Od dziś rozpoczęły się w naszym województwie ferie zimowe, czyli przerwa międzysemestralna. Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom dużo wypoczynku na świeżym powietrzu, udanych wyjazdów i szczęśliwych powrotów, abyśmy za dwa tygodnie spotkali się w pełnym składzie. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa, przede wszystkim w górach, na stokach i na lodowiskach.
Niech ten czas będzie aktywnym wypoczynkiem i przyniesie dużo nowej energii, która będzie nam potrzebna do nauki i pracy w semestrze letnim.
Opiekunowie SU
Wielkimi krokami zbliża się koniec semestru. Wobec tego Agnieszka Jabłońska-nauczyciel języka polskiego postanowiła podsumować pracę na zajęciach lekcyjnych.
W klasach pierwszych udało nam się przebrnąć przez różne teksty kultury poruszające problematykę miłości. W klasach drugich zajęcia upłynęły nam pod kątem analizy i interpretacji utworów dotyczących motywu władzy. Na zakończenie pracy niektórzy uczniowie napisali wypowiedź argumentacyjną pt. „Władza-przywilej i obowiązek” rozwiń wypowiedź na podstawie tekstów z rozdziału „Dylematy władzy”. Natomiast w klasie trzeciej powiódł się konkurs klasowy na najciekawszą prezentację multimedialną o twórczości współczesnego artysty awangardowego. Zwyciężyła Oliwia Wesołowska, która przygotowała prezentację w Prezi o Salvadorze Dali. Życzymy dalszej owocnej pracy w drugim semestrze.
Agnieszka Jabłońska-nauczyciel języka polskiego
Miło mi poinformować, iż Komitet Organizacyjny Kampani BohaterON przysłał podziękowania dla Szkoły, Uczniów i Nauczycieli za przesłane kartki do Pawstańców!!! Przypomnę, że w akcji udział wzięły 72 osoby z naszej placówki, a wszystkie pocztówki zostały przekazane na adres Fundacji.
W tej edycji Polacy z kraju i zagranicy napisali 120 tys. kartek i listów, co świadczy o wielkiej skali przedsięwzięcia i ogromnym szacunku do polskich bohaterów. Zespół Szkół nr 27 ma w tym swój udział, dołożyliśmy własną cegiełkę do projektu i cieszy nas, że w taki właśnie sposób, kształtujemy świadomość patriotyczną młodzieży.
Opiekun SU - Katarzyna Boborycka
W Nowym Roku 2018 życzymy Dyrekcji, Nauczycielom, pracownikom Administracji i Obsługi oraz Uczniom i Rodzicom wszystkiego co najlepsze, zdrowia, szczęścia, pomyślności. Sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.
Niech każdy dzień przybliża Was do osiągnięcia postawionych celów i realizacji marzeń.
Samorząd Uczniowski
Z głębokim żalem, pogrążeni w smutku żegnamy naszego wieloletniego kolegę
Ś.P. Zdzisława Piwko,
który w wieku 63 lat odszedł nagle 21 grudnia 2017.
Był sumiennym pracownikiem i życzliwym kolegą, a przede wszystkim dobrym człowiekiem, o którym pamięć pozostanie w każdym z nas.
Uroczystości pogrzebowe Ś.P. Zdzisława Piwko rozpoczną się w dniu 27.12.2017r. o godzinie 13.30 w kościele ojców Dominikanów w Warszawie, ul. Dominikańska 2 gdzie zostanie odprawiona Msza żałobna, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej.
Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Dyrektor Artur Jeżewski, Grono Pedagogiczne
i pracownicy administarcji i obsługi
Zespołu Szkół nr 27 w Warszawie
W czwartek 14 grudnia odbyły się warsztaty medialne dla uczniów klas drugich i trzecich organizowane przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Spotkanie podzielone było na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Uczniowie zapoznali się z językiem reklamy oraz sztuką perswazji i manipulacji jaka towarzyszy tego typu przekazom. W części warsztatowej próbowali swoich sił tworząc plakaty i hasła reklamowe wykorzystując wszystko czego dowiedzieli się z prezentacji. Nasi uczniowie doskonale odnaleźli się w nowych rolach, dobrze się bawili, wzbogacili swoja wiedzę, a przede wszystkim zrozumieli mechanizm reklamy i z pewnościa będą bardziej krytyczni wobec zachwalanych w mediach produktów.
Dziękujemy p. Karolinie Marcjanik i zapraszamy z kolejnym projektem.
