MOJE WRAŻENIA Z TREBLINKI - KONKURS POLONISTYCZNY
Napisz własne przemyślenia po wizycie w muzeum. Pracę należy złożyć do polonistów do końca stycznia 2015 roku.
H. Szoka- Częścik
A. Dąbrowska
W dniu 17 11 2014 r. uczniowie klasy 3AW pod opieką wychowawczyni Agnieszki Dąbrowskiej wzięli udział projekcji filmu Miasto 44. Młodzież miała okazję uzupełnić wiadomości z lekcji języka polskiego dotyczące Powstania Warszawskiego. Po filmie nauczycielka przeprowadziła lekcje, która ułatwiła młodzieży lepsze zrozumienie filmu i poszczególnych scen.
Film cieszył się zainteresowaniem uczniów i pozwolił przekonać się do historycznego kina.
Nauczyciel języka polskiego - Agnieszka Dąbrowska
Zapraszamy do udziału w konkursie „Moje praktyki”.
Przygotuj zdjęcie obrazujące Twoje najciekawsze zajęcia na praktykach. Wyślij na e-mail: su27.rzymek@o2.pl z podaniem miejsc praktyk i kształconego zawodu. Termin do 30 listopada 2014r. Czekają atrakcyjne nagrody. Organizatorem konkursu jest Samorząd Uczniowski.
Opiekun SU – Leszek Salamoński
W tym roku szkolnym nasza szkoła podobnie jak rok temu została zgłoszona do programu edukacyjnego "Moje finanse". Jest to program realizowany przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, której celem jest przygotowanie młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej i umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Koordynatorem z ramienia szkoły został nauczyciel podstaw przedsiębiorczości Leszek Salamoński. Do programu weszły klasy: 2a, 2cw, 3a, 3aw, 3bw, 3cw oraz 3kw
Nauczyciel podstaw przedsiębiorczości - Leszek Salamoński
W październiku 2014r., pod kierunkiem pani Anny Golba, odbył się szkolny konkurs "Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe". Zadanie polegało na przyniesieniu rośliny doniczkowej i przygotowaniu odpowiedniego, skróconego opisu wymagań życiowych tej roślinki.
I miejsce zdobyła uczennica klasy 1A – Dominika Chryniewicz - jako jedyna przygotowala opis zgodny z regulaminem konkursu.
Każdy uczestnik dostał ocenę cząstkową z biologii, a Dominika - dyplom i nagrodę.
Gratulujemy !!!
mgr Anna Golba
„ZDROWIE –TO MODA!
PALENIE –TO SZKODA!”
Konkurs plastyczny
TRZECI CZWARTEK LISTOPADA JEST „ŚWIATOWYM DNIEM RZUCANIA PALENIA TYTONIU”
Przygotuj plakat zachęcający palaczy do zerwania z tym nałogiem.
Technika dowolna, format nie mniejszy niż A2.
Konkurs trwa od 12 do 28 listopada 2014 r.
(prace składamy do pani A. Golba, sala 204). Od 1 do 5 grudnia będzie udostępniona wystawa dla wszystkich.
Wy –drodzy uczniowie- zdecydujecie, który plakat najlepiej przemawia do odbiorcy.
Ogłoszenie wyników nastąpi 8.XII. 2014r. Nagrody gwarantowane!
Organizator – mgr Anna Golba
nauczyciel biologii i chemii w ZS Nr 27
W dniach 24-25.10 2014r. w Centrum Olimpijskim odbył się 2 Ogólnopolski Kongres Animatorów Sportu, na którym obecni byli przedstawiciele Fundacji Sport Support, przedstawiciele Ministerstwa Sportu i Turystyki, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP oraz partnerzy Kongresu m.in. Dyrektor Operacyjna Coca-cola na Polskę i kraje bałtyckie itd.
Uczestnikami Kongresu byli: nauczyciele WF, trenerzy, animatorzy sportu, organizacje pozarządowe zajmujące się tematyką aktywności fizycznej oraz media.
Przedstawicielką nauczycieli Wychowania fizycznego z naszej szkoły i z Dzielnicy Mokotów była mgr G. Maksymowicz.
Prowadzenie Kongresu przypadło - Przemysławowi Babiarzowi , dziennikarzowi sportowemu TVP.
