dla klas 1mw, 2kw, 3mw wg harmonogramu.
dyrekcja zs27