Opiekun SU - Katarzyna Boborycka
Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 27 oraz grono pedagogiczne serdecznie zapraszają na zebranie z rodzicami, które odbędzie się w poniedziałek - 11.12.2017 roku.
Zebrania klas odbędą się o godz. 17.30 i 18.30
zgodnie z harmonogramem wywieszonym
na tablicy informacyjnej w holu głównym.
Zebranie Rady Rodziców odbędzie się o godz. 17.00 w sali 101.
Komisja Międzyzakładowa Nr 450 NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa, serdecznie zaprasza uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie o tematyce Zbrodni Katyńskiej.
Konkurs składa się z dwóch etapów: szkolnego i dzielnicowego. W etapie szkolnym należy przygotować pracę o wspomnianej tematyce w formie pisemnej, plastycznej, multimedialnej, albumowej itp. Należy ją złożyć do 31 stycznia 2018 do nauczycieli historii oraz języka polskiego.
Komisja składająca się z wyżej wymienionych pedagogów wyłoni trzy najlepsze prace i prześle je do organizatorów konkursu do 10 lutego 2018 r. Następnie Komisja powołana przez władze mokotowskiego NSZZ "Solidarność" wyłoni zwycięzców.
Nagrodą główną jest wyjazd na Cmentarze Wojenne Żołnierzy Pomordowanych na Wschodzie w kwietniu 2018 r. oraz liczne upominki rzeczowe dla tych uczestników, którzy zajmą II i III miejsce lub zostaną wyróżnieni. Ponadto dla najlepszej trójki w etapie szkolnym, również przewidziane są nagrody rzeczowe oraz oceny cząstkowe z historii, wos-u i języka polskiego.
Nauczyciele naszej placówki: p. mgr Artur Bąk, p. mgr Andrzej Gałan, p. mgr Katarzyna Boborycka i p. mgr Agnieszka Jabłońska będą wspierać uczniów pomocą merytotyczną na każdym etapie konkursu.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału.
Artur Bąk - nauczyciel historii i wos-u
Nadchodzący czas jest szczególny dla relacji międzyludzkich, refleksji dotyczących nas samych, wspierania bliźnich i wybaczania. Dlatego z tej okazji ogłaszam konkurs - Moja opowieść wigilijna.
Zadaniem uczestników będzie przedstawienie niezwykłej historii, która zdarzyła się naprawdę, bądź jest wytworem naszej fantazji. Opowieść ma dotyczyć okresu okołoświątecznego (Boże Narodzenie) i można ją zaprezentować w różnych formach : tekst literacki, komiks, praca plastyczna. Konkurs potrwa do końca grudnia br.
Serdecznie zachęcam do udziału wszystkich młodych kreatywnych, którzy nie boją się wyzwań i lubią tworzyć zaskakujące historie.
Czekam na Wasze inspiracje, bo każdy ma swojego Scrooge'a...
Katarzyna Boborycka - nauczyciel języka polskiego
Niewielka grupa uczniów z naszej szkoły w dniu dzisiejszym uczestniczyła w spotkaniu kulturalnym w Bibliotece dla Młodzieży przy ul. Kołbuckiej 14. Tematem przewodnim była twórczość zapomnianego i niedocenionego przez środowisko literackie XX-lecia międzywojennego poety Władysława Sebyły. O jego skromnym, a jednocześnie bogatym treściowo dorobku artystycznym opowiadał historyk literatury i kultury - profesor Krzysztof Mrowcewicz. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali historii życia i drogi twórczej tego niezwykłego pisarza. Poznali też fragmenty poezji, które prezentował Profesor, a także usystematyzowali wiedzę o grupach poetyckich i trendach w okresie międzywojnia.
Dziękujemy za zaproszenie i miłą atmosferę p. Marcie Todys.
Katarzyna Boborycka - nayczyciel języka polskiego
W dzień Św. Mikołaja, Samorząd Uczniowski postanowił obdarować wszystkich uczniów oraz nauczycieli i inych pracowników szkoły, słodkościami. Ten miły akcent wprowadził przyjemną atmosferę i podtrzymał tradycję.
Artur Bąk - Opiekun SU
W dniach 27.11.2017r – 4.12.2017r w ramach Koła Filmowego chętni uczniowie oraz nauczyciele uczestniczyli w Kinie ASP w Festiwalu Grand OFF. Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.
Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 60 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Nagrody w postaci pięknych statuetek wręczane były na festiwalowej Gali 2 grudnia 2017r w Teatrze Syrena, w której uczestniczyli chętni nauczyciele z naszej szkoły.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenia.
Opiekun Koła Filmowego - Nauczyciel – Leszek Salamoński
Uczniowie naszej szkoły w ten wtorek brali udział w Mikołajkowym Turnieju Piłki Nożnej, który odbywał się na obiektach sportowych Warszawianki. Mecze rozgrywano na sztucznej murawie, przykrytej halą pneumatyczną.
W wyniku losowanie przeprowadzonego w dn. 30.11.2017 r. w siedzibie Zespołu Sportu i Rekreacji dla Dzielnicy Mokotów wyłoniono cztery grupy eliminacyjne. Rozstawieni zostali półfinaliści zeszłorocznego jesiennego turnieju piłki nożnej w kategorii szkół ponadgimnzjalnych tj. ZS 3, 34 LO i 28 LO. Nasza szkoła znalazła się w grupie A i zmierzyła się z zespołami: 34 LO i ALON 42. W pierwszym meczu po zaciętym pojedynku padł remis 3:3, a strzelcami bramek dla naszego zespołu byli: Łukasz Kopyciński, Daniel Rykowski i Daniel Rzeszutko. Drugi mecz zaczęliśmy bardzo obiecująco, bo po bramkach Łukasza Kopycińskiego i Daniela Rzeszutko prowadzilismy z zespołem ALON 42 już 2:1. Niestety chwila dekoncentracji naszego zespołu kosztowała nas stratę dwóch bramek. Dwie kluczowe minuty w końcowej części spotkania definitywnie rozwiały nasze nadzieje na awans do fazy pucharowej turnieju. Pomimo porażki należy pochwalić naszych uczniów za zaangażowanie i grę do końca.
Nauczyciel wf: Paweł Dziuba
Wczoraj w naszej szkole odbyła się III Mokotowska Giełda Szkół Zawodowych. Inicjatywa ta skierowana jest głównie do gimnazjalistów, którzy za nieco ponad pół roku będą wybierać dalszą drogę kształcenia. To właśnie dlatego, by im pomóc w podjęciu tej ważnej decyzji organizuje się tego typu przedsięwzięcia. Przy tej okazji uczniowie mogą poznać aktualną ofertę edukacyjną w swojej okolicy. Giełda ma też inny wymiar. Gimnazjaliści mają możliwość konwersacji z uczniami poszczególnych szkół, mogą zadawać pytania i liczyć na szczerą odpowiedź, co jest niezwykle ważne. Trzeba też dodać, że nie wszyscy mają orientację, jakie możliwości kariery wiążą się z wyborem ścieżki kształcenia. Celem giełdy było rozwiać pewne wątpliwości, pokazać perspektywy i w gruncie rzeczy zaprezentować szeroką ofertę edukacyjną.
Mieliśmy przyjemność gościć: Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjeskich i Kosmetycznych nr 22 z ul. Kazimierzowskiej, Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 z ul. Wiśniowej, Zespół Szkół Hotelarsko-Turystyczno-Gastronomicznych z ul. Krasnołęckiej, Zespół Szkół nr 39 z ul. Bełskiej oraz Technikum Kinematograficzno-Komputerowe z ul. Polnej. Oprócz szkół informacji udzielały pracownice Ochotniczego Hufca Pracy z ul. Puławskiej i OHP z ul. Rzymowskiego. Swoją obecnością zaszczycili nas również zastępca burmistrz - p. Krzysztof Skolimowski oraz naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dzielnicy Mokotów - p. Cezary Kocon.
Zainteresowanie młodzieży było duże, około pięciuset gimnazjalistów odwiedziło szkołę w poszukiwaniu inspiracji i właściwej drogi. Z naszej strony daliśmy możliwość przyjrzenia się szkole z bliska. Uczniowie mogli wejść do klas, do biblioteki, a także porozmawiać z nauczycielami. Każda grupa mogła zrobić test kompetencji zawodowych,co z pewnością podsycało ciekawość i rzucało świtło na predyspozycje branżowe.
Cel i misja III Mokotowskiej Giełdy Szkół Zawodowych została zrealizowana i przeszła już do historii. Wszystkim uczestniczącym placówkom dziękujemy za znakomitą prezentację, a przybyłym gimnazjalistom i ich opiekunom jesteśmy wdzięczni, że docenili, swoją obecnością, nasze starania.
