Nawigacja

Nawigacja

OHP

Z ŻYCIA HUFCA 7-28

Stulecie odzyskania niepodległości - obchody w 7-28 HP

 

 

Po 123 latach zaborów Rzeczpospolita Polska 11 listopada 1918 roku odzyskała niepodległość. Właśnie świętujemy stulecie tego historycznego wydarzenia. W rocznicowe przedsięwzięcia aktywnie włączyli się także uczestnicy 7-28 HP przy Zespole Szkół nr 27 na warszawskim Mokotowie.

Obchody Święta Niepodległości w hufcu i szkole rozplanowano na cały tydzień wspólnych działań.

I tak, w poniedziałek 05 listopada 2018 r. ustawiono tablice przypominające „Ojców niepodległości” oraz odbyła się przygotowana przez młodzież szkolną akademia ubarwiona słowno - muzyczną prezentacją utworów patriotycznych. Ważnym momentem akademii była minuta ciszy w hołdzie Rodakom, którzy ponieśli ofiary dla wolnej i niepodległej Ojczyzny.

W środę, 07. listopada, podopieczni hufca pod opieką wychowawców udali się do kina, gdzie obejrzeli film „Dywizjon 303 - historia prawdziwa”. Obraz ten istotnie ukazał historyczną, niełatwą w odbiorze, prawdę o udziale polskich lotników w przełomowej dla losów II Wojny Światowej tzw. bitwie o Anglię. Faktograficzną bazę stanowiła tu pamiętna książka Arkadego Fiedlera.

Tego samego dnia młodzież, przed siedzibą telewizji TVN przy ul. Wiertniczej, rozdawała gazetki wydane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Podobnie nazajutrz, tj. 08.11.br., w Starej Pomarańczarni w Łazienkach Królewskich, kontynuowano rozdawanie gazetek okolicznościowych.

Najbardziej wzruszający moment obchodów rocznicowych nastąpił w piątek, 09 listopada 2018 r., kiedy to o godzinie 11:00 wybrzmiało 11 dzwonków, po czym dyrektor ZS 27, Pan Artur Jeżewski, osobiście wezwał młodzież wraz z pedagogami do największej sali, w której o symbolicznej godzinie 11:11 wspólnie odśpiewano hymn Polski.

Mazurek Dąbrowskiego” jednoczy wszystkich Polaków nadrzędną ideą Ojczyzny, dla której dobra warto i należy poświęcić wszystko, a dobrem najwyższym jest wolność i niepodległość. Niepowtarzalną okazję, którą stwarza 100-lecie odrodzenia niepodległej Rzeczypospolitej, kadra 7-28 HP umiejętnie wykorzystała dla wspierania u swych wychowanków budowania szlachetnego patriotyzmu.

 

Tekst: Modesta Topola - Orlińska

 

 

 

 

 

 

Zaduszki na cmentarzu przy ulicy Wałbrzyskiej

 

  

 

 

 

Akcja „Znicz” - październik 2018

 

 

Zapoznawanie uczestników hufca pracy OHP z polskimi tradycjami jest jednym z wielu ważnych zadań edukacyjno-wychowawczych, które stawia przed sobą kadra mokotowskiego 7-28 HP. Jako, że zbliża się tzw. Święto Zmarłych, znów zainicjowano akcję porządkowania nekropolii. Nie był to jednorazowy zryw, lecz działania programowe, trwające niemal cały październik, które zakończyły się 29.10.2018 roku.

 

Zwyczajowo, młodzież objęła opieką groby na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej. Uczestnicy naszej jednostki oraz członkowie Klubu Aktywnych pracowali pod okiem wychowawców, nie szczędząc trudu. Nie ograniczono się li-tylko do porządkowania cmentarnych alejek, ale też troskliwie zajęto się grobami zaniedbanymi oraz noszącymi ślady opuszczenia. Zgrabiano liście i czyszczono płyty nagrobne.

