Dn. 18 października uczniowie z naszej szkoły: Aleksandra Ratajczyk z klasy 1KW i Piotr Maj z klasy 1DW zaprezentowali się szerszej publiczności w Katolickim Zespole im. Ks. Piotra Skargi. Młodzież recytowała wiersze Karola Wojtyły, skutecznie eliminując niepotrzebny stres. Na pochwałę zasługuje zaangażowanie emocjonalne uczestników. Występy uczniów oklaskiwały nauczycielki języka polskiego: Helena Szoka- Częścik oraz Agnieszka Dąbrowska. Trzymanie kciuków się opłaciło, gdyż Aleksandra Ratajczyk znalazła się w szacownym gronie finalistów. Gratulujemy. Będzie mogła się dalej zaprezentować w kolejnym etapie, który odbędzie się 24 października.
Agnieszka Dąbrowska - n. języka polskiego
Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie w październiku Dnia Edukacji Narodowej w połączeniu ze ślubowaniem klas pierwszych. To też szczególny dzień dla wszystkich w szkole. Uczniowie mają swobodę, nie przygotowują się do lekcji, nie piszą klasówek, nie odrabiają prac domowych. Nauczyciele zaś w tym jednym dniu w roku są przez uczniów traktowani tak, jak powinni być traktowani cały czas.
Akademię rozpoczęła Marcelina Kożuchowska z 3A, która powitała wszystkich zgromadzonych. Uroczystą przemowę wygłosił Pan Dyrektor Artur Jeżewski. Następnie odbyło się ślubowanie klas I i część artystyczna przygotowana głównie przez uczniów klasy 1 KW. Po uroczystości miała miejsce Rada Pedagogiczna. Słowem- dzień ten był pełen atrakcji. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z uroczystości.
Agnieszka Dąbrowska - organizator uroczystości
nauczyciel języka polskiego
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Dyrekcji, Gronu Pedagogicznemu i
Pracownikom Administracji
życzymy spełnienia planów zawodowych, satysfakcji z wykonywanej pracy oraz uśmiechów na twarzach wychowanków.
Samorząd Uczniowski
Wycieczka młodzieży z OHP 7-28 do Muzeum Powstania Warszawskiego
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Hufiec Pracy 7-28 przy Zespole Szkół nr 27 w Warszawie kontynuuje realizację programu kulturalno-oświatowego pt. „Pamiętamy 1939 - 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej”.
Po Muzeum Historii Żydów Polskich przyszła kolej na bodajże najważniejsze w tym cyklu Muzeum Powstania Warszawskiego, które uczestnicy hufca zwiedzili w piątek, 10.10.2014 r. Placówka ta, otwarta w 60-tą rocznicę wybuchu Powstania, należy do najmłodszych i zarazem najnowocześniejszych w Polsce. Zadziwia rozmach i obszerność ekspozycji skupionych w niewielkiej kubaturze budynku dawnej (początek XX w.) elektrowni tramwajowej mieszczącej się u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej w dzielnicy Wola.
Niezatarte piętno na psychice zwiedzających odciskają doznania wywołane przez połączenie historycznych eksponatów, sugestywnej scenografii, narzędzi multimedialnych, światła i dźwięku. Już po chwili goście mimo woli wczuwają się w powstańczą rzeczywistość. Autentyczny bruk uliczny pod stopami obok zgruzowanych kamienic lub zainscenizowane przejście kanałem (gdzie na szczęście nie czuć odoru ścieków, ale klaustrofobiczna ciasnota i tak daje do myślenia), to nie jedyne elementy wyzwalające silne wrażenia.
Sale kolejno prowadzą przez wystawę zgodnie z chronologią wydarzeń z 1944 roku. Zatem najpierw wybuch Powstania - godzina „W”, kalendarium walk, codzienność walczącej Stolicy, a wreszcie upadek Powstania, kapitulacja i wypędzenie ludności. Nie unikając trudnych tematów, w wyróżnionym Miejscu Pamięci, umieszczono mogiły powstańcze.
Wrażenie robi już sama statystyka: w metropolii liczącej we wrześniu 1939 roku ok. 1.300.000 mieszkańców pozostało w październiku 1944 r. mniej, niż 1000 osób.
Sale tematyczne zapoznały uczestników wycieczki z pracą powstańczej Poczty Polowej oraz łącznością radiową i działalnością powstańczej rozgłośni radiowej. Jest też unikatowa w Polsce Sala Małego Powstańca, gdzie najmłodsi zwiedzający mogą uczyć się historii oglądając teatrzyk powstańczy czy wcielając się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek. Mają tutaj do zabawy repliki dawnych zabawek, gry planszowe i puzzle również związane z Powstaniem.
