|
20 listopada 2014 r., młodzież z mokotowskiej jednostki 7 – 28 HP w ramach programu kulturalno - oświatowego pt. „Pamiętamy 1939 - 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej”, zwiedziła symbol kaźni narodu polskiego - Mauzoleum Walki i Męczeństwa w al. Szucha 25.
Młodzi ludzie dowiedzieli się, że pod tym adresem, w gmachu obecnego Ministerstwa Edukacji Narodowej, w latach okupacji mieściła się siedziba hitlerowskiej Policji Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa Dystryktu Warszawskiego. Działał tu także areszt śledczy gestapo, w którym naziści przesłuchiwali ludność pojmaną podczas ulicznych łapanek oraz przywożonych z Pawiaka więźniów, m.in.: ważnych działaczy polskiego podziemia oraz wybitnych przedstawicieli świata polityki. To tutaj, w czterech, pozbawionych okien celach zwanych „tramwajami”, czekali na swoją kolej przesłuchania.
- Takie czekanie mogło trwać nawet kilka dni. Nie wolno było spać, rozmawiać ani nawet się poruszyć. Grozę tego miejsca potęgowały dochodzące zza ściany krzyki i jęki torturowanych, zagłuszanych głośną niemiecką muzyką – mówili wychowawcy z mokotowskiej jednostki.
Uczestniczki z 7 – 28 HP przed tablicą wizualizującą drogę więźniów z Pawiaka na Szucha |
Uczestnicy poznali część wstrząsającej historii naszego kraju, zdali sobie sprawę, przez jakie piekło przechodziło społeczeństwo polskie w latach wojny i okupacji. Przejmujące wrażenie wywierały podręczne narzędzia tortur, licznie zachowane na ścianach i podłogach cel napisy, teksty modlitw, prośby więźniów, czytane przez aktorów grypsy, odtwarzane etiudy oraz cztery terminale z prezentacjami historycznymi.
Dzięki autentycznej i szokującej dokumentacji faktograficznej uczestnicy poznali tragizm okupacyjnych losów Polaków i warszawiaków. Zastanowili się także nad sensem słów wyrytych przez nieznanego więźnia na ścianie celi - „łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć."…
Uczestniczka mokotowskiej jednostki przed celą zwaną „tramwajem” |
DLA NIEPODLEGŁEJ…
Młodzież, wraz z nauczycielami przedmiotów humanistycznych z Zespołu Szkół nr 27 w Warszawie, przygotowała wyjątkowo wzruszającą lekcję historii. Aktywni przedstawili zebranym dzieje powstania II Rzeczpospolitej, cytowali słowa najważniejszych przywódców ówczesnej Polski - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy Ignacego Paderewskiego. Strofy poezji przeplatały się z pięknymi piosenkami i pieśniami okolicznościowymi, a w swoich wystąpieniach młodzi ludzie akcentowali wartości, które przyświecały walczącym o wolność - patriotyzm, niezłomność, wiarę w zwycięstwo. - Narodowe Święto Niepodległości jest dniem szczególnym w życiu wszystkich Polaków. Wyjątkowa data symbolizuje kres zniewolenia naszej Ojczyzny. Odzyskanie niepodległości było przełomowym momentem dla wszystkich Polaków w „Kraju nad Wisłą”. I my o tym pamiętamy - argumentowali mokotowscy „aktywni” |
|
6 listopada 2014 r., w ramach założeń programu kulturalno-oświatowego pt. „Pamiętamy 1939 - 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej”, kadra wychowawcza 7-28 HP, zorganizowała dla swoich podopiecznych zwiedzanie Muzeum Więzienia Pawiak stanowiącego oddział stołecznego Muzeum Niepodległości.
Młodzież dowiedziała się, że pierwszych więźniów osadzono tam już w 1835 r. Od samego początku byli to nie tylko kryminaliści, lecz również - a z czasem głównie - więźniowie polityczni. Najtragiczniejszy moment w historii Pawiaka przypadł na okres niemieckiej okupacji. Hitlerowska Policja Bezpieczeństwa i Służba Bezpieczeństwa, a w szczególności Tajna Policja Państwowa „Gestapo”, wykorzystywały to więzienie, jako element mechanizmu eksterminacji narodu polskiego. Nazistowski terror nie ograniczał się do niszczenia elit intelektualnych. Na Pawiak trafiały osoby ze wszystkich grup, warstw i zawodów, aresztowane podczas akcji policyjnych oraz schwytane w ulicznych łapankach.
Uczestnicy z 7 – 28 HP w trakcie zwiedzania sali Pawiacki Dzień |
Niemal 40% spośród około 100 tysięcy więźniów, którzy przeszli przez Pawiak, zostało rozstrzelanych w egzekucjach. Zbrodnie te dokonywane były między innymi w lesie koło Palmir, gdzie zamordowany został np. legendarny sportowiec - Janusz Kusociński. Dalsze 60 tysięcy wywieziono do obozów koncentracyjnych. To właśnie z Pawiaka do Treblinki trafił Janusz Korczak.
Nieliczne były przypadki ucieczek. Do historii przeszła akcja odbicia harcerza Szarych Szeregów, Janka Bytnara ps. „Rudy”. Polacy podejmowali też próby przekupywania strażników.
Pierwotna forma budynku nie zachowała się, ponieważ Niemcy wycofujący się w 1944 roku z Warszawy zaminowali go i wysadzili w powietrze. Właśnie, dlatego sale wystawiennicze Muzeum Więzienia Pawiak znajdują się w podziemiach.
Pamiątkowa fotografia uczestników wycieczki z mokotowskiego hufca |
Przewodnik wzbogacił wiedzę zwiedzających, ciekawie i obszernie omawiając historię zgromadzonych eksponatów. Uczestnicy wycieczki zatrzymali się przy makiecie Pawiaka, obejrzeli cele, zapoznali się z życiem i losem więźniów oraz z niezwykłym Pomnikiem Drzewa Pawiackiego, na którym rodziny ofiar symbolicznie umieściły tablice nagrobne.
Ekspozycja Muzeum Więzienia Pawiak stanowiła kolejną, trudną lekcję dotyczącą martyrologii narodu polskiego. Znów w ustach młodzieży pojawiło się, więc retoryczne pytanie - jak to możliwe, że coś takiego w ogóle miało miejsce...?
|
31 października 2014 r., młodzież z 7 – 28 HP porządkowała opuszczone i zapomniane groby na warszawskim cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej.
- Okres przed dniem Wszystkich Świętych, to czas poświęcony sprzątaniu grobów swoich najbliższych. Wiele osób dba o nie przez cały rok, ale jest również wiele mogił całkowicie zapomnianych i zdewastowanych. Warto i o nie zadbać. Każda zapalona świeczka to podtrzymywanie pamięci o zmarłych – argumentowała kadra wychowawcza z mokotowskiej jednostki.
