11 grudnia 2014r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH. W konkursie wzięli udział uczniowie klas: 1bw, 1dw oraz 3cw.
I miejsce zdobył uczeń Paweł Wiszniewski z kl. 1bw, II miejsce – Kacper Gałązka z kl. 1bw, III miejsce – Grzegorz Ryszkowski z kl. 3cw oraz Kuba Zdunowski z kl. 1bw. Na zwycięzców czekają nagrody oraz bardzo dobre oceny cząstkowe z języka angielskiego. GRATULUJEMY !!!
Nauczyciel j.angielskiego T. Lukianczenko
Dn. 17 Grudnia 2014 r. w naszej szkole odbywało się wspólne kolędowanie.
Od rana młodzież organizowała wraz z wychowawcami Wigilie klasowe. O godzinie 13.00 wybrana delegacja społeczności szkolnej z klasy 1 DW i 1 KW w świątecznym nastroju złożyła nauczycielom życzenia. Uroczystości przewodniczył Dyrektor szkoły- Artur Jeżewski. Uczniowie przygotowali krótki program artystyczny pod kierunkiem Agnieszki Dąbrowskiej- nauczyciela języka polskiego. Dzień zakończony został Wigilią kadry nauczycielskiej.
nauczyciel języka polskiego - Agnieszka Dąbrowska
W dniach 11 - 12 XII 2014r. przy pokoju nauczycielskim odbył się kiermasz świąteczny. Społeczność szkolna mogła zakupić własnoręcznie zrobione: ciasta, kartki świąteczne, pierniki, ozdoby świąteczne. Organizatorem kiermaszu była Rada Samorządu Uczniowskiego.
Radosnych świąt Bożego Narodzenia,
Rychłego spełnienia każdego marzenia.
Ciepła, wiary i życzliwości,
Życzy Rada SU.
Opiekunowie SU
Od 24 listopada do 5 grudnia 2014 r. w naszej szkole przeprowadziliśmy zbiórkę monet groszowych w ramach akcji „Góra Grosza”. Organizatorem XV już edycji akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom” z siedzibą w Warszawie. Celem akcji jest m.in. zebranie funduszy na pomoc dla istniejących Domów Dziecka, tworzenie nowych Rodzinnych Domów Dziecka oraz na programy terapeutyczne dla dzieci osieroconych. Rada Samorządu Uczniowskiego we współpracy z nauczycielem – opiekunem SU oraz Dyrekcją Szkoły utworzyli komisję Góry Grosza, która czuwała nad sprawnym przebiegiem zamierzonych działań.
Na początku akcji przybliżyliśmy jej zadania wszystkim uczniom i rodzicom poprzez oplakatowanie całej szkoły. W akcji uczestniczyły wszystkie klasy naszej szkoły, nauczyciele oraz pracownicy administracji.
Ogółem podczas XV edycji akcji „Góra Grosza” zebraliśmy 79,28 zł
Opiekun SU - Leszek Salamoński
Od dnia 11 XII do 12 XII 2013r przy pokoju nauczycielskim odbędzie się kiermasz świąteczny.
Zapraszamy całą społeczność szkolną do zakupu własnoręcznie zrobionych: ciast, kartek świątecznych, pierników, ozdób świątecznych. Będzie można zakupić też kawę oraz herbatę. Organizatorem kiermaszu jest Rada Samorządu Uczniowskiego.
Opiekun SU - Leszek Salamoński
W dniu 4.12 uczestnicy hufca OHP 7-28 wzięli udział w badaniu nt. „Pozycja społeczno-zawodowa nauczyciela – szanse na szkolnym i pozaszkolnym rynku pracy”. Celem badania była odpowiedź na pytanie, w jaki sposób zmieniły się wyznaczniki pozycji społeczno-zawodowej nauczycieli w ocenie ich samych oraz społeczeństwa, w tym uczniów, przedsiębiorców, władz lokalnych. Podczas najbliższego zebrania z rodzicami, w/w badanie zrealizowane zostanie także z opiekunami prawnymi uczestników. Podczas godzinnego spotkania 9 uczestników dyskutowało o postrzeganiu zawodu nauczyciela w dzisiejszym świecie. Badanie zostało przeprowadzone w warunkach gwarantujących całkowitą anonimowość a wszelkie zebrane dane będą traktowane jako poufne.
Powyższe badanie realizowane jest w ramach projektu systemowego pt. „Badanie jakości i efektywności edukacji oraz instytucjonalizacja zaplecza badawczego”, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Foto i tekst: Krzysztof Potaczek
ZAPRASZAM uczniów klas I - III do wzięcia udziału w Szkolnym Konkursie WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH, który odbędzie się 11 grudnia 2014r. o godzinie 10.55 w sali nr 208. Wszystkich chętnych proszę o kontakt z nauczycielem języka angielskiego. Na zwycięzców czekają nagrody oraz bardzo dobre oceny cząstkowe z języka angielskiego.
