Zespół Szkół nr 27 w Warszawie nie stroni od innowacyjnego podejścia do zadań wychowawczych. Podejmowane są tematy trudne, nierzadko budzące kontrowersje. W bieżącym roku zapoczątkowano program kulturalno - oświatowy „Religia wokół nas”. Zakłada on przekazanie młodzieży tej prawdy, że inne religie, prócz rzymskokatolickiej, również cenią wartości ujęte w Dekalogu, ze wszystkimi pozytywnymi skutkami tego faktu.
Głównym celem programu jest przedstawienie różnic pomiędzy poszczególnymi wyznaniami w taki sposób, aby uczestników pobudzić do otwartości i tolerancji, która może zadziałać tylko dzięki poznaniu i zrozumieniu. Właśnie dlatego tak ważne jest pokazanie specyfiki i różnic poszczególnych, typowych dla danych religii, obrzędów odprawianych w cerkwi, meczecie, synagodze oraz kościele katolickim.
Dzięki temu program uzmysłowi młodzieży, że poszczególne religie w swych najgłębszych założeniach nastawione są na łączenie ludzi, a nie podziały, zaś złe, a nawet wrogie nastawienie wobec innowierców spowodowane jest nie samą wiarą, lecz fundamentalizmem niektórych jej wyznawców.
Realizację programu rozpoczęto w dniach 24 - 25 października 2016 r. od przypomnienia tradycji porządkowania nekropolii przed Świętem Zmarłych. Znów, jak przed rokiem, groby przy ul. Wałbrzyskiej na warszawskim Mokotowie pod opieką wychowawcy sprzątali uczniwie naszej szkloły.
Młodzież nie tylko porządkowała cmentarne alejki, ale też groby zaniedbane, czy noszące ślady opuszczenia. Zgrabiano liście i czyszczono płyty nagrobne. Praca odbywała się w skupieniu i zadumie. Wysiłkowi towarzyszyła refleksja nad historycznym biegiem wydarzeń.
Ten prosty gest pamięci zaświadczył o wrażliwości społecznej uczestników przekonanych, że takie działania najlepiej budują zrozumienie, jak odległe dzieje splatają się z teraźniejszością. Skomplikowanych dziejów naszej Ojczyzny nie da się przecież rozważać bez uzmysłowienia sobie wpływu różnorodnych religii skutkujących wzbogacającą nas wielokulturowością.
Na koniec zapalono zatem symboliczne znicze, jako wyraz hołdu dla zmarłych, niezależnie od ich nacji i wiary.
Tekst: Modesta Topola-Orlińska
Foto: Wojciech Czyżniak
Wrzesień to miesiąc szczególny w historii Polski.1 września 1939 roku atakiem na nasz kraj rozpoczęła się II wojna światowa. Wojsko polskie walczyło z przeważającymi siłami wroga, broniła się nasza stolica, Hel i wiele innych miejscowości, kiedy 17 września 1939 roku ze Wschodu na Polskę napadła Rosja.
Agresja Niemiec i ZSRR to konsekwencja współpracy naszych sąsiadów podstawa której, był pakt Ribbentrop-Mołotow z dnia 23 sierpnia 1939 roku. Przesadził on o losach Polski.
Wrzesień to miesiąc pamięci o powstaniu 27 września 1939 roku Polskiego Państwa Podziemnego. Tuz przed kapitulacja Warszawy grupa oficerów z gen. Michałem Karaszewiczem-Tokarzewskim zawiązała konspiracyjna organizację Służba Zwycięstwu Polski. Tak powstał zalążek Polskiego Państwa Podziemnego, które było ewenementem w skali okupowanej Europy. W trudnej okupacyjnej rzeczywistości Polskie Państwo Podziemne stworzyło rozbudowana strukturę, cywilną i wojskowa ciesząca się akceptacja społeczeństwa.