Bardzo silnym akcentem jest sala mieszcząca zrekonstruowany samolot B-24J Liberator (w skali 1:1) oraz wystawę poświęconą akcji alianckich zrzutów zaopatrzenia dla walczących Powstańców.
W kinie Palladium wyświetlane są trzy powstańcze kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy AK, pokazywane w czasie Powstania.
Dla kontrastu zaaranżowano salę „Niemcy”, przedstawiającą Powstanie widziane oczami tych, przeciwko którym wybuchło.
W Parku Wolności okalającym budynek Muzeum głównym elementem jest Mur Pamięci z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący ponad dwieście kilo dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego. Niekończący się ciąg nazwisk poległych skłonił zwiedzających do chwili zadumy i refleksji.
Wiedzę o wydarzeniach sprzed 75 lat poszerzyła lekcja pt. „Powstańczy dzień powszedni” poświęcona życiu codziennemu żołnierzy i ludności cywilnej w walczące Warszawie. Uczestnicy zajęć poznali warunki bytowe warszawiaków i ich potrzeby życiowe. Prowadząca ukazała sytuację rodzin i rolę kobiet w Powstaniu. Omówiono też uroczystości religijne i wydarzenia kulturalne w walczącej Stolicy. Młodzież przeglądała zdjęcia, wysłuchała relacji i przeczytała fragmenty powstańczych pamiętników.
Żywą dyskusję wywołało obejrzenie trójwymiarowego filmu „Miasto ruin”.
W 66-tą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbyła się premiera pierwszej w Polsce cyfrowej rekonstrukcji miasta zniszczonego podczas II wojny światowej. Film powstały w firmie Platige Image, to ponad pięć minut symulacji lotu „Liberatora” nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku. Obraz w sugestywny sposób oddaje grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej dając pełne wyobrażenie, jak tuż po zakończeniu wojny naprawdę wyglądała Warszawa i z jakich ruin musiała się podnosić.
Komentarze pełne uznania i podziwu cisnęły się na usta chyba wszystkich uczestników tej przejmującej lekcji bolesnej historii Warszawy i Polski. Pogłębienie jej zrozumienia, to w dużej mierze zasługa Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, dzięki którego wizjonerskim wysiłkom młodzież z hufca 7-28 mogła czerpać wiedzę wprost ze źródła, o co dziś coraz trudniej. Kolejne punkty programu K-O zapowiadają się nie mniej interesująco.
Zdjęcia z wycieczki znajdziesz w Albumie fotograficznym.
Zdjęcia i tekst: Modesta Topola - Orlińska
Zapraszamy do udziału w konkursie „Najpiękniejsze kwiaty doniczkowe”
dla wszystkich tych, którzy kochają kwiaty, chcą dostać lepszą ocenę z biologii,a przede wszystkim sprawić by nasza szkoła była piękniejsza – szczególnie dla uczniów klas pierwszych ZS nr 27:)
Regulamin:
Konkurs trwa od 6-go października do 31-go października 2014r.
Ocenie podlegają rośliny doniczkowe zawierające opis:( -nazwa rośliny;- wymagania -nasłonecznienia i wilgotności;- imię i nazwisko ucznia oraz klasa)
Przewidujemy nagrody „niespodzianki” za pierwsze 3 miejsca w kategorii -ocena indywidualna (najpiękniejszy kwiat przyniesiony przez ucznia) oraz pierwsze miejsce w kategorii -klasa (za ilość i jakość przyniesionych kwiatów na konkurs). Każdy uczeń biorący udział w konkursie otrzyma cząstkową ocenę z biologii.
