Deklaracja dostępności

Nawigacja

  • ANALIZA RYNKU PRACY

    Analiza rynku pracy w Polsce

     

    Dla młodzieży skupionej w mokotowskim hufcu pracy HP 7-28 oraz będącej uczniami Zespołu Szkół Nr 27 pośredniczka pracy z Mazowieckiej Wojewódzkiej Komendy OHP, pani Nel Hulist, przeprowadziła interesującą pogadankę na temat polskiego rynku pracy.

    Słuchacze mogli uzyskać ważne dla nich informacje, jak choćby te, że jeśli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników, to stosunkowo popularnymi branżami są np. budownictwo i transport. Rynek pracy, według badania „Barometr zawodów” realizowanego na zlecenie MRPiPS, w 2018 roku wciąż będzie potrzebował kierowców samochodów ciężarowych, spawaczy, murarzy i tynkarzy, ale też piekarzy i kucharzy, a właśnie w tych zawodach kształcą się uczestnicy spotkania.

    Nadal odnotowywany jest spadek bezrobocia. W lutym 2018 r. jego stopa wynosiła w Polsce ogółem 6,9%, ale dla obszaru mazowieckiego regionalnego było to aż 11,1%, choć z drugiej strony w regionie mazowieckim stołecznym wskaźnik bezrobocia osiągnął poziom zaledwie 2,9%.

    Dobre wieści przeplatają się z nienajlepszymi. Choć rąk do pracy brakuje, to zarobki dla części z wyżej wymienionych zawodów nie zawsze są satysfakcjonujące. Nakładają się na siebie takie czynniki, jak sytuacja demograficzna, emigracja zarobkowa Polaków oraz imigracja pracowników np. z Ukrainy i Dalekiego Wschodu, a także obniżenie wieku emerytalnego. W rezultacie wzrost minimalnego wynagrodzenia jest zbyt mały w stosunku do oczekiwań pracowników.

     Na szczęście obserwacja trendów wskazuje ogólnie na dominujący rynek niedoboru pracowników  przekładający się na wzrost wynagrodzeń. Dla przykładu, zgodnie z danymi „Wynagrodzenia.pl”, osoby zajmujące się sprzedażą stacjonarną zarabiają 3.745 zł. Warto jednak zauważyć, że płaca jest tym większa, im wyższy jest poziom znajomości języków obcych, a najlepsze zarobki uzyskują osoby znające język angielski plus inny, oryginalny język.

    Na koniec należy podkreślić rzutujący na stan rynku pracy gwałtowny spadek liczby osób w wieku produkcyjnym, co sygnalizuje problem strukturalny. Rządowy program 500+ oraz obniżony wiek emerytalny będą skutkowały nowym zjawiskiem: prognozuje się, że do końca roku 2018 z rynku pracy zniknie 1,5 mln osób w związku z obniżeniem wieku emerytalnego, a kolejne 250 tys. osób w wieku produkcyjnym rozważa wstrzymanie świadczenia pracy z powodu otrzymywania dodatku 500+ . Daje to szanse młodzieży z hufców OHP, która uzyskawszy kwalifikacje zawodowe wkrótce wkroczy na rynek pracy poszukując dla siebie odpowiedniego miejsca.

     

     

    Modesta Topola-Orlińska

  • Profilaktyka zdrowego stylu życia - luty 2018

    Profilaktyka zdrowego stylu życia - luty 2018

    Wpajania zasad prowadzenia zdrowego trybu życia nigdy za wiele. W naszej szkole odbyło się spotkanie młodzieży z Panią mgr Magdaleną Jodkiewicz, dietetykiem klinicznym z Warszawskiego Centrum Onkologii.

    Wykład okraszony multimedialną prezentacją poświęcony był problematyce reguł zdrowego odżywiania i zasad zdrowego stylu życia, a jego temat przewodni, to „Etykiety Zdrowia”. W ogólnym zarysie chodziło o przekazanie młodzieży, co jeść, jak dokonywać zdrowych wyborów i jak unikać pułapek w trakcie zakupów żywności.