Młodzi ludzie mieli możliwość poznać historię tej służewieckiej nekropolii. Zobaczyli groby pochowanych tu żołnierzy oraz osób cywilnych, które zginęły w okresie okupacji hitlerowskiej. W skupieniu odczytali słowa inskrypcji na pomniku „Niech na zawsze pozostaną w pamięci narodu Ci, którzy w walce z najeźdźcą hitlerowskim złożyli swe życie, żołnierze kampanii wrześniowej 1939, powstańcy warszawy z 1944 r., ludność cywilna z 1939 r.” Uczestnicy dowiedzieli się również, że na cmentarzu na Służewcu potajemnie zostały pochowane ofiary terroru komunistycznego z lat 1945-56. Spoczywają tu nie tylko byli więźniowie aresztu na Mokotowie, ale również innych warszawskich więzień.
Młodzież ułożyła bukiety z kolorowych liści klonu, którymi udekorowała opuszczone i zaniedbane groby. Wolontariusze z mokotowskiej jednostki uporządkowali także teren wokół pomnika „Poległym, pomordowanym w czasie II wojny światowej” i zapalili symboliczny znicz pamięci.
|
Młodzież z 7 – 28 HP z warszawskiego Mokotowa, w ramach programu kulturalno - oświatowego - „Pamiętamy 1939 - 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej”, którego istota, polega na poznawaniu przez uczestników miejsc historycznie ważnych dla Polaków, zwiedziła Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.
Realizacja poszczególnych modułów edukacji patriotycznej wymagała wielowątkowego i interdyscyplinarnego przygotowania młodych ludzi. Kadra wychowawcza hufca, przy wsparciu nauczycieli języka polskiego i historii z ZS nr 27 w Warszawie, pomogła uczestnikom w zdobywaniu informacji o historii poszczególnych miejsc, a także zapoznała ich z podstawową wiedzą na temat II wojny światowej oraz problematyką martyrologii różnych narodów w latach 1939 – 1945.
- To trzecia wycieczka naszej młodzieży „śladami pamięci”. Młodzi ludzie odwiedzili już warszawskie Muzeum Żydów Polskich, dokumentujące ich dzieje od początków osadnictwa w Rzeczypospolitej, ukazujące grozę Holokaustu i antysemicką nagonkę władz PRL.
Uczestnicy z 7 – 28 HP przy kamiennym monumencie - Nigdy więcej! |
Byli także w Muzeum Powstania Warszawskiego, które jest hołdem warszawiaków dla heroizmu tych, którzy w sierpniu 1944 roku walczyli i ginęli za wolną Polskę. Muzeum w Treblince będzie kolejną wstrząsającą lekcją historii, o której pamiętać musimy – argumentowali wychowawcy z mokotowskiej jednostki.
Podczas wycieczki młodzież zwiedziła były nazistowski Obóz Pracy i Obóz Zagłady w Treblince, a także obejrzała dwa kilkuminutowe filmy. Młodzi ludzie dowiedzieli się, że Niemcy wymordowali tutaj, co najmniej 800 tysięcy osób - Żydów, Romów i Sinti, zwożonych na śmierć nie tylko z Polski, ale i wielu innych krajów europejskich.
Wiedzę uzyskaną w muzeum uczestnicy wycieczki mogli następnie odnieść do miejsc, gdzie w rzeczywistości rozgrywały się sceny oglądane na zdjęciach i filmach. Podążając tzw. Czarną Drogą – łączącą obozy Treblinka I i Treblinka II, młodzież znalazła się w obrębie byłego obozu śmierci, gdzie obok kamiennego monumentu opatrzonego jakże wymownym, wyrytym w kilku językach zawołaniem - Nigdy więcej!, znajduje się kamień poświęcony legendarnemu pedagogowi, Januszowi Korczakowi.
Młodzież z mokotowskiej jednostki zapala lampki w Miejscu Straceń w Treblince |
Następnie zwiedzający zatrzymali się przy symbolicznej rampie kolejowej, dokąd przybywały transporty więźniów. Cynizmu Niemców dowodzi fakt, że urządzili oni fikcyjny dworzec kolejowy imitujący stację przesiadkową, aby wysiadający tam ludzie do ostatniej chwili nie wiedzieli, że idą na śmierć. Z położonego nieopodal punktu widokowego, młodzi ludzie obejrzeli także pozostałości żwirowni stanowiącej główne miejsce pracy więźniów karnego obozu Treblinka I. Na Miejscu Straceń, pod znajdującym się tam pomnikiem, kopcem pamięci i symbolicznym grobem czternastoletniej Hani Zaleskiej, zwiedzający, w zadumie i skupieniu, zapalili znicze pamięci.
- Najbardziej poruszający był ten przerażający kontrast między trudnym do wyobrażenia cierpieniem ofiar, a nieludzkim, na zimno wykalkulowanym mechanizmem „przemysłowego” uśmiercania ludzi. Każdy z nas powtarzał tylko jedno, retoryczne pytanie, dlaczego „ludzie ludziom zgotowali ten los? ”
|
10 października 2014 r., w ramach programu kulturalno-oświatowego pt. „Pamiętamy 1939 - 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej”, kadra hufca 7 – 28 HP zorganizowała dla swoich podopiecznych wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Młodzież dowiedziała się, że historia Muzeum Powstania Warszawskiego liczy sobie już 10. lat. Ta, tak ważna dla Warszawy placówka, mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli. O lokalizacji zdecydował prezydent Warszawy Lech Kaczyński w lipcu 2003 roku. Wytyczona trasa przedstawia chronologię wydarzeń i prowadzi przez poszczególne sale tematyczne. Zwiedzający poruszają się w scenerii sprzed 70 lat, chodzą po granitowym bruku wśród gruzów niszczonej Stolicy. Sercem Muzeum jest stalowy monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku. Po przyłożeniu ucha słychać dźwięki walczącego miasta - pełne grozy krzyki, odgłosy wystrzałów, powstańcze piosenki i audycje radia "Błyskawica".
Młodzież z mokotowskiej jednostki podczas pogadanki nt. powstańczej broni |
Ogromne wrażenie na młodzieży wywołało połączenie historycznych eksponatów, sugestywnej scenografii, narzędzi multimedialnych, światła i dźwięku.
Sale tematyczne zapoznały uczestników wycieczki z pracą powstańczej Poczty Polowej oraz łącznością radiową i działalnością powstańczej rozgłośni radiowej. W unikatowej Sali Małego Powstańca zwiedzający mogli uczyć się historii oglądając teatrzyk powstańczy czy wcielając się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszek.