Kwiaty przynosimy do pracowni biologiczno-chemicznej (sala 204, II piętro)
Szczegółowych informacji udzieli każdemu uczniowi - nauczyciel organizator konkursu - mgr Anna Golba
Nauczyciel biologii - Anna Golba
W dniach 29 – 30 września 2014r w naszej szkole odbyły się Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Do władz Samorządu Uczniowskiego kandydowało ośmioro uczniów z klas I - III. Głosować na swoich kandydatów mogli wszyscy uczniowie klas I - III oraz nauczyciele. W wyborach oddano 171 głosów ważnych i 7 głosów nieważnych. Wyniki głosowania przedstawione są na tablicy ogłoszeń na terenie Zespołu Szkół nr 27. W wyniku wyborów na rok szkolny 2014/2015 powołano Władze Samorządu Uczniowskiego w składzie:
przewodniczący – Monika Holz
zastępca przewodniczącego – Marcelina Kożuchowska
W skład samorządu uczniowskiego wg uzyskanych głosów wchodzą także:
Sebastian Sobczyk, Michał Krzak, Natalia Jaromin, Wiktor Gronowski, Patryk Rybarczyk, Marlena Krynicka
Opiekunami samorządu szkolnego są następujący nauczyciele:
Pani Anna Golba
Pan Leszek Salamoński
Opiekunowie SU
Dnia 24 września uczniowie i kadra OHP (21 jednostek z całego województwa) wzięli udział już po raz czwarty w Konkursie Ortograficznym. Dyktando odbyło się na terenie naszej szkoły i miało formę zaciętej rywalizacji, nad którą czuwały Panie Helena Szoka-Częścik i Agnieszka Dąbrowska-nauczycielki języka polskiego.
Zmagania zakończyły się sukcesem dla uczennicy Marty Maciejewskiej z HP 7-22 oraz Moniki Rudnickiej- opiekuna z HP 7-3. Wszystkim uczestnikom życzymy kolejnych sukcesów i zapraszamy za rok.
Zdjęcia z konkursu są zamieszczone w Albumie fotograficznym.
A. Dąbrowska
18 września 2014r. reprezentanci z 7 – 28 HP z ul. Rzymowskiego 38 w W-wie, wzięli udział w Wojewódzkim Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt i Chłopców.
W imprezie brały udział czteroosobowe, mieszane reprezentacje jednostek strukturalnych Mazowieckiej WK OHP, które zagrały mecze w systemie „każdy z każdym”. Nad prawidłowym przebiegiem turniejowych zmagań czuwali sędziowie - nauczyciele wychowania fizycznego w Zespole Szkół Nr 1 w Pruszkowie.
Zawodnicy wykazywali się ogromnym zaangażowaniem i w ferworze sportowych emocji nie zapominali o zasadzie fair-play.
Po kilkugodzinnej sportowej rywalizacji, wyłonieni zostali zwycięzcy. Mimo, że na podium mogły stanąć tylko trzy drużyny, wszyscy uczestnicy z uśmiechem kończyli zawody i zaoferowali swój udział w kolejnej edycji imprezy. Najlepszą ekipą okazała się młodzież z 7 – 1 HP z Radomia, II miejsce wywalczyła drużyna z 7 – 3 OSiW ze Zwolenia, natomiast gospodarze imprezy zajęli medalowe III miejsce. Reprezentanci hufca z Rzymowskiego uplasowali się tuż za podium, za pocieszenie może posłużyć fakt, że jako jedynym udało się im pokonać zwycięską ekipę z Radomia.
Uroczystość dekoracji zawodników poprowadziła komendant pruszkowskiej jednostki - Bożena Sochacka, która przekazała młodym sportowcom serdeczne gratulacje i obiecała, że tak udane zawody, wejdą na stałe do kalendarza imprez hufca. Każdy z uczestników otrzymał dyplom, a najlepsi zostali obdarowani nagrodami rzeczowymi, medalami i pucharami ufundowanymi przez MWK OHP w Warszawie. Wybrano również najlepszego siatkarza – Daniela Winiarskiego z Radomia oraz siatkarkę zawodów – Aleksandrę Lada z Pruszkowa, którzy otrzymali nagrody ufundowane przez kadrę hufca w Pruszkowie oraz Dyrekcję Zespołu Szkół nr 1 w Pruszkowie.
Zdjęcia z zawodów są zamieszczone w Albumie fotograficznym.
Zespół OHP
Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli do wzięcia udziału w wyborach do Rady Samorządu Uczniowskiego. Wybory odbędą się 29 oraz 30 września w czytelni naszej szkoły na drugiej godzinie lekcyjnej.
Opiekun SU - Leszek Salamoński
Nauczyciel podstaw przedsiębiorczości - Leszek Salamoński zgłosił naszą szkołę do projektu: „Nastolatek w samorządzie”. 23 września 2014r. w sali 202 odbyły się warsztaty, w których brali udział uczniowie klasy 1cw. Warsztaty miały na celu zachęcenie młodzieży do działania w swoim środowisku lokalnym, przybliżenie im zagadnień związanych z samorządnością oraz ideą społeczeństwa obywatelskiego. Pokazywały młodym ludziom, w jaki sposób być aktywnym i świadomym członkiem samorządu terytorialnego.