Wystawy przygotowane przez klasę 3 A przedstawiły te karty naszej historii. Ekspozycja spotkała się z zainteresowaniem uczniów
nauczyciel historii: Ewa Ulman
W dniach 11-13 października odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Przez trzy dni podczas czwartej godziny lekcyjnej uczniowie poszczególnych klas oddawali swój głos na wybranych kandydatów z klas II i III.
Ogółem oddano 156 głosów. Do urny przystąpiło 137 uczniów spośród 326 zapisanych na listach, co stanowi 42 % całości. Taka frekwencja spowodowana była tym, że uczniowie odbywają właśnie kursy zawodowe.
Prawo głosu mieli także nauczyciele i 19 zatrudnionych w placówce pedagogów z niego skorzystało, dokonując własnego wyboru.
Komisja policzyła wszystkie karty wyborcze i na podstawie wyników uzyskanych przez kandydatów, wyłoniła tych, którzy zdobyli uznanie społeczności naszej szkoły.
Są to:
W związku z tym, że Samorząd Uczniowski to bardzo ważny organ szkoły mający wpływ na wiele spraw, mamy nadzieję, że wybrani uczniowie staną na wysokości zadania i będą godnie reprezentować szkołę i swoich kolegów, którzy wybierając ich wyrazili ogromne zaufanie.
Życzymy ciekawych pomysłów, dobrej energii i owocnej współpracy z Dyrektorem oraz Nauczycielami.
Opiekunowie SU:
Magdalena Juszczyk
Ludwika Chewińska
Mariusz Borcz
Katarzyna Boborycka
20 października 2016r. opiekun Koła Filmowego zorganizował wyjście dla chętnych uczniów i nauczycieli do Kina Atlantic na projekcje filmu „Wołyń” opowiadającego o masowej akcji przeciwko ludności polskiej przeprowadzonej przez Ukraińską Powstańczą Armię na Wołyniu. Wydarzenia te nazwano później rzezią wołyńską. Bohaterkę filmu, Zosię, ojciec postanawia wydać za najbogatszego we wsi wdowca z dwójką dzieci, nie bacząc na to, że córka kocha ukraińskiego chłopca. Wkrótce życie lokalnej społeczności diametralnie zmienia II wojna światowa.
Po pokazie odbyła się dyskusja z twórcami filmu.
Nauczyciel – Leszek Salamoński
Dnia 20 października 2016 r. na lekcjach podstaw przedsiębiorczości, mieliśmy specjalnych gości. Byli to przedstawiciele oddziału Deutsche Bank. Tematem przewodnim zajęć było przybliżenie uczniom klas drugich i trzecich podstawowych pojęć związanych z bankowością. Przedstawiciele banku z wielką chęcią i zaangażowaniem odpowiadali na pytania młodzieży, nawet te najbardziej zawiłe i skomplikowane.
Czterdzieści pięć minut lekcji upłynęło bardzo szybko a dzięki temu spotkaniu temat banku stał się bardziej przyjazny i dostępny.
Nauczyciel- Leszek Salamoński
W tym roku w ramach KOŁA FILMOWEGO będziemy uczestniczyć w przedpremierach filmów oraz spotkaniach z aktorami i reżyserami w Kinie Atlantic. Najbliższe już 20 października – specjalny pokaz filmu „Wołyń”. Będziemy także brać udział w Festiwalu Grand OFF, który odbędzie się w Kinie Luna od 28 listopada 2016r do 5 grudnia 2016r. Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna, z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie. Wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli zapraszam do uczestnictwa w tych imprezach.
Nauczyciel – Leszek Salamoński
Szanowni uczniowie, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi jak co roku obchodzimy dziś Dzień Edukacji Narodowej.
Zespół Szkół nr27 jest miejscem poszukiwania prawdy ,odkrywania nieznanego, miejscem rozwijania zainteresowań oraz pasji, miejscem wielu nowych inicjatyw. Drodzy uczniowie to dla was staramy się stworzyć jak najleprze warunki do rozwoju. Nauczycielom zs27 należą się słowa najwyższego szacunku i uznania za kształtowanie młodych serc i umysłów, za dobre wychowanie. Pozostałym pracownikom zs27 za umożliwienie pracy w komfortowych warunkach. Niech wszystkim Państwu towarzyszy na co dzień słońce i pogoda, również pogoda ducha.