Przebieg Kongresu odbywał się w Blokach tematycznych I (Propozycje rozwiązań systemowych MSiT odpowiedzią na niski poziom aktywności fizycznej młodych Polaków"- Dariusz Buza , Dyr. Departamentu Sportu dla Wszystkich).
"Wyniki badań przeprowadzonych na zlecenie MSiT oraz Komisji Europejsliej n/t sportu ujawniają niski poziom aktywności fizycznej w UE, w tym w Polsce. Istnieje potrzeba podjęcia natychmiastowych działań w kontekście pandemii bezruchu wsród europejczyków. świadomości prozdrowotnej Polaków. Omówienie wyników badań oraz prezentacja programów przygotowanych przez MSiT będących odpowiedzią na potrzebę wzmocnienia roli aktywności fizycznej w podnoszeniu świadomości prozdrowotnej Polaków."
Blok tematyczny II Warsztaty z zakresu sprawności funkcjonalnej (Ograniczenia w elastyczności ciała człowieka przyczyną obniżenia jakości naszego życia - jak to działa, czy można coś z tym zrobić? - Rafał Hejna ,fizjoterapeuta, Rehssport Clinic)
Blok tematyczny III Sprawność funkcjonalna a bezpieczeństwo w sporcie ( dr. n. med. Witold Dudziński , czł. Komisji Med. PKOL)-
"Zespoły bólowe kręgosłupa dotyczą ok. 80% populacji. Ich główną przyczyną jest ograniczenie aktywności fizycznej, nadwaga,
nieprawidłowa postawa ciała oraz przeciążenia i urazy".
W drugim dniu odbyły się warsztaty szkolenoiwe z zakresu Przygotowania ogólnorozwojowego w ujęciu funkcjonalnym dzieci
i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przeznaczone dla nauczycieli WF, instruktorów sportowych oraz
animatorów aktywności fizycznej. Zajęcia trwały 6 godzin i były prowadzone w V Blokach Tematycznych realizowanych
przez RehasportClinic, Tera-Band Academy, ich fizjoterapeutówi i trenerów przygotowania.motorycznego.
A teraz kilka migawek z w/w zajęć:
Był to pracowity weekend ale jednocześnie bardzo edukacyjny. Dał nam uczestnikom możliwość zapoznania się z zastosowaniem różnego rodzaju specjalistycznych przyborów oraz ćwiczeń i nowoczesnych metod szkoleniowych mających wpływać na celową i szybką poprawę koordynacji i reakcji równoważnych w zakresie motoryki na powierzchniach niestabilnych oraz w leczeniu wad postawy.
Gabriela Maksymowicz
Dn. 03.11.2014 r. o godzinie 10 rozpoczęła się uroczysta Gala Konkursowa w Muzeum Kolekcji Jana Pawła II ( Galeria Porczyńskich pl. Bankowy 1). W kategorii wiekowej obejmującej uczniów szkół ponadgimnazjalnych znalazła się nasza uczennica z klasy 1kw Aleksandra Ratajczyk. Podczas uroczystości otrzymała pamiątkową książkę i dyplom. W czasie odbioru nagród uczennicy towarzyszyli dyrektor szkoły Artur Jeżewski oraz nauczycielka języka polskiego Agnieszka Dąbrowska.
Gratulujemy i życzymy kolejny sukcesów.
Więcej zdjęć w galerii.
Agnieszka Dąbrowska
W dn. 29 października w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z poetką Elżbietą Olszewską. Tematem krótkiej prelekcji było przedstawienie problematyki związanej z patriotyzmem. Autorka zapoznała uczniów ze swoją twórczością i przedstawiła sylwetki znanych polskich patriotów. Młodzież chętnie zadawała nurtujące ich pytania. Część z uczniów została po spotkaniu, aby móc osobiście porozmawiać z pisarką.
Agnieszka Dąbrowska
Halloween, święto obchodzone w krajach anglosaskich 31 października, w wigilię dnia Wszystkich Świętych. Symbolem Halloween jest wydrążona dynia z otworami w kształcie twarzy i świecą w środku. Popularnym zwyczajem jest odwiedzanie domów sąsiadów przez dzieci przebrane za duchy, czarownice, nietoperze, upiory, zombie itp. oraz wymuszanie okupu w postaci słodyczy.
Z tej okazji klasa 2a przygotowała na lekcji języka angielskiego dekorację z wydrążonej dyni.