 

Praca odbywała się w skupieniu i zadumie, a wysiłkowi towarzyszyła refleksja nad historycznym biegiem wydarzeń, co najlepiej świadczy o głębokiej wrażliwości społecznej uczestników. Taki też cel przyświecał tej szlachetnej inicjatywie. Na koniec zapalono zatem znicze, jako wyraz hołdu młodego pokolenia dla zmarłych przodków i symboliczne potwierdzenia naszej o nich pamięci.

 

 

                                           

 

„Akcja segregacja”

 

W dniu 19.09.2018 młodzież zrzeszona w hufcu 7-28 wzięła czynny udział w akcji sprzątania świata.
Wpisując się w coroczną ogólnopolską akcję sprzątania najbliższego nam otoczenia. W tym roku jest to jubileuszowa akcja, mająca na celu przypomnienie lokalnej społeczności o segregacji śmieci. „Akcja Segregacja” trwa od 3 do 22 września 2018.
To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody. Ale jest to istotne także ze względu na konieczność osiągnięcia przez polskie gminy poziomu 30% recyklingu już w tym roku, a przez Polskę poziomu 50% recyklingu odpadów z gospodarstw domowych już za dwa lata, w roku 2020. Aktualnie z gospodarstw domowych do recyklingu trafia ok. 13% odpadów, a musimy w ciągu dwóch lat zacząć zbierać ich poprzez selektywną zbiórkę trzykrotnie więcej!

Młodzież z naszego hufca, włączyła się wspólnie z wychowawcami w tą wyjątkową akcję. Najbliższe nam środowisko - czyli teren zielony wokół hufca przeszedł gruntowne sprzątanie, jak i segregację śmieci.
Wpisaliśmy się w 25 lecie akcji sprzątania świata orgaznizowane przez fundację „Nasza Ziemia”. Wszystkich serdecznie zapraszamy, do czynnego udziału w tej akcji, zarówno w hufcach jaki lokalnych społecznościach – ziemia to dobro wspólne i wszyscy jesteśmy za nią odpowiedzialni.

 

 

 

 

Wrzesień - miesiąc pamięci narodowej - jesień 2018

 

Jak co roku, tak i teraz, w środę 18 września 2018 r., uczestnicy hufca 7-28 HP działającego przy mokotowskim Zespole Szkół nr 27 na ul. Gintrowskiego 38, udali się na wycieczkę edukacyjną do wyjątkowych miejsc pamięci.

 

Kultywując patriotyczne wartości, aby u podopiecznych hufca kształtować należyte postawy, kadra pedagogiczna poprowadziła młodzież do warszawskich pomników, które związane są z walką Polaków o niepodległość. Uczestnicy wycieczki złożyli kwiaty i zapalili znicze pod monumentami upamiętniającymi tragiczne losy naszej Ojczyzny.

 

Pierwsze kroki skierowano pod Pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie, ponieważ 17 września przypada rocznica radzieckiej napaści na Polskę w 1939 roku. Obecnym przypomniano, że w 2013 r. Sejm Rzeczypospolitej ustanowił tę datę Dniem Sybiraka. Władze miasta i uczniowie stołecznych szkół szczególnie czczą pamięć ofiar tych tragicznych wydarzeń. Co roku w obchody Dnia Sybiraka włącza się zatem również ZS 27 i 7-28 HP.

Następnym, pełnym zadumy przystankiem był wzniesiony przy Placu Krasińskich, ogromny i przemawiający do wyobraźni, Pomnik Powstania Warszawskiego. Zakończenie tej nietypowej lekcji historii nastąpiło przed Pomnikiem Małego Powstańca na Podwalu. Tutaj zgromadzona młodzież mogła dogłębnie uzmysłowić sobie, jak cenną dla każdego Polaka wartością jest wolność i niepodległość, skoro bez wahania oddawano za nią życie. Stanowi to istotny element edukacji, ponieważ za pomocą niecodziennych metod i środków ukazuje najważniejsze zagadnienia z co raz to innej perspektywy.