Życzę Państwu zdrowia, spełnienia planów i pomyślności w życiu osobistym, zadowolenia i satysfakcji z trudnej i coraz trudniejszej, ale twórczej i pięknej, pracy z dziećmi i młodzieżą.
Samych pełnych uśmiechu dni w roku szkolnym 2016/17.
Z wyrazami szacunku
Dyrektor zs27.
W pochmurny poniedziałek (02.10.16r.) na boisku Orlik 2012 przy ul. Kazimierzowskiej nasza reprezentacja szkoły w piłce nożnej toczyła bój o wyjście z grupy i awans do środowych finałów Jesiennych Rozgrywek Piłki Nożnej Szkół Ponadgimnazjalnych. Nasi piłkarze trafili do grupy A w której przyszło im się zmierzyć m.in z zespołami: 28 LO, ZS 3, ZS 39, 43 LO, 44 LO, 34 LO (I). Ze względu na kontuzje, nasz zespół nie wystapił w optymalnym składzie. Najbardziej odbiło się to na grze naszego teamu w defensywie. Absencja naszego kluczowego bramkarza miała ogromny wpływ na to, że nie udało nam się wywalczyć awansu do finałów. Zabrakło tylko jednego punktu, który pozwoliłby na zajęcie czwartego miejsca w grupie premiowanego wyjściem z grupy. Na pewno nasi piłkarze dali z siebie wszystko. Pomimo niesprzyjającej aury i dającego się we znaki chłodu, walczyli zacięcie do ostatniej minuty z nadzieją w końcowy sukces.
Nauczyciel WF: Paweł Dziuba
Pierwszego października reprezentacja naszej szkoły w piłce nożnej, brała udział w reaktywowanym Pucharze Wyżyn, który rozgrywany był na Arena Puszczyka w dzielnicy Ursynów. Warunki pogodowe do gry były wyśmienite. To samo można powiedzieć o samej organizacji turnieju. Należy zaznaczy, że na drużyny, które zajęły miejsca od jeden do trzy czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez organizatora rozgrywek. Nasi uczniowie trafili do grupy z LO 63 im. Lajosa Kossutha i z zespołem Pitbull Warszawa. Każda drużyna miała do rozegrania cztery mecze ponieważ w fazie grupowej postanowiono, że zespoły zagrają mecz i rewanż. Po zaciętych bojach nasza szkoła zajęła trzecie miejsce prezentując momentami bardzo dobrą, dojrzałą grę, pomimo tego, iż nie wystąpiliśmy w optymalnym składzie. Kibicom na pewno mogła podobać się gra Roberta Brzezińskiego, który również według organizatorów turnieju zasłużył na wyróżnienie, a także Sandry Jackowskiej, która bez kompleksów toczyła zacięte pojedynki z zawodnikami zdecydowanie przewyższającymi ją warunkami fizycznymi.
Nauczyciel WF: Paweł Dziuba
Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego ZS nr 27 zapraszają do aktywnego udziału w wyborach nowych przedstawicieli naszej szkoły. Kandydować mogą uczniowie z klas II i III, a wyboru mogą dokonać wszyscy uczniowie oraz nauczyciele.
Wybory odbędą się w dniach 11-13 października 2016r w Bibliotece Szkolnej.
Opiekunowie SU
Samorząd Uczniowski ZS nr 27 organizuje po raz kolejny „Akcję Znicz”. W związku z opieką nad grobami na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej prosimy o przynoszenie zniczy lub wkładów. Akcja zbierania trwa do 20 października. Znicze składamy do biblioteki szkolnej ( s. 13).