Niesamowite wrażenie wywołała aranżacja kanału, gdzie identyfikacji z powstańcami służy odpowiednia scenografia, efekty wizualne i dźwiękowe. Kanał i schody prowadzą na piętro. Ten fragment ekspozycji pokazuje upadek Powstania i następujące po nim wydarzenia - powstanie i działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy. Wyróżnioną częścią jest Miejsce Pamięci, w którym znajdują się powstańcze mogiły.
W Parku Wolności okalającym budynek Muzeum głównym elementem jest Mur Pamięci z wyrytymi nazwiskami blisko jedenastu tysięcy Powstańców, którzy polegli w walkach w sierpniu i wrześniu 1944 r. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący ponad dwieście kilo dzwon "Monter", poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, dowódcy Powstania Warszawskiego. Niekończący się ciąg nazwisk poległych warszawiaków skłonił zwiedzających do chwili zadumy i refleksji.
Młodzież z 7-28 HP przy pomniku Syrenki |
Wiedzę o wydarzeniach sprzed lat poszerzyła lekcja pt. „Powstańczy dzień powszedni” poświęcona życiu codziennemu żołnierzy i ludności cywilnej w walczące Warszawie. Uczestnicy zajęć poznali warunki bytowe warszawiaków i ich potrzeby życiowe. Prowadząca ukazała sytuację rodzin i rolę kobiet w Powstaniu. Omówiono też uroczystości religijne i wydarzenia kulturalne w walczącej Stolicy. Młodzież przeglądała zdjęcia, wysłuchała relacji i przeczytała fragmenty powstańczych pamiętników.
Żywą dyskusję wywołało obejrzenie trójwymiarowego filmu „Miasto ruin”.
Film powstały w firmie Platige Image, to ponad pięć minut symulacji lotu „Liberatora” nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku. Obraz w sugestywny sposób oddaje grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej dając pełne wyobrażenie, jak tuż po zakończeniu wojny naprawdę wyglądała Warszawa i z jakich ruin musiała się podnosić.
- To szczególne miejsce. Doskonale spełnia swoją funkcję pomnika pamięci narodu oraz monumentu, który zawsze będzie nam przypominał heroizm mieszkańców stolicy – mówili uczestnicy z mokotowskiej jednostki.
|
24 września, w Zespole Szkół nr 27 na warszawskim Mokotowie, odbyła się IV edycja konkursu ortograficznego pod nazwą „Złote Pióro”. W turnieju, którego organizatorem był 7 – 28 HP, wzięli udział reprezentanci jednostek - 23 uczestników oraz przedstawiciele kadry wychowawczej OHP z województwa mazowieckiego.
Ideą konkursu było promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych.
Zadaniem młodzieży i kadry z Mazowsza było rozwiązanie testu poprawnej polszczyzny oraz napisanie zabawnej treści dyktanda ze słuchu, które przygotowała nauczycielka języka polskiego - Helena Częścik-Szoka.
W opinii uczestników, polecenia były podchwytliwe i zmuszające do "ortograficzno-gramatycznego łamania głowy". Współcześnie, gdy oprogramowanie edytora tekstu w komputerze lub smartfonie automatycznie podkreśla, a nawet poprawia błędy, znajomość polszczyzny na poziomie pełnej biegłości w piśmie staje się coraz rzadsza.
Reprezentanci kadry wychowawczej z województwa mazowieckiego podczas ortograficzno – gramatycznego „łamania głowy” |
Wzorce ze środków masowego przekazu wpływają na jednoczesne pogorszenie jakości języka mówionego. W tym kontekście konkursy znajomości języka polskiego jawią się, jako coraz potrzebniejsze. Nic dziwnego, że uczestnicy skrupulatnie przygotowywali się do konkursu. Wszyscy z zapałem przeglądali teksty podobnych dyktand i powtarzali sobie pisownię trudniejszych słówek, zwracając baczną uwagę na pisownię „nie” oraz na nie zawsze oczywiste wybory między „h” czy „ch”, „ó” czy „u”, „ż” czy „rz”. Przypominali sobie również pisownię wyrazów wielką lub małą literą. Wszystko w myśl zasady, że trening czyni mistrza.
Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy, bowiem kadra wykonywała zadania w oddzielnej sali. Jak co roku pojawiły się żarty, że w razie pisania w jednej klasie nie wiadomo by było, kto od kogo bardziej usiłowałby ściągać. Oczywiście o ściąganiu i podglądaniu nie było mowy, bowiem uczestników rywalizacji jury obserwowało bardzo uważnie. W szczególności zabronione były próby sięgania po słowniki wgrane do telefonów komórkowych.
Najlepsi z Najlepszych – druga od lewej - Marta Maciejowska z warszawskiego HP 7-22 , trzecia od lewej - Monika Rudnicka, wychowawczyni z HP 7-3 w Mławie |
Każdy z piszących zajmował osobną ławkę. Dla kadry takie doświadczenie było cokolwiek bardziej stresujące, niż dla młodzieży, a to za sprawą wciąż żywych wspomnień z lat szkolnych. Zaskakujące elementy zadań dodatkowo wzmagały napięcie.
W istocie problemy, „kruczki i haczyki” językowe nastręczały uczestnikom niemało kłopotów, jednakże przyjazna atmosfera sprawiała, że rywalizacja szła w parze z jednoczesnym poczuciem dobrej zabawy. Humor dopisywał, a komentarze po zakończeniu językowych „męczarni” okraszane były spontanicznymi wybuchami śmiechu. Czasem, niestety, słychać też było jęk zawodu.
Trzeba podkreślić, że poziom uczestników był wyrównany, i nieco wyższy, niż w latach ubiegłych. Impreza ta z roku na rok nabiera znaczenia i nabywa prestiżu. Wśród uczestników hufców laureatką została Marta Maciejowska z warszawskiego HP 7-22 (ul. Tarczyńska), a wśród wychowawców zwyciężyła Monika Rudnicka wychowawczyni z HP 7-3 w Mławie. Warto więc zauważyć, że znów najlepsze okazały się kobiety. Nie wstyd, panowie? Zobaczymy, jak Wam pójdzie za rok. Trzymamy kciuki!
|
17 września, młodzież z 7-28 HP w Warszawie rozpoczęła realizację programu kulturalno-oświatowego - „Pamiętamy 1939 - 75. rocznica wybuchu II Wojny Światowej”.
W pierwszej kolejności uczestnicy hufca zwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich, które powstało w 2005. Dziś placówka ta mieści się w obrębie przedwojennej dzielnicy żydowskiej. Jej futurystyczny gmach wzniesiono w latach 2009–2013 naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta w Warszawie, według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego. Chociaż budynek został udostępniony publiczności 19 kwietnia 2013 w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, to jednak uroczyste otwarcie wystawy głównej ma nastąpić dopiero jesienią 2014 r.