Nauczyciel języka angielskiego - Tamara Lukianczenko
W październiku 2014r., pod kierunkiem pana Leszka Salamońskiego, odbył się szkolny konkurs o Janie Pawle II - pt. "Jan Paweł II – Świętymi bądźcie". Zadanie polegało na przedstawieniu poglądów Jana Pawła II dotyczących świętości życia.
I miejsce zdobyła uczennica klasy 1kw – Aleksandra Ratajczyk,
II miejsce uczennica klasy 1cw – Karolina Szulc.
Każdy uczestnik dostał dyplom a najlepsi nagrody.
Gratulujemy !!!
Nauczyciel - Leszek Salamoński
|
Młodzież z 7 – 28 HP z Zespołu Szkół nr 27 z warszawskiego Mokotowa, w ramach programu kulturalno - oświatowego - „Pamiętamy 1939 - 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej”, którego istota, polega na poznawaniu przez uczestników miejsc historycznie ważnych dla Polaków, zwiedziła Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.
Realizacja poszczególnych modułów edukacji patriotycznej wymagała wielowątkowego i interdyscyplinarnego przygotowania młodych ludzi. Kadra wychowawcza hufca, przy wsparciu nauczycieli języka polskiego i historii z ZS nr 27 w Warszawie, pomogła uczestnikom w zdobywaniu informacji o historii poszczególnych miejsc, a także zapoznała ich z podstawową wiedzą na temat II wojny światowej oraz problematyką martyrologii różnych narodów w latach 1939 – 1945.
- To trzecia wycieczka naszej młodzieży „śladami pamięci”. Młodzi ludzie odwiedzili już warszawskie Muzeum Żydów Polskich, dokumentujące ich dzieje od początków osadnictwa w Rzeczypospolitej, ukazujące grozę Holokaustu i antysemicką nagonkę władz PRL.
Uczestnicy z 7 – 28 HP przy kamiennym monumencie - Nigdy więcej! |
Byli także w Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest hołdem warszawiaków dla heroizmu tych, którzy w sierpniu 1944 roku walczyli i ginęli za wolną Polskę. Muzeum w Treblince będzie kolejną wstrząsającą lekcją historii, o której pamiętać musimy – argumentowali wychowawcy z mokotowskiej jednostki.
Podczas wycieczki młodzież zwiedziła były nazistowski Obóz Pracy i Obóz Zagłady w Treblince, a także obejrzała dwa kilkuminutowe filmy. Młodzi ludzie dowiedzieli się, że Niemcy wymordowali tutaj, co najmniej 800 tysięcy osób - Żydów, Romów i Sinti, zwożonych na śmierć nie tylko z Polski, ale i wielu innych krajów europejskich.
Wiedzę uzyskaną w muzeum uczestnicy wycieczki mogli następnie odnieść do miejsc, gdzie w rzeczywistości rozgrywały się sceny oglądane na zdjęciach i filmach. Podążając tzw. Czarną Drogą – łączącą obozy Treblinka I i Treblinka II, młodzież znalazła się w obrębie byłego obozu śmierci, gdzie obok kamiennego monumentu opatrzonego jakże wymownym, wyrytym w kilku językach zawołaniem - Nigdy więcej!, znajduje się kamień poświęcony legendarnemu pedagogowi, Januszowi Korczakowi.
Młodzież z mokotowskiej jednostki zapala lampki w Miejscu Straceń w Treblince |
Następnie zwiedzający zatrzymali się przy symbolicznej rampie kolejowej, dokąd przybywały transporty więźniów. Cynizmu Niemców dowodzi fakt, że urządzili oni fikcyjny dworzec kolejowy imitujący stację przesiadkową, aby wysiadający tam ludzie do ostatniej chwili nie wiedzieli, że idą na śmierć. Z położonego nieopodal punktu widokowego, młodzi ludzie obejrzeli także pozostałości żwirowni stanowiącej główne miejsce pracy więźniów karnego obozu Treblinka I. Na Miejscu Straceń, pod znajdującym się tam pomnikiem, kopcem pamięci i symbolicznym grobem czternastoletniej Hani Zaleskiej, zwiedzający, w zadumie i skupieniu, zapalili znicze pamięci.