Opiekunowie SU
W tym roku szkolnym nasza szkoła podobnie jak w latach poprzednich została zgłoszona do programu edukacyjnego "Moje finanse", który w tym roku obchodzi 11-lecie. Jest to program realizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, której celem jest przygotowanie młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej i umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Koordynatorem z ramienia szkoły został nauczyciel podstaw przedsiębiorczości Leszek Salamoński. Do programu weszły klasy ZSZ oraz pierwszy raz z LO.
Dyrekcja ZS27
20 września nasi uczniowie wzięli udział w Indywidualnych Biegach Przełajowych Szkół Ponadgimnazjalnych, które odbyły się nad Dolinką Służewiecką przy ul. Ursynowskiej. Jak co roku impreza była rozgrywana w kategorii dziewcząt i chłopców. Niestety naszej szkole do zawodów udało się zgłosić tylko reprezentację chłopców. Nasi uczniowie wystartowali w biegu na dystansie 1500 metrów w którym wzięło udział ponad 70 uczniów z mokotowskich szkół. Tylko pierwszych dziesięciu zakwalifikowało się do Mistrzostw Warszawy. Niestety żadnemu z naszych uczniów nie udała sie ta sztuka ale należy odnotować, że Staniszewski Aleksander ukończył bieg na 17 pozycji. Jest to dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że nasz reprezentant praktycznie startował bez wcześniejszego przygotowania.
Nauczyciel WF - Paweł Dziuba
Z okazji
katecheci
19 września, młodzież z Zespołu Szkół nr 27 dołączyła do największej ogólnopolskiej kampanii ekologicznej „Sprzątanie Świata”.
„Wielkie porządkowanie Świata” poprzedzone zostało szeregiem akcji edukacyjnych kształtujących i poszerzających świadomość i zachowania proekologiczne młodych ludzi.
Nauczyciele przekazali swoim podopiecznym wiedzę na temat recyklingu, oszczędzania wody i energii, zwracając szczególną uwagę na osobisty wpływ każdego człowieka żyjącego na kuli ziemskiej na środowisko przyrodnicze.
Uczniowie , wyposażeni w odpowiedni sprzęt – worki oraz rękawice „wampirski”, sprzątali teren wokół szkoły.
Młodzież nie przypuszczała, że zbierze tyle worków śmieci. Już dziś zastanawiali się, co mogą zrobić, aby zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko, w którym żyją i dorastają.
Akcja ta, była okazją do integracji z kolegami jak i ze środowiskiem lokalnym. Zapełnione worki zostały złożone w wyznaczonym miejscu.
Na zakończenie przedsięwzięcia uczniowie wspólnie z opiekunami doszli do wniosku, że należy przeprowadzić jeszcze wiele podobnych akcji i to nie tylko na terenie szkoły, by ludzie zrozumieli, że „Ziemia jest Naszym wspólnym dobrem i musimy o Nią dbać”.
Foto Wojciech Czyżniak
Tekst Modesta Topola-Orlińska
Dnia 16.09.2016 r. uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół nr 27 współorganizowali Piknik Sąsiedzki "Mój Służewiec”. Piknik zakładał promowanie postaw i zachowań akceptowanych społecznie poprzez ukazanie i wspieranie pozytywnych relacji w rodzinie i społeczeństwie. Proponowane uczestnikom pikniku zajęcia spełniały również funkcje integracyjne dla wszystkich przybyłych mieszkańców. Uczestnictwo w nich było okazją do wyjścia z domu, oderwania się od codziennych obowiązków i spotkania w gronie sąsiadów. Dla dzieci m.in. przygotowano występ maluchów z przedszkola, malowanie twarzy, malowanie farbami „dziecięcego graffiti”, kolorowanie na poduchach, gry chodnikowe, itp.
Przy zaangażowaniu uczniów Zespołu Szkół Nr 27, dzieci miały możliwość wziąć udział w grach sportowych i rekreacyjnych takich jak: unihokej, hola-hop, podbijanie piłki, slalom z piłką czy skoki na skakance. Młodzież z zs27 odpowiedzialna była m.in. za obsługę grilla i wydawanie przygotowanych porcji kiełbasek. Piknik przysłużył się do integracji środowiska lokalnego, poszerzeniu kontaktów z mieszkańcami i instytucjami z osiedla Służewiec. Więcej zdjęć zamieszczonych jest w albumach fotograficznych.