Opiekun SU - Leszek Salamoński
Z okazji XIV Dnia Papieskiego zapraszamy do udziału w konkursie pt. "Jan Paweł II - Świętymi Bądźcie". Zadanie polega na przedstawieniu poglądów Jana Pawła II dotyczących świętości życia. Forma pracy dowolna ( np. wykonanie prezentacji multimedialnej, plakatu, referatu, itd. ) Prace należy złożyć u swoich katechetów do końca października 2014r. Każdy uczestnik dostanie dyplom a najlepsi nagrody. Organizatorami konkursu są katecheci.
Nauczyciel – Leszek Salamoński
Począwszy od 17.09.2014 r. Hufiec Pracy 7-28 w Warszawie rozpoczyna realizację programu kulturalno-oświatowego pt. „Pamiętamy 1939 - 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej”.
W pierwszej kolejności uczestnicy hufca zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich, które powstało w 2005. Dziś placówka ta mieści się w obrębie przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Jej futurystyczny gmach wzniesiono w latach 2009–2013 naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta w Warszawie według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego. Chociaż budynek został udostępniony publiczności 19 kwietnia 2013 w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, to jednak uroczyste otwarcie wystawy głównej ma nastąpić dopiero jesienią 2014 r.
Generalnym założeniem muzeum było zaprezentowanie tysiąca lat współistnienia Żydów i Polaków. Poszczególne ekspozycje mówią o współpracy, współzawodnictwie i konfliktach, autonomii, integracji i asymilacji. Nie unika się tu trudnych tematów, ale wydobywa też jasne karty wspólnej historii.
Wystawa składa się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4000 m2 opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów, z których czerpią nie tylko sami Żydzi, ale również Polska i świat.
W galeriach przedstawione zostały kolejne etapy w historii: od legend o przybyciu Żydów na ziemie polskie, przez pierwsze ich osadnictwo, rozwój kultury, różnorodności społecznej, religijnej i politycznej, burzliwe wydarzenia sprzed wieków i wojenną zagładę, aż do współczesności.
Interesujące eksponaty w połączeniu z przystępną narracją dają spójny i przejrzysty obraz relacji polsko-żydowskich. Dzięki temu zwiedzający mogli zweryfikować swoją dotychczasową wiedzę, w szczególności obalając pokutujące stereotypy. W niektórych momentach zaskoczenie wymową faktów było naprawdę duże.
Wycieczka ta pozostawiła niezatarte wrażenia u młodzieży oraz kadry, prowokując do ożywionej dyskusji na tematy, których wcześniej nie poruszano.
Podsumowując należy stwierdzić, że wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich dla uczestników hufca była wyjątkowo wartościowym doświadczeniem, gdyż znacząco pogłębiła ich wiedzę jednocześnie poszerzając światopogląd. Następne punkty programu K-O zapowiadają się równie ciekawie.
Rok 2014 łączy się z wieloma ważnymi dla Polski rocznicami historycznymi. Dziś obchodzimy 75 rocznicę wydarzeń z dnia 17 września 1939 r.- dzień pamięci o historii, Uczniowie ZS 27 wraz z nauczycielem języka polskiego- Heleną Szoką Częścik również uczcili pamięć o wydarzeniach tamtych lat, biorąc udział w uroczystościach pod pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
nauczyciel języka polskiego Agnieszka Dąbrowska
Informujemy, że w najbliższym czasie w naszej szkole odbędą się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Zachęcamy do zgłaszania swoich kandydatur do opiekunów SU oraz organizowania kampanii wyborczej. Można rozdawać ulotki, przyklejać plakaty … !!!
Opiekunowie SU: Anna Golba, Leszek Salamoński
W dniu 15.09.2014r. odbędą się zebrania rodziców uczniów z wychowawcami.
Zapraszamy rodziców uczniów klas I na godzinę 18.00 na salę gimnastyczną - spotkanie z dyrektorem szkoły i wychowawcami.
Spotkanie Rady Rodziców zaplanowane jest na godz. 18.30 w gabinecie dyrektora.
Zapraszamy rodziców uczniów klas promocyjnych w/g harmonogramu:
Godz. 17.30
2A - sala 208
2Bw - sala 102
2Cw - sala 206
2Dw - czytelnia
3A - sala107
3Aw - sala 212
3Bw - sala 101
3Cw - sala 103
godz. 18.30
1Kw - sala 212
2Mw - czytelnia
3Kw - sala 101
Dyrekcja zs27.