Generalnym założeniem muzeum było zaprezentowanie tysiąca lat współistnienia Żydów i Polaków. Poszczególne ekspozycje mówią o współpracy, współzawodnictwie i konfliktach, autonomii, integracji i asymilacji. Nie unika się tu trudnych tematów, ale wydobywa też jasne karty wspólnej historii.
Młodzież z mokotowskiej jednostki pod Pomnikiem Bohaterów Getta |
Wystawa składa się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4000 m2 opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów, z których czerpią nie tylko sami Żydzi, ale również Polska i świat.
W galeriach przedstawione zostały kolejne etapy w historii: od legend o przybyciu Żydów na ziemie polskie, przez pierwsze ich osadnictwo, rozwój kultury, różnorodności społecznej, religijnej i politycznej, burzliwe wydarzenia sprzed wieków i wojenną zagładę, aż do współczesności.
Interesujące eksponaty w połączeniu z przystępną narracją dały spójny i przejrzysty obraz relacji polsko-żydowskich. Dzięki temu zwiedzający mogli zweryfikować swoją dotychczasową wiedzę, w szczególności obalając pokutujące stereotypy. W niektórych momentach zaskoczenie wymową faktów było naprawdę duże.
Wycieczka ta pozostawiła niezatarte wrażenia u młodzieży oraz kadry, prowokując do ożywionej dyskusji na tematy, których wcześniej nie poruszano.
Dzisiejsza wizyta w Muzeum Historii Żydów Polskich dla uczestników hufca była wyjątkowo wartościowym doświadczeniem, gdyż znacząco pogłębiła ich wiedzę jednocześnie poszerzając światopogląd.
|
W poniedziałek, w samo południe, absolwenci z 7-28 HP wraz z tysiącami uczniów z całej Polski, przystąpili do pierwszego - pisemnego etapu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.
Egzamin składał się z dwóch testowych części, z których pierwsza sprawdzała wiadomości i umiejętności dla kwalifikacji w danym zawodzie, natomiast druga weryfikowała wiadomości oraz umiejętności związane z zatrudnieniem oraz działalnością gospodarczą. Dla większości młodych ludzi był to pierwszy, tak poważny życiowy sprawdzian. Uczestnicy zmobilizowali swoje siły i możliwości, by sprostać wszystkim wymaganiom egzaminacyjnym. Pokonując stres i nerwy, dzielnie poradzili sobie z zadaniami testowymi, toteż duża część młodzieży oddała swoje arkusze jeszcze przed czasem. Jak co roku, najliczniejszą grupę zdających stanowili fryzjerzy. Ze spontanicznych wypowiedzi adeptów tego zawodu wynikało, że tegoroczne pytania wcale nie należały do najłatwiejszych.
– Najwięcej kłopotu sprawiły nam pytania z technologii fryzjerstwa, musiałyśmy się długo zastanawiać nad zaznaczeniem prawidłowych odpowiedzi – zgodnie stwierdziły uczestniczki hufca.
- Kolejnym życiowym etapem egzaminacyjnych zmagań będzie egzamin praktyczny. Za wszystkich naszych absolwentów trzymamy mocno kciuki i życzymy im optymizmu, dużo wiary we własne siły i możliwości – mówili wychowawcy z mokotowskiej jednostki.
|
13 czerwca, uczestnicy klas kończących z hufca 7-28 HP żegnali kolejny i ostatni dla nich, rok szkolny. Aż 7. absolwentów z mokotowskiej odebrało z rąk Artura Jeżewskiego - dyrektora Zespołu Szkół nr 27 w Warszawie świadectwa oraz nagrody za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie.
Na uroczystość przybyli absolwenci, nauczyciele, dyrekcja szkoły oraz kadra wychowawcza hufca. Były przemówienia, gratulacje, łzy wzruszenia i ogromna radość z ukończenia kolejnego etapu kształcenia. Duże wrażenie na wszystkich zgromadzonych wywarł, specjalnie na tę okazję przygotowany, program artystyczny. Brali w nim udział także uczestnicy mokotowskiej jednostki.
Na zakończenie wychowawcy przypomnieli młodzieży o zbliżających się egzaminach potwierdzających kwalifikacje zawodowe, o ich terminach i procedurach. Komendant hufca – Jolanta Sierakowska w rozmowach z absolwentami podkreślała, że w życiu każdego człowieka przychodzi moment, kiedy „trzeba zostawić coś, aby móc pójść dalej”...
M. Zgrzywa, A Stankiewicz, E. Cwajda - absolwentki z mokotowskiej jednostki - otrzymują wyróżnienia za dobre wyniki w nauce |
- Dni i lata, które przeżyliśmy razem, minęły bezpowrotnie i nic nie można już zmienić. Pozostały tylko wspomnienia, o których poeta tak pięknie napisał, że są jak klejnoty – mają coś z pereł i coś z łez. Myślę, że te lata spędzone wspólnie, to były dobre lata. Czas kształtowania charakterów, rozwijania talentów, zdobywania wiedzy, pracy i zabawy. To były bardzo ważne doświadczenia dla nas – wychowawców i dla was wszystkich – wczoraj uczestników, dziś absolwentów – mówiła Jolanta Sierakowska – komendant hufca 7-28 HP.
A wzruszona młodzież deklarowała, że nie żegna się jeszcze, bo na pewno będzie częstym gościem w hufcu.
|
W dniu 11 kwietnia 2014r. na terenie Zespołu Szkół Zawodowych, ul. Rzymowskiego 38 przy współudziale uczestników, kadry hufca 7-28 oraz Fundacji Rozwoju Rodziny „RORO” odbył się festiwal „Zdrowy styl życia rodziców – zdrowiem przyszłych pokoleń”.
W imprezie uczestniczyli przedstawiciele Słowacji, Łotwy, Turcji, Włoch oraz Portugalii, którzy prezentowali kulturę i obyczaje swoich krajów. Uroczystego otwarcia dokonali v-ce burmistrzowie Dzielnicy Mokotów Piotr Boresowicz i Sławomir Skolimowski oraz ambasadorzy Łotwy i Turcji. Głównym celem przedsięwzięcia była promocja Zdrowego Stylu Życia. Podczas festiwalu swoje produkty prezentowali różni przedsiębiorcy, a wśród nich „Galeria Wypieków” Piotra Lubaszki, a młodzież hufca odbywająca praktyki w tym zakładzie, zachęcała gości i uczestników do degustacji zdrowego pieczywa.