Nauczyciel j.angielskiego T. Lukianczenko
W listopadzie 2014r. odbył się szkolny konkurs na najciekawsze zdjęcie z praktyk. Do komisji konkursowej wpłynęło 18 zdjęć. Pierwsze miejsce zajął Mariusz Woś z klasy 3aw, drugie miejsce Aneta Oniszk z klasy 2a, trzecie miejsce Dajana Biadun z klasy 3a. Wszystkim, którzy nadesłali zdjęcia bardzo dziękujemy a zwycięzcom gratulujemy !!! Zapraszamy do udziału w następnych konkursach. Organizatorem konkursu był Samorząd Uczniowski.
Opiekun SU – Leszek Salamoński
MOJE WRAŻENIA Z TREBLINKI - KONKURS POLONISTYCZNY
Napisz własne przemyślenia po wizycie w muzeum. Pracę należy złożyć do polonistów do końca stycznia 2015 roku.
H. Szoka- Częścik
A. Dąbrowska
W dniu 17 11 2014 r. uczniowie klasy 3AW pod opieką wychowawczyni Agnieszki Dąbrowskiej wzięli udział projekcji filmu Miasto 44. Młodzież miała okazję uzupełnić wiadomości z lekcji języka polskiego dotyczące Powstania Warszawskiego. Po filmie nauczycielka przeprowadziła lekcje, która ułatwiła młodzieży lepsze zrozumienie filmu i poszczególnych scen.
Film cieszył się zainteresowaniem uczniów i pozwolił przekonać się do historycznego kina.
Nauczyciel języka polskiego - Agnieszka Dąbrowska
Zapraszamy do udziału w konkursie „Moje praktyki”.
Przygotuj zdjęcie obrazujące Twoje najciekawsze zajęcia na praktykach. Wyślij na e-mail: su27.rzymek@o2.pl z podaniem miejsc praktyk i kształconego zawodu. Termin do 30 listopada 2014r. Czekają atrakcyjne nagrody. Organizatorem konkursu jest Samorząd Uczniowski.
Opiekun SU – Leszek Salamoński
W tym roku szkolnym nasza szkoła podobnie jak rok temu została zgłoszona do programu edukacyjnego "Moje finanse". Jest to program realizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, której celem jest przygotowanie młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej i umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Koordynatorem z ramienia szkoły został nauczyciel podstaw przedsiębiorczości Leszek Salamoński. Do programu weszły klasy: 2a, 2cw, 3a, 3aw, 3bw, 3cw oraz 3kw
Nauczyciel podstaw przedsiębiorczości - Leszek Salamoński
W październiku 2014r., pod kierunkiem pani Anny Golba, odbył się szkolny konkurs "Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe". Zadanie polegało na przyniesieniu rośliny doniczkowej i przygotowaniu odpowiedniego, skróconego opisu wymagań życiowych tej roślinki.
I miejsce zdobyła uczennica klasy 1A – Dominika Chryniewicz - jako jedyna przygotowala opis zgodny z regulaminem konkursu.
Każdy uczestnik dostał ocenę cząstkową z biologii, a Dominika - dyplom i nagrodę.
Gratulujemy !!!
mgr Anna Golba
„ZDROWIE –TO MODA!
PALENIE –TO SZKODA!”
Konkurs plastyczny
TRZECI CZWARTEK LISTOPADA JEST „ŚWIATOWYM DNIEM RZUCANIA PALENIA TYTONIU”
Przygotuj plakat zachęcający palaczy do zerwania z tym nałogiem.
Technika dowolna, format nie mniejszy niż A2.
Konkurs trwa od 12 do 28 listopada 2014 r.
(prace składamy do pani A. Golba, sala 204). Od 1 do 5 grudnia będzie udostępniona wystawa dla wszystkich.
Wy –drodzy uczniowie- zdecydujecie, który plakat najlepiej przemawia do odbiorcy.
Ogłoszenie wyników nastąpi 8.XII. 2014r. Nagrody gwarantowane!
Organizator – mgr Anna Golba
nauczyciel biologii i chemii w ZS Nr 27
W dniach 24-25.10 2014r. w Centrum Olimpijskim odbył się 2 Ogólnopolski Kongres Animatorów Sportu, na którym obecni byli przedstawiciele Fundacji Sport Support, przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP oraz partnerzy Kongresu m.in. Dyrektor Operacyjna Coca-cola na Polskę i kraje bałtyckie itd.