- Najbardziej poruszający był ten przerażający kontrast między trudnym do wyobrażenia cierpieniem ofiar, a nieludzkim, na zimno wykalkulowanym mechanizmem „przemysłowego” uśmiercania ludzi. Każdy z nas powtarzał tylko jedno, retoryczne pytanie, dlaczego „ludzie ludziom zgotowali ten los? ”
Opracował: Zespół OHP 7-28
Dn. 18 października uczniowie z naszej szkoły: Aleksandra Ratajczyk z klasy 1KW i Piotr Maj z klasy 1DW zaprezentowali się szerszej publiczności w Katolickim Zespole im. Ks. Piotra Skargi. Młodzież recytowała wiersze Karola Wojtyły, skutecznie eliminując niepotrzebny stres. Na pochwałę zasługuje zaangażowanie emocjonalne uczestników. Występy uczniów oklaskiwały nauczycielki języka polskiego: Helena Szoka- Częścik oraz Agnieszka Dąbrowska. Trzymanie kciuków się opłaciło, gdyż Aleksandra Ratajczyk znalazła się w szacownym gronie finalistów. Gratulujemy. Będzie mogła się dalej zaprezentować w kolejnym etapie, który odbędzie się 24 października.
Agnieszka Dąbrowska - n. języka polskiego
Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie w październiku Dnia Edukacji Narodowej w połączeniu ze ślubowaniem klas pierwszych. To też szczególny dzień dla wszystkich w szkole. Uczniowie mają swobodę, nie przygotowują się do lekcji, nie piszą klasówek, nie odrabiają prac domowych. Nauczyciele zaś w tym jednym dniu w roku są przez uczniów traktowani tak, jak powinni być traktowani cały czas.
Akademię rozpoczęła Marcelina Kożuchowska z 3A, która powitała wszystkich zgromadzonych. Uroczystą przemowę wygłosił Pan Dyrektor Artur Jeżewski. Następnie odbyło się ślubowanie klas I i część artystyczna przygotowana głównie przez uczniów klasy 1 KW. Po uroczystości miała miejsce Rada Pedagogiczna. Słowem- dzień ten był pełen atrakcji. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z uroczystości.
Agnieszka Dąbrowska - organizator uroczystości
nauczyciel języka polskiego
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu i
Pracownikom Administracji
życzymy spełnienia planów zawodowych, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz uśmiechów na twarzach wychowanków.
Samorząd Uczniowski
Wycieczka młodzieży z OHP 7-28 do Muzeum Powstania Warszawskiego
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Hufiec Pracy 7-28 przy Zespole Szkół nr 27 w Warszawie kontynuuje realizację programu kulturalno-oświatowego pt. „Pamiętamy 1939 - 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej”.
Po Muzeum Historii Żydów Polskich przyszła kolej na bodajże najważniejsze w tym cyklu Muzeum Powstania Warszawskiego, które uczestnicy hufca zwiedzili w piątek, 10.10.2014 r. Placówka ta, otwarta w 60-tą rocznicę wybuchu Powstania, należy do najmłodszych i zarazem najnowocześniejszych w Polsce. Zadziwia rozmach i obszerność ekspozycji skupionych w niewielkiej kubaturze budynku dawnej (początek XX w.) elektrowni tramwajowej mieszczącej się u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej w dzielnicy Wola.
Niezatarte piętno na psychice zwiedzających odciskają doznania wywołane przez połączenie historycznych eksponatów, sugestywnej scenografii, narzędzi multimedialnych, światła i dźwięku. Już po chwili goście mimo woli wczuwają się w powstańczą rzeczywistość. Autentyczny bruk uliczny pod stopami obok zgruzowanych kamienic lub zainscenizowane przejście kanałem (gdzie na szczęście nie czuć odoru ścieków, ale klaustrofobiczna ciasnota i tak daje do myślenia), to nie jedyne elementy wyzwalające silne wrażenia.
Sale kolejno prowadzą przez wystawę zgodnie z chronologią wydarzeń z 1944 roku. Zatem najpierw wybuch Powstania - godzina „W”, kalendarium walk, codzienność walczącej Stolicy, a wreszcie upadek Powstania, kapitulacja i wypędzenie ludności. Nie unikając trudnych tematów, w wyróżnionym Miejscu Pamięci, umieszczono mogiły powstańcze.
Wrażenie robi już sama statystyka: w metropolii liczącej we wrześniu 1939 roku ok. 1.300.000 mieszkańców pozostało w październiku 1944 r. mniej, niż 1000 osób.