Polonez w wykonaniu uczestników 7-28Aktywni z 7-28 prezentują swój hufiec |
Ponadto odwiedzający mogli skorzystać z porad fizjoterapeuty, stomatologa i dietetyka. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszej grupy zwiedzający, która mogła uczestniczyć w grach i zabawach z animatorami, natomiast nastolatkowie chętnie zapoznawali się z technikami sztuki walki na miecze samurajskie.
Jednym z ważniejszych punktów festiwalu były pokazy tańców narodowych, państw których przedstawiciele byli obecni na imprezie. Każdy kraj przedstawił swój taniec, zapraszając zebranych do wspólnej nauki i zabawy. Uczestnicy mokotowskiej jednostki, zaprezentowali do muzyki Ogińskiego poloneza jako taniec narodowy. Wykonanie tańca wzbudziło powszechny zachwyt a młodzież zebrała gromkie brawa. Kolejną atrakcją festynu z udziałem podopiecznych OHP były pokazy umiejętności fryzjerskich, na których to przedstawiciele płci żeńskiej dowiedzieli się o nowoczesnych trendach czesania i układania włosów.
Komendant 7-28 Jolanta Sierakowska w trakcie nauki jednego z tańców narodowych |
Na zakończenie festynu odbyło się sadzenie ozdobnych roślin przez każdego przedstawiciela kraju biorącego udział w przedsięwzięciu.
- Zasadzone krzewy będą trwała pamiątką nawiązanych kontaktów międzynarodowych – podsumował festyn v-ce Burmistrz Mokotowa pan Sławomir Skolimowski.
|
9 kwietnia na terenie ZSZ Rzymowskiego 38, przy współudziale organizacyjnym kadry oraz uczestników 7-28 HP odbyła się Akademia związana z Rocznicą Zbrodni Katyńskiej i z obchodami Roku Żołnierzy Tułaczy.
„Dziś – pochylmy się z szacunkiem nad mogiłami ofiar zbrodni katyńskiej. Chcemy, zachować pamięć - o wojsku, które nie polegało, lecz zostało skrytobójczo zamordowane strzałem w tył głowy, o wymordowaniu polskiej inteligencji: lekarzy, naukowców, artystów, duchownych i dyplomatów. Tam, na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość. Jednym strzałem w tył głowy. Tej nocy zgładzono wolność. W Katyńskim lesie … Zdradzieckim strzałem w czaszkę. Pokwitowano wrzesień” – czytała wspomnienia Mirosława Jana Rubasa - jednego z ocalałych z obozu w Miednoje, uczestniczka hufca Katarzyna Bobrowska.
Młodzież z powagą , zadumą i wzruszeniem wysłuchała wspomnień tych nielicznych ludzi, którym udało się przeżyć wojenną gehennę.
– W gablocie hufca zorganizowaliśmy też wystawę poświęconą Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który obchodzony był 1 marca, ale wspomnieniom o których został poświęcony cały 2014 rok – opowiada młodzież.
Kadra OHP dodatkowo przybliżyła swoim podopiecznym najważniejsze zdarzenia z polskiej historii, związane z rocznicowymi uroczystościami.
– Staraliśmy się pokazać młodzieży prawdziwy patriotyzm naszych rodaków w ciężkich czasach wojennych i bezpośrednio po wojnie – mówią wychowawcy. – Mamy nadzieję, że dzięki temu poruszane w tym roku tematy związane z naszą narodową przeszłością, staną się także przedmiotem dyskusji i zainteresowania młodego pokolenia.
|
8 kwietnia uczestnicy z 7-28 HP z klas kończących Zasadniczą Szkołę Zawodową, przystąpili do próbnego egzaminu potwierdzającego ich przygotowanie do wykonywania wyuczonego fachu.
Podczas testów sprawdzano teoretyczną wiedzę zawodową uczestników OHP. Celem sprawdzianu było uświadomienie młodym ludziom, w jakim stopniu są oni przygotowani do egzaminu, który czeka ich w czerwcu oraz ukazanie im jak taki egzamin może wyglądać. Młodzież miała możliwość zapoznania się z procedurami egzaminacyjnymi oraz oswojenia się z emocjami, nierzadko towarzyszącymi osobom w sytuacjach stresowych, takich właśnie jak wszelkiego rodzaju sprawdziany.
- Mamy nadzieję, że procedury jakie dzisiaj przećwiczyliśmy w praktyce, z korzyścią zaprocentują na egzaminie głównym – mówili już po wszystkim podopieczni 7-28 HP.
Maksymalne skupienie w trakcie rozwiązywania testów wiedzy zawodowej |
– Najważniejsze, że mogliśmy sprawdzić naszą obecną wiedzę i dowiedzieliśmy się w czym jesteśmy mocni oraz gdzie w posiadanych przez nas wiadomościach są jeszcze luki, dzięki czemu mamy czas, żeby je uzupełnić i z sukcesem zdać czerwcowy egzamin – dodają.
|
25 kwietnia 2014 r. Julia Husak , uczestniczka Hufca Pracy z ul. Rzymowskiego 38 w Warszawie wzięła udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Fantazji Fryzjerskich organizowanym przez Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych.
– Julka jest uczennicą III klasy i kończy w tym roku naukę w szkole – opowiadają wychowawcy 7-28 HP. – Udział w konkursie był dla niej dużym wydarzeniem i cennym doświadczeniem. Dzięki niemu dziewczyna może teraz spokojniej podejść do egzaminu kwalifikacyjnego, bo już wie czego się spodziewać.
Jak twierdzi sama uczestniczka 7-28 HP najcenniejsze w konkursie było to, że pozwolił jej on wykazać się fantazją i zaprezentować szerszej grupie nabyte w trakcie nauki i praktyki umiejętności zawodowe. Wyróżnienie jakie Julia otrzymała za zaprezentowaną przez siebie podczas konkursu pracę, umocniło ją w przekonaniu, że powinna kontynuować obraną ścieżkę kariery zawodowej i zachęciło do dalszego uczenia się w wybranym kierunku w Technikum Uzupełniającym Usług Fryzjerskich. Dodatkowo, tego dnia dotychczasowy pracodawca i nauczyciel Julii Husak zapewnił ją, że będzie mogła ona podjąć staż zawodowy w jego zakładzie pracy.
- Serdecznie gratulujemy naszej uczestniczce i życzymy jej wielu zawodowych sukcesów – mówią dumni wychowawcy z mokotowskiego Hufca Pracy.
|
24 marca kadra i uczestnicy 7-28 Hufca Pracy z warszawskiego Mokotowa zakończyli pierwszy etap zbierania plastikowych korków.
– Worki z nakrętkami przekazaliśmy w poniedziałek Fundacji Pomocy Rodzicom i Chorym na Mukowiscydozę na rzecz Korneliusza Osicy – mówią wolontariusze z OHP przy Rzymowskiego 38 w Warszawie. – To nasz dar i wkład w leczenie chorego dziecka. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy ten sposób wspomóc rodziców chłopca. Nie poprzestaniemy na tej akcji – zapewniają.