 

Uczestnicy hufca znów zetknęli się z bolesnymi wspomnieniami naszego Narodu, które pozwalają budować w sobie poczucie tożsamości i lepiej rozumieć pojęcie patriotyzmu. W ten sposób kadra 7-28 HP wypełnia swój obowiązek wychowywania podopiecznych na obywateli świadomych historycznych korzeni i dumnych ze swej Ojczyzny.

 

Tekst: Modesta Topola-Orlińska

 

 

  

 

Opowiem o królu - Wilanów 2018

 

Uczestnicy mokotowskiego hufca 7-28 HP przy Zespole Szkół nr 27 (ul. Gintrowskiego 38) znów mieli niepowtarzalną okazję poznania kolejnej z kart historii naszej Ojczyzny. W środę 12.09.2018 r. odbyli oni wycieczkę połączoną ze zwiedzaniem zespołu parkowo - pałacowego w Wilanowie i zakończoną niecodzienną atrakcją. Ta impreza edukacyjna została zorganizowana w ramach programu „Wspomnień czar …Warszawo ma!” i połączona z warsztatami filmowymi adresowanymi do młodzieży w wieku od 13 do 19 lat pt. „Opowiem o królu”.

 

Pogoda dopisała, dlatego młodzież w dobrych humorach wkroczyła na dziedziniec pałacu, który po niedawno zakończonym remoncie stał się istną perełką zabytkowej architektury. Trzeba nadmienić, że rewitalizacji poddane zostało całe założenie parkowo-pałacowe, a tamtejszy staw jest w istocie ciągiem reliktowego starorzecza Wisły. W sezonie letnim atmosferę tego urokliwego miejsca można pełniej poczuć podziwiając wilanowską rezydencję także od strony wody, dzięki możliwości wypożyczenia łódek.

Zabytkowe wnętrza zaaranżowano tak, by goście zwrócili uwagę na najwspanialsze elementy zabytkowego wyposażenia oraz architektonicznego wystroju, ale jednocześnie chłonęli wiedzę o czasach świetności Rzeczypospolitej pod rządami króla Jana III Sobieskiego i taki też był cel wycieczki. Zwiedzanie odbywało się z komentarzami dwóch miłych i świetnie przygotowanych edukatorek, które jednocześnie były instruktorkami wspomnianych warsztatów.

Po przebrnięciu przez labirynty sal i wspaniałych komnat przyszedł czas na spacer po parku królewskim nad rozległym stawem, którego obrazu dopełniają stale obecne, majestatyczne łabędzie, ale tym razem nie one były najważniejsze. Tutaj bowiem uczestnicy przebrali się w piękne i stylowe stroje z epoki, wypożyczone z pałacowej garderoby. Następnie pod okiem instruktorek odegrali zaimprowizowane scenki tyczące się króla Jana III Sobieskiego i życia dworskiego, uwieczniając je w postaci krótkich filmów.

 

Tak nietypowe zapoznanie młodzieży z tym ważnym dla naszej historii miejscem wzmocniło w uczestnikach poczucie dumy narodowej i własnej tożsamości, a budowanie patriotyzmu stanowi wszakże jeden z podstawowych celów pracy z podopiecznymi hufców OHP. Kadra placówki 7-28 stara się ten cel realizować jak najskuteczniej, co i tym razem się w pełni udało. Świadczyły o tym uwagi i podziękowania ze strony pełnych zachwytu podopiecznych.

 

Tekst: Modesta Topola - Orlińska


Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół Nr 27
    ul. W. Rzymowskiego 38
    02-697 Warszawa
  • (22) 843-66-81 / 82 / 83
    www.zs27.edupage.org
    fb: zespolszkol27

Galeria zdjęć