Uczestnikami Kongresu byli: nauczyciele WF, trenerzy, animatorzy sportu, organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką aktywności fizycznej oraz media.
Przedstawicielką nauczycieli Wychowania fizycznego z naszej szkoły i z Dzielnicy Mokotów była mgr G. Maksymowicz.
Prowadzenie Kongresu przypadło - Przemysławowi Babiarzowi , dziennikarzowi sportowemu TVP.
Przebieg Kongresu odbywał się w Blokach tematycznych I (Propozycje rozwiązań systemowych MSiT odpowiedzią na niski poziom aktywności fizycznej młodych Polaków"- Dariusz Buza , Dyr. Departamentu Sportu dla Wszystkich).
"Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie MSiT oraz Komisji Europejsliej n/t sportu ujawniają niski poziom aktywności fizycznej w UE, w tym w Polsce. Istnieje potrzeba podjęcia natychmiastowych działań w kontekście pandemii bezruchu wsród europejczyków. świadomości prozdrowotnej Polaków. Omówienie wyników badań oraz prezentacja programów przygotowanych przez MSiT będących odpowiedzią na potrzebę wzmocnienia roli aktywności fizycznej w podnoszeniu świadomości prozdrowotnej Polaków."
Blok tematyczny II Warsztaty z zakresu sprawności funkcjonalnej (Ograniczenia w elastyczności ciała człowieka przyczyną obniżenia jakości naszego życia - jak to działa, czy można coś z tym zrobić? - Rafał Hejna ,fizjoterapeuta, Rehssport Clinic)
Blok tematyczny III Sprawność funkcjonalna a bezpieczeństwo w sporcie ( dr. n. med. Witold Dudziński , czł. Komisji Med. PKOL)-
"Zespoły bólowe kręgosłupa dotyczą ok. 80% populacji. Ich główną przyczyną jest ograniczenie aktywności fizycznej, nadwaga,
nieprawidłowa postawa ciała oraz przeciążenia i urazy".
W drugim dniu odbyły się warsztaty szkolenoiwe z zakresu Przygotowania ogólnorozwojowego w ujęciu funkcjonalnym dzieci
i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przeznaczone dla nauczycieli WF, instruktorów sportowych oraz
animatorów aktywności fizycznej. Zajęcia trwały 6 godzin i były prowadzone w V Blokach Tematycznych realizowanych
przez RehasportClinic, Tera-Band Academy, ich fizjoterapeutówi i trenerów przygotowania.motorycznego.
A teraz kilka migawek z w/w zajęć:
Był to pracowity weekend ale jednocześnie bardzo edukacyjny. Dał nam uczestnikom możliwość zapoznania się z zastosowaniem różnego rodzaju specjalistycznych przyborów oraz ćwiczeń i nowoczesnych metod szkoleniowych mających wpływać na celową i szybką poprawę koordynacji i reakcji równoważnych w zakresie motoryki na powierzchniach niestabilnych oraz w leczeniu wad postawy.
Gabriela Maksymowicz
Dn. 03.11.2014 r. o godzinie 10 rozpoczęła się uroczysta Gala Konkursowa w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II ( Galeria Porczyńskich pl. Bankowy 1). W kategorii wiekowej obejmującej uczniów szkół ponadgimnazjalnych znalazła się nasza uczennica z klasy 1kw Aleksandra Ratajczyk. Podczas uroczystości otrzymała pamiątkową książkę i dyplom. W czasie odbioru nagród uczennicy towarzyszyli dyrektor szkoły Artur Jeżewski oraz nauczycielka języka polskiego Agnieszka Dąbrowska.
Gratulujemy i życzymy kolejny sukcesów.
Więcej zdjęć w galerii.
Agnieszka Dąbrowska
W dn. 29 października w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z poetką Elżbietą Olszewską. Tematem krótkiej prelekcji było przedstawienie problematyki związanej z patriotyzmem. Autorka zapoznała uczniów ze swoją twórczością i przedstawiła sylwetki znanych polskich patriotów. Młodzież chętnie zadawała nurtujące ich pytania. Część z uczniów została po spotkaniu, aby móc osobiście porozmawiać z pisarką.
Agnieszka Dąbrowska
Halloween, święto obchodzone w krajach anglosaskich 31 października, w wigilię dnia Wszystkich Świętych. Symbolem Halloween jest wydrążona dynia z otworami w kształcie twarzy i świecą w środku. Popularnym zwyczajem jest odwiedzanie domów sąsiadów przez dzieci przebrane za duchy, czarownice, nietoperze, upiory, zombie itp. oraz wymuszanie okupu w postaci słodyczy.