Do końca roku Aktywni z 7-28 HP zadeklarowali kontynuację zbiórki korków, mając nadzieję pomóc tym samym w leczeniu drugiego, ciężko chorego podopiecznego Fundacji.
– Zbiórka korków to nie tylko nauka systematyczności, próba angażowania młodzieży w działania prospołeczne, ale przede wszystkim sposób na pogłębienie wrażliwości naszych wychowanków na los innych i mobilizacja do tego, by dzielić się tym, co akurat mamy dostępne pod ręką, by to aktualnie nam dostępne dobro wykorzystać do wspierania innych potrzebujących – dodają wychowawcy Hufca Pracy z Mokotowa.
|
10 marca uczestnicy 7-28 HP z warszawskiego Mokotowa wzięli udział w spotkaniu z Metropolitą Warszawskim Kardynałem Kazimierzem Nyczem, który gościł w Zespole Szkół przy ul. Rzymowskiego 38.
W trakcie swojej wizyty Jego Eminencja spotkał się z młodzieżą, wychowawcami OHP, nauczycielami i dyrekcją szkoły. Młodzież powitała szacownego gościa, krótką autoprezentacją: „Bardzo serdecznie witamy Księdza Kardynała w naszej szkole, w której podczas trzech lat nauki, zdobywamy wiedzę na temat różnych zawodów. Mamy nadzieję, że po szkole, wykonując dobrze swój fach będziemy dobrze służyć społeczeństwu. Chodzimy na lekcje religii, które pomagają nam obrać właściwą hierarchię wartości, co jak sądzimy, zaowocuje w przyszłości dobrem w naszych rodzinach i w naszej ojczyźnie”.
Młodzież i wychowawca 7-28 HP w trakcie spotkania z Metropolitą Warszawskim |
Uczestnicy poniedziałkowego wydarzenia przy Rzymowskiego 38, korzystając z okazji zadawali Kardynałowi wiele pytań, na które od dawna chcieli uzyskać odpowiedzi. Pytali między innymi o kanonizację Jana Pawła II, o religię w szkole czy przygotowanie do życia w rodzinie, a także o tradycje dotyczące Świąt Wielkanocnych. Kardynał Kazimierz Nycz nie unikał odpowiedzi na żadne z pytań, nawet na te najtrudniejsze, a takie również padały, np. to dotyczące głośnego ostatnimi czasy problemu pedofilii w Kościele. Na zakończenie swojej wizyty Metropolita Warszawski przekazał młodzieży przesłanie Papieża Franciszka dotyczące wartości rodziny we współczesnym świecie i pobłogosławił zebranych.
|
Zgodnie z długoletnią tradycją, warszawski 7-28 Hufiec Pracy rekrutację na rok szkolny 2014/2015 rozpoczął udziałem w Targach Edukacyjnych Perspektywy 2014.
Targi wystartowały 6 marca w Pałacu Kultury i Nauki, a ich zakończenie przewidziano na sobotę 8 marca. Kadra i uczestnicy mokotowskiego Hufca Pracy z ul. Rzymowskiego 38 przygotowali na tę okoliczność ulotki, informujące odwiedzających o możliwościach nauki i pracy pod skrzydłami OHP. Ulotki wręczano podczas targów wszystkim zainteresowanym.
- W naszych materiałach informacyjno-promocyjnych znalazły się między innymi wiadomości o zawodach, w jakich w przyszłości mogą się kształcić Ci, którzy wstąpią w szeregi OHP oraz informacje o dniach otwartych w naszej jednostce – mówi komendant 7-28 HP Jolanta Sierakowska.
Uczestniczki 7-28 HP Dajana i Elwira w trakcie rozdawania ulotek na Targach Edukacyjnych Perspektywy 2014 |
A ponieważ kadra mokotowskiego hufca z doświadczenia wie, że nic tak nie przemawia do potencjalnych kandydatów na fachowców, jak pokazanie im, jak wyglądają praktyki zawodowe w OHP i czego się można na nich nauczyć, w tym roku uczestniczki hufca, uczące się w zawodzie fryzjer, zaprezentowały podczas imprezy w PKiN nabyte przez siebie fachowe umiejętności. Prezentacja dziewczyn z 7-28 HP wzbudzała duże zainteresowanie odwiedzającej targi młodzieży gimnazjalnej, zarówno dziewcząt, jak i chłopców.
- Mamy nadzieję, że podobnie jak w latach ubiegłych, udział w Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym „Perspektywy 2014” pomoże nam w tegorocznej rekrutacji nowych uczestników i zachęci młodzież do przybycia na organizowane w naszej jednostce dni otwarte 38 – podsumowują wychowawcy OHP z Mokotowa.
|
27 listopada 2013 r. w 7-28 HP Magda Wasilewska - lider Klubu Pracy, spotykała się z młodzieżą OHP na ostatnich z dwumiesięcznego cyklu zajęciach, których celem było wsparcie uczestników w poruszaniu się po rynku pracy.
Tematem ostatniego spotkania były prawa pracy pracowników młodocianych. Młodzież dowiedziała się, jakie obowiązki ciążą na niepełnoletnich pracownikach, a jakie na pracodawcach ich zatrudniających (np. przestrzeganie programu kształcenia i czasu pracy, przeprowadzanie szkoleń BHP czy też udzielanie pracownikom należnego im urlopu).
Aby urozmaicić zajęcia i ułatwić młodzieży przyswojenie tak trudnego tematu, jakim są zagadnienia prawa pracy, prowadząca przygotowała prezentację multimedialną. Uczestnicy zapoznali się również z wzorami umów, jakie obowiązują w przypadku zatrudniania osób niepełnoletnich, dowiedzieli się, gdzie szukać dodatkowych informacji związanych z prawem pracy lub pomocy w przypadku ewentualnego łamania prawa przez pracodawców.
- Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów, zostały ocenione jako ciekawe i potrzebne – mówi kadra 7-28 HP. - Młodzież zadawała dużo pytań, związanych z zatrudnieniem w oparciu o przepisy Kodeksu Pracy. Co ciekawe, z dyskusji, które toczyły się podczas zajęć, wynika, że choć młodzi ludzie chcieliby w przyszłości dużo zarabiać, to jeszcze ważniejsze są dla nich możliwość spędzania czasu z rodziną i realizowanie swoich pasji.