    Okazuje się, że to, co wydaje się oczywiste, wcale takim nie jest. Wykładowczyni rozwiała wiele mitów na temat żywności, szerzej zwanej środkami spożywczymi. Słuchacze zapoznali się z regulacjami prawnymi chroniącymi zdrowie konsumentów. Przy okazji dowiedzieli się też, że np. „nie taki diabeł straszny” w kwestii osławionych dodatków kryjących się pod kodami z literą „E”.

    Następnie Pani magister poprowadziła uczestników spotkania przez gąszcz pułapek zastawionych przez producentów i handlowców na nieprzygotowanych klientów udających się po zakup żywności. Szczegółowo omówione zostały najczęściej nabywane środki spożywcze, a w szczególności pieczywo, tłuszcze spożywcze, mięso i jego przetwory (w tym ryby) oraz tzw. nabiał, czyli mleko, jego przetwory i kurze jaja, a także warzywa i owoce.

    Prezentacja zawierała także praktyczne porady i wskazówki dotyczące postępowania z nabytymi środkami spożywczymi, łącznie z zasadami ich prawidłowego przechowywania, podając np. najwłaściwszy sposób umieszczania żywności w lodówce.

    Na koniec przedstawiony został Talerz Zdrowego Żywienia, czyli zalecenia dietetyczne odnośnie do prawidłowo skomponowanego posiłku.

    Dzisiejszy wykład w przystępny i miły w odbiorze sposób pokazał, jak w prosty, lecz skuteczny sposób zadbać, aby zdrowy duch mógł egzystować w harmonii ze zdrowym ciałem.

    Tekst - Artur Jeżewski

  • WYCIECZKA - SODON

    WYCIECZKA - SODON

    Od listopada 2017 r. do lutego 2018 r. uczniowie Zespołu Szkół Nr 27 pod opieką Pedagoga Szkolnego
    p. Magdaleny Juszczyk oraz nauczycieli wychowawców uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych z  zakresu przeciwdziałania chorobie alkoholowej. Podczas warsztatów młodzież miała możliwość odwiedzić SODON czyli Stołeczny Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych- popularnie zwany Izbą wytrzeźwień, która się mieści przy ul. Kolskiej. Pod opieką terapeutów, pracujących w Ośrodku, mogliśmy poznać etapy choroby alkoholowej, specyfikę ich pracy jak również zobaczyć jakie etapy przechodzi osoba, która została przez służby mundurowe przywieziona na izbę. W trakcie spotkania, młodzież miała okazję zapoznać się ze specyfiką pracy terapeutów, zobaczyć jak wyglądają sale, w których ludzie będący pod wpływem alkoholu trzeźwieją. Mamy nadzieję, że dzięki tym zajęciom, młodzież dostała garść informacji i będzie w każdej sytuacji umiała je dobrze wykorzystać.

    pedagog - Magdalena Juszczyk

  • PODSUMOWANIE SZKOLNEGO KONKURSU „PAMIĄTKA Z PODRÓŻY”

    PODSUMOWANIE SZKOLNEGO  KONKURSU „PAMIĄTKA Z PODRÓŻY”

    Jakie pamiątki przywieźć z podróży? To na pozór proste pytanie sprawia trudności wielu osobom, bo czy znacie kogoś, kto zawsze w 100% był zadowolony z zakupionych suwenirów? Czy nie zastanawialiście się niejednokrotnie w sklepie, co kupić bliskim w prezencie i kompletnie nie mieliście pomysłu? Ile razy zdarzyło  się wam już po zakupie uświadomić, że to, co nabyliście nie oddaje ani trochę klimatu miejsca oraz waszych wspomnień z nim związanych?

    Ostatecznie najważniejsze jest to, aby pamiątka czy prezent z podróży sprawiała radość wam czy obdarowanej osobie.