Sale tematyczne zapoznały uczestników wycieczki z pracą powstańczej Poczty Polowej oraz łącznością radiową i działalnością powstańczej rozgłośni radiowej. Jest też unikatowa w Polsce Sala Małego Powstańca, gdzie najmłodsi zwiedzający mogą uczyć się historii oglądając teatrzyk powstańczy czy wcielając się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek. Mają tutaj do zabawy repliki dawnych zabawek, gry planszowe i puzzle również związane z Powstaniem.
Bardzo silnym akcentem jest sala mieszcząca zrekonstruowany samolot B-24J Liberator (w skali 1:1) oraz wystawę poświęconą akcji alianckich zrzutów zaopatrzenia dla walczących Powstańców.
W kinie Palladium wyświetlane są trzy powstańcze kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy AK, pokazywane w czasie Powstania.
Dla kontrastu zaaranżowano salę „Niemcy”, przedstawiającą Powstanie widziane oczami tych, przeciwko którym wybuchło.
W Parku Wolności okalającym budynek Muzeum głównym elementem jest Mur Pamięci z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący ponad dwieście kilo dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego. Niekończący się ciąg nazwisk poległych skłonił zwiedzających do chwili zadumy i refleksji.
Wiedzę o wydarzeniach sprzed 75 lat poszerzyła lekcja pt. „Powstańczy dzień powszedni” poświęcona życiu codziennemu żołnierzy i ludności cywilnej w walczące Warszawie. Uczestnicy zajęć poznali warunki bytowe warszawiaków i ich potrzeby życiowe. Prowadząca ukazała sytuację rodzin i rolę kobiet w Powstaniu. Omówiono też uroczystości religijne i wydarzenia kulturalne w walczącej Stolicy. Młodzież przeglądała zdjęcia, wysłuchała relacji i przeczytała fragmenty powstańczych pamiętników.
Żywą dyskusję wywołało obejrzenie trójwymiarowego filmu „Miasto ruin”.
W 66-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbyła się premiera pierwszej w Polsce cyfrowej rekonstrukcji miasta zniszczonego podczas II wojny światowej. Film powstały w firmie Platige Image, to ponad pięć minut symulacji lotu „Liberatora” nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku. Obraz w sugestywny sposób oddaje grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej dając pełne wyobrażenie, jak tuż po zakończeniu wojny naprawdę wyglądała Warszawa i z jakich ruin musiała się podnosić.
Komentarze pełne uznania i podziwu cisnęły się na usta chyba wszystkich uczestników tej przejmującej lekcji bolesnej historii Warszawy i Polski. Pogłębienie jej zrozumienia, to w dużej mierze zasługa Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, dzięki którego wizjonerskim wysiłkom młodzież z hufca 7-28 mogła czerpać wiedzę wprost ze źródła, o co dziś coraz trudniej. Kolejne punkty programu K-O zapowiadają się nie mniej interesująco.
Zdjęcia z wycieczki znajdziesz w Albumie fotograficznym.
Zdjęcia i tekst: Modesta Topola - Orlińska
Zapraszamy do udziału w konkursie „Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe”
dla wszystkich tych, którzy kochają kwiaty, chcą dostać lepszą ocenę z biologii,a przede wszystkim sprawić by nasza szkoła była piękniejsza – szczególnie dla uczniów klas pierwszych ZS nr 27:)
Regulamin:
Konkurs trwa od 6-go października do 31-go października 2014r.
Ocenie podlegają rośliny doniczkowe zawierające opis:( -nazwa rośliny;- wymagania -nasłonecznienia i wilgotności;- imię i nazwisko ucznia oraz klasa)
Przewidujemy nagrody „niespodzianki” za pierwsze 3 miejsca w kategorii -ocena indywidualna (najpiękniejszy kwiat przyniesiony przez ucznia) oraz pierwsze miejsce w kategorii -klasa (za ilość i jakość przyniesionych kwiatów na konkurs). Każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzyma cząstkową ocenę z biologii.
Kwiaty przynosimy do pracowni biologiczno-chemicznej (sala 204, II piętro)
Szczegółowych informacji udzieli każdemu uczniowi - nauczyciel organizator konkursu - mgr Anna Golba
Nauczyciel biologii - Anna Golba