W HP NA MOKOTOWIE O AIDS
18 listopada w 7-28 HP odbyła się druga tura warsztatów dla młodzieży OHP prowadzonych przez Monikę Grotecką ze Społecznego Komitetu do Spraw AIDS/HIV. Warsztaty rozpoczęły się ćwiczeniem, przybliżającym uczestnikom podstawową wiedzę na temat HIV oraz AIDS. Biorący udział w zajęciach młodzi ludzie poznali znaczenie słów HIV/AIDS oraz sposoby w jakich najczęściej dochodzi do zakażenia wspominanym wirusem, rozwinięcia się choroby. Młodzież dowiedziała się również jak postępować, aby ustrzec się niebezpieczeństwa zakażenia oraz gdzie szukać pomocy, gdy zaistnieje podejrzenie ryzykownego kontaktu z HIV. |
|
W ramach aktywizowania młodzieży do uczestnictwa w ważnych jubileuszowych uroczystościach społeczno-narodowych, kadra mokotowskiego Hufca Pracy zabrała grupę swoich podopiecznych na wycieczkę do Muzeum w Majdanku.
Wycieczka odbyła się 6 listopada i miała zapoznać uczestników z tragizmem II wojny światowej, uzmysłowić im rozmiar okrucieństwa, jakie przyniósł ze sobą faszyzm i sprawić, by młodzież doceniła fakt życia w wolnym kraju.
- Nie bez znaczenia było to, że wycieczkę zorganizowaliśmy właśnie teraz, na kilka dni przed obchodami Święta Niepodległości – mówią wychowawcy 7-28 HP. – Chcieliśmy, żeby nasi podopieczni mogli lepiej zrozumieć jak ważna jest wolność i jak wiele ludzkich ofiar wymagało jej wywalczenie.
- Dobrze jest żyć bez strachu, bez prześladowań, bez ciągłego oglądania się za siebie, w obawie że ktoś celuje nam w plecy – mówi młodzież z 7-28 HP.
|
- Dzisiejsza lekcja historii na pewno na długo zostanie nam w pamięci. Tych obrazów, które dziś zobaczyliśmy w muzeum w Majdanku nie sposób bowiem z pamięci wymazać.
W hołdzie ofiarom wojny, uczestnicy wyprawy złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem poświęconym tym, którzy żyli i zginęli w tragicznych czasach hitlerowskiej inwazji.
|
|
12 października uczestniczki 7-28 Hufca Pracy z warszawskiego Mokotowa wzięły udział w eliminacjach do XI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej "Usłysz Panie, moje słowa".
Impreza organizowana jest przez Zespół Szkół im. Piotra Skargi Warszawie przy ul. Bema pod patronatem Centrum Edukacyjnego Archidiecezji Warszawskiej, jak co roku skierowana została do uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Mazowsza. W tym roku cel konkursu, to przede wszystkim uczczenie wyboru pierwszego Polaka na Stolicę Piotrową – Bł. Jana Pawła II oraz popularyzacja poezji Karola Wojtyły. Do XI edycji wydarzenia zgłosiło się 60 uczniów, wśród których znalazły się także uczestniczki mokotowskiego Hufca Pracy Paulina Budejko i Katarzyna Bobrowska.
- Ich występy spotkały się z serdecznym przyjęciem ze strony jury oraz innych uczestników konkursu – opowiada Krzysztof Potaczek, wychowawca 7-28 HP. - Dziewczyny otrzymały dyplomy za udział w tym etapie eliminacji, a teraz z wielką niecierpliwością oczekują na ostateczne wyniki. Trzymamy kciuki za ich sukces – dodaje wychowawca.
ŚWIĘTO EDUKACJI NA MOKOTOWIE
11 października uczestnicy 7-28 HP przygotowali z okazji Dnia Edukacji Narodowej program artystyczny dla wychowawców hufca oraz nauczycieli Zespołu Szkół nr 27.
|
|
Uczestnicy Hufca Pracy z ul. Rzymowskiego w Warszawie przyłączyli się do prac porządkowych na rzecz środowiska, biorąc udział w wielkim sprzątaniu terenów w okolicy ich jednostki.
Akcję ekologiczną w 7-28 HP zorganizowano na fali działań podejmowanych przez ludzi w związku wrześniowym „Sprzątaniem świata”.
- Przyjęliśmy zasadę, że najlepiej zacząć od zadbania o ,,własne podwórko” – mówi młodzież z mokotowskiego hufca. – To jak żyjesz, jak się prowadzisz, jak dbasz o przestrzeń Ci najbliższą, często świadczy o tym kim jesteś. Idąc tym tropem, łatwo się domyślić, że zależało nam na dokładnym przestudiowaniu naszej okolicy pod kontem jej czystości.
Młodzież zbadała przede wszystkim teren przed siedzibą hufca, jak również miejsca znajdujące się w pobliżu budynku ZSZ przy ul. Rzymowskiego.
|
- Niestety okazało się, że ilość zbieranych śmieci była bardzo duża – relacjonują uczestnicy 7-18 HP. – Wniosek? Nie dbamy o miejsce, w którym żyjemy, spędzamy większość dnia. Nie szanujemy darów przyrody takich jak: czysta woda, zielona trawa, ład i harmonia wynikająca z naturalnego porządku. Źle to o nas świadczy i warto byłoby jak najszybciej zmienić taki stan rzeczy. Pytanie tylko: „jak”?
Po sprzątaniu w terenie, uczestnicy długo jeszcze zastanawiali się wspólnie, jak mogliby wpływać na zwiększenie świadomości ekologicznej w swoim otoczeniu. W efekcie dysputy, uznali, iż po pierwsze, muszą zacząć od siebie samych, bo trudno wymagać od innych postawy fair, gdy samemu łamie się zasady, po drugie zaś, nie mogą godzić się na różne zachowania ludzi zaśmiecających Ziemię i że powinni reagować, gdy inni lekceważą kwestie czystego środowiska.
|
Zgodnie z tradycją, w dniu rozpoczęcia roku szkolnego uczestniczki 7-28 HP wraz z wychowawcami złożyli wiązankę kwiatów pod tablicą pamięci poświęconej ofiarom napaści na Polskę 1 września 1939 roku.
Młodzież i kadra udali się na cmentarz przy ul. Wałbrzyskiej, by tam jak co roku w dowód pamięci o tragicznych wydarzeniach z przeszłości, złożyć symboliczną wiązankę pod pomnikiem rodaków poległych w czasie II wojny światowej.
- Zawsze staramy się, przypominać naszym podopiecznym o tych ciężkich dniach dla Polaków i Polski - mówią wychowawcy mokotowskiego Hufca Pracy. – Chcemy, by ta pamięć była w sercach młodego pokolenia, bo tylko ona i świadomość ludzkiego dramatu, jaki przyniosła wojna, daje szansę na nie dopuszczenie do podobnych tragedii w przyszłości.