      Dzięki konkursowi, udało się zorganizować wystawę w sali 202. Najciekawsze przywiezione przez uczniów są pamiątki z:  Zambii, Jerozolimy, Indii, Bośni i Hercegowiny i Ukrainy. Wyróżnienie otrzymał Maksym Diakiv z klasy 1a. Gratulujemy !!!

    Leszek Salamoński - nauczyciel geografii

  • MAM To - FESTIWAL MŁODZI ARTYŚCI MOKOTOWA

    MAM To - FESTIWAL MŁODZI ARTYŚCI MOKOTOWA
    07.02.2018

     

    „ Z ulubioną książką do roku 1918” Wehikuł czasu przenosi Cię do roku 1918. Spotykasz kilkoro rówieśników, z którymi rozmawiasz o ulubionych lekturach. Przedstaw im ważną dla Ciebie książkę i uzasadnij swój wybór.

    Organizatorem konkursu jest Biblioteka Publiczna Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawa przy ul. Wiktorskiej 10

    Zasady konkursu:

    • Jeden uczestnik może przedstawić jedną pracę (1-4 strony maszynopisu)
    • Z jednej szkoły można zgłosić 5 prac konkursowych
    • Prace muszą być podpisane: tytuł pracy, imię i nazwisko autora, klasa, nazwa szkoły, imię i nazwisko opiekuna literackiego
    • Termin składania prac do 28 lutego 2018 r.
    • Prace konkursowe oraz wypełnione karty uczestnictwa ( należy pobrać ze strony www.bpmokotow.waw.pl ) można przesłać na adres e-mail: e_frankiewicz@bpmokotow.waw.pl  lub bezpośrednio do Biblioteki Publicznej Dzielnicy Mokotów przy ul. Wiktorskiej 10 w godzinach od 8.00 do 16.00 do 28 lutego br.
    • Spotkanie i ogłoszenie wyników odbędzie się 19 marca w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI przy ul. Tynieckiej 40 a o godz. 12.00.

    Zachęcam do wzięcia udziału w plebiscycie, bo wierzę, że artystyczny duch drzemie w każdym z Was! Wystarczy odrobina odwagi, trochę wyobraźni i refleksje doyczące jakiejś niezapomnianej powieści. Wszelkie informacje na temat konkursu można uzyskać w bibliotece szkolnej.

    Opracowała Katarzyna Boborycka - nauczyciel bibliotekarz

     

  • MUZEUM ŻYDÓW POLSKICH

    MUZEUM ŻYDÓW POLSKICH
    01.02.2018

    W dniu dzisiejszym klasa  3 Aw odwiedziła Muzeum Żydów Polskich POLIN. Wizyta ta zaplanowana była na kilka tygodni wstecz i miała bezpośredni związek z realizowaną podstawą programową z języka polskiego. Uczniowie podczas lekcji w sposób szczególny poznali literaturę holocaustu.

    Już sam budynek, zaprojektowany w stylu postmodernistycznym, dawał wyobrażenie, czego można spodziewać się po ekspozycji i sposobie jej prezentowania. Młodzież podczas zwiedzania była pod ogromnym wrażeniem.
    Muzeum przedstawia wielowiekową historię Żydów i ich wkład w rozwój kultury, nauki i gospodarki od 960 roku, kiedy to spotkano ich na ziemiach polskich. Na uwagę zasługuje fakt, że POLIN to muzeum, gdzie do eksponowania poszczególnych zagadnień użyto nowoczesnej technologii. Nie ma więc mowy o nudzie. Wizualizacje, makiety, projekty, efekty dźwiękowe i wizualne to obok tradycyjnych metod prezentacji muzealnych, coś co wprawia w zachwyt. Szczególnie spodobała się żydowska ulica: bruk pod stopami, stare szyldy, latarnia i słup ogłoszeniowy oddający przedwojenny klimat.
    Jednak to okres II wojny światowej i zagłada Żydów była dla młodzieży istotna. Przyglądając się zgromadzonym materiałom mogli zweryfikować swoją wiedzę, zobaczyć skalę tego zjawiska, ale także dowiedzieć się czegoś więcej, ponieważ zbiory na to pozwalają
    Z ogromną przyjemnością i niekłamanym zainteresowaniem  zwiedzaliśmy muzeum odkrywając jego bogatą zawartość historyczną.