Katarzyna Boborycka
W tym roku przypadło nam jako szkole organizować III Mokotowską Giełdę Szkół Zawodowych. Już w poniedziałek od godz. 9.00 gimnazjaliści z III klas z dzielnicy Mokotów będą mogli zorientować się o możliwym w naszym regionie wyborze szkół branżowych. Prezentować się będzie 6 szkół oraz dwie instytucje pozaszkolne.O przebiegu giełdy będziemy jeszcze informować, tymczasem zapraszamy.
Katarzyna Boborycka
Konkurs zorganizowany z okazji „Światowego dnia rzucania palenia” , który jest obchodzony na całym świecie w trzeci czwartek listopada, miał na celu zachęcenie palaczy, szczególnie naszą młodzież do zerwania z tym nałogiem. Do konkursu przystąpiło 6 uczniów klas I BS I stopnia:
Paulina Borkowska –kl IA, Paweł Rosłaniec kl. I Bw, Konrad Pieniążkiewicz kl. I Aw, Daniel Rzeszutko –kl. I Aw, Wiktor Ziętek –kl.I Aw oraz Jakub Szpakowski –kl I Cw.
I miejsce –Daniel Rzeszutko kl. I Aw
II miejsce –Paulina Borkowska kl. I A
III miejsce –Konrad Pieniążkiewicz kl. I Aw
Uczniowie wszyscy otrzymali oceny cząstkowe z chemii, a za pierwsze 3 miejsca także dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez n-la organizującego konkurs p.Annę Golba-nauczyciela biologii i chemii.
Gratulujemy tym , którym udało się rzucić palenie!
nauczyciel biologi i chemii - Anna Golba
Z wielką przyjemnością chcieliśmy poinformować, że Pan Paweł Dziuba – nauczyciel naszej szkoły, dnia 23.11.2017r. zdając egzamin kwalifikacyjny (na maksymalną ilość punktów) wstąpił do zacnego grona nauczycieli Dyplomowanych.
Gratulujemy.
dyrekcja zs27
„Mit modelki” - anoreksja i bulimia
W środę 15 listopada 2017 r. kadra hufca 7-28, działającego w siedzibie Zespołu Szkół Nr 27 przy ul. Rzymowskiego 38 w Warszawie, mile zaskoczyła nową inicjatywą. Tym razem autorski program, którego istotę stanowił społeczny problem anoreksji i bulimii, poprowadziła pani psycholog związana z krakowskim teatrem „Maska”.
Podstawowym celem warsztatów dydaktycznych dla uczestników hufca i uczniów Zespołu Szkół było uświadomienie młodzieży, a zwłaszcza dziewczętom, z jednej strony zagrożeń płynących z braku akceptacji swojej sylwetki, a z drugiej strony roli i funkcjonowania czynników wpływających na postrzeganie siebie.
Umiejętny dobór tematyki sprawił, że młodzież bardzo chętnie i aktywnie wzięła udział w warsztatach. Przekaz celowo był ostry w treści i dogłębnie trafiający w psychikę uczestników zajęć. W zamyśle miało to stanowić skuteczną metodą dotarcia do tych osób, które z racji wieku łatwo ulegają wpływowi mediów i internetu na kształtowanie obrazu siebie i świata.
Dzięki zastosowaniu formy warsztatowej można było zaprezentować istotne treści, tym łatwiej zapoczątkowując pracę z osobami o zaniżonej samoocenie, uwrażliwiając młodzież na potrzeby i problemy innych, a także wypracowując sposoby zapobiegania zjawiskom niepożądanym. W tym konkretnym przypadku celem było unaocznienie konieczności nieulegania modzie na sylwetkę modelki, tzw. cudowne diety, ćwiczenia wyszczuplające i chorobliwie przesadne skupienie na własnym wyglądzie.
Zajęcia prowadzone przez teatr „Maska” są głęboko wartościowe, ponieważ ich scenariusze tworzone są przy współpracy z pedagogami i psychologami, z założenia nadając warsztatom charakter profilaktyczno - edukacyjny, co stanowi podstawę do dalszej pracy z młodzieżą na spotkaniach wychowawczych.
Właśnie ten cel przyświecał kadrze wychowawczej mokotowskiego HP 7-28, dzięki której wysiłkom podopieczni zyskują wiedzę i doświadczenia skutkujące ugruntowaniem wartościowych postaw pozytywnie skutkujących w dalszym życiu młodych wychowanków.
Tekst: Modesta Topola - Orlińska
Foto: Wojciech Czyżniak