Tym szlachetnym akcentem, uczestnicy 7-28 HP zakończyli oficjalne spotkanie młodzieży hufca i uczniów ZS nr 27 w Warszawie z okazji nowego roku szkolnego.
|
Uczniowie klas II i III Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 27 w Warszawie 14 czerwca po raz ostatni we wspólnym gronie przekroczyli mury szkoły przy ul. Rzymowskiego 38.
W drugi piątek czerwca uroczyście pożegnano młodych „zawodowców”. Mowa tu oczywiście o uczniach ostatnich klas ZSZ w cyklu dwu i trzyletnim. To oni właśnie odebrali tego dnia świadectwa ukończenia szkoły zawodowej, stając się tym samym zarówno absolwentami szkoły jak i OHP. Podczas uroczystości wręczania świadectw, dyrektor placówki, obdarował nagrodami książkowymi najlepszych uczniów. Tego dnia starszych kolegów, postanowili również uroczyście, ale i z humorem pożegnać uczniowie młodszych klas ZSZ. Uczestnicy Klubu Aktywnych przygotowali program artystyczny, nawiązujący do całego przebiegu nauki.
Pożegnanie starszych kolegów przez młodsze klasy |
- W tak licznym gronie, jak dziś zapewne już nam nie będzie dane się więcej spotkać – zauważyła kadra 7-28 HP, podczas pożegnania z uczestnikami.
W siedzibie hufca podsumowano pobyt „absolwentów” w jednostce, poruszono też temat dalszej edukacji i pracy uczestników. 17 czerwca część z uczniów, spotka się jeszcze ze sobą podczas egzaminu potwierdzającego ich kwalifikacje zawodowe. Wszystkim im wychowawcy OHP życzą powodzenia i wyrażają nadzieję, że pomimo zakończenia edukacji przy wsparciu OHP, z wieloma swoich byłych podopiecznych, będą się nie raz jeszcze widywać.
MODA PO KRÓLEWSKU
11 czerwca uczestniczki 7-28 Hufca Pracy z ul. Rzymowskiego 38 w Warszawie, wzięły udział w lekcji muzealnej pt. „W sukni, fraku i kontuszu” .
Tego dnia, w Zamku Królewskim, podopieczne mokotowskiego Hufca Pracy zyskały też możliwość przebrania się w ubiory z poprzednich epok.
PRACODAWCY PRZY RZYMOWSKIEGO 38
5 czerwca 7-28 HP zorganizował spotkanie ze współpracującymi lub chcącymi podjąć współpracę z OHP pracodawcami, gotowymi szkolić nową kadrę zawodowców. Na spotkanie zaproszono dyrektora ZSZ przy Rzymowskiego 38 Artura Jeżewskiego, który przedstawił zebranym gościom założenia nowej reformy szkolnictwa zawodowego. Następnie przedstawiciel Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Warszawie Andrzej Święty dokładnie omówił z pracodawcami wypełnianie dokumentacji, dotyczącej refundacji kosztów nauki młodocianych tzn. wniosku o zawarcie refundacji, wniosku pracodawcy o kompensatę wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom oraz składek na ubezpieczenie społeczne. Ponadto przedstawiono również warunki, jakie musi spełniać pracodawca, aby otrzymać z Urzędów Gmin zwrot kosztów wyszkolenia pracownika młodocianego.
ZAKOŃCZENIE PROGRAMU „ABSOLWENT”
W maju końca dobiega realizowany od początku wiosny w 7-28 HP przy ul. Rzymowskiego w Warszawie program dla uczestników hufca, którzy w tym roku szkolnym kończą naukę w szkole oraz pobyt w OHP. Prowadzone przez cały kwiecień oraz w maju zajęcia w ramach projektu „Absolwent” miały za zadanie przygotować tegorocznych absolwentów 7-28 HP do wejścia na rynek pracy, wyposażyć ich w wiedzę i umiejętności pozwalające im odnaleźć się w roli pracowników. Tematyka spotkań w ramach programu dotyczyła metod aktywnego poszukiwania pracy, zasad tworzenia dokumentów aplikacyjnych, autoprezentacji oraz prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych Największym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się zajęcia uczące ją pisania CV oraz poświęcone rozmowie kwalifikacyjnej i mowie ciała. Spotkania prowadził Lider Klubu Pracy z Młodzieżowego Centrum Kariery MWK OHP.
- Mamy nadzieję, że uczestnictwo w projekcie, ułatwi naszym podopiecznym wejście w dorosłe życie i start na rynku pracy – mówią wychowawcy mokotowskiej jednostki OHP.
PRZY RZYMOWSKIEGO 38 O PRAWIE
16 kwietnia w 7-28 HP wystartował program profilaktyczny dla młodzieży prowadzony przy udziale Straży Miejskiej. W trakcie cyklu spotkań uczestnicy poznają kwestie związane z odpowiedzialnością prawną nieletnich oraz z zachowaniami ryzykownymi. Na pierwszych zajęciach w miniony wtorek omówione zostały zagadnienia dotyczące postępowania z nieletnimi, przejawów demoralizacji oraz konsekwencji, jakie spotkań mogą młodych ludziom ze strony sądów za niedozwolone prawem działania. Uczestnicy zajęć szczególnie zainteresowani byli odpowiedziami ekspertów na takie pytania jak: co grozi za prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu, jakie konsekwencje mogą spotkać nieletnich przyłapanych na paleniu papierosów czy też czy karane jest w Polsce posiadanie małej ilości narkotyku. Prowadzący chętnie odpowiadali na nurtujące młodzież kwestie i zapoznawali ją z aktami prawnymi dotyczącymi nieletnich. Następne spotkania z przedstawicielami Straży Miejskiej już wkrótce.
WIELKA PRÓBA „ZAWODOWCÓW” Z RZYMOWSKIEGO
25 marca uczestnicy 7-28 Hufca Pracy z klas kończących edukację na poziomie zawodowym przystąpili do próbnego egzaminu, potwierdzającego ich wiedzę fachową. Celem próbnych testów było zapoznanie młodych ludzi z teoretyczną formą sprawdzianu, który czeka ich już w czerwcu tego roku. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z procedurami egzaminacyjnymi oraz oswojenia się ze stresem, naturalnie towarzyszącym osobom w sytuacjach takich właśnie jak ważny sprawdzian. - Mamy nadzieję, że to wstępne zapoznanie się z formą egzaminu, zaprocentuje na naszą korzyść na egzaminie głównym – mówiła już po testach młodzież z 7-28 HP. – Najważniejsze jednak, co zyskaliśmy dzięki tej próbie to, wiedza o obszarach, w których mamy jeszcze braki czyli z jakich tematów musimy się jeszcze podciągnąć, aby wyrównać zaległości.
|