     

    Katarzyna Boborycka – nauczyciel języka polskiego

     

  • Dzień otwarty dla rodziców.

    Dzień otwarty dla rodziców.

    W dniu 29.01.2018r odbędą się spotkania z rodzicami

    wg harmonogramu funkcjonującego od września 2017r.

     

    dyrekcja zs27

  • Zakończenie roku szkolnego

    Zakończenie roku szkolnego
    29.01.2018

    Dnia 29.01.2018r. odbędzą się uroczyste zakończenia roku szkolnego

    dla klas 1mw, 2kw, 3mw wg harmonogramu.

    dyrekcja zs27

     

  • FERIE CZAS ZACZĄĆ!

    FERIE CZAS ZACZĄĆ!
    15.01.2018

     Od dziś rozpoczęły się w naszym województwie ferie zimowe, czyli przerwa międzysemestralna. Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom dużo wypoczynku na świeżym powietrzu, udanych wyjazdów i szczęśliwych powrotów, abyśmy za dwa tygodnie spotkali się w pełnym składzie. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa, przede wszystkim w górach, na stokach i na lodowiskach.
    Niech ten czas będzie aktywnym wypoczynkiem i przyniesie dużo nowej energii, która będzie nam potrzebna do nauki i pracy w  semestrze letnim.

    Opiekunowie SU

  • CZAS PODSUMOWAŃ I NOWYCH POSTANOWIEŃ

    CZAS PODSUMOWAŃ I NOWYCH POSTANOWIEŃ

    Wielkimi krokami zbliża się koniec semestru. Wobec tego Agnieszka Jabłońska-nauczyciel języka polskiego postanowiła podsumować pracę na zajęciach lekcyjnych.

    W klasach pierwszych udało nam się przebrnąć przez różne teksty kultury poruszające problematykę miłości. W klasach drugich zajęcia upłynęły nam pod kątem analizy i interpretacji utworów dotyczących motywu władzy. Na zakończenie pracy niektórzy uczniowie napisali wypowiedź argumentacyjną pt. „Władza-przywilej i obowiązek” rozwiń wypowiedź na podstawie tekstów z rozdziału „Dylematy władzy”. Natomiast w klasie trzeciej powiódł się konkurs klasowy na najciekawszą prezentację multimedialną o twórczości współczesnego artysty awangardowego. Zwyciężyła Oliwia Wesołowska, która przygotowała prezentację w Prezi o Salvadorze Dali. Życzymy dalszej owocnej pracy w drugim semestrze.

                                     Agnieszka Jabłońska-nauczyciel języka polskiego

  • PODZIĘKOWANIA

    PODZIĘKOWANIA
    12.01.2018

          Miło mi poinformować, iż Komitet Organizacyjny Kampani BohaterON przysłał podziękowania dla Szkoły, Uczniów i Nauczycieli za przesłane kartki do Pawstańców!!! Przypomnę, że w akcji udział wzięły 72 osoby z naszej placówki, a wszystkie pocztówki zostały przekazane na adres Fundacji.
    W tej edycji Polacy z kraju i zagranicy napisali 120 tys. kartek i listów, co świadczy o wielkiej skali przedsięwzięcia i ogromnym szacunku do polskich bohaterów. Zespół Szkół nr 27 ma w tym swój udział, dołożyliśmy własną cegiełkę do projektu i cieszy nas, że w taki właśnie sposób, kształtujemy świadomość patriotyczną młodzieży.

                Opiekun SU - Katarzyna Boborycka
     

  • SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2018

    SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2018
    31.12.2017

    W Nowym Roku 2018 życzymy Dyrekcji, Nauczycielom, pracownikom Administracji i Obsługi oraz Uczniom i Rodzicom wszystkiego co najlepsze, zdrowia, szczęścia, pomyślności. Sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.
    Niech każdy dzień przybliża Was do osiągnięcia postawionych celów i realizacji marzeń.