Z tej okazji klasa 2a przygotowała na lekcji języka angielskiego dekorację z wydrążonej dyni.
Nauczyciel języka angielskiego - Tamara Lukianczenko
W październiku 2014r., pod kierunkiem pana Leszka Salamońskiego, odbył się szkolny konkurs o Janie Pawle II - pt. "Jan Paweł II – Świętymi bądźcie". Zadanie polegało na przedstawieniu poglądów Jana Pawła II dotyczących świętości życia.
I miejsce zdobyła uczennica klasy 1kw – Aleksandra Ratajczyk,
II miejsce uczennica klasy 1cw – Karolina Szulc.
Każdy uczestnik dostał dyplom a najlepsi nagrody.
Gratulujemy !!!
Nauczyciel - Leszek Salamoński
|
Młodzież z 7 – 28 HP z Zespołu Szkół nr 27 z warszawskiego Mokotowa, w ramach programu kulturalno - oświatowego - „Pamiętamy 1939 - 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej”, którego istota, polega na poznawaniu przez uczestników miejsc historycznie ważnych dla Polaków, zwiedziła Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.
Realizacja poszczególnych modułów edukacji patriotycznej wymagała wielowątkowego i interdyscyplinarnego przygotowania młodych ludzi. Kadra wychowawcza hufca, przy wsparciu nauczycieli języka polskiego i historii z ZS nr 27 w Warszawie, pomogła uczestnikom w zdobywaniu informacji o historii poszczególnych miejsc, a także zapoznała ich z podstawową wiedzą na temat II wojny światowej oraz problematyką martyrologii różnych narodów w latach 1939 – 1945.
- To trzecia wycieczka naszej młodzieży „śladami pamięci”. Młodzi ludzie odwiedzili już warszawskie Muzeum Żydów Polskich, dokumentujące ich dzieje od początków osadnictwa w Rzeczypospolitej, ukazujące grozę Holokaustu i antysemicką nagonkę władz PRL.
Uczestnicy z 7 – 28 HP przy kamiennym monumencie - Nigdy więcej! |
Byli także w Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest hołdem warszawiaków dla heroizmu tych, którzy w sierpniu 1944 roku walczyli i ginęli za wolną Polskę. Muzeum w Treblince będzie kolejną wstrząsającą lekcją historii, o której pamiętać musimy – argumentowali wychowawcy z mokotowskiej jednostki.
Podczas wycieczki młodzież zwiedziła były nazistowski Obóz Pracy i Obóz Zagłady w Treblince, a także obejrzała dwa kilkuminutowe filmy. Młodzi ludzie dowiedzieli się, że Niemcy wymordowali tutaj, co najmniej 800 tysięcy osób - Żydów, Romów i Sinti, zwożonych na śmierć nie tylko z Polski, ale i wielu innych krajów europejskich.
Wiedzę uzyskaną w muzeum uczestnicy wycieczki mogli następnie odnieść do miejsc, gdzie w rzeczywistości rozgrywały się sceny oglądane na zdjęciach i filmach. Podążając tzw. Czarną Drogą – łączącą obozy Treblinka I i Treblinka II, młodzież znalazła się w obrębie byłego obozu śmierci, gdzie obok kamiennego monumentu opatrzonego jakże wymownym, wyrytym w kilku językach zawołaniem - Nigdy więcej!, znajduje się kamień poświęcony legendarnemu pedagogowi, Januszowi Korczakowi.
Młodzież z mokotowskiej jednostki zapala lampki w Miejscu Straceń w Treblince |
Następnie zwiedzający zatrzymali się przy symbolicznej rampie kolejowej, dokąd przybywały transporty więźniów. Cynizmu Niemców dowodzi fakt, że urządzili oni fikcyjny dworzec kolejowy imitujący stację przesiadkową, aby wysiadający tam ludzie do ostatniej chwili nie wiedzieli, że idą na śmierć. Z położonego nieopodal punktu widokowego, młodzi ludzie obejrzeli także pozostałości żwirowni stanowiącej główne miejsce pracy więźniów karnego obozu Treblinka I. Na Miejscu Straceń, pod znajdującym się tam pomnikiem, kopcem pamięci i symbolicznym grobem czternastoletniej Hani Zaleskiej, zwiedzający, w zadumie i skupieniu, zapalili znicze pamięci.
- Najbardziej poruszający był ten przerażający kontrast między trudnym do wyobrażenia cierpieniem ofiar, a nieludzkim, na zimno wykalkulowanym mechanizmem „przemysłowego” uśmiercania ludzi. Każdy z nas powtarzał tylko jedno, retoryczne pytanie, dlaczego „ludzie ludziom zgotowali ten los? ”
Opracował: Zespół OHP 7-28