Foto: Wojciech Czyżniak
Tekst: Krzysztof Potaczek
Przy skrzyżowaniu ulic Muranowskiej i gen. Wł. Andersa w Warszawie znajduje się Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie autorstwa Maksymiliana Biskupskiego.
Monument ten upamiętnia losy Polaków podczas II Wojny Światowej. Przedstawia on platformę kolejową symbolizującą wagon deportacyjny, wypełnioną „lasem” krzyży łacińskich i prawosławnych. Jest tam też żydowska macewa i nagrobek muzułmański. Przed stojącą na torze platformą leży 41 podkładów kolejowych z nazwami pól bitewnych z września 1939 znajdujących się we wschodniej Polsce oraz nazwami miejscowości - miejsc kaźni narodu polskiego w ZSRR.
23.08.1939 r. w Moskwie podpisano tajny pakt Ribbentrop – Mołotow, który ustalał „strefy interesów” hitlerowskich Niemiec i Rosji Radzieckiej na obszarze Polski. Jego skutkiem była napaść Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 r. Wtedy to Armia Czerwona przekroczyła granice II Rzeczypospolitej zajmując tereny położone na wschód od linii Narew-Wisła-San.
Planowo wyniszczając polską inteligencję aresztowano ponad 200 tys. Polaków: oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Wszystkim obywatelom II Rzeczypospolitej narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły ok. 1 mln 350 tys. Polaków. Ok. 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Ostaszkowie, jednakże miejsca pochówku ponad 7 tys. z nich nie są znane.
W piątek 16 września 2016 r. z inicjatywy warszawskiej „Solidarności” oświatowej uczniowie naszej szkoły, wraz z panią Heleną Szoką-Częscik, pod Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie uczcili 77 rocznicę agresji radzieckiej na Polskę. Pamięć Polaków pomordowanych na „nieludzkiej ziemi” warszawscy uczniowie uczcili wspólną modlitwą. Następnie młodzież złożyła kwiaty i zapaliła znicz na podkładach kolejowych pomnika.
Ten symboliczny gest nie tylko oddawał hołd ofiarom totalitaryzmu, ale przede wszystkim poszerzał wiedzę i pogłębiał świadomość historyczną młodzieży przybliżając najtragiczniejsze fakty z dziejów najnowszych. Ta poglądowa lekcja historii pozwoliła uczestnikom hufca zrozumieć, jakie zagrożenie niesie ze sobą totalitaryzm, jakim zatem zjawiskom polityczno – społecznym należy się przeciwstawiać, aby dramat sprzed 77 lat nigdy się już nie powtórzył.
Dyrekcja zs27
Witam.
Dnia 12 września 2016r. odbędą się zebrania z rodzicami.
16.30 Zebranie Rady Rodziców (kl. II i III) sala 14
17.00 Zebrania rodziców klas II i III, oraz 1kw, 2mw, 3kw w salach
z wychowawcami wg harmonogramu wywieszonego na parterze szkoły.
18.00 Zebranie rodziców klas 1 na sali gimnastycznej
Dyrektor zs27
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
odbędzie się dn.1.09.2016r. o:
9,00 klasy II, III, kw i mw w salach lekcyjnych z wychowawcami harmonogram zostanie wywieszony na parterze szkoły w związku z likwidacją oddziału 2Cw uczniowie tej klasy zostali przeniesieni do klas 2Aw i 2BW listy będą wywieszone na parterze szkoły.
10,00 klasy I na sali gimnastycznej, a po cześci oficjalnej w salach z wychowawcami
Dyrektor zs27
Drodzy Absolwenci.
Dyplomy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie będzie można odbierać z sekretariatu szkolnego od 29.08.2016r. (poniedziałek) od godziny 8.30.
Dyrektor zs27