    Samorząd Uczniowski

  • POŻEGNANIE

    POŻEGNANIE

    Z głębokim żalem, pogrążeni w smutku żegnamy naszego wieloletniego kolegę

    Ś.P. Zdzisława Piwko,

    który w wieku 63 lat odszedł nagle 21 grudnia 2017.
    Był sumiennym pracownikiem i życzliwym kolegą, a przede wszystkim dobrym człowiekiem, o którym pamięć pozostanie w każdym z nas.

    Uroczystości pogrzebowe Ś.P. Zdzisława Piwko rozpoczną się w dniu 27.12.2017r. o godzinie 13.30  w kościele ojców Dominikanów w Warszawie, ul. Dominikańska 2  gdzie zostanie odprawiona Msza żałobna, po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na  cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej.

    Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.

    Dyrektor Artur Jeżewski, Grono Pedagogiczne
    i pracownicy administarcji i obsługi
    Zespołu Szkół nr 27 w Warszawie

  • JAK DZIAŁA REKLAMA? - WARSZTATY

    JAK DZIAŁA REKLAMA? - WARSZTATY
    14.12.2017

           W czwartek 14 grudnia odbyły się warsztaty medialne dla uczniów klas drugich i trzecich organizowane przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Spotkanie podzielone było na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Uczniowie zapoznali się z językiem reklamy oraz sztuką perswazji i manipulacji jaka towarzyszy tego typu przekazom. W części warsztatowej próbowali swoich sił tworząc plakaty i hasła reklamowe wykorzystując wszystko czego dowiedzieli się z prezentacji. Nasi uczniowie doskonale odnaleźli się w nowych rolach, dobrze się bawili, wzbogacili swoja wiedzę, a przede wszystkim zrozumieli mechanizm reklamy i z pewnościa będą bardziej krytyczni wobec zachwalanych w mediach produktów.
    Dziękujemy p. Karolinie Marcjanik i zapraszamy z kolejnym projektem.
       

    Opiekun SU - Katarzyna Boborycka
     

  • ZEBRANIE Z RODZICAMI

    Dyrekcja Zespołu Szkół Nr 27 oraz grono pedagogiczne serdecznie zapraszają na zebranie z rodzicami, które odbędzie się w poniedziałek - 11.12.2017 roku.

    Zebrania klas odbędą się o godz. 17.30 i 18.30
    zgodnie z harmonogramem wywieszonym
    na tablicy informacyjnej w holu głównym.

     

    Zebranie Rady Rodziców odbędzie się o godz. 17.00 w sali 101.

  • „KATYŃ – „PRAWDA I PAMIĘĆ”

          „KATYŃ – „PRAWDA I PAMIĘĆ”
    08.12.2017

        Komisja Międzyzakładowa Nr 450 NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa, serdecznie zaprasza uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie o tematyce Zbrodni Katyńskiej.
    Konkurs składa się z dwóch etapów: szkolnego i dzielnicowego. W etapie szkolnym należy przygotować pracę o wspomnianej tematyce w formie pisemnej, plastycznej, multimedialnej, albumowej itp. Należy ją złożyć do 31 stycznia 2018 do nauczycieli historii oraz języka polskiego.

         Komisja składająca się z wyżej wymienionych pedagogów wyłoni trzy najlepsze prace i prześle je do organizatorów konkursu do 10 lutego 2018 r. Następnie Komisja powołana przez władze mokotowskiego NSZZ "Solidarność" wyłoni zwycięzców.
        Nagrodą główną jest wyjazd na Cmentarze Wojenne Żołnierzy Pomordowanych na Wschodzie w kwietniu 2018 r.  oraz liczne upominki rzeczowe dla tych  uczestników, którzy zajmą II i III miejsce lub zostaną wyróżnieni. Ponadto dla najlepszej trójki w etapie szkolnym, również przewidziane są nagrody rzeczowe oraz oceny cząstkowe z historii, wos-u i języka polskiego. 

    Nauczyciele naszej placówki: p. mgr Artur Bąk, p. mgr Andrzej Gałan, p. mgr Katarzyna Boborycka i p. mgr Agnieszka Jabłońska będą wspierać uczniów pomocą merytotyczną na każdym etapie konkursu.
    Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału.

    Artur Bąk - nauczyciel historii i wos-u

  • MOJA OPOWIEŚĆ WIGILIJNA - KONKURS

    MOJA OPOWIEŚĆ WIGILIJNA - KONKURS
    08.12.2017

        Nadchodzący czas jest szczególny dla relacji międzyludzkich, refleksji dotyczących nas samych, wspierania bliźnich i wybaczania. Dlatego z tej okazji ogłaszam konkurs - Moja opowieść wigilijna.
        Zadaniem uczestników będzie przedstawienie niezwykłej historii, która zdarzyła się naprawdę, bądź jest wytworem naszej fantazji. Opowieść ma dotyczyć okresu okołoświątecznego (Boże Narodzenie) i można ją zaprezentować w różnych formach : tekst literacki, komiks, praca plastyczna. Konkurs potrwa do końca grudnia br.
    Serdecznie zachęcam do udziału wszystkich młodych kreatywnych, którzy nie boją się wyzwań i lubią tworzyć zaskakujące historie.
    Czekam na Wasze inspiracje, bo każdy ma swojego Scrooge'a...

    Katarzyna Boborycka - nauczyciel języka polskiego

  • POEZJA WŁADYSŁAWA SEBYŁY

    POEZJA WŁADYSŁAWA SEBYŁY
    07.12.2017

         Niewielka grupa uczniów z naszej szkoły w dniu dzisiejszym uczestniczyła w spotkaniu kulturalnym w Bibliotece dla Młodzieży przy ul. Kołbuckiej 14. Tematem przewodnim była twórczość zapomnianego i niedocenionego przez środowisko literackie XX-lecia międzywojennego poety Władysława Sebyły. O jego skromnym, a jednocześnie bogatym treściowo dorobku artystycznym opowiadał historyk literatury i kultury - profesor Krzysztof Mrowcewicz. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali historii życia i drogi twórczej tego niezwykłego pisarza. Poznali też fragmenty poezji, które prezentował Profesor, a także usystematyzowali wiedzę o grupach poetyckich i trendach w okresie międzywojnia.
         Dziękujemy za zaproszenie i miłą atmosferę p. Marcie Todys.

    Katarzyna Boborycka - nayczyciel języka polskiego

     

  • Mikołajki 2017

    Mikołajki 2017
    06.12.2017

     W dzień Św. Mikołaja, Samorząd Uczniowski postanowił obdarować wszystkich uczniów oraz nauczycieli i inych pracowników szkoły, słodkościami. Ten miły akcent wprowadził przyjemną atmosferę i podtrzymał tradycję.

    Artur Bąk - Opiekun SU

  • UDZIAŁ W FESTIWALU GRAND OFF

    W dniach 27.11.2017r – 4.12.2017r w ramach Koła Filmowego chętni uczniowie oraz nauczyciele uczestniczyli w Kinie ASP w Festiwalu Grand OFF. Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.

    Powołane do życia w 2006 Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktorka, aktor, fabuła, dokument, animacja oraz najlepszy film polski. Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 60 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. Nagrody w postaci pięknych statuetek wręczane były na festiwalowej Gali 2 grudnia 2017r w Teatrze Syrena, w której uczestniczyli chętni nauczyciele z naszej szkoły.

     Dziękujemy organizatorom za zaproszenia.

    Opiekun Koła Filmowego - Nauczyciel – Leszek Salamoński

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Nr 27
    ul. W. Rzymowskiego 38
    02-697 Warszawa
  • (22) 843-66-81 / 82 / 83
    www.zs27.edupage.org
    fb: zespolszkol27

Galeria zdjęć